სივრცე დისკუსიისთვის – შეხვედრა რუსთავში
6 მაისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) „მომავალ ლიდერთა სკოლის“ (ELS) რიგით მესამე სივრცე დისკუსიისთვის გამართა, ამჯერად – რუსთავში.
სივრცე დისკუსიისთვის შეხვედრების ახალი სერიაა, რომელიც საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) „მომავალ ლიდერთა სკოლის“ მონაწილეებს შესთავაზა,როგორც დამატებითი შესაძლებლობა, შეხვდნენ სხვადასხვა სფეროს ექსპერტებს, საჯარო თუ კერძო სექტორის წარმომადგენლებს. მონაწილეები თავად განსაზღვრავენ დისკუსიის თემას და უშუალოდ მოწვეული პროფესიონალებისა და გადაწყვეტილების მიმღები პირებისგან იღებენ პასუხებს იმ შეკითხვებზე, რომლებიც აინტერესებთ.
სივრცე დისკუსიის ფარგლებში, მიმდინარე შეხვედრები დღეისათვის ყველაზე აქტუალურ თემას – კორონავირუსით გამოწვეულ პანდემიასა და ქვეყანაში შექმნილ კრიზისს ეთმობა. ადგილობრივი პერსპექტივა: Covid-19-ის გავლენა ქვემო ქართლის რეგიონზე – ამ საკითხზე იმსჯელეს რუსთავში, ონლაინ დისკუსიაში მოწვეულმა სტუმრებმა მსმენელებთან ერთად:
• ირაკლი ტაბაღუამ – ქალაქ რუსთავის მერი
• ნანა ბურდულმა – წითელი ჯვრის ოფისის ხელმძღვანელი რუსთავში.
ირაკლი ტაბაღუამ, რომელმაც დისკუსია გახსნა, რამდენიმე ძირითადი საკითხი მიმოიხილა: რა მდგომარეობაშია დღეს რუსთავში მცირე და საშუალო ბიზნესი, რა გამოწვევების წინაშეა ეს სექტორი,  რა რეკომენდაციებია გაცემული და როგორ თანამშრომლობს მერია ადგილობრივ ხელისუფლებასთან.
როგორც ბატონმა ირაკლიმ თქვა, „ზოგი ჭირი მარგებელია“- ეს ნიშნავს, იმას რომ ჩვენ ნათლად შეგვიძლია დავინახოთ  ხარვეზები, რომელთა გამოსწორებაც არა მარტო დღეს არის შესაძლებელი, არამედ მომავალშიც. ახალი კორონავირუსის გავრცელების შედეგად წარმოქმნილი კრიზისი, იძლევა იმის საშუალებას, რომ ქალაქების განვითარების სტრატეგია გაიწეროს, ისეთი სტრატეგია, რომელიც მაქსიმალურად უპასუხებს გამოწვევებს. ბატონმა ირაკლიმ აღნიშნა, რომ ჩვენი ქვეყანა ამის შესაძლებლობას იძლევა და რომ მუნიციპალიტეტების დეცენტრალიზაცია აუცილებელია, რაშიც დღევანდელმა სიტუაციამ კიდევ ერთხელ დაარწმუნა.
„გამოწვევებს გარკვეული რისკებიც ახლავს თან, ყოველ გამოწვევას აქვს გარკვეული დროის პერიოდი, როდესაც უნდა მომზადდეს საკანონმდებლო აქტები და უნდა მოხდეს ამ ყველაფრის სფეროების მიხედვით დალაგება… თუ სწორად წარმართავ მენეჯმენტს და ყველაფერი გათვალიწინებული გექნება, წარმატებას მიაღწევ“, – უთხრა მსმენელებს ქალაქ რუსთავის მერმა.
წარმოების მხრივ, რუსთავი ერთ-ერთი დიდი ქალაქია და როგორც ირაკლი ტაბაღუამ თქვა, ამ კუთხით, ბეწვის ხიდზე გაიარეს. ამაში ის პროფესიონალები დაეხმარნენ, რომლებიც რუსთავს ჰყავს ჯანდაცვის მიმართულებით. მნიშვნელოვანი იყო პრობლემების იდენტიფიცირება და იმ მითითებების წინასწარ განსაზღვრა, რომლებიც მოგვიანებით მიიღეს. მაგალითად, ქალაქ რუსთავის მერიამ თავიდანვე იზრუნა ქოლ-ცენტრის შექმნაზე, გადამზადნენ თანამშრომლები,  ცხელი ხაზის საშუალებით სრულად ფლობდნენ ინფორმაციას და შესაბამისად უწევდნენ დახმარებას მოქალაქეებს. ამასთან, კარგად გამოიყენეს ეპიდემიური სიტუაციიდან გამომდინარე, მუნიციპალიტეტის ბაზაზე შექმნილი საბჭოც, რომლის წევრებიც სხვადასხვა სფეროს წარმოადგენდნენ და მათი გამოცდილება სწორად გამოიყენეს. გარდა ამისა, როგორც ბატონმა ირაკლიმ აღნიშნა, მუნიციპალიტეტის სარეზერვო ფონდი გამოდგა ძალიან კარგი იარაღი დაუცველი  ჯგუფებისთვის პირველადი დახმარების აღმოსაჩენად.
