ივნისი 24, 2022 სალომე კანდელაკი
საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე რთული შიდა და გარე დაბრკოლებების გადალახვა უწევს. მსგავს გამოწვევებთან გამკლავება ევროპეიზაციის პროცესში ევროკავშირის არა ერთ წევრ სახელმწიფოს მოუხდა. ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მიღებაზე უარი და პირობითობის ამოქმედება მიღებული პრაქტიკაა. სიტუაციურად  საქართველოს შემთხვევა ყველაზე მეტად სლოვაკეთისას ჰგავს, როდესაც სახელმწიფოს თავდაპირველად არ მიენიჭა ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსი არადემოკრატიული მმართველობის გამო.
კოპენჰაგენის კრიტერიუმებიდან ყველაზე კრიტიკული შეფასება ორივე ქვეყანამ პოლიტიკური მიმართულებით მიიღო, რაშიც დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და ინსტიტუციური სტაბილურობის მიმართულებით არსებული ჩავარდნები მოიაზრება. ამგვარად საინტერესოა ამ ორი ქვეყნის წინაპირობების შედარება ევროინტეგრაციის გზაზე,  ასევე იმის,  თუ როგორ გაუმკლავდა სლოვაკეთი აღნიშნულ გამოწვევებს და რამდენად შეიძლება მისი გამოცდილება საქართველოსთვის იყოს მაგალითი.
მთავრობასა და პრეზიდენტის ინსტიტუტს შორის დაპირისპირება
სლოვაკეთისთვის 1997 წელს კანდიდატის სტატუსის არ მინიჭება რამდენიმე ისეთმა ფაქტორმა განაპირობა, რაც საქართველოს შემთხვევაშიც რელევანტურია. ინსტიტუციურ დონეზე დაპირისპირებების  გამომწვევი მიზეზების მსგავსებების მხრივ, ყურადღება პრეზიდენტის ინსტიტუტისადმი მთავრობის უპატივცემულობას და მის დელეგიტიმაციის მცდელობას შეიძლება დაეთმოს. საგულისხმოა, რომ საქართველოს მსგავსად 1992 წელს სლოვაკეთში პრეზიდენტი მმართველი პარტიის მიერ იყო მხარდაჭერილი, შემდეგ კი მან დამოუკიდებლად მოქმედება განიზრახა, რასაც პრემიერ მინისტრ  ვლადიმირ მეჩიარსა და პრეზიდენტ მიხალ კოვაჩს შორის დაპირისპირება მოყვა. თავდაპირველად პრეზიდენტმა პარლამენტისადმი ყოველწლიურ მიმართვაში პრემიერი უფლებამოსილების კონცენტრაციისა და სახელმწიფოს შემოსავლების თავისი პარტიის დასაფინანსებლად გამოყენებაში დაადანაშაულა. შედეგად, მთავრობის მხრიდან პრეზიდენტის ისედაც ნომინალური უფლებამოსილება უფრო მეტად შეიზღუდა. პრეზიდენტის გარკვეულ ჩარჩოებში მოქცევის შემთხვევა საქართველოს შემთხვევაშიც არსებობს. ამის მაგალითი მისთვის საერთაშორისო ვიზიტების აკრძალვა იყო, რის გამოც მის წინააღმდეგ საკონსტიტუციო სასამართლოში სარჩელის შეტანაც კი დააპირეს, რაც საბოლოოდ აღარ განხორციელდა. თუმცა მის წინააღმდეგ სარჩელი მთავრობამ შეიტანა იმ ბრალდებით, რომ პრეზიდენტმა ელჩების დანიშვნას ხელი შეუშალა. შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოს შემთხვევაში სიტუაცია უფრო რთულია, გამომდინარე იქიდან, რომ აღნიშნულ დაპირისპირებას წინ ორწლიანი პოლიტიკური კრიზისი უძღოდა. ამ ყველაფერს დაემატა ომი უკრაინაში, უკრაინის თემაზე პრეზიდენტის მოთხოვნაზე რიგგარეშე საპარლამენტო სხდომის მოწვევაზე პარლამენტის უმრავლესობის მხრიდან უარის თქმა და ამ მხრივ პრეზიდენტის ინსტიტუტის დაკნინება. თუმცა უნდა ითქვას, რომ არც სლოვაკეთის და არც საქართველოს შემთხვევაში პრეზიდენტებს საზოგადოების გამაერთიანებლის როლი არ უთამაშიათ, რადგან თავდაპირველად ორივე მმართველი პარტიის მხრიდან იყვნენ მხარდაჭერილები. შესაბამისად მათდამი საზოგადოების მხარდაჭერა მმართველი გუნდისადმი ელექტორალური სიმპათიით იყო განპირობებული.
