14/01/2021 სალომე კანდელაკი
[პუბლიკაცია მომზადდა „ნაციონალური ფონდი დემოკრატიისთვის“ (NED) მხარდაჭერით. აქ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორს და შესაძლოა, არ  ემთხვეოდეს „ნაციონალური ფონდი დემოკრატიისთვის“ შეხედულებებს].
სერბეთი ერთ-ერთი იმ ქვეყანათაგანია, სადაც 2020 წლის ზაფხულში Covid-19-ის პანდემიის პირობებში საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა და, საქართველოს მსგავსად, მისი შედეგები სერბეთის ოპოზიციური პარტიების უმრავლესობამ არალეგიტიმურად ცნო. სერბეთის საარჩევნო კომისიის ოფიციალური მონაცემების მიხედვით მმართველი პროგრესული პარტიის (SNS) ირგვლივ გაერთიანებულმა კოალიციამ 60.65%-ით (188 მანდატი 250-დან) გაიმარჯვა. სერბეთში არჩევნების ჩატარების დღიდან მოყოლებული თითქმის ხუთთვიანი ოპოზიციური პროტესტი პრეზიდენტ ალექსანდარ ვუჩიჩის მიერ 2022 წელს დაგეგმილ საპრეზიდენტო არჩევნებთან ერთად რიგგარეშე საპარლამენტო არჩევნების დანიშვნით დასრულდა. რამდენად შეიძლება საქართველომ გამოიყენოს სერბული მაგალითი ქვეყანაში კრიზისის განმუხტვისთვის და სიტუაციის ნორმალიზებისთვის?
რა მოხდა სერბეთში?
2020 წლის 21 ივნისს სერბეთში საპარლამენტო არჩევნები ჩატარდა, რომელშიც მონაწილეობაზე პროტესტის ნიშნად უარი განაცხადა სერბეთის ყველაზე მსხვილი ოპოზიციური პარტიების გაერთიანებამ (დემოკრატიული პარტია, სახალხო პარტია, თავისუფლებისა და სამართლიანობის პარტია, პარტია “დვერი”) ალიანი სერბეთისთვის (SzS).” ალიანსის წევრმა ოპოზიციურმა პარტიებმა ის პარტიათშორისი მოლაპარაკებების ფორმატიც მიატოვეს, რომელსაც ევროპარლამენტის წარმომადგენლები უწევდნენ მედიაციას. მათი თქმით, ეს გადაწყვეტილება მიიღეს იმ მოტივით, რომ მმართველი პარტიის მხრიდან არანაირი ცვლილების მოლოდინი არ ქონდათ. არჩევნებისთვის ბოიკოტის გამოცხადების მთავარ გამომწვევ მიზეზებად ოპოზიცია მთავრობის მხრიდან ტრადიციული მედია საშუალებების სათავისოდ გამოყენებას, ადმინისტრაციული რესურსების საარჩევნო კამპანიისთვის ხარჯვას, საარჩევნო სისტემის გაუმართაობას და Covid-19-ის პანდემიის პირობებში უთანასწორო და უსამართლო წინასაარჩენო გარემოს ასახელებდა. გარდა ამისა, ისინი პრეზიდენტ ვუჩიჩს, რომელიც სერბეთის მმართველი პროგრესული პარტიის (SNS) ლიდერიცაა, მისი უფლებამოსილების საარჩევნო მიზნებისთვის ბოროტად გამოყენებაში ადანაშაულებდნენ. საგულისხმოა, რომ 2000 წლის შემდეგ, არჩევნებზე ამომრჩეველთა ყველაზე დაბალი აქტივობა – 48.9% დაფიქსირდა. ბოიკოტზე არჩევნების მოახლოებისთანავე უარი განაცხადა რამდენიმე ოპოზიციურმა პარტიამ, რომელთაგანაც მხოლოდ ორმა გადალახა არჩევნებისთვის სახელდახელოდ 5%-დან 3%-მდე დაწეული საარჩევნო ბარიერი. ესენია, სერბეთის სოციალისტური პარტია (SPS), რომელმაც 10.38% მოიპოვა და სერბეთის პატრიოტთა ალიანსი (SPAS), რომელმაც ხმათა 3.83% მოიპოვა. გარდა ამ ორი პარტიისა, 19 საპარლამენტო მანდატები მოიპოვა ოთხმა ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელმა პარტიამ. სერბეთის საარჩევნო კანონმდებლობის თანახმად, ეთნიკური უმცირესობების პარტიებზე 3%-იანი ბარიერი არ ვრცელდება. მაგალითად, ერთ-ერთ პარტიას, რომელიც წარმოადგენს ბოსნიურ ეთნიკურ უმცირესობას, ხმების მხოლოდ 0.7%-ის აღება დაჭირდა, იმისათვის, რომ პარლამენტში 3 მანდატი მოეპოვებინა. რეალურად, სწორედ ამ გამონაკლისადან გამომდინარე შეძლო პრეზიდენტმა ვუჩიჩმა პარლამენტის, სრულ,  250 კაციანი შემადგენლობით დაკომპლექტება.
