ნოემბერი 16, 2020 ნინო გოზალიშვილი
საქართველოში ბოლო რამდენიმე წლის განმავლობაში მედიასა და პოლიტიკურ სპექტრში ულტრამემარჯვენე ჯგუფების გააქტიურება შეინიშნება. შედარებით ზომიერ თუ უკიდურესად ანტილიბერალურად განწყობილ სუბიექტებს აერთიანებს მემარჯვენე ნაციონალისტური შეხედულებები, მართლმადიდებლურ ეკლესიასთან სიახლოვე, ასევე ჰომოფობიური და ანტისაიმიგრაციო რიტორიკა. აღნიშნულ ჯგუფებს ახასიათებთ ტრანსფორმირებადი ორგანიზაციული სტრუქტურა და გადაწყვეტილების მიღების უნარის მქონე  მთავარი სუბიექტების ცვლილება. მათი მოქმედების არეალი კი ძირითადად მედია სივრცესა და საზოგადოებრივ მოძრაობებშია, მზარდი ამბიციით პოლიტიკური პლატფორმისკენ. მიუხედავად იმისა, რომ პოლიტიკურმა პარტიამ – საქართველოს  პატრიოტთა ალიანსმა (სპა), 2020 წლის არჩევნებზე 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნებთან  შედარებით ნაკლები ხმა მიიღო და სხვა მსგავსი პროფილის პარტიებმა ვერც კი გადალახეს მინიმალური ბარიერი პარლამენტში მოსახვედრად, აღნიშნული ჯგუფებისა და მოძრაობების ფაქტორი მაინც მნიშვნელოვანია, რადგან ქართულ პოლიტიკაზე ირიბ გავლენას ახდენენ.
ხშირად მიიჩნევა, რომ საქართველოში ეს ჯგუფები უმეტესწილად ჩამოშორებული არიან ოფიციალურ პოლიტიკურ პროცესს. მხოლოდ საქართველოს პატრიოტთა ალიანსს ჰყავს რამდენიმე წარმომადგენელი საკანონმდებლო ხელისუფლებაში. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებმა აჩვენა, რომ ამგვარი აქტორები ფართო ელექტორალური მხარდაჭერით ვერ სარგებლობენ. თუმცა, ულტრამემარჯვენე ჯგუფების მნიშვნელობას განსაზღვრავს პოლიტიკური ინიციატივებისა და საკანონმდებლო ცვლილებების ლობირების და მათზე გავლენის მოხდენის მეშვეობით მათი პოლიტიკურ პროცესებზე ზემოქმედების შესაძლებლობა. მათი მეშვეობით, გარკვეულწილად, შესაძლებელი ხდება გამოხატვის და შეკრების თავისუფლების კონსტიტუციით მინიჭებული გარანტიის ერთგვარი გადამოწმება ქვეყანაში. ისინი, ამავე დროს, საზოგადოებრივ და ონლაინ სივრცეში აქტიურობით, გავლენას ახდენენ საზოგადოებრივი აზრის ჩამოყალიბებაზე.
ულტრამემარჯვენე ჯგუფების გავლენა საკანონმდებლო ცვლილებებზე
2020 წლის ოქტომბერში ქართულმა მარშმა დაიწყო ხელმოწერების შეგროვება პარლამენტში საკანონმდებლო ინიციატივის წარსადგენად, რომელიც ითვალისწინებდა პირადობის დამადასტურებელ მოწმობაში  ეროვნების აღმნიშვნელი ჩანაწერის დაბრუნებას. მათი განცხადების მიხედვით, ინიციატივა მზად არის საქართველოს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტში განსახილველად, რათა შემდეგ იქნას დაშვებული დამატებით პროცედურულ  მოსმენებზე. ანტილიბერალური მოქმედებების ლეგიტიმაციის მიზნით,  ისინი ხშირად იყენებენ არგუმენტს, რომ მათი პარტია ,,აჟღერებს ქართველი ხალხის ნებას.“
მსგავსი დისკურსის გამოყენებით  ბოლო წლების მანძილზე მათ შეძლეს კონსტიტუციის 30-ე მუხლში იმ ცვლილების შეტანა, რომელიც აზუსტებს, რომ  ქორწინება არის ქალისა და მამაკაცის ერთობა ოჯახის შექმნის მიზნით. ცვლილებას ლობირებდნენ ქართული მარშის დამფუძნებელი წევრები, ასევე სხვა ულტრამემერჯვენე ჯგუფები და ინდივიდები. „ქართველი ხალხის“ სახელით,  იგივე ჯგუფმა ასევე მოითხოვა მიწის უცხოელ მოქალაქეებზე გაყიდვის სრული აკრძალვა. მიუხედავად იმისა, რომ პარლამანეტმა არ გაითვალისწინა სრული აკრძალვის მოთხოვნა, კონსტიტუციის მე-19 მუხლში ჩაიწერა, რომ გასაყიდ მიწას უნდა ჰქონდეს განსაკუთრებული სტატუსი. საქართველოს პატრიოტთა ალიანსმა (სპა), როგორც საპარლამენტო პარტიამ, ამ ინიციატივის მხარდაჭერით შექმნა მსგავსი ანტილიბერალურად განწყობილი სუბიექტების თავდაჯერებულობის განმტკიცების პრეცედენტი.