ამ ორი ქვეყნის სიტუაციის უკეთ გასაანალიზებლად, ქვემოთ მოცემულია ცხრილი სადაც ნათლად არის ასახული სლოვაკეთისა და საქართველოს იმ წლების მაჩვენებლები, როდესაც  ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაზე უარყოფითი რეკომენდაციები იქნა გაცემული ევროკომისიის მხრიდან.
ცხრილი 1: 1997 წლის სლოვაკეთის და 2022 წლის საქართველოს დემოკრატიის, თავისუფლებისა და კორუფციასთან დაკავშირებული ინდექსირებული შეფასებები:
წყარო: მონაცემები აღებულია Freedom House-ის, Polity IV-ის, Economist EIU-ს, Transparency International-ის, RSF Reporting Without Boders-ის, Civil.ge -ის ოფიციალური ვებგვერდებიდან. სლოვაკეთი 1997წ./საქართველო 2022.
პოლიტიკური შუღლი და უფლებამოსილების გადამეტება
ინსტიტუციურ დონეზე სლოვაკეთის მმართველი გუნდის მხრიდან უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების ნათელი მაგალითი იყო კენჭისყრის გზით ყოფილი თანაგუნდელის საკანონმდებლო ორგანოდან გარიცხვა მას შემდეგ რაც მან მმართველი პარტია – “სახალხო პარტია – მოძრაობა დემოკრატიული სლოვაკეთისთვის” დატოვა. ასეთი პრეცედენტი საქართველოს შემთხვევაშიც მოხდა, როდესაც ერთ-ერთ ოპოზიციონერ ლიდერს პარლამენტმა დეპუტატის სტატუსი შეუჩერა მას მერე რაც სასამართლომ მას თაღლითობის ბრალდება წაუყენა რაზეც დავა დღემდე მიმდინარეობს; ხოლო მეორე დეპუტატს კი სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებაში დასდეს ბრალი.  ამგვარი პრეცედენტები ძირითადად პიროვნული დაპირისპირებისა და პოლიტიკური შუღლის შედეგია ხოლმე, რაც უარყოფითად აისახება მმართველი, თუ ოპოზიციური აქტორების მიმართ ელექტორალურ განწყობებზე და ასევე ქვეყნის საერთაშორისო იმიჯზე. ამგვარად, აღნიშნული შემთხვევები არც ევროკავშირის შესაბამისი ინსტიტუტების ყურადღების მიღმა არ დარჩენილა.
სლოვაკეთის შემთხვევაში, ევროპის კავშირის საბჭოს 1997 წლის უარყოფითი გადაწყვეტილება განპირობებული იყო მმართველი პარტიის უფლებამოსილების გადაჭარბების, სასამართლოზე გავლენის მოხდენის მცდელობის და ოპოზიციისადმი უპატივცემულო დამოკიდებულების გამო. კერძოდ, 1997 წლის 23-24 წლის მაისს სლოვაკეთში ჩატარდა რეფერენდუმი, სადაც ოთხი საკვანძო კითხვიდან ბოლო ოპოზიციური პარტიების მხრიდან იყო ინიციირებული, რაც პრეზიდენტის პირდაპირი გზით არჩევის წესის შემოღებას ეხებოდა (რადგან 1992 წლის კონსტიტუციური ცვლილების თანახმად, პრეზიდენტს მთავრობა ნიშნავდა). საგულისხმოა, რომ ოპოზიციამ ნახევარ მილიონზე მეტი ხელმოწერის შეგროვების წყალობით შეძლო აღნიშნული ინიციატივის პრეზიდენტის გავლით ამოქმედება. თუმცა მმართველმა პარტიამ თავისი ძალაუფლების გასამყარებლად სასამართლოს მიმართა ბოლო შეკითხვის რეფერენდუმის კითხვების ჩამონათვალიდან ამოღების მოთხოვნით. ყურადსაღებია, რომ სასამართლომ ეს მოთხოვნა არ დააკმაყოფილა, თუმცა მმართველმა პარტიამ აღნიშნული შეკითხვა ბოლო წამს თვითნებურად ამოიღო.
