დეკემბერი 4, 2023 GIP
ახალგაზრდა მკვლევართა სამწლიანი პროგრამა “გეოპოლიტიკური ცვლილებების ანალიზი სამხრეთ კავკასიაში” ახლახან, თბილისში გამართული ორდღიანი ვორკშოპით დასრულდა. სამუშაო შეხვედრები საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებითა და ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის – სამხრეთ კავკასიის რეგიონის (HBF) მხარდაჭერით ჩატარდა. სამუშაო შეხვედრებმა პროექტში მონაწილე ახალგაზრდა მკვლევარები შეკრიბა რეგიონიდან. ორდღიანი პროგრამა სხვადასხვა თემატურ დისკუსიასა და მაღალი დონის ოფიციალურ შეხვედრებს მოიცავდა.
პირველი სამუშაო დღე თბილისში მისასალმებელი შეხვედრით დაიწყო, რის შემდეგაც პროექტის გუნდმა და მონაწილეებმა ერთობლივად იმსჯელეს მთავარ თემაზე: “სამხრეთ კავკასიის ახალი გეოპოლიტიკა ინტეგრაციასა და დანაწევრებას შორის”. გახსნითი სესიის შემდეგ პროექტის მონაწილეები საქართველოს პარლამენტსა და საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს ესტუმრნენ. ახალგაზრდა მკვლევარები პოლიტიკური ოპოზიციის წარმომადგენლებსა და პოლიტიკის შემქმნელ სხვა პირებსაც შეხვდნენ.
სამუშაო შეხვედრების მეორე დღე საჯარო დისკუსიით გაიხსნა, სახელწოდებით „ახალი გეოპოლიტიკური რეალობების გადახედვა სამხრეთ კავკასიაში“. პროექტის კურსდამთავრებულებმა საქართველოდან, სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან აუდიტორიას გაუზიარეს თავიანთი კვლევის შედეგები. მათ, ასევე, განიხილეს სამხრეთ კავკასიის რეგიონის წინაშე არსებული გამოწვევები და შესაძლებლობები. ახალგაზრდა მკვლევარებმა დამსწრე საზოგადოებას ახალი ინიციატივები შესთავაზეს. საჯარო დისკუსიის შემდეგ, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორის მოადგილემ, რენატა სკარჯუტე-კერესელიძემ პროექტის მონაწილეებისთვის იდეათა გენერირების შეხვედრა წარმართა, სადაც მათ სამხრეთ კავკასიის თინქ თენქების ერთობლივი ფორუმის გამართვის პერსპექტივებზე ისაუბრეს..
პროექტ გეოპოლიტიკური ცვლილებების ანალიზი სამხრეთ კავკასიაში მიზანი იყო რეგიონში კვლევის ხარისხის გაზრდა და გეოპოლიტიკური ცვლილებების გარშემო დებატების გაძლიერება, როგორც ექსპერტულ წრეებში, ისე ახალგაზრდა პროფესიონალებსა და პოლიტიკოსებში. პროექტი მიზნად ისახავდა, ასევე, ინფორმირებული პოლიტიკის საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში, აღნიშნულ რეგიონში ევროკავშირის გავლენის გაძლიერების მოტივით.
2023 წელს პროექტისთვის 6 ახალგაზრდა მკვლევარი შეირჩა საქართველოდან, სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან. მათ პროფესიონალი ექსპერტების მეთვალყურეობის ქვეშ ჩაატარეს კვლევები სამხრეთ კავკასიის  სამ ქვეყანაში მიმდინარე გეოპოლიტიკურ ცვლილებებზე, რის შემდეგაც პროექტის მონაწილეებმა პოლიტიკის დოკუმენტები შეიმუშავეს. აღნიშნული დოკუმენტები საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა ფართო აუდიტორიისთვის გამოაქვეყნა.
სომხეთი: ალიონა იანისი, შუშნან აბრამიანი;
აზერბაიჯანი: როვსან მამადლი, შუჯათ აჰმადზადა;
საქართველო: ანასტასია მგალობლიშვილი, გიორგი ჯანგიანი.
პროექტი ”გეოპოლიტიკური ცვლილებების ანალიზი სამხრეთ კავკასიაში” განხორციელდა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ, ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის ფინანსური მხარდაჭერით.

Young researchers program “Analyzing Geopolitical Shifts in the South Caucasus” is officially closed
The three-year-long young researchers program “Analyzing Geopolitical Shifts in the South Caucasus” recently concluded with a two-day workshop in Tbilisi. The workshops were organized by the Georgian Institute of Politics (GIP), together with the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus Region (HBF). The workshops brought together young researchers participating in the project and included various discussions and high-level official meetings.
During the first workshop, the project team welcomed participants and engaged in discussions centered around the main topic of “New Geopolitics of the South Caucasus: Between Integration and Fragmentation.” Following the opening session, the participants had the opportunity to visit the parliament of Georgia and meet with representatives from parliamentary committees, the Ministry of Foreign Affairs of Georgia, political opposition, and policy makers.
On the second day of the workshop, the Georgian Institute of Politics organized a public discussion titled “Rethinking the New Geopolitical Realities in the South Caucasus.” Alumni of the project from Georgia, Armenia, and Azerbaijan shared their research findings, discussed ongoing challenges and opportunities in the South Caucasus region, and proposed new initiatives. Following the public discussion, Renata SKARDZIUTE-KERESELIDZE, Deputy Director of the Georgian Institute of Politics, facilitated a Brainstorming Session where young researchers generated ideas for planning the South Caucasus Think Tanks Forum.
The project also aimed to contribute to developing an informed policy approach towards Georgia, Armenia, and Azerbaijan and its consequences for the EU’s impact in the region. Six young researchers from Georgia, Armenia, and Azerbaijan participated in the project and they conducted research under the supervision of professional experts about the geopolitical shifts in three South Caucasus countries and their consequences for the SC states and the EU.
Armenia: Alyona Yanis, Shushan Abrahamyan
Azerbaijan: Rövşən Məmmədli, Shujaat Ahmadzada
Georgia: Anastasia Mgaloblishvili, Giorgi Jangiani
These workshops were conducted as part of the project “Analyzing Geopolitical Shifts in the South Caucasus,” which was implemented by the Georgian Institute of Politics and funded by the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus Region (HBF).
You can take a look at the photo galleries showcasing the events and activities that took place during the two-day workshop held in Tbilisi 👇