აღსანიშნავია, რომ ეს ჯგუფები, განსაკუთრებით კი ქართული მარში, ლეგიტიმაციის მოპოვებისა და ქართულ პოლიტიკურ  სცენაზე დამკვიდრების მიზნით, ამაყად იყენებენ მსგავს ცვლილებებსა და პროცესებს. სამწლიანი საქმიანობის შემდეგ ეს მოძრაობა  გადაკეთდა პარტიად და ეწოდა ,,ქართული მარში-ეროვნული მოძრაობა.“ მიუხედავად იმისა, რომ პირველ არჩევნებში პარტიამ ვერ შეძლო საკმარისი  ხმების მიღება საპარლამენტო მანდატების მოსაპოვებლად, აღნიშნული ჯგუფის ორგანიზაციული სტრუქტურა  ცვალებადია და ის განგრძობითად ზემოქმედებს პოლიტიკურ დღის წესრიგზე საქართველოში. მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ საქართველოს პატრიოტთა ალიანსმა არჩევნებში წარმატებას მხოლოდ სამწლიანი პოლიტიური აქტივობის შემდეგ მიაღწია 2016 წელს.
გამოხატვის და შეკრების თავისუფლება საფრთხის ქვეშ
გარდა საკანონმდებლო პროცესებზე ზემოქმედებისა, ულტრამემარჯვენე პოლიტიკური ჯგუფების წევრები  ირიბად გავლენას ახდენენ გამოხატვის და შეკრების თავისუფლებასთან დაკავშირებულ პოლიტიკურ გადაწყვეტილებებზე. 2019 წელს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სახალხო დამცველის მეშვეობით გააჟღერა რეკომენდაცია, რითაც ,,თბილისი პრაიდს“ მოუწოდა, არ გაემართა ყოველწლიური მსვლელობა. აღნიშნული რეკომენდაცია მოჰყვა სხვადასხვა არალიბერალურად განწყობილი ჯგუფების მხრიდან  სიტყვიერ მუქარასა და განცხადებებს კონტრშეკრებების ორგანიზების  შესახებ.  საერთო ჯამში, ამ ყველაფერმა მოქალაქეებს შეუზღუდა გამოხატვის თავისუფლების კონსტიტუციით მინიჭებული უფლება.
მსგავსი სცენარით განვითარდა მოვლენები ნარკოპოლიტიკის რეფორმის მხარდამჭერი დემონსტარციების დროს, რომელთაც ,,მოძრაობა თეთრი ხმაური“ მართავდა. პოლიციამ ისევ უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით და საბაბით, რომ ვერ გაუმკლავდებოდა ულტრამემარჯვენეთა კონტრშეკრებებს,  კიდევ ერთხელ მოუწოდა დაშლისკენ აქციის მონაწილეებს. სიტუაციიდან გამომდინარე, გაჩნდა ეჭვები მთავრობისა და ამ ჯგუფების სავარაუდო თანამშრომლობის შესახებ. უნდა აღინიშნოს, რომ ულტრამემარჯვენე ჯგუფების პოპულისტური დისკურსის ფართოდ გავრცელების ერთ-ერთი გზაა მათი მეინსტრიმულ პოლიტიკურ სივრცეში გააქტიურება, რისი ნიშნებიც საქართველოში სახეზეა. არალიბერალურად განწყობილი ჯგუფების გაზრდილ გავლენაზე მიუთითებს მმართველი პარტიის, მეტნაკლებად, შემწყნარებლური დამოკიდებულება ანტილიბერალურად განწყობილი ჯგუფების მიმართ, განსაკუთრებით იმ საკითხებთან დაკავშირებით, რომლებიც საბოლოოდ წინააღმდეგობაში მოდის კანონმდებლობით გათვალისწინებული შეკრების თავისუფლების უფლებით სარგებლობასთან.