ზემოთ აღწერილი პრეცედენტის გამო, მოსახლეობის დიდმა ნაწილმა პროტესტის ნიშნად რეფერენდუმში აღარ მიიღო მონაწილეობა და შესაბამისად ამ რეფერენდუმმა ვერანაირი შედეგი ვერ გამოიღო. მეტიც, პრეზიდენტისა და ოპოზიციის ფიასკომ და მთავრობის არალეგიტიმურმა ქმედებამ ქვეყნის ნატოში გაწევრიანების საკითხზეც უარყოფითად იმოქმედა, რადგან რეფერენდუმის პირველი კითხვა ნატოში გაწევრიანების სურვილს ეხებოდა, რეფერენდუმი კი მთლიანად ჩავარდა. პრემიერმა სიტუაცია ისე აღწერა, თითქოს ქვეყანას არაფერი დაუკარგავს რადგან იმ მომენტისთვის NATO ისედაც არ იყო მზად ალიანსის გაფართოებისთვის. შედარებისთვის უნდა ითქვას, რომ  მეტნაკლებად მსგავსი რიტორიკა ჰქონდა საქართველოს მთავრობას მას შემდეგ რაც ევროკომისიის დასკვნა დაიდო საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის ამჯერად მინიჭებისგან თავის შეკავების თაობაზე. მთავრობის ლიდერებმა აღნიშნეს, რომ რომ არა უკრაინა საქართველო ისედაც არ აპირებდა 2024 წლამდე ამ განაცხადის გაკეთებას, შესაბამისად ევროკავშირის შეფასება ტრაგედიას არ წარმოადგენდა. თუმცა მათ ამავდროულად ოპოზიცია დაადანაშაულეს იმაში, თითქოს მათი ნეგატიური ძალისხმევის გამო არ მიენიჭა საქართველოს ეს სტატუსი.
ნაცვლად პოლიტიკური პოლარიზაციის დაძლევისა, რაც ევროკომისიის თორმეტ პუნქტიანი რეკომენდაციების პირველივე პუნქტად არის გამოტანილი, პოლიტიკური ელიტა აგრძელებს დაპირისპირებას. ხოლო საქართველოს მოსახლეობა უკვე მეორედ ცდილობს პოლიტიკური კლასის შეცდომების გამოსწორებას ქვეყნის იმიჯის შესანარჩუნებლად. პირველად ეს საზოგადოებამ უკრაინაში ომის დაწყებისთანავე მასშტაბური სოლიდარობის აქციებით, ჰუმანიტარული დახმარების შეგროვებით, თუ უკრაინელების მოხალისეობრივი დახმარების გზით შეძლო. ხოლო მეორედ სამოქალაქო საზოგადოებისა და ახალგაზრდა აქტივისტების დიდი ძალისხმევით უპრეცედენტოდ ფართომასშტაბიანი აქცია გაიმართა ქვეყნის ევროინტეგრაციის მხარდასაჭერად. საზოგადოების არც ერთი ეს სოლიდარობის აქტი საერთაშორისო ყურადღების მიღმა არ დარჩენილა. მიუხედავად ამისა, უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოს მოსახლეობა მხოლოდ აქციებით ვერ შეძლებს ქვეყნის ევროატლანტიკური საგარეო კურსის შენარჩუნებას, ამისთვის მაღალი ინსტიტუციონალური პასუხისმგებლობაა საჭირო, რისი მზაობაც ჯერჯერობით არ არის.
