GEODEM 2022 კონფერენციის ანგარიში – პარტიული დემოკრატიის გამოწვევები საქართველოში: კონსენსუსის პერსპექტივები გახანგრძლივებული კრიზისის პერიოდში
2022-06-13 09:52:40
2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, საქართველო ღრმა და გაჭიანურებულ პოლიტიკურ კრიზისშია. გრძელვადიან პერსპექტივაში, აღნიშნულ  კრიზისს შესაძლოა  დამაზიანებელი შედეგები ჰქონდეს როგორც საქართველოს დემოკრატიულ განვითარებაზე, ასევე,  მისი ევრო-ატლანტიკურ მომავალზე. მაშინ, როდესაც მიმდინარე გეოპოლიტიკური ცვლილებები ქმნის შესაძლებლობათა ფანჯარას საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინისათვის, რომ მათ კიდევ უფრო გააძლიერონ ევროკავშირის წევრობის პერსპექტივა, საქართველოს შემთხვევაში დემოკრატიზაციის პრინციპებისადმი ერთგულება და ამ მიზნით, დეპოლარიზაციის მიმართულებით გადადგმული ნაბიჯები სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
ამ თვალსაზრისით, განსაკუთრებული როლი ენიჭებათ პოლიტიკურ პარტიებს, რომლებსაც  შეუძლიათ,  შეამცირონ  პოლარიზაცია და ერთმანეთთან თანამშრომლობის გზით ხელი შეუწყონ ქვეყანაში პოლიტიკური კულტურის განმტკიცებას. თუმცა, დღესდღეობით ვერც მმართველი პარტია და ვერც ოპოზიციური პარტიები ვერ ახერხებენ, ამომრჩეველს პოზიტიური დღის წესრიგი შესთავაზონ. მნიშვნელოვან საკითხებზე დაფუძნებული დისკუსიებისა და ქვეყნის განვითარების არგუმენტირებული ხედვის წარმოდგენის ნაცვლად, წინასაარჩევნო კამპანიები ხშირად ფოკუსირებულია სკანდალებზე და ნეგატიურ მოვლენებზე, რაც უარყოფით გავლენას ახდენს პოლიტიკური კულტურის განვითარებასა და მის მდგრადობაზე. პოლიტიკური ველის ორპოლუსიანი რადიკალური პოლარიზაცია, ასევე, მნიშვნელოვან შემაფერხებელ ფაქტორს წარმოადგენს პარტიათა შორის თანამშრომლობის პერსპექტივისთვის, აიძულებს რა მცირე პოლიტიკურ პარტიებს, „აირჩიონ რომელიმე მხარე“.
მნიშვნელოვანი ასპექტი, რომელიც გასათვალისწინებელია, არის ის, რომ მიუხედავად პოლიტიკური ველის პოლარიზაციისა, ყოველწლიურად, საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები აჩვენებს, რომ მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობა მხარს უჭერს კოალიციური მმართველობის იდეას და თვლის, რომ ის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ქართული დემოკრატიის შემდგომი კონსოლიდაციისთვის.  ეს ფაქტები მიუთითებს, რომ მნიშვნელოვანი შეუსაბამობაა პოლიტიკური პარტიების ამბიციებსა და ამომრჩეველთა სურვილებს შორის. ამიტომ, როგორც ფართო საზოგადოებამ, ასევე პოლიტიკურმა კლასმა უნდა დაიწყოს ფიქრი ამ გამოწვევების დაძლევისა და პოლიტიკურ პარტიებსა და ქართულ საზოგადოებას შორის ნდობისა და კავშირების აღდგენის გზებზე.
