ეთნიკური უმცირესობები საქართველოში და ევროპეიზაცია
გიორგი სორდია, ივანე ჩხიკვაძე, ნინო მარჯანიშვილი, კორნელი კაკაჩია, ელენე ფანჩულიძე, ნათია დაღელიშვილი
საქართველო ეთნიკური თვალსაზრისით ერთ-ერთ ყველაზე მრავალფეროვან სახელმწიფოს წარმოადგენს ევროპაში. მოსახლეობის უკანასკნელი აღწერის მიხედვით, რომელიც 2014 წელს ჩატარდა მოსახლეობის საერთო რაოდენობის დაახლოებით 13.2 პროცენტი მიეკუთვნება ეთნიკური უმცირესობას, მათ შორის რაოდენობით ყველაზე მსხვილ ჯგუფებს წარმოადგენენ აზერბაიჯანელები (6.2 პროცენტი) და სომხები (4.5 პროცენტი), რომლებიც კომპაქტურად არიან წარმოდგენილი ქვეყნის სამხრეთ რეგიონებში (ქვემო-ქართლისა და სამცხე- ჯავახეთის რეგიონები). დანარჩენი ეთნიკური ჯგუფები კომპაქტურ დასახლებებს ნაკლებად ქმნიან და განსახლებულები არიან სხვადასხვა რეგიონებსა და ურბანულ ცენტრებში. ქვეყანაში ეთნიკურ უმცირესობათა და კულტურულად მრავალფეროვანი თემების არსებობა ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევად იქცა საქართველოს ხელისუფლებისათვის. მთავარი გამოწვევა კი მდგომარეობს ადეკვატური და ეფექტური სამოქალაქო ინტეგრაციის პოლიტიკის გატარებაში. ამ პოლიტიკაზე მნიშვნელოვნადაა დამოკიდებული ის თუ რამდენად მოახერხებს ქართული პოლიტიკური ორგანიზმი ჩართულობაზე, თანამონაწილეობასა და პლურალიზმზე დაფუძნებული სახელმწიფოს ჩამოყალიბებას.
ამავე დროს, აღსანიშნავია, რომ ეთნიკურ უმცირესობათა უფლებების დაცვა და მათი სრულფასოვანი ინტეგრაცია საზოგადოებაში საქართველოს ევროპული პოლიტიკის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ასპექტსაც წარმოადგენს. ეს მიდგომა ნათლად არის დაფიქსირებული სხვადასხვა ევროპულ ინსტიტუტებთან საქართველოს თანამშრომლობის დოკუმენტებში. ეთნიკურ უმცირესობებთან დაკავშირებული თემატიკა მნიშვნელოვან ადგილს იკავებს როგორც ევროკავშირთან ხელმოწერილ ასოცირების ხელშეკრულებაში, ასევე ევროსაბჭოს და ეუთოს ფარგლებში საქართველოს მიერ ნაკისრ ვალდებულებებში. მათ შორის განსაკუთრებით აღსანიშნავია ევროსაბჭოს ეგიდით ინიცირებული უმცირესობათა დაცვის ევროპული ჩარჩო-კონვენცია, რომელიც იურიდიულად სავალდებულო მექანიზმებს აწესებს ხელმომწერი სახელმწიფოსთვის და შესაბამისად უპირველეს საერთაშორისო მექანიზმს წარმოადგენს უმცირესობათა უფლებების დაცვისათვის.
საქართველო, რომლისთვისაც ევროპული ორიენტაცია მთავარ პოლიტიკურ პრიორიტეტს წარმოადგენს, ვალდებულია განახორციელოს ჩართულობასა და ინტეგრაციაზე ორიენტირებული პროგრამები ეთნიკურ უმცირესობებთან მიმართებაში. ამის გამოხატულებაა შესაბამის ევროპულ ინსტიტუტებთან ანგარიშგების მექანიზმების შექმნა და შიდა სამართლებრივი მექანიზმების უზრუნველყოფა, რომლებიც ორიენტირებულია ეთნიკურ უმცირესობათა საჭიროებების გამოვლენასა და მათი ინტეგრაციისათვის შესაბამისი ზომების მიღებაზე. ამ მიზნის უზრუნველყოფისათვის 2005 წლიდან საქართველოში მოქმედებს უმცირესობათა სამოქალაქო ინგეგრაციის და შემწყნარებლობის ეროვნული კონცეფცია და შესაბამისი სამოქმედო გეგმები. კონცეფცია შემდეგი ზოგადი მიზნების მიღწევაზეა ორიენტირებული: თანაბარი და სრულფასოვანი მონაწილეობა სამოქალაქო და პოლიტიკურ ცხოვრებაში; თანაბარი სოციალური და ეკონომიკური პირობებისა და შესაძლებლობების შექმნა; ხარისხიანი განათლების ხელმისაწვდომოის უზრუნველყოფა და სახელმწოფო ენის ცოდნის გაუმჯობესება; ეთნიკურ უმცირესობათა კულტურის შენარჩუნება და ტოლერანტული გარემოს უზრუნველყოფა.