ტრენდი, რომელიც შესაძლოა ნორმად დამკვიდრდეს
ანტილიბერალურად განწყობილი ჯგუფების თვალშისაცემ აქტიურობაზე  მიუთითებს   2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებში სულ ცოტა 10 მემარჯვენე ფრთის წარმომადგენელი პარტიის მონაწილეობა. საარჩევნო კანონმდებლობაში პარტიებისთვის საარჩევნო ბარიერის დაწევის კუთხით ბოლო პერიოდში შეტანილ ცვლილებებს დადებითი გამოხმაურება მოჰყვა, რადგან ეს ცვლილება იძლევა  მრავალფეროვანი და მრავალპარტიული მთავრობის ფორმირების შესაძლებლობას. ეს სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ქართული დემოკრატიის გამყარებისთვის. ამავე დროს, აღნიშნულმა ცვლილებამ წაახალისა გარკვეული ანტილიბერალურად განწყობილი ჯგუფების პოლიტიკურ პროცესებში მონაწილეობაც. განახლებულ ქართულ მარშთან ერთად არის ასევე სხვა რამდენიმე პარტია, რომლებიც თავიანთ თავს 1990 წლის ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის და მისი ლიდერის, ზვიად გამსახურდიას, იდეოლოგიურ მემკვიდრეებად მიიჩნევენ. მიუხედავად იმისია, რომ ამ პარტიების უმრავლესობამ  ვერ შეძლო ხელშესახები მხარდაჭერის მოპოვება და მათგან მხოლოდ საქართველოს პატრიოტთა ალიანსმა (სპა) მიიღო პარლამენტში მოსახვედრად საკმარისი ხმები, საყურადღებოა, რომ მსგავსი ულტრამემარჯვენე ჯგუფების საერთო რაოდენობა და საარჩევნო პროცესებში ჩართულობა  ქვეყნის მასშტაბით სტაბილურად  იზრდება.
მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნულ ანტილიბერალურ ჯგუფებს საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებაში ჰყავთ შეზღუდული რაოდენობის წარმომადგენლები, ბოლო წლების მანძილზე ისინი სხვადასხვა ინსტანციაში წარმატებით ახდენენ გავლენას პოლიტიკურ გადაწყვეტილებებსა და საკანონმდებლო ცვლილებეზე. მედია საშუალებებისა და საზოგადოებრივი მოძრაობების, როგორც გარეგნულად უმნიშვნელო აქტორების, როლის უგულვებელყოფით, იქმნება რისკი მათი სოციალური და პოლიტიკური გავლენების მხედველობიდან გამორჩენისა. დემოკრატიზაციის და დემოკრატიული კონსოლიდაციის პირობებში პროცესების ასეთი განვითარება განსაკუთრებული საფრთხის შემცველია ქვეყანაში ლიბერალურ-დემოკრატიული ღირებულებების გამყარებისთვის. მიუხედავად იმისა, რომ სამომავლოდ მსგავსი არალიბერალური ჯგუფების პირდაპირი წარმომადგენლების გაზრდა აღმასრულებელ სტრუქტურებში ამჟამად მხოლოდ და მხოლოდ სპეკულაციის საკითხია, ცხადი რჩება, რომ ეს არ არის მათ ხელთ არსებული ერთადერთი ბერკეტი საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე ზეგავლენის მოსახდენად.

Nino Gozalishvili is a PhD candidate at Central European University (CEU) in Vienna pursuing Nationalism Studies and Comparative History joint doctoral program. Her research areas include post-Socialist political transformations and the processes of Europeanization and democratization in Central and Eastern Europe; contemporary history of nationalism and national-populism in CEE with sub-regional focus on South-Caucasus.Nino holds an MA degree in Nationalism Studies from CEU and BA in International Relations from Tbilisi State University (TSU). She was also a visiting student at the University of Warsaw and at European University Viadrina in Frankfurt (Oder).Nino now serves as a teaching assistant at CEU and is an accepted research fellow at Center for Eastern European Studies(CEES), University of Zurich. Her undercurrent research project deals with the internationalization of right-wing populist discourses in Europe and evolvement of national-populism in post-Communist Georgia. In addition, She has been affiliated with the NGOs focused on tackling disinformation and extremism as well as with research centres in Hungary, Georgia and Poland.
16/11/2020 Nino Gozalishvili
The Veiled Influence of Illiberal Groups on Georgian Politics
Cover photo: Mzia Saganelidze (RFE/RL)
Nino Gozalishvili[1]
Over the past several years Georgia has witnessed an increase in the public presence of far-right groups both in the media and across the political spectrum. Nativist attitudes, anti-LGBTQ and anti-immigration rhetoric, and direct appeals to the Orthodox church are the main points of convergence for these illiberal actors who range from moderate to extreme. They are also represented in social media outlets and social movements with transforming organizational structures and changing key actors. While the prominent party – Alliance of Patriots of Georgia(APG)—has received fewer votes through the recent parliamentary elections than it did in 2016, and other parties with the similar profile did not enter the new parliament, they remain relevant for the country’s social and political scenes because of their rather indirect influences on Georgian politics.
