ევროსკეპტიციზმის პოლიტიკა საქართველოში და საზოგადოების რეზონანსი
საქართველო პოლიტიკურ კრიზისშია 2024 წლის სადავოდ ჩატარებული საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, რომლის შედეგებითაც “ქართულმა ოცნებამ” გამარჯვება დაიმტკიცა, ხოლო ოპოზიციამ არჩევნები გაყალბებულად გამოაცხადა. კრიზისი გაამწვავა ქართული ოცნების პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის განცხადებამ, რომ მისი მთავრობა აჩერებდა საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესს, რამაც დემონსტრაციები და პოლიციასთან შეტაკებები გამოიწვია. მზარდ ავტორიტარიზმთან ერთად, მიმდინარე პოლიტიკური კრიზისი მმართველი „ქართული ოცნების“ საგარეო პოლიტიკის ევროსკეპტიციზმისკენ მკვეთრმა გადახრამ გაამწვავა. ერთ დროს მემარჯვენე და კრემლთან დაკავშირებული პარტიების მიერ მხარდაჭერილი რადიკალური პოზიცია, 2022 წელს რუსეთს-უკრაინის ომის დაწყებიდან, საქართველოში წამყვან ნარატივად იქცა (Tabatadze & Gigauri, 2025). მსხვილი ოპოზიციური პარტიები მხარს უჭერენ ევროკავშირში ინტეგრაციას, ხოლო ანტიდასავლური ჯგუფები, როგორებიცაა „ალტ-ინფო“, „პატრიოტთა ალიანსი“ და „ქართული ოცნების“ სატელიტი – „ხალხის ძალა“, დიდი ხანია ევროსკეპტიციზმს აძლიერებენ. ამჯერად, „ქართული ოცნება“ ოფიციალურად შეუერთდა ამ „ბანაკს“ და გაამძაფრა ანტიდასავლური რიტორიკა,  ხშირად წარმოაჩენს რა ევროკავშირს, როგორც დამოუკიდებელ აქტორს, ან ფართო „კოლექტიური დასავლეთის“ ნაწილს (Kintsurashvili, 2022). ეს ცვლილება დაემთხვა საკვანძო მოვლენებს, მათ შორის, 2022 წლის ივნისში ევროკავშირის თავდაპირველ უარს საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაზე და დასავლეთიდან წამოსულ მზარდ კრიტიკას დემოკრატიის უკუსვლის შესახებ, კერძოდ, „აგენტების“ კანონისა და 2024 წლის სადავო არჩევნების შემდეგ (Kintsurashvili & Ratiani, 2024).
მეორე მხრივ, მთავრობის მიერ საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესის შეჩერებამ საქართველოს მოსახლეობის პროტესტი გამოიწვია, რადგან ყოველი ხუთიდან ოთხი ქართველი ევროკავშირში გაწევრიანებას უჭერს მხარს (CRRC 2023). თუმცა, ამავდროულად, მოქალაქეთა 33% მხარს უჭერს მთავრობის მიერ ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებების შეჩერებას (KAS 2024), ეს მაჩვენებელი ცხადყოფს, რომ ევროსკეპტიციზმმა, სამთავრობო არხებით გავრცელებულმა პროპაგანდამ, მოსახლეობის ნაწილში საკმარისი გამოხმაურება ჰპოვა.
წინამდებარე დოკუმენტი აანალიზებს პოლიტიკურ კლასში გავრცელებულ ევროსკეპტიციზმს და მის რეზონანსს საზოგადოებაში. ამ მიზნით, დოკუმენტი აანალიზებს ხუთ საკვანძო ევროსკეპტიკურ ნარატივს, რომლებსაც პოლიტიკური პარტიები ავრცელებდნენ 2022 წელს რუსეთის უკრაინაში შეჭრის შემდეგ. დოკუმენტში ასევე განხილულია საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვების შედეგები, თუ რამდენად დიდი რეზონანსი მოჰყვა ამ პოლიტიკურ დისკურსებს საქართველოს მოსახლეობაში.
პოლიტიკის მემორანდუმი #82 | მარტი 2025
პუბლიკაცია მომზადდა ბერლინში Institut für Europäische Politik (IEP)-თან თანამშრომლობით, პროექტის „საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება ევროკავშირში ინტეგრაციისთვის GEO4EU“ ფარგლებში, რომელიც მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერალური საგარეო უწყების მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისა და რუსეთისათვის, სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობის პროგრამის მეშვეობით. მოცემული პუბლიკაციის შინაარსი წარმოადგენს მხოლოდ ავტორის პასუხისმგებლობას და არავითარ შემთხვევაში არ უნდა იქნას იმგვარად გაგებული, რომ ასახავს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტისა და დონორების შეხედულებებს.

The Politics of Euroscepticism in Georgia and Its Resonance in Society
Georgia has been in a state of political crisis since the disputed 2024 parliamentary election, which resulted in the ruling Georgian Dream (GD) claiming victory and opposition parties claiming foul play. But the crisis intensified when Georgian Dream Prime Minister Irakli Kobakhidze announced that his government would be suspending Georgia’s EU membership bid, prompting huge demonstrations and clashes with police.
As such, alongside increasing authoritarianism, the current political crisis has been sparked by the abrupt Eurosceptic turn in the ruling Georgian Dream party’s foreign policy. Once a fringe stance promoted by far-right and Kremlin-linked parties, Euroscepticism became mainstream in Georgia after the start of full-scale war between Russia and Ukraine in 2022 (Tabatadze & Gigauri, 2025). While major Georgian opposition parties strongly support EU integration, anti-Western groups like Alt-info, the Alliance of Patriots, and Georgian Dream’s satellite, People’s Power, have long championed Euroscepticism. Georgian Dream has officially joined this camp, and intensified its anti-Western rhetoric, portraying the EU as either an independent actor or part of a broader “collective West” (Kintsurashvili, 2022). This shift coincided with key events, including the EU’s initial denial of candidate status to Georgia in June 2022 and growing Western criticism over democratic backsliding, particularly regarding the “foreign agents” law and the fraudulent October 2024 parliamentary elections (Kintsurashvili & Ratiani, 2024).
On the other hand, the government`s decision to suspend Georgia’s EU integration process foreseeably sparked widespread protests among the Georgian public, given that four out of five Georgians support EU membership (CRRC 2023). However, at the same time, 33% of Georgians support the government delaying EU membership negotiations (KAS 2024), indicating that Euroscepticism, propagated through government channels, has made some inroads among a share of the public.
This policy memo analyzes Euroscepticism among the political class in Georgia and its resonance in Georgian society. To this end, the memo maps five key EU-critical narratives disseminated by Georgian political parties since 2022, when Russia launched its full-scale invasion of Ukraine. It also uses public opinion polls to understand the extent to which these political discourses resonate with the Georgian public.