2022 წლის რიგგარეშე არჩევნებამდე პრეზიდენტმა ვუჩიჩმა აღნიშნულ ბარიერგადალახულ პარტიასთან ერთად ახალი მთავრობა დააკომპლექტა. ამით მან ხაზი გაუსვა ე.წ. “ერთობის კაბინეტის” შექმნას. ის ამ ნაბიჯით, შესაძლოა, სხვა პარტიებისთვის პასუხისმგებლობის გადანაწილებას შეეცადა. ბელგრადელი ადგილობრივი პოლიტიკის მიმომხილველები მიიჩნევენ, რომ პრეზიდენტის ეს სვლა გაკეთებულია იმ ლეგიტიმაციის გაძლიერების მიზნით, რომელიც ივნისში ოპოზიციურმა ბოიკოტმა შეარყია.
სერბეთის შემთხვევაში ოპოზიციის მხრიდან არჩევნებამდე ბოიკოტის გამოცხადებამ, ხოლო საქართველოს შემთხვევაში ოპოზიციის არჩევნების შემდგომ მანდატების დათმობამ ორივე სახელმწიფო, ფაქტობრივად, ერთპარტიულ საპარლამენტო მმართველობად ჩამოაყალიბა. ეს კი სამართლებრივად შესაძლებელი, მაგრამ პოლიტიკურად გაუმართლებელი მოცემულობაა და საფრთხეს უქმნის დემოკრატიულ პლურალიზმს. გარდა ამისა, ზოგადად, ერთპარტიულობა მმართველ პარტიას უხერხულობას უქმნის, რადგან მთელი პასუხისმგებლობა მასზე გადადის და შესაბამისად, საზოგადოებასთან მათი ანგარიშვალდებულებაც იზრდება. სწორედ ამიტომ გადაწყვიტა სერბეთში პრეზიდენტმა ვუჩიჩმა ორ ოპოზიციურ პარტიასთან ერთად მთავრობის შექმნა და მათთვის პასუხისმგებლობის გადანაწილება. ხოლო საქართველოში კი მმართველი პარტია “ქართული ოცნება დემოკრატიული საქართველო” სხვადასხვა ხერხებითცდილობს ბარიერგადალახული ოპოზიციური პარტიების პარლამენტში შესვლაში დარწმუნებას
რა მსგავსებებია სერბეთში და საქართველოში ადგილობრივი და საერთაშორისო დამკვირვებლების შეფასებებს შორის?
ადგილობრივი ორგანიზაციების კრიტიკული დასკვნები და ეუთო-ოდირის შედარებით ზომიერი, მაგრამ კრიტიკული შეფასება, სერბეთში, ოპოზიციური პარტიებისთვის ერთ-ერთი დასაყრდენად და საერთაშორისო საზოგადოების აზრის ფორმირების ერთ-ერთ მთავარ ბერკეტად იქცა.
