ივლისი 22, 2019 magda
ქართული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების გაზრდილი შესაძლებლობები და ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე წვდომის პროცესში მცირე და საშუალო საწარმოების გამოწვევები
2019-07-22 12:05:38
საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა
პროექტის მიგნებები და რეკომენდაციები სამომავლო მოქმედებისთვის
ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცე (DCFTA), რომელიც ასოცირების შესახებ შეთანხმების ნაწილია, ძალაში 2014 წლის პირველი სექტემბრიდან შევიდა და საქართველოს ეკონომიკისთვის მნიშვნელოვანი პოტენციალის მქონე შეთანხმებას წარმოადგენს. ევროკავშირის მიერ შემოთავაზებულ თანამშრომლობის სხვა ფორმატებთან – მაგალითად, უვიზო მიმოსვლის რეჟიმთან – შედარებით DCFTA-ის მომდევნო რამდენიმე წლის განმავლობაში მნიშვნელოვანი ცვლილებების განხორციელების შესაძლებლობა აქვს. ბიზნესის ზომა განაპირობებს იმას, თუ რა სისწრაფით შეუძლია მას სავაჭრო შეთანხმებით სარგებლობა. მცირე და საშუალო საწარმოები (SMEs), რომელიც პროექტის – „საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა“ – სამიზნე ჯგუფია, საქართველოში მოქმედი ბიზნესის 90%-ზე მეტს წარმოადგენს, თუმცა მათზე მთლიანი წარმოების მეხუთედზე ნაკლები მოდის და საკმაოდ სუსტი საექსპორტო პოტენციალით ხასიათდებიან. DCFTA-ისგან სარგებლის მისაღებად, მათმა პროდუქციამ, პირველ რიგში, ევროკავშირის ხარისხის სტანდარტები და უსაფრთხოების რეგულაციები უნდა დააკმაყოფილოს. ამის შემდეგ, მათ ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე შესვლის საუკეთესო გზა უნდა მოიძიონ.
პროექტის მიმდინარეობისას, ადგილობრივმა მცირე და საშუალო მეწარმეებმა ისაუბრეს იმ პრობლემებსა და გამოწვევებზე, რომლებიც DCFTA-ით განსაზღვრული შესაძლებლობების გამოყენებას ეხება. თუმცა, მათ ასევე გამოხატეს ინტერესი იმ შესაძლებლობების მიმართ, რომლებსაც სავაჭრო ხელშეკრულება იძლევა და როგორც საკუთარი პროდუქციის ხარისხის, ისე ლოჯისტიკური შესაძლებლობების გაუმჯობესების სურვილი გამოთქვეს. მათ ასევე დაინტერესება გამოხატეს საკუთარი წარმოების რეგიონის ფარგლებს გარეთ – მაგალითად თბილისში, სადაც ფასები მაღალია -გაყიდვასა და პროდუქციის ექსპორტთან დაკავშირებით. პროექტში ჩართული მცირე და საშუალო მეწარმეების უმრავლესობას ევროკავშირის ერთიანი ბაზარი არა მოკლე ვადაში მისაღწევ მიზნად, არამედ გრძელვადიან პერსპექტივად ესახებათ.
ამასთან, მონაწილეები, რომლებიც ბიზნესში ჩართულნი არ იყვნენ, ვერ აცნობიერებდნენ DCFTA-ის გავლენას საკუთარ ცხოვრებაზე მანამ, სანამ არ განემარტათ, რომ DCFTA მხოლოდ პროდუქციის ევროკავშირის ბაზარზე გატანას არ ისახავს მიზნად. ზოგადად, იგი ადგილობრივი წარმოების პროდუქტის, მათ შორის პროდუქტის, რომელიც ადგილობრივ ბაზარზე იყიდება, უსაფრთხოებას უზრუნველყოფს. DCFTA-ით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულება გულისხმობს ევროკავშირის სტანდარტებთან დაახლოებას, მაგალითად სანიტარული და ფიტოსანიტარული ზომების დანერგვას, რაც პროდუქციის უსაფრთხოებას უზრუნველყოფს და პირდაპირი და დადებითი გავლენა აქვს მომხმარებლის ჯანმრთელობაზე.