თუმცა, ამის მიუხედავად, საქართველოში მცხოვრებ ეთნიკურ უმცირესობებს შორის ცნობიერების დონე, როგორც საქართველოს ევროპული პოლიტიკის, ასევე უმცირესობებთან დაკავშირებული პროგრამების შესახებ უკიდურესად დაბალია, რაც ნეგატიურად აისახება ქვეყნის უსაფრთხოებასა და საზოგადოებაში ევროპული ღირებულებების გავრცელებაზე. წარმოდგენილი ტრენინგ სახელმძღვანელოს შექმნა განპირობებულია სწორედ ამ მთავარი გამოწვევის არსებობას უკავშირდება და მიზნად ისახავს ეთნიკურ უმცირესობებში ევროკავშირის შესახებ ინფორმირებულობის გაზრდას.
ტრენინგის მასალაში გაერთიანებულია როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული ცოდნა იმ ბენეფიტების მიღებისთვის, რის საშუალებასაც ევროკავშირ- საქართველოს შორის გაფორმებული ასოცირების ხელშეკრულება იძლევა. პირველი თემა წარმოადგენს ევროკავშირის და საქართველოს ევროპული პოლიტიკის თეორიულ ჩარჩოს და მოიცავს ისეთ ქვეთემებს, როგორიცაა საქართველოს საგარეო პოლიტიკის ევროპეიზაცია და თანმხლები გამოწვევები და პერსპექტივები; ევროკავშირი-საქართველოს თანამშრომლობის ფორმატები და მათი არსი. მეორე თემა ეხება კონკრეტულად ეთნიკური უმცირესობების როლს და უფლებებს საქართველოს ევროპული პოლიტიკის ფარგლებში. მესამე თემა ძირითადად პრაქტიკულ საკითხებს მოიცავს, თუ როგორ შეუძლიათ საქართველოს მოქალაქეებს ისეთი ბენეფიტების გამოყენება, როგორიცაა ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობა, უვიზო მიმოსვლა და საგანმანათლებლო გაცვლითი პროგრამები.
იხილეთ ნაშრომი აზერბაიჯანულ ენაზე
იხილეთ ნაშრომი სომხურ ენაზე
წინამდებარე სახელმძღვანელო შექმნილია ევროკავშირის Erasmus + და ჟან მონეს პროგრამაში დაფინანსებული “წაახალისე და იმოქმედე ევროპისთვის” პროექტის ფარგლებში. პროექტის მიზანია წაახალისოს ევროკავშირის საკითხებზე დისკუსია საქართველოს ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში ევროინტეგრაციის შესახებ ინფორმაციის გავრცელების საშუალებით.

Ethnic Minorities in Georgia and Europeanization
In terms of ethnicity, Georgia is one of the most diverse countries in Europe. According to the latest population census held in 2014, ethnic minorities make up approximately 13.2% of the population. The largest groups among them include Azerbaijani population (6.2%) and Armenian population (4.5%), densely populated in the Southern part of the country (Kvemo Kartli and Samtskhe-Javakheti region). The remaining ethnic minorities do not make up compact settlements and are populated across different regions and urban centers. The existence of ethnic minorities and culturally diverse communities became one of the challenges for the Government of Georgia, while the major problem lies in the implementation of adequate and effective civil integration policy. This policy determines the extent to which the Georgian political organism manages to establish a state based on inclusion, collaboration and pluralism. At the same time, it needs to be noted that protection of ethnic minority rights and their full integration into the society is one of the important aspects of Georgia’s European policy. This approach is clearly reflected in Georgia’s cooperation documents with other European institutions. Ethnic minority related topics take an important place in the Association Agreement signed with the EU, as well as among the commitments taken by Georgia within the framework of Council of Europe and OSCE. Especially important among them is the Framework Convention for the Protection of National Minorities that establishes legally binding mechanisms for the signatory states and therefore represents the primary international mechanism for the protection of minority rights. Georgia, with European orientation being the primary political priority, is obliged to implement programs to ensure inclusion and integration of ethnic minorities. This is reflected in the establishment of reporting mechanisms with relevant European institutions and employment of internal legal mechanisms oriented at identifying the needs of ethnic minorities and implementing required measures for ensuring their integration. The National Concept for Tolerance and Civil Integration and action plans have been in place since 2005 to reach this objective. The Concept is focused on meeting the following targets: ensuring equal and comprehensive participation [of minorities] in civil and political life; equal social and economic conditions and opportunities; providing quality education and improving the knowledge of official language; preserving the culture of ethnic minorities and guaranteeing tolerant environment. Despite this, however, awareness on Georgia’s European policy as well as programs related to minorities is extremely low among ethnic minorities living in Georgia, which is negatively reflected on country’s security and integrating European values within the society. This challenge determined the need of creating the following training manual that aims at raising awareness on European Union among ethnic minorities. Training material includes theoretical, as well as practical knowledge to enable the population to receive benefits provided by the Association Agreement signed between Georgia and the EU. The first topic presents the theoretical framework of European policy of European Union and Georgia and covers sub-topics such as Europeanization of Georgia’s foreign policy, as well a  accompanying challenges and prospects, EU-Georgia cooperation formats and their essence. The second topic concerns the role and rights of ethnic minorities within Georgia’s European policy. The third topic unites mostly practical matters on how the Georgian citizens can benefit from free trade with the EU, visa free travel and educational exchange programs.
View Training Manual in Azerbaijan language
View Training Manual in Armenian Language
The following manual was written within the framework of Erasmus + Jean Monnet Project “Promote and Act for Europe”. The project aims at promoting discussion on the EU among ethnic minority groups in Georgia, specifically by raising the awareness on the European integration.