რაც შეეხება, ინფრასტრუქტურულ პროექტებსა და საწარმოებს რუსთავში, ქალაქის მერმა თქვა, რომ მათი მუშაობა არ გაჩერებულა და შესაბამისად, ამ კუთხით ქალაქმა ნაკლებად იზარალა. ამის მიზეზი კი ის იყო, რომ ქალაქ რუსთავის მერიამ წინასწარ – შეზღუდვების დაწესებამდე შეიმუშავა სტრატეგია მცირე, საშუალო და დიდი საწარმოებისთვის და მოამზადა მათთვის რეკომენდაციები. მუნიციპალიტეტის მერია დღეს, ადგილზე ახდენს საწარმოების მონიტორინგსაც კითხვარების შევსების გზით და არკვევს, რამდენად აკმაყოფილებს დადგენილ ნორმებსა და სტანდარტებს ესა თუ ის საწარმო.
ELS-ის მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ პირდად მერისთვის დაესვათ შეკითხვები, რომლებიც ძირითადად მცირე და საშუალო ბიზნესთან მერიის თანამშრომლობას, რუსთავი-თბილისის საავტომობილო გზებზე შეზღუდვების მოხსნას, ამხრივ, გარკვეული ნორმების დაცვასა და მოსაზღვრე რაიონებში პროდუქტების რეალიზაციაში დახმარებას შეეხებოდა; მსმენელები ასევე დაინტერესდნენ, როგორია ქალაქ რუსთავის მერის ხედვები მუნიციპალიტეტების დეცენტრალიზაციასთან დაკავშირებით; ასევე, რამდენად იყო გათვალისწინებული ქალაქში მცხოვრები არაქართულენოვანი მოსახლეობის ინფორმირების საკითხი.
ნანა ბურდულმა, რომელიც დისკუსიის მეორე მონაწილე იყო, გაგვიზიარა რუსთავში წითელი ჯვრის საზოგადოების მიერ ჩატარებული მოხალისეობრივი კამპანიის შედეგები.
წითელი ჯვრის ცენტრალური ოფისის მიერ გამართულ ტრენინგებში რუსთავის წარმომადგენლებმაც მიიღეს მონაწილეობა. ქალაქში დაბრუნებისას, მათ ცოდნა სხვებსაც გაუზიარეს და როგორც ქალბატონმა ნანამ თქვა, ასე დაიწყეს საინფორმაციო მასალების გავრცელება რუსთავში.
„ვატარებდით პრეზენტაციებს, ვაკრავდით პოსტერებს ქალაქის სხვადასხვა დაწესებულებებთან, ვარიგებდით საინფორმაციო ბუკლეტებს არამარტო ქართულ, არამედ აზერბაიჯანულ და სომხურ ენაბზეც. ამის შემდეგ, მერიამ მოხალისეთა შეკრება გამოაცხადა, დავიწყეთ თანამშრომლობა, შევუერთდით ახალგაზრდების ჯგუფს. ვთანამშრომლობდით ლიბერთი ბანკთან, სადაც პენსიონერები პენსიის მისაღებად მიდიან, აქ ვარეგულირებდით რიგებს, ჩატარდა სადეზინფექციო სამუშაოებიც“, – აღნიშნა ნანა ბურდულმა.
მერიასთან თანამშრომლობით, წითელი ჯვრის საინფორმაციო კამპანია ამის შემდეგ, სხვა, არანაკლებ მნიშვნელოვანი ღონსძიებებით გაგრძელდა. ორგანიზაციამ სასურსათო ამანათების შეგროვება დაიწყო სოციალურად დაუცველებისთვის, მოხუცებისა და მრავალშვილიანი ოჯახებისთვის. ქალაქში არსებულ სავაჭრო ცენტრებსა და სუპერმარკეტებში განთავსდა კალათები პროდუქტებისა თუ სხვა საჭირო ნივთების შესაგროვებლად. როგორც ქალბატონმა ნანამ თქვა,   წითელი ჯვარი ამას ხუთი წელია აკეთებს და ჰქონდათ სურვილი ეს რუსთავშიც გაეკეთებინათ. ჯამში, სამასზე მეტ სოციალურად დაუცველ ოჯახს დაეხმარნენ და კამპანიას ახლა უკვე სხვა სავაჭრო ცენტრებიც შეუერთდნენ.
