მასტერკლასი – როგორ გამოვაქვეყნოთ სამეცნიერო ნაშრომი?
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტთან (NUPI) ერთად, 2 აპრილს დოქტორანტებისა და ახალგაზრდა მკვლევარებისთვის გამართა მასტერკლასი თემაზე “როგორ გამოვაქვეყნოთ სამეცნიერო ნაშრომი?”
ერთდღიანი სემინარის განმავლობაში მონაწილეებს ჩაუტარდათ თეორიული ლექციები და პრაქტიკული ტრენინგები. ახალგაზრდა მკვლევარებმა მიიღეს ინფორმაცია აკადემიური ნაშრომის გამოქვეყნების პროცესის სხვადასხვა ეტაპის შესახებ:
• როგორ დავწეროთ აკადემიური სტატია;
• როგორ შევარჩიოთ სწორი ჟურნალი ტექსტისთვის;
• რა უნდა გავითვალისწინოთ ჟურნალისთვის ტექსტის გაგზავნისას;
• როგორ გავუმკლავდეთ რევიუს პროცესს;
• როგორ გავზარდოთ ნაშრომის კითხვადობა და ციტირების ინდექსი მისი გამოქვეყნების შემდეგ.
მასტერკლასს უძღვებოდნენ ჰელგე ბლაკისრუდი (ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი) და ნინო ქემოკლიძე (ჩიჩესტერის უნივერსიტეტი, დიდი ბრიტანეთი).
მასტერკლასი მესამეა ყველწლიური სერიიდან, რომელიც GEOPATH პროექტის ფარგლებში მიმდინარეობს. რამდენიმე კვლევითი წინადადება, შესაძლოა, საერთაშორისო პუბლიკაციის მიზნით დამატებითი მენტორობისათვის შეირჩეს GEOPATH-ში ჩართული მკვლევრების მიერ.
_____________________________________________________________________
ჰელგე ბლაკისრუდი ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის (NUPI) უფროსი მკვლევარია. მას საერთაშორისო აკადემიური ჟურნალებისათვის გამოქვეყნებისა და რევიუს 25-წლიანი გამოცდილება აქვს. ბლაკისრუდი ასევე მუშაობდა სხვადასხვა სარედაქტორო ბორდების წევრად და არის რამდენიმე ჟურნალის რედაქტორი. შესაბამისად, იგი აკადემიური ნაშრომების გამოქვეყნების პროცესს ორივე მხრიდან იცნობს.
ნინო ქემოკლიძე არის საერთაშორისო  ურთიერთობების ასოცირებული პროფესორი ჩიჩესტერის უნივერსიტეტში (დიდი ბრიტანეთი). ნინო ასევე ასწავლის კატალონიის ღია უნივერსიტეტში (Universitat Oberta de Catalunya) და არის ჟურნალ Caucasus Survey-ის ასოცირებული რედაქტორი.

On April 2, the Georgian Institute of Politics, in cooperation with the Norwegian Institute of Foreign Affairs, held a master class “How to get published?” for Ph.D. students and early career researchers.
This master class gave practical advice on the dos and don’ts of academic publishing. Throughout the one-day workshop, participants learned more about the various steps of the publishing process:
- How to write an academic article;
- How to select the right journal for the text;
- What to bear in mind when submitting the text to the journal;
- How to handle the review process;
- How to increase potential readership – and get cited – once published.
The master class combined lectures and practical exercises conducted by Dr. Helge Blakkisrud (Norwegian Institute of Foreign Affairs) and Dr. Nino Kemoklidze (University of Chichester, UK).
It was the third master class organized under the GEOPATH project. Promising paper proposals will be selected for further mentorship by GEOPATH researchers with the aim of international publishing.
Helge Blakkisrud is a Senior Researcher at the Norwegian Institute of International Affairs (NUPI) in Oslo, Norway. Besides having 25 years of experience from publishing and peer review for international academic journals, he has also long experience as a journal editor and from serving on various editorial boards. He thus has experience from both ends of the publishing process.
Nino Kemoklidze is a Senior Lecturer (Associate Professor) in International Relations at the University of Chichester, UK. She also teaches at the Universitat Oberta de Catalunya (UOC) and is an Associate Editor of the Caucasus Survey.