სწორედ აღნიშნული საკითხები წარმოადგენდა დემოკრატიის მე-7 ყოველწლიური კონფერენციის პანელების საკვანძო თემებს. კონფერენცია, რომელზეც წარმოდგენილი იყო სამი თემატური პანელი, გახსნა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ. შესავალ სიტყვაში პროფესორმა კაკაჩიამ  ხაზი გაუსვა პარტიებს შორის და, ასევე, მათი ამომრჩევლებთან ეფექტიანი კომუნიკაციის აუცილებლობას და აღნიშნა, რომ ამისთვის სხვადასხვა ახალი გზებია მოსაძიებელი. კონფერენციაზე მისასალმებელი სიტყვა აგრეთვე წარმოთქვა შვეიცარიის კონფედერაციის ელჩმა საქართველოში, ქალბატონმა ჰაიდი გრაუმ, რომელმაც ისაუბრა საქართველოს დემოკრატიული დღის წესრიგზე და შინაარსზე ორიენტირებული პოლიტიკური დისკუსიის აუცილებლობაზე. მან მწუხარებით აღნიშნა, რომ დღეს საქართველოში პოლიტიკური დისკუსიის ტონი საკმაოდ დესტრუქციული ხასიათისაა, რაც მოიცავს პოლიტიკურ ოპონენტებზე თავდასხმას, რისი გამოსწორებაც აუცილებელია. მან პარალელები გაავლო შვეიცარიულ პოლიტიკურ სისტემასთან და აღწერა, თუ რამდენად არის იქ პოლიტიკური კლასი ხიდების გაბმაზე ორიენტირებული იმისათვის, რომ წარმატებას მიაღწიონ. მან ასევე ისაუბრა მედიის როლზე და აღნიშნა, რომ მედიის თავისუფლება და ამავდროულად მოსახლეობამდე ობიექტური ინფორმაციის მიტანა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რათა ხალხს ელექტორალურადაც ინფორმირებული არჩევანის გაკეთების საშუალები მიეცეს.
კონფერენციის პირველი პანელი მიზნად ისახავდა კოალიციური თანამშრომლობისთვის ქართული პოლიტიკური პარტიების მზაობის განხილვას. პანელზე მოხსენებით წარსდგენენ დოქტ. ფერნანდო კასალ ბერტოა (ნოტინგემის უნივერსიტეტი), გიორგი ვაშაძე (პარტია, სტრატეგია აღმაშენებელი), ნათია მეზვრიშვილი (პარტია, გახარია- საქართველოსთვის), დისკუსიას კი მოდერაციას უწევდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი და კონრად ადენაუერის ფონდის პროექტის მენეჯერი, პროფ. დავით აფრასიძე. მეორე პანელი შიდაპარტიული დემოკრატიისა და ახალი პოლიტიკური ლიდერების შესახებ დისკუსიას დაეთმო. აღნიშნულ პანელზე მოხსენებით წარსდგნენ დავით ბერძენიშვილი (რესპუბლიკური პარტია), თეონა ზურაბაშვილი (საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი), დავით შერვაშიძე (საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტი), ზაზა ბიბილაშვილი (ჭავჭავაძის ცენტრი), ხოლო დისკუსია რადიო თავისუფლების ჟურნალისტმა, ნინო გელაშვილმა წარმართა. კონფერენციის მესამე პანელზე მოხდა ინტერპარტიული მანიფესტის რას ითხოვს ქართველი ამომრჩეველი: გზავნილი საქართველოს პოლიტიკური პარტიებისთვის პრეზენტაცია, რომელიც შემუშავდა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ფასილიტაციით ათი პარტიის წევრებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მიერ. პროექტისა და ინტერპარტიული მანიფესტის შემუშავების მეთოდოლოგიის შესახებ ისაუბრეს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ანალიტიკოსებმა, ნინო სამხარაძემ და შოთა კაკაბაძემ. პანელის მომხსენებლები იყვნენ პარტია გირჩი-მეტი თავისუფლების წევრი გოგა ჭკადუაპარტია სტრატეგია აღმაშენებელის წევრი, ელისაბედ ბრეგვაძე, პარტია გახარია საქართველოსთვის წევრი, მიხეილ წვერავა და შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტი, თამუნა მანველიშვილი. კონფერენციის მესამე პანელს მოდერაციას უწევდა ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის ხელმძღვანელი, ფელიქს ჰეტი.