სასამართლოს დამოუკიდებლობის შეზღუდვა
სასამართლოს დამოუკიდებლობის კუთხით საქართველოზე არანაკლებ რთული გამოწვევის წინაშე იდგა სლოვაკეთი 90-იან წლებში. კერძოდ, 1993-97 წლებში, სლოვაკეთში ვლადიმირ მეჩიარის პრემიერ მინისტრობის დროს, სასამართლო სისტემა იუსტიციის სამინისტროსა და პარლამენტის კონტროლის ქვეშ იყო და მთავრობა პირდაპირ ერეოდა მოსამართლეების დანიშვნისა და დაწინაურების საკითხებში. მოსამართლეთა მთავრობის მიმართ ლოიალობას ისიც განაპირობებდა, რომ მათ 4 წლიანი პრობაციის პერიოდი ჰქონდათ. ამ ოთხი წლის მანძილზე ისინი მაქსიმალურად ცდილობდნენ მთავრობის მოწონება დაემსახურებინათ რათა 4 წლის შემდეგ მოსამართლის უვადო სტატუსი მოეპოვებინათ. მსგავსი სიტუაციაა საქართველოშიც, როდესაც უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეები დაჩქარებული წესით უვადოდ დანიშნეს დიდი კრიტიკის, საერთაშორისო პარტნიორებისა და ადგილობრივი იურისტების განსხვავებული რეკომენდაციების მიუხედავად. სასამართლო შტოსადმი უნდობლობა საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე დიდი გამოწვევაა, რაც სლოვაკეთის შემთხვევაში ხელისუფლების არჩევნების გზით ცვილებამდე ვერ გამოსწორდა, რადგან არ იყოს სასამართლო სისტემის გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის პოლიტიკური ნება. საერთაშორისო პრაქტიკიდან გამომდინარე, ამ მხრივ როგორც წესი ყველაზე მეტად საერთაშორისო ორგანიზაციების ზეწოლა და გამკაცრებული მონიტორინგის მექანიზმის ამოქმედება ამართლებს ხოლმე, რაც საქართველოს შემთხვევაშიც მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით მოსამართლეთა დანიშვნის წესთან მიმართებით.
მედიის თავისუფლებასთან დაკავშირებული გამოწვევები
სლოვაკეთის დემოკრატიის ხარისხისა და გამოხატვის თავისუფლების შეფასების ერთ-ერთი მთავარი საზომი მედიის დამოუკიდებლობის განსაზღვრა იყო, როგორც სლოვაკეთის, ისე საქართველოს შემთხვევაში. თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ სლოვაკეთის მედიის თავისუფლების შეფასების შედეგები ბევრად უფრო მსუბუქი იყო, ვიდრე ეს საქართველოს შემთხვევაში მოხდა. სლოვაკეთში იმ დროისთვის მედიის წინააღმდეგ ძირითადად ვერბალური დაპირისპირების მექანიზმები გამოიყენებოდა. მაგალითად პრემიერ მინისტრ ვლადიმირ მეჩიარის მთავრობის სიტყვიერი თავდასხმის სამიზნე ორი ტელევიზია SME და Markiza მხოლოდ იმიტომ გახდა, რომ ისინი თანდათანობით დისტანცირდნენ მმართველი პარტიისგან, რომლის მიმართაც მანამდე უფრო ლოიალური სარედაქციო პოლიტიკა ჰქონდათ. სამთავრობო საქმიანობის შესახებ მძიმე გაშუქების გამო, მთავრობამ საპასუხოდ დამოუკიდებელი რადიოს Radio Twist სიხშირე ჩაახშო ბრატისლავაში. საქართველოს მთავრობის მსგავსად, იმ დროინდელმა სლოვაკეთის მთავრობამ რამდენიმე ტელევიზია პოლიტიკური ინდოქტრინაციის იარაღად აქცია, სადაც პროპაგანდისტული ინფორმაცია ვრცელდებოდა მათგან განდგომილი პრეზიდენტის, ოპოზიციისა და კრიტიკული მედიის დისკრედიტაციის მიზნით. მეჩიარის მმართველობის წლებში განსაკუთრებით დაიწია მედიის თავისუფლების ინდექსმა და 1997 წლის Freedom House-ს ანგარიშში მედია გარემო “ნაწილობრივ თავისუფლად” შეფასდა. თუმცა ამ ყველაფრის მიუხედავად, დამოუკიდებელი მედია საშუალებები მაინც არსებობდა, რომლებსაც დიდი წვლილი მიუძღოდათ მოსახლეობის ინფორმირებული გადაწყვეტილების მიღების ხელშეწყობაში. ამ გარემოებამ გარკვეული წვლილი შეიტანა 1998 წლის საპარლამენტო არჩევნების გზით ხელისუფლების შეცვლის პროცესში, რის შემდეგადაც ერთ თვეში  ევროკომისიამ სლოვაკეთისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების რეკომენდაცია გასცა და 1999 წელს კი ფორმალურად დაიწყო გაწევრებისთვის მოლაპარაკებები, რაც 2004 წელს ევროკავშირის წევრობით დაგვირგვინდა.