პროექტის ფარგლებში ასევე გამოიკვეთა, რომ აუცილებელია ადგილობრივმა მთავრობებმა და მუნიციპალიტეტებმა რეგიონებში მეტი ინფორმაცია მიიღონ არამხოლოდ DCFTA-იზე, არამედ იმაზეც, თუ როგორ შეუძლიათ ადგილობრივი ბიზნესის მხარდაჭერა. მიუხედავად იმისა, რომ პროექტის თავდაპირველი მიზანი DCFTA/SME სტრატეგიის განხორციელებასთან დაკავშირებული ინფორმაციის ნაკლებობის პრობლემის აღმოფხვრა იყო,საქართველოს რეგიონებში მოქმედი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების დახმარებით, გაირკვა, რომ ადგილობრივი მთავრობები და მუნიციპალიტეტებიც საჭიროებენ მეტ ინფორმაციას.
წარმოდგენილი კვლევა პროექტის – „საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა“ – ფარგლებში შექმნილი საბოლოო პროდუქტია. დოკუმენტი მიმოიხილავს განხორციელებულ ღონისძიებებს, თუმცა ყურადღებას ამახვილებს, პროექტის იმ შედეგის გაზომვაზე, რაც  ქართული სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების შესაძლებლობების გაზრდას ითვალისწინებს DCFTA/SME სტრატეგიის იმპლემენტაციის მიმართულებით. კვლევაში შედარებულია, პროექტში ჩართული მცირე და საშუალო საწარმოების მზადყოფნის დონე ევროკავშირის ბაზარზე ექსპორტის განსახორციელებლად პროექტის დასაწყისში (2017 წლის აპრილი) და პროექტის დასრულების შემდეგ (2019 წლის ივლისი).
დაბოლოს, კვლევაში წარმოდგენილია პროექტის განმახორციელებლების ძირითადი მიგნებები. ეს და მსგავსი პროექტები დაეხმარნენ ქართულ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს DCFTA-ისთან დაკავშირებულ საკითხებზე სამუშაოდ საჭირო უნარების განვითარებაში. პროექტმა ასევე ხელი შეუწყო, ევროკავშირში ექსპორტის დაწყებასთან დაკავშირებული პროცედურებისა და არსებული მხრდამჭერი მექანიზმების შესახებ ინფორმირებულობის ზრდას ქართულ მცირე და საშუალო საწარმოებს შორის. თუმცა, ამ მიმართულებით მეტი მუშაობაა საჭირო, რაც სამოქალაქო საზოგადოებასთან, ბიზნესთან, ცენტრალურ და ადგილობრივ მთავრობასთან თანამშრომლობით უნდა განხორციელდეს. პროექტის განმახორციელებლები იმედოვნებენ, რომ წარმოდგენილი მიგნებები და რეკომენდაციები სასარგებლო იქნება სამომავლოდ აღნიშნულ სფეროში მუშაობის პროცესში.
წინამდებარე პუბლიკაცია პროექტის – „საქართველო ევროპულ გზაზე: DCFTA-ისა და მცირე და საშუალო საწარმოების სტრატეგიის იმპლემენტაციისთვის ეფექტური მოდელის შექმნა“ – ფარგლებში შეიქმნა, რომელიც 2017 წლის აპრილი-2019 ივლისი პერიოდში განხორციელდა. პროექტი მიზნად ისახავდა, ინფორმირებულობის დონის ამაღლებას იმ შესაძლებლობის შესახებ, რომელსაც ევროკავშირსა და საქართველოს შორის დადებული ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის (DCFTA) შესახებ შეთანხმება იძლევა. ამას გარდა, პროექტის მიზანი იყო, საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების (CSO) როლის გაზრდა ქვეყნის მასშტაბით DCFTA-ის/მცირე და საშუალო საწარმოების (SME) შესახებ მიმდინარე საკომუნიკაციო კამპანიებში; მათი შესაძლებლობების გაძლიერება,მცირე და საშუალო ზომის საწარმოების მზადყოფნის ხელშესაწყობად, ევროკავშირის ერთიან ბაზარზე წვდომისთვის.
პროექტი განხორცილდა არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და კვლევითი ცენტრების კონსორციუმის მიერ „აღმოსავლეთ ევროპის კვლევითი ცენტრის“ (EESC, ლიტვა) ხელმძღვანელობით: საქართველოს „ბიზნეს საკონსულტაციო ორგანიზაციების ასოციაცია“ (ABCO საქართველო), „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი“ (GIP, საქართველო), „გლობსეკის პოლიტიკის ინსტიტუტი“ (GPI, სლოვაკეთი), ახალგაზრდა მეცნიერთა კავშირი „ინტელექტი“ (საქართველო), „ათინათი“ (საქართველო) და ასოციაცია „კავკასიის გენეტიკა“ (საქართველო).
