საქართველოსა და იაპონიას შორის დიპლომატიური ურთიერთობების 30 წელი: პარტნიორობის მიღწევები და პერსპექტივები
მარიამ ბიბილაშვილი
06-09-2022
იაპონურ-ქართული პარტნიორობა, საქართველოში არსებული სოციო-პოლიტიკური და ეკონომიკური არასტაბილურობის, ეთნიკური კონფლიქტების და ორმხრივი ნდობის ნაკლებობის გამო, შეზღუდული თანამშრომლობით დაიწყო. 1997 წელს, პრემიერ-მინისტრ რიუტარო ჰაშიმოტოს “ევრაზიული დიპლომატიის” შემოღების შემდეგ, იაპონიის მთავრობის წარმომადგენლებმა საქართველოში ვიზიტების გამართვა დაიწყეს, რასაც დემოკრატიული და ენერგეტიკული რეაბილიტაციის პროექტები მოჰყვა. იაპონიის საგარეო საქმეთა მინისტრების, ტარო ასოს “თავისუფლების და კეთილდღეობის რკალისა” და ტარო კონოს “კავკასიური ინიციატივის” შთაგონებით, 2006 წლის შემდგომი პერიოდი ხასიათდება უფრო მეტი მაღალი დონის ვიზიტით, მნიშვნელოვანი პროექტებისა და ორმხრივი შეთანხმებების წამოწყებით და ისეთი საერთო ღირებულებების პოლიტიკური მხარდაჭერით, როგორიცაა თავისუფლება, კანონის უზენაესობა, დემოკრატია და საბაზრო ეკონომიკა.
იაპონია სანდო საგარეო პარტნიორად ჩამოყალიბდა საქართველოსთვის განვითარებისთვის გაცემული დაფინანსების თვალსაზრისით. თუმცა, საქართველო იაპონიის მიერ აღქმულია, უფრო როგორც სამხრეთ კავკასიის ნაწილი, ვიდრე როგორც საერთაშორისო სისტემის დამოუკიდებელი მოთამაშე, რაც მიუთითებს, რომ ურთიერთობათა შემდგომი გაღრმავებისთვის ჯერ კიდევ დიდი სივრცე არსებობს. ეს დოკუმენტი მიიჩნევს, რომ ამ გზაზე საქართველოს უმთავრესი გამოწვევაა თავისი შესაძლებლობების გაძლიერება იაპონური ბიზნესებისათვის ხელსაყრელი გარემოს შესაქმნელად. ამავე დროს, ევროპულ ლიბერალურ დემოკრატიად პოზიციონირებით, საქართველომ უნდა მოიპოვოს დამაჯერებლობა იაპონია-ევროკავშირის შეკავშირების პროცესში.
საქართველოს მიმართ იაპონური დიპლომატიური დამოკიდებულების განვითარების დინამიკის წარმოდგენის შემდეგ, ეს დოკუმენტი შეისწავლის ორმხრივი და მრავალმხრივი არხების მეშვეობით ეკონომიკურ და პოლიტიკურ თანამშრომლობას  და დასკვნის სახით გვთავაზობს მიგნებებსა და პოლიტიკურ რეკომენდაციებს. თანასწორი პარტნიორობის განვითარების პოტენციალი დიდწილად დამოკიდებულია საქართველოს საჯარო და კერძო სექტორის აქტიურ ძალისხმევაზე, ისევე როგორც ქვეყანაში არსებულ სოციო-პოლიტიკურ და ეკონომიკურ სტაბილურობაზე.
საკვანძო სიტყვები: იაპონია, საქართველო, ოფიციალური განვითარების დახმარება (ODA), იაპონიის საერთაშორისო თანამშრომლობის სააგენტო (JICA), საგარეო პოლიტიკა, საერთაშორისო ურთიერთობები.

Thirty Years of Diplomatic Relations between Georgia and Japan: Achievements and Prospects for Partnership
Mariam Bibilashvili
06-09-2022
The Japan-Georgia bilateral partnership started with limited cooperation due to Georgia’s socio-political and economic instability, ethnic conflicts, and the absence of any endowment of mutual trust.   After the introduction of the then Prime Minister of Japan Ryutaro Hashimoto’s Eurasian Diplomacy in 1997, Japanese officials started visiting Georgia, followed by the enactment of grassroots and power rehabilitation projects. However, the period since 2006, inspired by the Ministers of Foreign Affairs of Japan—Taro Aso’s “Arc of Freedom and Prosperity” and Taro Kono’s “Caucasus Initiative,” has been characterized by increased high-level visits, initiation of significant projects and bilateral agreements as well as political support based on the shared values of freedom, rule of law, democracy, and market economy.
Japan has proved to be a reliable contributor of foreign development assistance to Georgia. However, Georgia is approached by Japan as part of the South Caucasus region rather than as a separate actor in the international system, suggesting that there could be a lot more scope to deepen the relationship.  This paper argues that the main obstacles on this path are the need for Georgia to strengthen its capability to provide a favorable environment to Japanese businesses and to establish its credibility in the Japan-EU connectivity process by positioning itself as a European liberal democracy.
After tracking the evolution of Japan’s diplomatic stance toward Georgia, the paper explores the economic and political cooperation through bilateral and multilateral channels and concludes with a summary of findings and policy recommendations. The potential for the development of an equal partnership largely depends on the active efforts of the Georgian public and private sectors as well as socio-political and economic stability in Georgia.