საზოგადოების მხრიდან მაღალი ნდობით აღჭურვილი ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციებიდან, ერთ-ერთი “CRTA-მოქალაქეთა სადარაჯოზე” იყო. ორგანიზაციის შეფასების მიხედვით, არჩევნებზე დაცული იყო მინიმალური სტანდარტები, თუმცა გამოვლენილმა ხარვეზებმა დემოკრატიას საფრთხე შეუქმნა. მათივე ანგარიშში ასახულია საარჩევნო უბნების 8-10%-ში დაფიქსირებული დარღვევები, რასაც, მათივე თქმით შეიძლებოდა გავლენა მოახდინა არჩევნების შედეგებზე. დაფიქსირებული ხარვეზები მათივე თქმით, ორჯერ აღემატებოდა 2016 წელს დაფიქსირებულ დარღვევებს. სერბეთის მსგავსად, საქართველოში ერთ-ერთი ყველაზე აქტიური ადგილობრივი სადამკვირვებლო ორგანიზაციის “სამართლიანი არჩევნების (ISFED)” ანგარიშის მიხედვით, საპარლამენტო არჩვნების დროს დაფიქსირებული დისბალანსი წინა წლებზე მეტი იყო და საარჩევნო უბნების 8%-ზე დაფიქსირდა. საგულისხმოა, რომ არც სერბეთში და არც საქართველოში აღნიშნული დისბალანსისა, თუ ხარვეზების მიზეზების სრულფასოვნად გამოკვლევის საშუალება არ მიეცათ არასამთავრობო ორგანიზაციებს. აღნიშნული, კი არჩევნების შედეგების სისწორეში ეჭვის შეტანის საფუძველს ქმნის და ოპოზიციურ პროტესტს უმყარებს საფუძველს.
რაც შეეხება, საერთაშორისო ორგანიზაციებს, სერბეთში, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (ეუთო-ოდირი) სადამკვირვებლო მისიის შეფასებით, პანდემიის მიუხედავად, სერბეთის საპარლამენტო არჩევნების ადმინისტრირება ეფექტიანად მოხერხდა. თუმცა, მათი თქმით, შეშფოთებას იწვევდა მმართველი პარტიის დომინირება, განსაკუთრებით, მედიაში. ხოლო ეუთო-ოდირის მიერ საქართველოში ჩატარებული არჩევნების შესახებ ანგარიში სერბეთის არჩევნების შეფასებასთან შედარებით, ნაკლებად კრიტიკულია. აქედან გამომდინარე, სერბეთისგან განსხვავებით, საქართველოში ოპოზიციურ პარტიებს გაცილებით მეტი ძალისხმევის ჩადება მოუწევთ იმაში, რომ არჩევნების გაყალბება და პანდემიის პირობებში წინასააწრჩევნო კამპანიის არათანაბარ პირობებში ჩატარება დაამტკიცონ. მითუფრო იმ ფონზე, როდესაც საქართველოში არჩევნებში მონაწილეობის მიღებაზე უარი არც ერთ პარტიას არ განუცხადებია. ერთი მხრივ, მათი საარჩევნო კამპანიაში ჩაბმა და მეორე მხრივ არჩევნების შედეგების გამოცხადების შემდგომ იმაზე ყურადღების გამახვილება, რომ წინასაარჩევნო გარემო არასამართლიანი იყო და ოპოზიციას არათანაბარ ბრძოლაში უხდებოდა ბრძოლა, სერბეთისგან განსხვავებით, ქართული ოპოზიციის არგუმენტაციას შედარებით ასუსტებს.
რამ განაპირობა სერბეთის რიგგარეშე საპარლამენტო არჩევნების დანიშვნა და არის, თუ არა ეს მაგალითი საქართველოსთვის რელევანტური?
