დემოკრატიის დეფიციტი პარტიულ პოლიტიკურ სისტემებში: ინტერვიუ ექსპერტთან – პროფესორ ჟოლტ ენიედისთან
“აღმოსავლეთ ევროპაში ალბათობა იმისა, რომ უეცრად ახალი ლიდერი გამოჩნდება და სათავეში ჩაუდგება მთელ სახელმწიფოს, ჯერ კიდევ დიდია, რაც პარტიული სისტემის სისუსტის კიდევ ერთი ინდიკატორია.”
ჟოლტ ენიედი ამჟამად ოქსფორდის უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტში ლევერჰულმის მოწვეული პროფესორია. ამავდროულად იგი ცენტრალური ევროპული უნივერსიტეტის (CEU) პოლიტიკური მეცნიერების დეპარტამენტის პროფესორიცაა და იკვლევს პარტიულ სისტემებს, პოლიტიკურ დამოკიდებულებებს, პლურალიზმს, ეკლესიისა და სახელმწიფოს ურთიერთობებს, რელიგიასა და პოლიტიკას, დე-დემოკრატიზაციას, დემოკრატიზაციას, პარტიულ ორგანიზაციას და ავტორიტარიზმს.
ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტში დოქტორი ენიედი ხელმძღვანელობდა 13 სადოქტორო და დაახლოებით 80 სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტს, იკავებდა დეპარტამენტის უფროსის, სადოქტორო სკოლის დირექტორის და 2016-2020 წლებში პრორექტორის პოზიციებს. დოქტორი ენიედის განსაკუთრებული ინტერესის სფეროს წარმოადგენს სტრუქტურისა და საშუალების ურთიერთქმედება პოლიტიკური განსახვავებების განვითარების პროცესსა და მემარჯვენე პოლიტიკურ იდეოლოგიებში.
დოქტორმა ენიედიმ 2003 წელს მიიღო რუდოლფ ვილდენმანის პრიზი, 2004 წელს ბიბოს ჯილდო, ხოლო 2020 წელს დაჯილდოვდა უნგრეთის მეცნიერთა აკადემიის მიერ. ის ასევე მუშაობდა ვუდრო უილსონის ცენტრში, კელოგის ინსტიტუტში (ნოტერ დამის უნივერსიტეტი), ნიდერლანდების მოწინავე კვლევების ინსტიტუტში, ევროპულ საუნივერსიტეტო ინსტიტუტში (ფლორენცია, იტალია) და ჯონს ჰოპკინსის უნივერსიტეტში.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტს პატივი ჰქონდა ზუმის პლატფორმის მეშვეობით ინტერვიუ ჩაეწერა დოქტორ ენიედისთან, რა დროსაც მან ევროპულ სახელმწიფოებში პოლიტიკური პარტიული სისტემების წინაშე მდგარი გამოწვევების შესახებ ისაუბრა.
ინტერვიუს განმავლობაში, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა პოლიტიკურ პოლარიზაციაზე და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნებში პარტიული პოლიტიკური სისტემების მარცხზე პოლიტიკური ცხოვრების ინსტიტუციონალიზაციის პროცესში.

09/10/2021 Salome Kandelaki
“The likelihood that you suddenly have a new leader coming from nowhere and taking over an entire state is still larger in the East. That is one of the indications of the weakness of the party systems.”
Zsolt Enyedi is currently a Leverhulme Visiting Professor at the Department of Politics & International Relations (DPIR) of the University of Oxford. He is a Professor at the Political Science Department of Central European University (CEU)
and has published extensively on party systems, political attitudes, populism, church and state relations, religion and politics, de-democratization, democratization, party organization, and authoritarianism.
At CEU, Dr Enyedi supervised 13 doctoral students and close to 80 MA students and served as head of department, director of doctoral school and, between 2016 and 2020, as pro-rector. Dr Enyedi is particularly interested in the relationship between agency and structure in the development of political cleavages, and in right-wing political ideologies.
Dr Enyedi was the 2003 recipient of the Rudolf Wildenmann Prize, the 2004 winner of the Bibó Award and in 2020 received the Award of the Hungarian Academy of Sciences. He has also held research fellowships at the Woodrow Wilson Center, Kellogg Institute (Notre Dame University), the Netherlands Institute for Advanced Studies, the European University Institute (Florence, Italy) and at Johns Hopkins University.
GIP has had the honor of interviewing Dr. Enyedi via Zoom platform, where he answered questions relating to challenges faced by political party systems in European states. During the interview, particular emphasis was placed on political polarization and the failure of party political systems to institutionalize political life in Eastern European states.