GIP-ის დირექტორმა ჟან მონეს პროგრამის პროფესორის პრესტიჟული ჯილდო მოიპოვა
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ ევროკომისიის ჟან მონეს პროგრამის პროფესორის პრესტიჟული ჯილდო მოიპოვა. დოქტორი კაკაჩია ჟან მონეს პროგრამის პროფესორის პოზიციას ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტიკის მეცნიერების დეპარტამენტში 2025 წლამდე დაიკავებს.
ჟან მონეს პროგრამის კათედრის ხელმძღვანელი წარმოადგენს აკადემიურ პოზიციას უნივერსიტეტის პროფესორებისთვის/უფროსი ლექტორებისთვის ევროკავშირის სწავლებების მიმართულებით. პროექტის ფარგლებში, კათედრის ხელმძღვანელებს შესაძლებლობა ეძლევათ გააძლიერონ ევროკავშირის სწავლებები სასწავლო გეგმის საშუალებით; ჩაატარონ, მონიტორინგი გაუწიონ და უხელმძღვანელონ ევროკავშირის შესახებ სამეცნიერო კვლევას ყველა საგანმანათლებლო დონეზე; შეასრულონ მენტორისა და მრჩევლის ფუნქცია მასწავლებლებისა და მკვლევრების მომავალი თაობისთვის; და გაუზიარონ მომავალ პროფესიონალებს თავიანთი ექსპერტული გამოცდილება ევროპული საკითხების შესახებ.
ჟან მონეს პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს საგარეო პოლიტიკის ევროპეიზაციის კვლევის ხელშეწყობას ახალგაზრდებს შორის ევროკავშირისა და საქართველოს ევროპული პერსპექტივის შესახებ ცნობიერების ამაღლების, მონაწილეობაზე დამყარებული კვლევის ხელშეწყობისა და ქართულ საზოგადოებაში აღნიშნულ საკითხებზე აქტიური დისკუსიის წახალისების გზით.

GIP Director has been Awarded the Prestigious Jean Monnet Chair
Director of the Georgian Institute of politics Professor Kornely Kakachia has been awarded the prestigious Jean Monnet Chair by the European Commission in Brussels. Dr. Kakachia will specifically hold the Chair at the department of Political science of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University until 2025.
Jean Monnet Chairs are teaching posts with a specialization in European Union studies for university professors or senior lecturers. Jean Monnet Chairs can enhance the teaching of EU studies through the curriculum; conduct, monitor, and supervise research on EU matters at all education levels; be a mentor and advisors to the next generation of teachers and researchers; and provide expert guidance to future professionals about European matters.
The aim of the project is to promote the study of the Europeanization of Georgia’s foreign policy by raising awareness among young people about the EU and Georgia’s European perspective, by promoting participatory-based research, and by encouraging active discussion on this topic in Georgian society.