It is often argued that these groups are largely absent from the official politicsin Georgia. Only the Alliance of Patriots (previously with 6 and currently with 4 acquired parliamentary mandates) has some representation in legislative and executive bodies. As seen during the 2020 parliamentary elections, such actors do not enjoy electoral success despite being widely present across electoral lists.  The reason these far-right groups matter is because they have been affecting political processes via lobbying and influencing policy proposals and legislative amendments. They test the limits of constitutional guarantees on freedom of expression and assembly, and impact public opinion via their increased public presence and intensified online activities.
The Far-Rights Impact on Legislative Changes
In October 2020, the Georgian March began collecting signatures for their new proposal on the restoration of the ethnicity marker on the ID cards. According to them, the proposal is to be processed by The Procedural Committee of the Parliament of Georgia and unanimously accepted for the further procedures. Their argument, that they, “voice the will of Georgians” is often used to legitimize their illiberal actions.
Using the similar legitimizing language, one prominent example of the changes these groups have been able to achieve over the past years is the amendment to Article 30 – “Rights to Marriage,” which specifies the family as a union of man and woman. The amendment was lobbied for by the founding members of Georgian March and other far-right movements and individuals. The same group later demanded complete and unconditional prohibition on the sale of Georgian land to foreign citizens in the name of, “the Georgian people.” While parliament did not confirm a complete prohibition, it still specified a need for land to have a special status within Article 19—Rights to Property in order to be sold. The Alliance of Patriots of Georgia (APG), as a parliamentary party, supported this proposal establishing a precedent for increasingly coercive political appeals and strengthening the confidence of these actors.
It is noteworthy that these groups, especially Georgian March, mark such developments proudly in their legitimization and attempt to further penetrate the Georgian political scene. After the three years of acting as a social movement it has transformed into a political party, “Georgian March-National Movement”. Even though the party did not collect a considerable number of electoral votes in their first elections, its organizational form and influence on political agenda in the country remains fluid. It is worth remembering that APG managed to achieve electoral success in 2016 only after three years of public activity.
Freedom of Expression and Assembly Under Threat
Besides influencing legislative developments, far-right actors have also impacted policy decisions related to freedom of expression and assembly. In 2019 the Ministry of Internal Affairs recommended, via the Public Defender, that the organizers of Tbilisi Pride  not hold their annual demonstration. This was following verbal threats and statements by various illiberal groups promising counter-demonstrations. This effectively resulted in the deprivation of the constitutional right of freedom of assembly for many citizens.
A similar progression of events took place in the case of the drug-reform demonstrations known as the, “White Noise Movement”. Police, once again citing security concerns, broke up the demonstration claiming that they would be unable to control far-right counterdemonstrators. The situation has raised concerns about alleged collaboration between the government and these groups. It is worth noting that one of the ways of diffusing the far-right populist discourse is related to its insertion into the mainstream politics, hazards of which are noticeable in Georgia. The permissive attitude of the ruling party towards illiberal groups, especially against the background of legislation which provides protection to public assembly, is disturbing and demonstrates the expanded influence of these illiberal groups.
A Trend to Persist?
Illiberal groups were plainly visible during the 2020 parliamentary elections with at least 10 parties with right-wing agendas participating. Recent amendments to the electoral law which lowered the electoral threshold for parties has been positively received in terms of the diverse and multiparty government, so essentially needed for solidifying Georgian democracy. At the same time, the new regulations have encouraged some illiberal groups to participate in the political process. Together with the transformed Georgian March, there were several other parties appealing to the National-Liberation movement and to its leader Zviad Gamsakhurdia from the 1990s. While these parties did not garner much support, with only APG earning enough votes for a mandate, it is worth noting that the supply side of far-right is steadily increasing across the country.
Even if these illiberal groups have limited direct representation in legislative and executive bodies of the state, they have been affecting policy decisions and legislative amendments at multiple instances during the past years. Disregarding seemingly unimportant actors, such as media outlets or social movements could lead to overlooking the societal and political influences that illiberal actors manage to garner in Georgia. Against a background of democratization and democratic consolidation, these developments are particularly troublesome for a liberal-democracy trying to solidify its values in the country. While it is now the matter of speculation whether the direct representation on governing platforms of such groups will increase, it remains fairly evident that this is not the only way through which they are able to influence Georgian politics nowadays.
[1] Affiliated Analyst at Georgian Institute of Politics (GIP)
Nino Gozalishvili