მსმენელების შეკითხვები უმეტესად შემდეგ საკითხებს შეეხებოდა: რამდენად დაინტერესდა სხვა კერძო ბიზნესი თავისი წვლილი შეეტანა წითელი ჯვრის საქმიანობაში, ხომ არ გეგმავს ორგანიზაცია, პანდემიის დროს ფსიქოლოგიური დახმარების სერვისების მიწოდებას მოქალაქეებისთვის, რაზეც ქალბატონმა ნანამ უპასუხა, რომ არსებობს ცხელი ხაზი, სადაც ამ საკითხზე ფსიქოლოგები, 24 საათის განმავლობაში ეხმარებიან მოქალაქეებს.
შეკითხვაზე, თუ როგორ ხდება პრიორიტეტების განსაზღვრა ბენეფიციარებთან დაკავშირებით, ნანა ბურდულმა განმარტა, რომ ორგანიზაციისთვის მთავარი სამიზნე ჯგუფი იყო და არის სოციალურად დაუცველი მოსახლეობა, უფრო ზუსტად, ნომერი პირველი პრიორიტეტი 70 წელს ზემოთ მოსახლეობას მიენიჭა, რომელიც პანდემიის დროს, ჯანმრთელობის უსაფრთხოების მიზნით გარეთ არ გამოდიოდა. შემდეგ მოდის სოციალურად დაუცველი მრავალშვილიანი ოჯახები და ბოლოს, ზოგადად სოციალურად დაუცველები. ქალბატონმა ნანამ ისიც თქვა, რომ ყველა, ვინც ცხელ ხაზზე დარეკა, დააკმაყოფილეს ერთჯერადი ამანათით, მათ შორის უმუშევრად დარჩენილები.
სამომავლო გეგმებს რაც შეეხება, ორგანიზაცია შემოდგომაზე, ავსტრიის წითელ ჯვართან ერთად გეგმავს 100-ზე მეტ მარტოხელა და მარტო მცხოვრებ ხანდაზმულს გაუწიოს მომსახურება სახლში, „შინ მოვლის“ პროგრამის ფარგლებში.
დისკუსიას, რომელიც შეხვედრების ონლაინ პლატფორმა ZOOM-ის საშუალებით გაიმართა, მოდერაციას უწევდა პროექტის ადგილობრივი კოორდინატორი გიორგი წიკლაური.
პროექტი ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში“ ხორციელდება USAID/Georgia-ს ფინანსური მხარდაჭერითა და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრთან (CRRC Georgia) თანამშრომლობით.
ზუგდიდის, ბათუმისა და რუსთავის შემდეგ, სივრცე დისკუსიისთვის კიდევ ერთხელ, ამჯერად თბილისის „მომავალ ლიდერთა სკოლის“ მონაწილეებისთვის 11 მაისს გაიმართება.

Space for Discussion – meeting in Rustavi
On may 6th, Georgian Institute of Politics (GIP) organized the third event of the Space for Discussion under the “Emerging Leaders School” (ELS).
Space for Discussion is a new series of meetings has launched under GIP’s ongoing project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia”.Space for Discussion is an additional opportunity for the “Emerging Leaders School” (ELS) participants to meet the experts from different fields as well as public and private sector representatives. The participants choose the discussion topic themselves and have an opportunity to get the answers to the questions of their interest from the invited professionals and decision-makers.
Ongoing Space for Discussion meetings focus on the most urgent issue nowadays – Covid-19 pandemic and the crisis in the country. A local perspective: impact of Covid-19 on Kvemo Kartli region – was the topic that the invited guests discussed together with the participants during the online discussion in Rustavi.
- Irakli Tabaghua – Mayor of Rustavi
- Nana Burduli – Head of Red Cross Rustavi Office
Irakli Tabaghua, who opened the discussion, touched upon several major issues: the status of small and medium-sized businesses in Rustavi, the challenges that sector faces, what are the recommendations issued by the authorities and they ways in which the city hall cooperates with the local government.