მედიას საქართველოშიც შეუძლია ევროინტეგრაციის ხელშეწყობის კუთხით დიდი წვლილის შეტანა, თუმცა უკიდურესი პოლარიზაციის გამო შესაძლოა გარკვეული მედიასაშუალებების პოლიტიკურად მიკერძოებულმა გაშუქებამ ევროპეიზაციის პროცესზე ნეგატიური გავლენაც იქონიოს. ამავდროულად უნდა აღინიშნოს, რომ ბოლო წლებში მედიაზე გახშირებულმა ფიზიკურმა თავდასხმებმა და სახელმწიფოს შესაბამისი უწყებების პასიურობამ ჟურნალისტების უფლებების დაცვისა და დამნაშავეების დასჯის მიმართულებით განსაკუთრებული კრიტიკა გამოიწვია ევროკავშირის სხვადასხვა ინსტიტუტის შეფასებებში, რაც ასევე უარყოფით გავლენას ახდენს ევროინტეგრაციის პროცესზე. ამის მიუხედავად უნდა აღინიშნოს, რომ საქართველოში კრიტიკული მედია ორგანიზაციები მაინც ახერხებენ ფუნქციონირებას და საზოგადოებამდე ალტერნატიული ინფორმაციის მიტანას.
1998 წლიდან სლოვაკეთში არალიბერალური ტენდენციების რღვევის განმაპირობებელი ფაქტორები: გაკვეთილი საქართველოსთვის
სლოვაკეთისთვის ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებაზე საბჭოს უარმა, სლოვაკი საზოგადოების მთავრობისადმი კრიტიკული განწყობის ჩამოყალიბება და განსაკუთრებული მობილიზება გამოიწვია. თუ მანამდე საზოგადოების ნაწილი ვერ აცნობიერებდა მმართველობაში ავტორიტარული ტენდენციების ნელ-ნელა გაღვივებას. არალიბერალური ტენდენციების რღვევაში განსაკუთრებული წვლილი სამოქალაქო საზოგადოებამ, მედიამ და საერთაშორისო აქტორებმა შეიტანეს.  ასევე ნაწილობრივ, თუმცა არც ისე მნიშვნელოვანი წვლილი ოპოზიციამაც შეიტანა ამ პროცესში, რომელიც დიდი ნდობით არ სარგებლობდა იმ დროისთვის ელექტორატში. სლოვაკეთის მოსახლეობის მობილიზება ყველაზე მეტად იზოლაციისა და დასავლური ინსტიტუტებისგან გარიყვის შიშმა განაპირობა. შესაბამისად ოპოზიციამაც გონივრულად გამოიყენა ეს მომენტუმი და 1998 წლის არჩევნებში ოთხი პარტიისგან შემდგარი კოალიციის წყალობით მოიპოვა საპარლამენტო უმრავლესობა, რომელსაც მიკულაშ ძურინდა ჩაუდგა სათავეში. მეჩიარის მთავრობის პოპულისტური რიტორიკა, რაც ნაციონალისტურ ღირსების, ემოციების გაღვივებაში და ოპონენტების სახით მუდმივი მტრის ხატის წარმოჩენაში აისახებოდა და საზოგადოებაზე გავლენას ახდენდა, ეკონომიკურმა და საერთაშორისო მარგინალიზაციის შიშმა გადაწონა.