წინამდებარე პუბლიკაცია შექმნილია ევროკავშირის მხარდაჭერით. მის შინაარსზე სრულად პასუხისმგებელნი არიან პროექტის პარტნიორები და იგი შესაძლოა არ ასახავდეს ევროკავშირის პოზიციას.

22/07/2019 Kornely Kakachia
Increased Capacities of Georgian Civil Society and Identified Challenges for Georgian Small and Medium Enterprises to Access the EU Single Market
22-07-2019
Georgia on European Way: Creation of Effective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation
Project Findings & Recommendations for Further Action
The Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement, which is a part of the Association Agreement (AA) between the EU and Georgia, is active since September 1, 2014 and has the potential to be significantly beneficial for the Georgian economy. Compared to other EU-provided platforms for closer cooperation — such as the visa-free regime — DCFTA has the capacity to deliver significant changes over a period of several years. The size of a business determines how quickly it can benefit from the trade agreement. Small and medium enterprises (SMEs), one of the target groups of the project “Georgia on European Way: Creation of Effective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation,” account for more than ninety percent of Georgian businesses but produce less than one fifth of the total turnover and are weak exporters. For them to benefit from the DCFTA, their products must first meet EU quality standards and safety regulations. After that, they must find the best route to the EU single market.
During the project, local SMEs voiced a variety of concerns and challenges related to taking advantage of the DCFTA. However, they were also interested in the potential to use the benefits offered by the trade agreement and wanted to improve the quality of their products, as well as their logistic capacities. They expressed interest in selling outside their region of production, for example, in Tbilisi, where prices are higher, and to start exporting. The majority of the SMEs involved in the project considered the EU single market as a long-term perspective, not as something that could be achieved in the short-term.
Moreover, participants who were not involved in business did not understand the DCFTA’s effect on their lives until it was explained that the DCFTA does not solely focus on exporting goods to the EU. Overall, It impacts the safety of locally produced products overall, including what is being sold at the local market. The implementation of the DCFTA includes the adoption of the EU technical standards, for example, phytosanitary and hygienic standards. That will increase the safety of food products, which will have a direct and positive effect to consumers’ health.
The project also found that the local governments in Georgian regions and municipalities need more information and a deeper understanding of the DCFTA and how they can support local businesses. While the original intention was that civil society organizations (CSOs) in Georgian regions would help bridge the gap in awareness about the DCFTA and the SME strategy implementation, they also required more information and stronger capacities.
This study is the final product of the project “Georgia on European Way: Creation of Effective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation.” It provides a brief overview of the executed activities, but mainly focuses on measuring the effect the project had on increasing the capacities of Georgian CSOs to contribute to DCFTA/SME strategy implementation. It also compares Georgian SMEs’ preparedness to export to the EU at the beginning of the project (April 2017) to their level at the end of the project (July 2019).
Finally, it offers the main conclusion reached by the project implementers. This and similar projects have enabled Georgian CSOs to develop the capacity to work on DCFTA related issues. The project also contributed to informing Georgian SMEs about procedures and existing support mechanisms in order to start exporting to the EU. However, more work is needed and it should be done in cooperation with civil society, businesses and local and central  governments. It is the hope of the project implementers that the project’s findings and recommendations will be useful for future work in this area.
This publication is the integral part of the project “Georgia on the European Way: Creation of Effective Model for DCFTA and SME Strategy Implementation” (henceforth – project) implemented from April 2017 – July 2019. The project aimed to address the lack of awareness about opportunities provided by the Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement between Georgia and the EU. It sought to increase the role of Georgian civil society organizations in a nation-wide DCFTA communication campaign and their capacities to assist local small and medium enterprises (SMEs) prepare to access the EU single market.
The project has been implemented by an international consortium of non-governmental organizations and think tanks under the leadership of the Eastern Europe Studies Center (EESC, Lithuania) together with the Association of Business Consulting Organizations (ABCO Georgia), the Georgian Institute of Politics (GIP, Georgia), GLOBSEC Policy Institute (GPI, Slovakia), Young Scientists Union “Intellect” (Georgia), ATINATI (Georgia) and Association Caucasus Genetics (Georgia).
This study has been produced with the assistance of the European Union. Its contents are the sole responsibility of project implementers and do not necessarily reflect the views of the European Union.