As Irakli Tabaghua noted, “every cloud has a silver lining” – meaning that we can clearly see the problems, which can be addressed not only today, but in the future as well. COVID-19 crisis offers an opportunity to create strategic development plan for the cities, which will address the challenges as effectively as possible. Irakli Tabaghua pointed out that doing it is absolutely possible in our country and decentralization of municipalities is essential, which is once more shown by the current situation.
„Challenges are accompanied with some risks, each challenge has a certain period of time when legislative acts need to be made and everything should be organized according to the various fields… If the situation is effectively managed and everything is taken into account, you will achieve success”, – told the Mayor of Rustavi to the discussion participants.
Rustavi is one of the big cities with regard to the production and according to Irakli Tabaghua, they walked on thin ice in this regard. Health professionals in Rustavi assisted the government in that situation. It was important to identify the problem and determine the directions they received later in advance. Namely, Rustavi City Hall created the call center from the beginning, they trained the staff and as a result, they were getting all the information and helping citizens accordingly. They also effectively used the council created earlier on the basis of the municipality amid pandemic. Members of the council represents various fields and their experience was used effectively. Additionally, the Mayor pointed out that the Municipality reserve fund was a great tool for helping socially vulnerable groups in the beginning of the crisis situation.
Regarding the infrastructure projects and industrial enterprises in Rustavi, Irakli Tabaghua highlighted that they did not stop working and the city did not suffer much in that direction. The reason for that was that Rustavi City Hall created the strategy for the small, medium, and large industrial enterprises and gave them recommendations before the restrictions came into force. The City Hall is currently monitoring those enterprises on-site using questionnaires and check to what extent they are following the norms and standards set by the government.
ELS participants had an opportunity to pose questions to the Mayor. Those questions mostly concerned the cooperation between the City Hall and small and medium-sized businesses, lifting restrictions on the roads between Rustavi and Tbilisi, following certain norms, and assisting in realization of the products in the neighboring regions; The participants also expressed interest in the views of the Mayor regarding the decentralization of municipalities; Also, to what extent did the City Hall make sure to inform Rustavi citizens who do not speak Georgian language.
The second speaker of the discussion, Nana Burduli, shared the results of the voluntary campaign conducted in Rustavi by the Red Cross Society.
Representatives from Rustavi also participated in the trainings conducted by the head office of the Red Cross Society. They shared the knowledge gained through the participation in the training with others after returning to Rustavi and according to Nana Burduli, they also started to share information materials in Rustavi.
„We were conducting presentations, displaying posters near various institutions, distributing information booklets in Georgian, Azerbaijani, and Armenian languages. After that, the city hall announced mobilization of the volunteers and we started cooperating with them and joined the team of young peoples. We cooperate with the Liberty Bank, where pensioners get their pensions and we were helping them to control the queues. Disinfecting works were also conducted”, – pointed out Nana Burduli.
In cooperation with the City Hall, the Red Cross information campaign continued with other important activities. The organization started to collect grocery packages for the socially vulnerable groups, senior citizens, and families of many children. The containers were installed in different shopping malls and supermarkets in the city in order to collect grocery products and other necessary items. As Nana Burduli pointed out, Red Cross is doing that for five years and they wanted to do that in Rustavi as well. Overall, the organization helped more than 300 socially vulnerable families and now other shopping center also joined the campaign.
Questions of the discussion participants mostly concerned the following issues: to what extent did other private businesses express interest in contributing to the Red Cross activities and whether or not the organization is planning to provide citizens with the psychological services amid pandemic, on which Nana Burduli responded that there is a hot line, where psychologists provide citizens with mental care services for 24 hours.
In response to the question on how the priorities are set with regard to the beneficiaries, Nana Burduli explained that the main target group of the organization remains to be the socially vulnerable group of population, more precisely the number one priority was given to the citizens over 70 who were staying home amid pandemic due to the safety. After them, the priority was given to the socially vulnerable families of many children and then socially vulnerable in general. Nana Burduli also pointed out that Red Cross Society provided everyone who called the hot line with the one-time packages. People who were left unemployed were also provided.
Regarding the future plans, the organization together with the Austrian Red Cross Society is planning to help more than 100 senior citizens who live alone, by going to their houses in the framework of “Support at Home” program.
The discussion, which was held via online platform ZOOM, was moderated by the local project coordinator Giorgi Tsiklauri.
The project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia” is implemented by Georgian Institute of Politics (GIP) with the financial support of USAID/Georgia and in partnership with CRRC Georgia.
After Zugdidi, Batumi, and Rustavi Space for Discussion will also be organized for the “Emerging Leaders School” (ELS) participants in Tbilisi on may 11th.