ივლისი 29, 2022 თეონა ზურაბაშვილი
ინსტიტუციური რეფორმების რა პერსპექტივები არსებობს სახელმწიფოს მიტაცების პირობებში? – ინტერვიუ პროფესორ მაიკლ ჯონსტონთან
2022-07-29 10:23:26
ინტერვიუს უძღვება თეონა ზურაბიშვილი, პოლიტიკის უმცროსი ანალიტიკოსი
,,ანგარიშვალდებული ინსტიტუტები და გამჭვირვალობა ბევრს არაფერს ნიშნავს, თუ არ არიან ადამიანები და ჯგუფები, რომლებსაც მათი გამოყენების ინტერესი აქვთ; და ეს, დიდი ალბათობით, ეხება მათ პირად ინტერესებსა და დღის წესრიგს, ვიდრე (დასაწყისში მაინც) რაიმე ტიპის საჯარო რეფორმირების დღის წესრიგს.“
მაიკლ ჯონსტონი კოლგეიტის უნივერსიტეტის (ნიუ-იორკი, აშშ) პოლიტიკურ მეცნიერებათა პროფესორ-ემერიტუსია. მისი პროფესიული კომპეტენცია ისეთ მიმართულებებს მოიცავს, როგორებიცაა შედარებითი და ამერიკის პოლიტიკა, საჯარო პოლიტიკა, კორუფცია, დემოკრატიზაცია და განვითარება. პროფ. ჯონსტონი ასწავლიდა პიტსბურგის უნივერსიტეტში და  არის გლაზგოს უნივერსიტეტის (შოტლანდია) ურბანული და რეგიონული კვლევის ცენტრის მოწვეული ლექტორი და მკვლევარი; იორკის უნივერსიტეტის (ინგლისი) პოლიტიკის დეპარტამენტის და სოციალურ მეცნიერებათა კვლევის ინსტიტუტის მოწვეული მკვლევარი; დარემის უნივერსიტეტის წმ. ეიდენის კოლეჯის (ინგლისი) პოლიტიკის დეპარტამენტის მოწვეული პროფესორი და მკვლევარი; სანტიაგო დე კომპოსტელას უნივერსიტეტის (ესპანეთი) პოლიტიკურ მეცნიერებათა დეპარტამენტის მოწვეული პროფესორი; პრინსტონის (ნიუ-ჯერსი, აშშ) პერსპექტიული კვლევების ინსტიტუტის სოციალურ მეცნიერებათა სკოლის წევრი და ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ეროვნული ფონდის მკვლევარი.
მაიკლ ჯონსტონი კორუფციასთან ბრძოლის სფეროს ერთ-ერთი პიონერია; მან კორუფციის კვლევა ჯერ კიდევ 1970-იან წლებში დაიწყო, როდესაც ცოტა თუ საუბრობდა ამ საკითხებზე. პროფ. ჯონსტონი  მრავალი წიგნისა და ნაშრომის ავტორია, მათ შორისაა: „საჯარო სექტორის კორუფცია“ (ანთოლოგიის ოთხტომეული), (ლონდონი: Sage UK, 2010); „კორუფციის სინდრომები“ (კემბრიჯი და ნიუ-იორკი: Cambridge University Press, 2005); „სამოქალაქო საზოგადოება და კორუფცია: მობილიზაცია რეფორმისთვის“ (კოლგეიტის უნივერსიტეტის ეთიკისა და მსოფლიო საზოგადოებების ცენტრის ნაშრომთა კრებული; ლანემი, მერილენდი: University Press of America); „პოლიტიკური კორუფცია: კონცეფციები და კონტექსტები“ (ნიუ ბრუნსვიკი, ნიუ-ჯერსი: Transaction Publishers, 2002) (თანარედაქტორი ა. ჰეიდენჰაიმერი); „პოლიტიკური კორუფცია: სახელმძღვანელო“ (1989); „თაღლითობა, უაზრო ხარჯვა და ძალაუფლების ბოროტად გამოყენება ხელისუფლებაში: მიზეზი, შედეგები და  გამოსწორების საშუალებები“ (1986); „პოლიტიკური კორუფცია და საჯარო პოლიტიკა ამერიკაში“ (Brooks/Cole Publishing, 1982). მისი სტატიები იბეჭდება ჟურნალებში, როგორებიცაა Crime, Law, and Social Change, Asian Perspectives, Comparative Politics, Public Integrity, African Studies Quarterly, Publius, Polity, The Political Quarterly, American Political Science Review, Urban Affairs Quarterly, Review of Black Political Economy, Journal of Democracy; აქვეყნებს კვლევებს სამეცნიერო ნაშრომების ბევრ კრებულში, მათ შორის გამოქვეყნებული აქვს „ბრიტანეთის სოციალური დამოკიდებულებების კვლევის“ რამდენიმე ანგარიში. პროფესორ ჯონსტონს მომზადებული აქვს რჩევები და პუბლიკაციები საჯარო პოლიტიკის შესახებ მსოფლიო ბანკის, აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID), გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის და სხვა ჯგუფების ეგიდით. აღსანიშნავია, რომ მისი წიგნებიდან ერთ-ერთს – „კორუფციის სინდრომები,“ 2009 წელს გროუმეიერის პრიზი მიენიჭა მსოფლიო წესრიგის გაუმჯობესების იდეებისთვის (Grawemeyer Award for Ideas Improving World Order), რომელიც მას ლუისვილის უნივერსიტეტმა გადასცა. ეს წიგნი გამოიცა რუმინულ, არაბულ და ჩინურ ენებზე. პროფესორი ჯონსტონი არის Crime, Law, and Social Change (ციტირებადი კვლევითი ჟურნალი, რომელსაც კვარტალურად გამოსცემს Springer-ი) სარედაქციო საბჭოს წევრი, ხოლო 1995-2010 წლებში ის იყო „საერთაშორისო გამჭვირვალობა ამერიკის“ დირექტორთა საბჭოს წევრი.