სერბეთში, არჩევნების შემდეგ, ბოიკოტში მონაწილე მსხვილმა ოპოზიციურმა პარტიებმა (პარტია “დვერის” გამოკლებით) და იმ ოპოზიციური პარტიების ნაწილმა, რომელთაც არჩევნების შედეგები არალეგიტიმურად ცნეს, სერბეთის გაერთიანებული ოპოზიცია (UOS) შექმნეს, რომელიც “ალიანსი სერბეთისთვის” განახლებულ ფორმატს წარმოადგენს. აღნიშნული გაერთიანების მიზანი ერთიანი ტაქტიკის შემუშავება, ხელისუფლებაზე მაქსიმალური ზეწოლა და საგარეო პარტნიორების არჩევნების შედეგების არალეგიტიმურობაში დარწმუნება იყო. პრეზიდენტ ვუჩიჩის გადაწყვეტილება რიგგარეშე არჩევნების ჩატარებაზე გაერთიანებულმა ოპოზიციამ თავიანთი ძალისხმევის შედეგად მიღწეულ წარმატებად მიიჩნია.
სერბეთში, გარდა უწყვეტი ოპოზიციური პროტესტებისა, ყურადსაღებია ევროპარლამენტის ოფიციალური განცხადება, რაც სერბეთის პრეზიდენტის გადაწყვეტილებას უძღოდა წინ. სერბეთმა, როგორც ევროკავშირის წევრობის კანდიდატმა სახელმწიფომ, არჩევნების შემდეგ, ევროპარლამენტარების განსაკუთრებული ყურადღება მიიპყრო. მათ ოფიციალურ განცხადებაში  გამოთქმულია მზაობა პარტიათშორისი დიალოგის ახალი რაუნდის პროცესში მედიატორის როლის შესრულების თაობაზე. ევროპარლამენტის განცხადებაში ნათლად არის გამოკვეთილი დემოკრატიული და კანონის უზენაესობასთან დაკავშირებული რეფორმების აუცილებლობის საკითხი, რაც ევროინტეგრაციის პროცესის მთავარი წინაპირობაა. მათ მთავარი აქცენტი საარჩევნო სისტემისა და პარლამენტის გამართულად და დემოკრატიულად ფუნქციონირებაზე გააკეთეს. ევროპული პარლამენტის ზოგი წევრი პარტია, კერძოდ, სოციალისტებისა და დემოკრატების პროგრესული ალიანსის (S&D) წარმომადგენლები, უფრო შორს წავიდნენ და ახალი პარლამენტის სტრუქტურა დემოკრატიის გაშარჟებად მოიხსენიეს. მათ ევროკავშირის სახელმწიფოებს მოუწოდეს, რომ სერბეთთან არ გაეხსნათ ევროინტეგრაციასთან დაკავშირებული მოლაპარაკებები მანამ, სანამ სერბეთში დემოკრატიის საკმარისი დონე არ აღდგებოდა. ამას მოჰყვა ინდივიდუალური განცხადებებიც, მათ შორის იყო ექსპერტი ბალკანეთის საკითხებში, პროფესორი ფლორიან ბიბერი, რომლის თქმითაც, ევროკავშირს არ შეეძლო თავის მოკატუნება, თითქოსდა სერბეთში არჩევნების ფარსი არ მომხდარიყო. აქედან გამომდინარე, ერთ-ერთი ფაქტორი, რის გამოც პრეზიდენტმა ვუჩიჩმა რიგგარეშე არჩევნების დანიშვნა გადაწყვიტა, დიდი ალბათობით, ევროინტეგრაციის პროცესის საფრთხის ქვეშ დაყენების თავიდან აცილება იყო. გარდა ამისა, აღნიშნული გადაწყვეტილების განმაპირობებელი მიზეზი ევროკავშირის წარმომადგენლებისა და ექსპერტების მხრიდან არჩევნების თაობაზე მკაცრი შეფასებები შეიძლებოდა ყოფილიყო.