სლოვაკეთისთვის ევროკავშირში ინტეგრაციის რეალური პერსპექტივა სწორედაც მხოლოდ ხელისუფლების ცვლილების, რეფორმების გატარებისთვის მზაობის და რეალურად გადადგმული ნაბიჯების გამო გაიხსნა. საქართველოს შემთხვევაში საქმე უფრო რთულადაა, რადგან კალენდრულად არჩევნები 2024 წლამდე არ უწევს. შესაბამისად საზოგადოების დაძაბულობიდან გამომდინარე წნეხი არსებულ ხელისუფლებაზე უნდა იყოს მიმართული თორმეტპუნქტიანი რეკომენდაციების ექვსთვიან ვადაში ეფექტიანად განხორციელების მიზნით. რაც შეეხება ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების მოთხოვნას, მისი უზრუნველყოფა ფართო საზოგადოებრივ კონსოლიდაციას მოითხოვს და უამრავ ფინანსურ, თუ ადმინისტრაციულ რესურსთან არის დაკავშირებული. გარდა ამისა, არჩევნების ჩასატარებლად საარჩევნო რეფორმის თვალსაზრისით რიგი რეკომენდაციების გათვალისწინებაა საჭირო მათ შორის შარლ მიშელის შეთანხმებიდან გამომდინარე, რისი განხორციელების გარეშეც რთული იქნება ობიექტური და მიუკერძოებელი არჩევნების ჩატარება. სიტუაციის გამოსასწორებლად და საქართველოს ე.წ. ტრიოს ფორმატში დასაბრუნებლად, ყველაზე მნიშვნელოვანი ხელისუფლების მუშაობაზე მაქსიმალური კონტროლის გაზრდაა როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო დონეზე. ასევე საჭიროა სამოქალაქო საზოგადოების ერთობლივი ძალისხმევა სხვადასხვა ინსტიტუციური რეფორმების განხორციელების ხელშეწყობის კუთხით. გარდა ამისა, არანაკლებ მნიშვნელოვანია ოპოზიციური პოლიტიკური პარტიების ევროპული ღირებულებების გარშემო კონსოლიდირება და მომდევნო საპარლამენტო არჩევნებისთვის ელექტორალური მხარდაჭერის გაზრდაზე და დასავლელ პარტნიორებთან ურთიერთობის გამყარებაზე მუშაობა.
საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე პირობითობის შემოღების გამო შესაძლოა საქართველოს მოსახლეობა სლოვაკების მსგავსად უფრო მობილიზდეს და მეტად კრიტიკული გახადოს პოლიტიკური ელიტის თითოეული გადაწყვეტილების მიმართ, რაც გაზრდის ხელისუფლებაზე და ასევე ოპოზიციაზე საზოგადოებრივ კონტროლს და ანგარიშვალდებულების ხარისხს.
ბლოგი მომზადდა „ღია საზოგადოების ფონდი საქართველოში“ მხარდაჭერით. აქ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორს და შესაძლოა, არ ემთხვეოდეს „საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტისა“ და „ღია საზოგადოების ფონდის საქართველოში“ შეხედულებებს.

24/06/2022 Salome Kandelaki
Georgia has to overcome serious internal and external obstacles on its path towards European integration. Similar obstacles to those Georgia is struggling with were also faced by a number of current EU member states in their process of Europeanization. Denying EU candidate status to a state and instead applying with conditionality is an accepted practice within the EU. Considering the current situation, Georgia bears  very close resemblance to that of Slovakia at  the time when it was denied candidate status due to  undemocratic governance. The assessment of both countries by the Copenhagen criteria was most critical in the area of political conditions that imply failures in democracy, human rights, and the stability of institutions. It is therefore interesting to compare the state  of affairs of these two countries on their path towards European  integration and analyze how Slovakia dealt with the challenges mentioned above, whether the experience of Slovakia can be used as an example of Georgian European integration.
Confrontation between the government and the president
In 1997, Slovakia was denied  candidate status due to a number of factors, some of which are relevant to Georgia’s case. Among other factors causing barriers to entry on an institutional level, one should focus their attention on the government’s disrespect for the sitting president and their attempts to delegitimize the institution of governance. Much like in Georgia, the president of Slovakia enjoyed support from the ruling party in 1992. Soon after his election, however,  he decided to take unanimous decisions without the consent of the party,    which ultimately led to tensions  between Prime Minister Vladimír Mečiar and President Michal Kováč. In his annual address to the parliament, the president accused the prime minister of concentrating powers in his hands and of using state revenues for financing his own political party. Tensions  resulted in the further curbing of the nominal powers of the president. Attempts to confine the president within certain limits have been undertaken in Georgia too. For example, the government prevented the president from having international visits and when she disobeyed, decided to lodge a complaint with the constitutional court, but at the end of the day, changed its mind. However, the government lodged a complaint against the president on other grounds, in particular for hindering the appointment of ambassadors. One may say that the situation in Georgia is more precarious than it was in Slovakia, because in Georgia the aforementioned confrontation was preceded by a two-year long political crisis. All that was further aggravated by a war in Ukraine and a refusal of the parliamentary majority to the president’s request to call an extraordinary parliamentary session on the topic of Ukraine and thus, belittling the institute of president. It should be noted, however, that neither  president  performed a role of consolidators of society in  Slovakia or Georgia, because initially, both of them were supported by the ruling parties. Hence, a support of society to them was conditioned by a sympathy of society towards the ruling team.
