23/02/2023 თეონა ზურაბაშვილი
მიმდინარე მოვლენების ფონზე, ბოლო პერიოდში ქვეყანაში საზოგადოებრივი დისკუსია მთლიანად მოიცვა ,,უცხოური დაფინანსების გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტმა, რომელიც საქართველოს პარლამენტში მმართველი პარტიის სატელიტმა პოლიტიკურმა გაერთიანებამ, ხალხის ძალამ დააინიცირა.  კანონპროექტი ითვალისწინებს ,,უცხოური გავლენის აგენტთა“ რეესტრის შექმნას და მასში ყველა იმ ორგანიზაციის[1] დარეგისტრირებას, რომელთა შემოსავლის 20%-ზე მეტი უცხოურ დაფინანსებას უკავშირდება (Civil.ge 2023ა). საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის განცხადებით, შემოთავაზებული პროექტი არ შეესაბამება ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო და შიდა ეროვნული დაცვის სტანდარტებს და მისი განხილვაც კი შეუთავსებელია თანამედროვე დემოკრატიული სახელმწიფოს ძირითად პრინციპებთან (Publika.ge 2023ა). კანონპროექტი საქართველოს ევროპული კურსისგან რადიკალურ გადახვევად და ქვეყნის სამოქალაქო ორგანიზაციებისთვის უდიდეს რეპუტაციულ ზიანად მიიჩნიეს როგორც საერთაშორისო პარტნიორებმა (Jam-news.net 2023ა, Jam-news.net. 2023ბ, Tabula.ge 2023ა), ასევე ადგილობრივმა და უცხოელმა ექსპერტებმა (საქართველოს არასამთავრობო ორგანიზაციათა ერთობლივი განცხადება 2023, GIP 2023).
კანონპროექტის მიმართ მკვეთრად ნეგატიური შეფასებების მიუხედავად, ხალხის ძალის და ქართული ოცნების მყარი პოზიციით, აღნიშნული კანონპროექტი საუკეთესო დასავლურ გამოცდილებას ეყრდნობა (Tabula.ge 2023ბ, Publika.ge 2023ბ, 1TV.ge 2023ა) და ის მხოლოდ სამოქალაქო სექტორის ანგარიშვალდებულებისა და გამჭვირვალობის გაძლიერებას ემსახურება. საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე, მოცემულ პოლიტიკის მემორანდუმში შემოთავაზებულია დემოკრატიულ სახელმწიფოებში არასამთავრობო ორგანიზაციების მიმართ უცხოურ დაფინანსებაზე არსებული რეგულაციებისა და ხალხის ძალის მიერ ინიცირებული  კანონპროექტის შედარებითი ანალიზი. აღნიშნულ დისკუსიაზე დაყრდნობით კი,  მემორანდუმში ნაჩვენებია ,,უცხოური დაფინანსების გამჭვირვალობის შესახებ“ კანონპროექტსა და დასავლურ პრაქტიკას შორის არსებული მნიშვნელოვანი ფაქტობრივი და კონტექსტური განსხვავებები. ამას გარდა, მემორანდუმში გაანალიზებულია კანონპროექტის ინიციირების რეალური მოტივები და საქართველოს დემოკრატიული მომავლისთვის მისი შესაძლო შედეგები.
პოლიტიკის მემორანდუმი #66 | თებერვალი 2023
__________
[1] გამონაკლისი ეხება მხოლოდ სახელმწიფო ორგანიზაციებს, საქართველოს კანონმდებლობით დაფუძნებული სპორტული ფედერაციები და ადამიანის სისხლისა და მისი კომპონენტების ხარისხისა და უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებულ სისხლის დაწესებულებას (Civil.ge 2023ა).

Public discussion in the country is currently being completely dominated by the draft law “On the transparency of foreign financing” initiated by People Power, a satellite political group within the ruling party in Georgia’s Parliament, People’s Power. This bill envisages the creation of a register of “agents of foreign influence” and the registration of all organizations receiving more than 20 per cent of their income from foreign funding(Civil.ge 2023a). According to the Office of the Public Defender of Georgia, the bill does not comply with international or national standards for human rights protection, and even its consideration is incompatible with the basic principles of a modern democratic state (Publika.ge 2023a). International partners (Jam-news.net 2023a, Jam-news.net. 2023b, Tabula.ge 2023a), as well as national and foreign experts (Joint statement of non-governmental organizations of Georgia) consider the draft law to be a radical departure for Georgia from its European course and threatens to do great damage to the reputation of the country’s civil organizations 2023, GIP 2023).
Despite the sharply negative assessments of the bill, People’s Power and Georgian Dream maintain strongly that the bill is based on the best Western practice (Tabula.ge 2023b, Publika.ge 2023b, 1TV.ge 2023a) and serves only to strengthen accountability and transparency of the civil society sector in Georgia. Due to the urgency of the issue, this policy memorandum proposes a comparative analysis of the existing regulations on foreign funding of non-governmental organizations in democratic states, as well as of the bill initiated by People’s Power in the Georgian Parliament. Based on this discussion, the memorandum demonstrates important factual and contextual differences between the draft law “On Transparency of Foreign Funding” and Western practice. In addition, the memorandum analyzes possible real motives behind the initiation of the draft law and consequences for the democratic future of Georgia.