განსხვავებით სერბეთისგან, საქართველოს შემთხვევაში, არც ევროკავშირიდან, არც აკადემიური წრეებიდან აქამდე არ გაკეთებულა იმდენად მკაფიო განცხადებები, რაც ან ოპოზიციურ პროტესტს გაამყარებდა, ან ხელისუფლების ლეგიტიმაციას გაზრდიდა. ეს კი, შესაძლოა, საქართველოს როგორც მმართველი, ისე ოპოზიციური პარტიების მხრიდან, შიდა პოლიტიკური კრიზისის საერთაშორისო დონეზე აქტუალიზებისთვის, ქვეყნის მთავარ საერთაშორისო მოკავშირეებთან არაეფექტიანი კომუნიკაციის შედეგიც იყოს. ხოლო, სერბეთის მაგალითის რელევანტურობას ერთ-ერთი სწორედ ის განაპირობებს, რომ  2024 წელს საქართველოს მთავრობა ევროკავშირის წევრობაზე განაცხადის გაკეთებას გეგმავს, რასაც შესაძლოა პოლიტიკური კრიზისიდან გამომდინარე საფრთხე შეექმნას. ამიტომ, როგორც ხელისუფლების, ისე ოპოზიციის, ინტერესებში უნდა იყოს რაც შეიძლება მოკლე დროში კონსენსუსის მიღწევა. სერბეთის მაგალითიდან გამომდინარე, ეს  შესაძლებელია არა მხოლოდ  საერთაშორისო პარტნიორების მედიაციაში ჩართვით, არამედ,  ასევე რეგიონის მკვლევარებისა და ექსპერტების საჯარო კრიტიკულ განხილვებში აქტიური მონაწილეობის გზით. ყურადსაღებია, რომ საქართველოში, ოპოზიციას არჩევნების ხელახლა ჩატარების გარდა, კიდევ სხვა მოთხოვნების აჟღერებენ. უფრო კონკრეტულად, მათი მოთხოვნები მოიცავს საარჩევნო რეფორმის გატარებას, ცენტრალური საარჩევნო კომისიის გადაყენებას და იმ ადამიანების გათავისუფლებას, რომლებსაც ოპოზიციის ნაწილი პოლიტპატიმრებად მიიჩნევს, რამაც შესაძლოა მოლაპარაკების პროცესი უფრო გაახანგრძლივოს. რიგგარეშე არჩევნების დანიშვნაზე მოლაპარაკების მიღწევას ის გარემოებაც აფერხებს, რომ ეუთო-ოდირის ანგარიში სერიოზული დარღვევების შესახებ ინფორმაციას არ შეიცავს, რაც ხელისუფლების პოზიციის გაძლიერებას უწყობს ხელს. თუმცა, ერთმანეთისგან სრულიან განსხვავებული ღირებულებების მქონე თითქმის ყველა ოპოზიციური პარტიების მხრიდან არჩევნების შედეგების არალეგიტიმურად ცნობამ, რომელთაც ერთად ხმათა დაახლოებით 52% მიიღეს, არჩევნების შედეგების სისწორეს და სამართლიან გარემოში ჩატარებას კითხვის ნიშნვის ქვეშ დაყენების საფუძველს იძლევა და აშკარაა, რომ საერთაშორისო საზოგადოების ყურადღებას იპყრობს. პოლიტიკური ჩიხიდან გამოსასვლელად, სერბეთის მაგალითი ამ მხრივ შეიძლება რელევანტური აღმოჩნდეს. კერძოდ, იქ განვითარებული მოვლენები, შეიძლება გამოსადეგი პრეცენდენტი აღმოჩნდეს საქართველოში რიგგარეშე არჩევნების დანიშვნის აუცილებლობის თუ ამ თემაზე კონსესუსი შედგა პოლიტიკურ პარტიებსა და ხელისუფლებას შორის. ასეთის თანხმობის  შემთხვევაში, არჩევნების ჩატარების საუკეთესო დრო 2021 წლის შემოდგომა შეიძლება იყოს. კერძოდ მაშინ, როცა გეგმიური ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნები უწევს. ამ შემთხვევაში ქვეყანას ორმაგი ფინანსური, თუ ადმინისტრაციული რესურსის გაღების თავიდან აცილების საშუალება ეძლევა, მითუმეტეს იმ ფონზე, როდესაც სახელმწიფო ისედაც რთული ეკონომიკური გამოწვევების წინაშე დგას.

