მარტი 23, 2016 magda
საკონსტიტუციო რეფორმების გავლენა დემოკრატიზაციის პროცესზე საქართველოში: მიღწევები და მიმდინარე გამოწვევები
2016-03-23 22:44:05
ალექსანდრ სკრივენერი
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი
პოლიტიკის ინსტიტუტი / 2016 წლის მარტი
გახდა თუ არა პარლამენტი უფრო ეფექტური 2012 წლის შემდეგ?
დიახ – პარლამენტში ამჟამად მთავარი პოლიტიკური მოთამაშეები არიან წარმოდგენილნი. წინა პარლამენტში, ძირითადი ოპოზიციური ჯგუფები პარლამენტს ბოიკოტს უცხადებდნენ. იმის მიუხედავად, რომ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა ახლაც ბოიკოტს უცხადებს საკომიტეტო შეხვედრებს, მისი წევრები პლენარულ სხდომებს ესწრებიან, ეს კი ნიშნავს, რომ პარლამენტში ორ მთავარ ქართულ პარტიას შორის რეალური დებატები მიმდინარეობს.
დიახ – პარლამენტი აღარ არის მთავრობის გადაწყვეტილებების ავტომატურად დამადასტურებელი ორგანო. 2003-2012 წლებში, პარლამენტი მხოლოდ სამთავრობო ინიციატივების დამკანონებელი ორგანოს როლს ასრულებდა. ამას გარდა, მთავრობა საკონსტიტუციო ცვლილებებს საკუთარი სურვილისამებრ იღებდა. მართალია, კანონების მიღების თვალსაზრისით სიტუცია მხოლოდ ოდნავ გამოსწორდა, მაგრამ საკონსტიტუციო ცვლილებების განხორციელებისათვის უფრო მაღალი ზღურბლის შემოღებამ სტაბილურობა გაზარდა.
დიახ – პარლამენტი ქართული პოლიტიკური პროცესის უფრო მნიშვნელოვანი ნაწილი გახდა. 2013 წელს შემოღებულმა საკონსტიტუციო ცვლილებებმა პარლამენტის ფორმალური როლის გაზარდა. მიუხედავად იმისა, რომ ცვლილებების შედეგად საქართველო საპარლამენტო რესპუბლიკად არ გადაქცეულა, ამჟამად ქვეყანაში საპარლამენტო არჩევნები ძალაუფლების უდავოდ ყველაზე მნიშვნელოვანი განმსაზღვრელია.
არა – პარლამენტში არ ხდება ქვეყნისთვის მნიშვნელოვანი პოლიტიკური გადაწყვეტილებების მიღება. მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები კვლავ მმართველი კოალიციის, „ქართული ოცნების“ ლიდერთა მცირე ჯგუფის მიერ დახურულ კარს მიღმა მიიღება. ყველაზე გავლენიანი ყოფილი პრემიერ-მინისტრი, ბიძინა ივანიშვილია, იმის მიუხედავად, რომ მას ფორმალური თანამდებობა აღარ უკავია. კოალიციაში ნებისმიერი შიდა წინააღმდეგობა, როგორც წესი, არაფორმალურ შეხვედრებზე გვარდება და საზოგადოებისთვის დახურულია.
არა – კვლავ სერიოზული პრობლემები არსებობს პარლამენტის ფუნქციონირებაში. ელემენტარული საკანონმდებლო დავალებების შესრულების დროს, მაგალითად, კანონების შედგენისას, ვლინდება კომპეტენციის ნაკლებობა, რაც მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს. საპარლამენტო კომიტეტები (ნაწილობრივ ოპოზიციის ბოიკოტის გამო) ასევე ვერ ახდენენ მიღებული კანონმდებლობის სათანადო მონიტორინგს.
არა – საპარლამენტო სისტემას საფრთხეს უქმნის სუსტი პარტიული სისტემა და პოლიტიკური კულტურა. საქართველო კვლავ ინარჩუნებს ზედმეტად პერსონიზირებული პოლიტიკური კულტურას, რომელიც მას ლათინური ამერიკის კლასიკურ საპრეზიდენტო პოლიტიკურ სისტემებთან აახლოებს. თუმცა, ლათინური ამერიკისგან განსხვავებით, საქართველოში თითქმის არ არსებობს მკვეთრად გამოხატული იდეოლოგიების მატარებელი პოლიტიკური პარტიები. ამ ორი ფაქტორის კომბინაცია აფერხებს პარლამენტის უნარს, მოახდინოს აღმასრულებელი ხელისუფლების ეფექტური მონიტორინგი.

• Alexander Scrivener
YES – Parliament now includes the main political protagonists. In the previous parliament, the main opposition groups boycotted the legislature. While UNM boycott committee meetings, their presence in plenary sessions ensures that the real debate between the two main parties in Georgia happens within the legislature.
YES – Parliament has become more than just a rubber stamp. Between 2003-2012, parliament acted as a mere rubber stamp for government initiatives. The government also passed constitutional amendments at will. While for ordinary law this situation has improved only slightly, the new higher threshold for constitutional amendments has ensured a greater degree of stability.
YES – Parliament has become more important to the Georgian political process. The constitutional amendments which came into effect in 2013 led to an increase in the formal role of parliament relative to the previous state of affairs. While this has not turned Georgia into a parliamentary republic, this means parliamentary elections are now undoubtedly the most important determinant of power in Georgia.
NO – Parliament is not where important political decisions are made in Georgia. Important decisions continue to be made by a small group of leaders within the ruling Georgian Dream coalition behind closed doors. The most powerful of these is still the former Prime Minister, Bidzina Ivanishvili, despite the fact that he no longer holds formal office. Any internal disagreements within the coalition are usually hammered out within informal meetings not open to the public.
NO – Serious weaknesses remain in the functioning of parliament. A lack of expertise within Parliament in basic legislative tasks like drafting laws remains a significant problem. Parliamentary committees (partly due to an opposition boycott) also do not properly scrutinise legislation.
NO – Weak party system and political culture undermine the parliamentary system. Georgia retains a highly personalised political culture closer to that of classically presidential political systems like those of Latin America. Unlike Latin America, however, it is also characterised by the near total absence of strong ideologically oriented political parties. The combination of these two factors undermines the capacity of the legislature to act as an effective check on executive power.