To analyze the situation in these two countries, a table below shows indicators of Slovakia and Georgia of the time when the European Commission issued recommendations against granting them the EU candidate status.
Table 1: Democracy, freedom and corruption indices for Slovakia in 1997 and Georgia in 2022:
Source: The data obtained from official webpages of  Freedom House, Polity IV, Economist EIU, Transparency International, RSF Reporting Without Boders-, Civil.ge . Slovakia 1997/Georgia 2022. 2022.
Political Conflict and Abuse of Official Powers
A flagrant example of abuse of power by Slovakia’s ruling team on the institutional level was the vote for the expulsion of a former party  member from the legislature after he left the ruling party, the Movement for a Democratic Slovakia. Such precedent was set in Georgia too when the parliament stripped one of opposition leaders of his MP status after the court found him guilty of fraud, which has been disputed to date; while another MP was accused of abuse of official powers. Such precedents are mainly a result of personal confrontation or political conflict and they adversely affect electoral attitudes towards the ruling or opposition actors as well as the international image of a country. Of course, the aforementioned events did not go unnoticed by relevant EU institutions.
In 1997, the EU Council took a decision not to grant  candidate status to Slovakia because the ruling party of Slovakia abused power, exerted influence on the judiciary, and disrespected the political opposition. In particular, on 23-24 May 1997, Slovakia held a referendum; one of four referendum questions was initiated by the opposition parties and concerned the introduction of the rule of direct presidential election – as according to the 1992 constitutional amendments, the president was appointed by the government. It is worth noting  that the opposition parties succeeded in pushing this initiative via the president thanks to over half a million signatures which they collected. However, to enhance its power, the ruling party applied to the court for removing the aforementioned question from the list of referendum questions. Ultimately  the court did not rule in favor of the government, but the ruling party arbitrarily removed the question at the last moment.
The above-described precedent triggered protest among the population and a large segment of it boycotted the referendum.  Consequently , the referendum did not bring about any result. Even more, the  fiasco of the president and the opposition party as well as  the illegal action of the government, has had a negative effect on the country’s membership to NATO because the first referendum question was about the support to NATO membership and the referendum fell through. The prime minister tried to sell the situation as if the country did not lose anything, alleging  that NATO was not ready for the enlargement of the Alliance regardless. For the purpose of comparison, it should be said that a similar rhetoric was applied by the Georgian government after the European Commission issued its conclusion to refrain from granting Georgia a candidate status. Leaders of the government said that had it not been for Ukraine, Georgia would not have submitted the membership application until 2024 and therefore, there was nothing tragic about the EU assessment. At the same time, however, they put the blame of not granting the candidate status to Georgia on the negative effects  of the opposition parties.
Instead of overcoming the political polarization, which is the first condition of the 12-point recommendation from the European Commission, the political elite continues to confront each other. To save the image of the country, the Georgian population is undertaking efforts, for the second time now, to rectify the mistakes made by the political class. At first, society managed to save the country’s image by staging massive rallies in solidarity with Ukraine, collecting humanitarian aid for Ukrainians and voluntarily helping them. Another time, thanks  to tremendous efforts of civil society and young activists, a rally of unprecedented scale was held in support of the country’s European integration. Those solidarity acts of the society attracted international attention. Nonetheless, it must be noted that the foreign course of Euro-Atlantic integration cannot be maintained by rallies of Georgian population alone, but requires a high degree of institutional responsibility which has not been seen so far.
Restriction of independence of the judiciary
In terms of independence of the judiciary , challenges in Slovakia in the 1990s were no less serious than those of Georgia. In particular, over the period between 1993 and 1997, during the premiership of Vladimír Mečiar, the judiciary in Slovakia was  controlled by the Ministry of Justice and the Parliament and the government directly decided on the appointment and promotion of judges. Loyalty of judges to the government were  also conditioned by the fact that judges were given a four-year probation period. During that period, the judges spared no effort to gain the disposition of the government in order to be granted  life-long tenure. The situation is similar in Georgia where judges were appointed to the supreme court for life in an expedited manner regardless of harsh criticism, different recommendations of international partners and national lawyers. Mistrust in judiciary is one of the most serious challenges faced by Georgia; in case of Slovakia, the similar situation had not improved until after the change in government through elections, because the government of that time lacked a political will to ensure transparency of the judiciary. Judging by the international practice, the most workable option in this regard is the pressure from international organizations and the introduction of a stricter monitoring mechanism, all of which is important in case of Georgia, especially in relation to the rule of appointment of judges.