[This publication was produced with the support of the National Endowment for Democracy (NED). The views and opinions expressed in this article are the author’s alone and do not necessarily reflect the views of the National Endowment for Democracy].
Serbia is among the countries, that held elections during the COVID-19 pandemic in Spring 2020 and as in case of Georgia, most of the Serbian opposition parties called the elections illegitimate. According to the official report of Republic Election Commission of Serbia, the coalition under the ruling Serbian Progressive Party (SNS) won the elections by 60.65% (188 seats out of 250). The five-month-long opposition protest that started on the day of the elections, ended with the President Alexander Vucic announcing snap elections in 2022 to be held along with the Presidential elections. To what extent can Georgia use the example of Serbia to defuse the crisis and normalize the situation?
What happened in Serbia?
On June 21, 2020, Serbia held parliamentary elections. The largest unityof opposition parties (Democratic Party, People’s Party, Party of Freedom and Justice, Dveri) – Alliance of Serbia (SzS) refused to take part in the elections in protest. Opposition parties within the alliance left the negotiations mediated by the European parliamentarians, noting that no changes were expected from the ruling party. Government’s use of traditional media for its own advantage, abuse of government resources for campaign, malfunctioning electoral system and unequal and unfair pre-election campaign in the face of COVID-19 pandemic were named to be major reasons behind the boycott. Additionally, opposition blamed President Vucic, who is also the leader of the ruling Serbian Progressive Party (SNS), for abusing his authorities for the campaign purposes. It needs to be noted that the voter turnout has been the lowest – 48.9% since 2000 elections. Several opposition parties refused to boycott the elections, out of which only two managed to cross the threshold which was spontaneously decreased from 5% to 3%. These parties are Socialist Party of Serbia (SPS) gaining 10.38% and Serbian Patriotic Alliance (SPAS) gaining 3.83%. In addition to these two parties, four ethnic minority parties gained 19 seats in the Parliament. According to the electoral law of Serbia, 3% threshold is waived for the ethnic minority parties. For instance, one of the parties representing Bosnian ethnic minorities, managed to get three seats in the parliament by receiving only 0.7% of the votes. In fact, this exception enabled the President Vucic to garner all 250 seats of the Parliament.
Prior to 2022 snap elections, President Vucic formed a new government with those parties that achieved the threshold. By doing so, he emphasized the establishment of the “Unity Cabinet” and with this, may have tried to share the responsibility with other parties. Local policy analysts in Belgrade think that the President’s move is aimed at strengthening the legitimacy shaken in June by the boycott of the opposition.
In case of Serbia, boycott before the elections and in case of Georgia, refusal to enter the Parliament after the elections, practically led to a one-party parliamentary governance, which, while being a legal possibility, is an unacceptable condition in political terms threatening democratic pluralism. Additionally, one-party rule creates a nuisance for the ruling party as well, as it puts the whole responsibility onto them and hence, increases their accountability to the public. That is why the President Vucic decided to form the government with two other opposition parties and hence share the responsibility with them. Meanwhile, in Georgia, the ruling Georgian Dream Democratic Georgia party tries various means to convince other opposition parties to enter the Parliament.
What are the similarities between local and international observer assessments in Serbia and Georgia?
Critical conclusions drawn by the local organizations and rather moderate, but critical assessment made by OSCE-ODHIR became one of the arguments and one of the main leverages to shape the opinion of international society [in Serbia].
One of the most trusted local observer organizations was “CRTA – Citizens on Watch“. According to the organization’s assessment, minimal standards were met during the elections, yet detected irregularities threatened the democracy. Their report identifies irregularities in 8-10% of the polling stations, which, according to them could influence the outcome of the elections. As the organization noted, the irregularities identified during the 2020 elections were twice as many as those in 2016. Similar to Serbia, according to one of the leading local observer organizations in Georgia – International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED), irregularities identified during the parliamentary elections were more than those identified in previous years and noted disbalance in 8% of the polling stations. It is important to note that non-governmental organizations were not allowed to conduct a full review of the reasons behind disbalances and irregularities either in Serbia or in Georgia. This casts doubts over the results of the election and strengthens opposition protest.