GEODEM 2022 Conference Notes – Intra-Party Politics, Youth Political Participation and Challenges for Coalition Governance in Georgia
13-06-2022
Since the parliamentary election in 2020, Georgia has been in a deep and protracted political crisis. In the long run this crisis damages Georgia’s democratic development and its Euro-Atlantic future. While current geopolitical shifts create a window of opportunity for Georgia, Moldova and Ukraine to further their EU membership prospects, it is vital for Georgia to remain faithful to the principles of democratization and take steps towards depolarization.
Towards this end, political parties have a crucial role to play as they can help reduce polarization and by cooperating with one another, improve the political culture in the country. However, today, neither the ruling party nor opposition parties offer a positive agenda to constituencies. Instead of discussing important topics and presenting sound visions of the country’s development, election campaigns are often focused on scandals and negative events, which have an adverse effect on the development and sustainability of the political culture. Radical polarization of the political field is also a factor significantly undermining the prospects of cooperation between the parties as it pushes smaller political parties to “choose either of the sides.”
An important aspect to be taken into consideration is that public opinion polls show that despite political polarization, an absolute majority of the population supports the idea of coalition governance and believes that it is vitally important for further consolidation of Georgian democracy. This suggests that there is a huge mismatch between the ambitions of political parties and the desires of voters. Therefore, both the wider society and the political class must start thinking about ways of overcoming these challenges and restoring trust and links between political parties and Georgian society.
These issues were among the key topics discussed by the panels at the seventh annual Democracy Conference. The conference, with three thematic panels, was inaugurated by the Director of the Georgian Institute of Politics, Professor Korneli Kakachia. In his welcoming remarks, Professor Kakachia placed the emphasis on the need for political parties to effectively communicate among one another as well as with their constituencies, noting that new routes should be sought to this end. The Ambassador of Switzerland in Georgia, Ms. Heidi Grau, also gave welcoming remarks and talked about Georgia’s democratic agenda and the need for a meaningful political discussion. She expressed her concern about the destructive tone of political discussion in Georgia today, including verbal attacks on political opponents, and stressed the need for improvement. Describing the Swiss political system, she focused on efforts by the Swiss political class to build bridges in order to achieve success. She also talked about the role of the media and underlined the importance of the freedom of media and, at the same time, the necessity of delivering objective information to the population so as to enable people to make an informed choice in elections.
Panel 1 of the conference discussed the readiness of Georgian political parties for coalition partnership. Speakers at the panel were Dr. Fernando Casal Bertoa (University of Nottingham), Giorgi Vashadze (political party, Strategy Aghmashenebeli), and Natia Mezvrishvili (political party, For Georgia) while the discussion was moderated by David Aprasidze, Professor at Ilia State University and project manager at Konrad Adenauer Foundation. Panel 2 was dedicated to interparty democracy and new political leaders. Speakers at the panel were David Berdzenishvili (Republican Party), Teona Zurabashvili (Georgian Institute of Politics), David Shervashidze (International Republican Institute), and Zaza Bibilashvili (The Chavchavadze Center). The discussion was moderated by Nino Gelashvili, a journalist at Radio Free Europe/Radio Liberty. Panel 3 of the conference was dedicated to the presentation of an interparty manifesto  –“What Georgian voters demand: a message to Georgian political parties” – which was drawn up by members of 10 political parties and representatives of civil society, facilitated by the Georgian Institute of Politics. The project and the methodology of drafting the interparty manifesto were introduced by policy analysts from the Georgian Institute of Politics, Nino Samkharadze and Shota Kakabadze. Speakers at the panel were Goga Tchkadua, a member of the party Girchi – More Freedom, Elisabed Bregvadze, a member of the party Strategy Aghmashenebeli, Mikheil Tsverava, a member of the party Gakharia for Georgia, and Tamuna Manvelishvili, a student at the International Black Sea University. Moderator of the third panel of the conference was Felix Hett, the director of the Friedrich-Ebert-Stiftung South Caucasus Office.