Challenges related to freedom of press
Identifying a degree of independence of media is one of main measurements for assessing the level of democracy and freedom of press both in Slovakia and Georgia. It must be noted, however, that the results of assessment of press freedom in Slovakia were much lighter than those in Georgia. At that time, the media in Slovakia was opposed to using  mechanisms of verbal confrontation. For example, targets of verbal attacks of the prime minister Vladimír Mečiar’s government were two TV channels, SME and Markiza, only because they gradually distanced themselves from the ruling party towards which those media outlets, earlier, had pursued a more loyal editorial policy. In response to scathing coverage of the government activity, the government suppressed the frequency of independent radio station, Radio Twist. Like the government of Georgia, the Slovak government of that time turned several TV channels into a weapon of political indoctrination, which spread propaganda information to discredit the president having turned his back on the ruling party, the political opposition and the media outlets that were critical of the government. During the Mečiar rule, a press freedom index notably deteriorated in Slovakia and the media environment was downgraded to “partly free” in the 1997 Freedom House report. Nevertheless, independent media outlets still continued to operate and played an important role in helping citizens make informed decisions. That contributed to the process of changing the government through the parliamentary election in 1998; after the election, within a month’s time, the European Commission issued a recommendation to award the status of EU candidate state to Slovakia while in 1999, formal accession negotiations were launched which culminated in Slovakia’s accession to the EU in 2004.
Media in Georgia can also greatly contribute to the cause of the country’s European integration; however, because of extreme polarization, a politically biased coverage by certain media outlets may have a negative effect on the process of Europeanization. At the same time, it should be noted that frequent  physical assaults on media in recent years and inaction of relevant state agencies to protect journalists’ rights and punish culprits have invited scathing criticism from various EU institutions, which also adversely affects the process of European integration. Nonetheless, it must be noted that critical media organizations still manage to continue operation and to deliver alternative information to society in Georgia.
Factors that helped deconstruct illiberal tendencies in Slovakia since 1998: a lesson for Georgia
The refusal of the EU Council to award EU candidate status to Slovakia triggered the formation of critical attitudes towards the government and intensive mobilization of Slovak society. Earlier, a segment of society had failed to realize a gradual reinforcement of authoritarian tendencies within the government. Civil society, media and international actors largely contributed to the deconstruction of illiberal tendencies. The political opposition, which was not much trusted by the electorate  at that time, also played a role, though less significant, in this process. The mobilization of the population of Slovakia was largely induced by the fear of becoming isolated and marginalized from Western institutions. The political opposition used that momentum reasonably too and by setting up a coalition of four political parties gained the parliamentary majority in the 1998 election and formed a new government led by Mikuláš Dzurinda. A populist rhetoric of the Mečiar government, which tried to influence society by kindling nationalist dignity and sentiments and portraying opponents as enemies, was outweighed by a fear of economic and international marginalization.
Real prospects of EU integration opened up for Slovakia only after the change in power, displaying the willingness to implement reforms and taking actual steps. The situation in the case  of Georgia is grave  because the next election is only due in 2024. Therefore, the pressure emanating from the tension  among society must be exerted on the incumbent authorities for the aim of effective implementation of 12-point recommendations within a six-month term. As regards the demand for early election, it requires a broad popular consolidation and immense financial or administrative resources. Furthermore, in terms of electoral reform for holding the election, a number of recommendations need to be accommodated, including those implied by the Charles Michel agreement as without implementing them it would be difficult to conduct elections in a free and fair environment. In order to improve the situation and reinstate Georgia to the so-called trio format, the most important factor  is to toughen the control over government’s activity to the maximum extent on local as well as international levels. A joint effort of civil society is also required to support the implementation of various institutional reforms. Furthermore, it is no less important for opposition political parties to consolidate around European values, to work on the enhancement of electoral support for the next election and strengthen relationships with Western partners. The application of conditionality to Georgia on its path towards European  integration may nudge Georgian population, towards a stronger mobilization and adoption of a more critical stance towards each and every decision of the political elite.  These changes would  increase  civic control over, and accountability of, the government as well as political opposition.
The blog was produced with the support of the “Open Society Georgia Foundation”. The opinions expressed are those of the authors and do not necessarily reflect the views of the “Georgian Institute of Politics” and the “Open Society Georgia Foundation.”