As for the international organizations, according to the OSCE-ODHIR assessment, despite pandemic, parliamentary elections were administered effectively in Serbia. However, as it was noted, dominance of the ruling party, especially in media was concerning. OSCE-ODHIR assessment of the elections in Georgia are less critical than that of Serbia. Therefore, unlike Serbia, opposition parties in Georgia will have to put more effort in proving rigged elections and the unequal circumstances under which the pre-election campaign was held during the pandemic especially in the context when none of the parties refused to participate in the elections in Georgia. Unlike in Serbian case, participation in the election campaign on the one hand, and on the other hand emphasizing the unjust pre-election environment and pointing at the unequal circumstances for the opposition parties after the announcement of the official election results, rather weakens the arguments of the Georgian opposition parties.
What led to the snap parliamentary elections in Serbia and can this be a relevant case for Georgia?
In Serbia, major opposition parties boycotting the elections (except for the party Dveri) and a number of opposition parties that called the elections illegitimate, established United Opposition of Serbia (UOS) after the elections – a renewed format of the Alliance of Serbia. The aim of the union was to come up with the joint tactics to apply maximum pressure on the government and convince foreign partners in the illegitimacy of the election results. President’s Vucic’s decision on snap elections was attributed to be success of the united opposition efforts.
Besides the continuous opposition protest in Serbia, official statement of the European Parliament preceding the Serbian President’s decision is worthy of attention. Serbia, as the EU candidate country, attracted the attention of the European parliamentarians. Their official statement expresses the readiness to act as the mediator during the new rounds of negotiations. The statement by the European Parliament emphasizes the importance of the democratic reforms and the rule of law – the most important pre-conditions for the European integration. Their main focus was on democratic and well-functioning electoral system and parliament. Some of the European Parliament member parties, more specifically the representatives of the Progressive Alliance of Socialist and Democratic Alliance, went further as to describe the new structure of the parliament as a “mockery of democracy”. They called on the EU states not to start the talks on the EU integration with Serbia, until Serbia does not reach the required level of democracy. It was followed by the individual statements, including from the expert on Balkan matters – professor Florian Bieber, who noted that EU could not pretend that “farce of an election didn’t happen in Serbia”. Therefore, one of the reasons why President Vucic decided to hold snap elections was, most likely, to avoid the threat to the process of the European integration. Moreover, strict assessment of the elections by the EU representatives and experts could have been the defining factor behind this decision.
Unlike Serbia, neither the EU, nor the academic circles made clear statements on the elections in Georgia that would either back the protest of the opposition or increase the government’s legitimacy. This may be the result of the ineffective communication by ruling or opposition parties to bring forward Georgia’s political crises at the international level. The fact that Georgia plans to officially apply for the EU membership in 2024, makes the case of Serbia even more relevant for Georgia, which may be threatened by the political crisis. Therefore, it should be in the interest of both the government and the opposition to achieve the consensus in the shortest period of time. Based on the Serbian example, this may be achieved by the involvement of international partners in the mediation process as well as by the active participation of the researchers of the region and the experts in public discussions. It needs to be mentioned that in addition to snap elections, opposition parties have other demands as well. More specifically, their demands include electoral system reform, resignation of the chairwoman of the Central Election Commission and the release of those individuals, that some opposition parties consider to be political prisoners, which may further delay the process. Achieving consensus on snap elections is further complicated by the OSCE-ODHIR report that does not include the information on significant irregularities during the elections, which strengthens the government’s position. However, the fact that almost every opposition party, with completely different values that together got 52% of the votes called the elections illegitimate after the elections, questions the results of the elections, casts doubt on the fair election environment and is clearly starting to attract the attention of the international society. To overcome the deadlock, Serbia’s case may become relevant. More specifically, events taking place in Serbia may become a useful precedent for calling snap elections in case there is a consensus between political parties and the government. If so, the best time to hold the elections would be the Fall of 2021, when it is planned to hold local self-government elections as well. In this case, the country can avoid spending double financial or administrative resources, especially when the country is already facing severe economic challenges.