29/07/2022 Teona Zurabashvili
What are the Prospects for Institutional Reforms under State Capture? – Expert Interview with Prof. Michael Johnston
29-07-2022
Interview by Teona Zurabashvili, GIP Junior Policy Analyst
“Accountability institutions and transparency amount to little unless there are people and groups with a stake in putting them to use, and that most likely refers to their own interests and agendas rather than (at the outset, at least) any sort of public reform agenda.”
Michael Johnston is a professor of Political Science Emeritus at Colgate University, New York, USA.  His expertise areas cover comparative and American politics, public policy, corruption, democratization, and development. He has taught at the University of University of Pittsburgh and  has been  a visiting lecturer in politics and a visiting fellow, Centre for Urban and Regional Research, University of Glasgow, Scotland; visiting fellow, Department of Politics and Institute for Research in Social Sciences, University of York, England; visiting professor, Department of Politics and college fellow, St. Aidan’s College, University of Durham, England;  visiting professor, Departimento de Ciencias Politicas, Universidad de Santiago de Compostela, Spain; Member, School of Social Sciences, and National Endowment for the Humanities Fellow, Institute for Advanced Study, Princeton, NJ.
In the anti-corruption field, he is a pioneer who started his research on corruption back in the 1970’s when few talked of the issues. Among his publications are Public-Sector Corruption (four-volume anthology), (London: Sage UK, 2010); Syndromes of Corruption. (Cambridge and New York: Cambridge University Press, 2005); Civil Society and Corruption: Mobilizing for Reform (Proceedings of the Colgate University Center for Ethics and World Societies.) Lanham, MD: University Press of America; Political Corruption: Concepts and Contexts (New Brunswick, NJ: Transaction Publishers, 2002) (Co-editor A. Heidenheimer); Political Corruption: A Handbook (1989); Fraud, Waste and Abuse in Government: Cause, Consequences and Cures (1986); Political Corruption and Public Policy in America (Brooks/Cole Publishing, 1982). Besides, he has written articles for in journals such as Crime, Law, and Social Change, Asian Perspectives, Comparative Politics, Public Integrity, African Studies Quarterly, Publius, Polity, The Political Quarterly, American Political Science Review, Urban Affairs Quarterly, Review of Black Political Economy, Journal of Democracy, and in numerous edited volumes including several research reports of the British Social Attitudes Survey.  In addition, Prof. Johnston has produced public policy consulting and publications under the auspices of the World Bank, USAID, United Nations, and other groups.  Worthy of mentioning is that among his publications, Syndromes of Corruption was awarded the 2009 Grawemeyer Award for Ideas Improving World Order, presented by the University of Louisville. The book has appeared in Romanian- Arabic and simplified Chinese-language editions. Prof. Johnston is a senior member of the Editorial Board of Crime, Law, and Social Change (a refereed research journal published quarterly by Springer) and from 1995-2010 he was a member of the Board of Directors, Transparency International-USA.