დისკუსია- რუსეთის შეჭრა უკრაინაში: გავლენა შავი ზღვის უსაფრთხოებაზე
PONARS Eurasia-მ საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტთან (GIP) და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით, მოაწყო ნაწილობრივ საჯარო დისკუსია „რუსეთის შეჭრა უკრაინაში: გავლენა შავი ზღვის უსაფრთხოებაზე.“ ღონისძიება ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში 27 ივლისს გაიმართა.
2022 წელს რუსეთის სრულმასშტაბიანმა აგრესიამ უკრაინის წინააღმდეგ შეცვალა შავი ზღვის რეგიონისა და მთლიანად ევროპის უსაფრთხოების არქიტექტურა. დისკუსია ფოკუსირებული იყო შემდეგ კითხვებზე:
• როგორ აღიქვამენ ექსპერტები რეგიონული უსაფრთხოების ცვლილებებს?
• რა გამოცდილება მიიღეს საერთაშორისო და რეგიონულმა აქტორებმა?
• რა შეიძლება გაკეთდეს შავი ზღვის რეგიონში უსაფრთხოების აღსადგენად და შესანარჩუნებლად?
• როგორია ნატოს, ევროკავშირისა და აშშ-ის როლი ამ პროცესში?
კომპეტენტურმა მომხსენებლებმა განიხილეს შესაძლო სცენარები, უსაფრთხოების სტრუქტურა და რისკები. პანელზე სიტყვით გამოვიდნენ თინათინ ხიდაშელი (“სამოქალაქო იდეა” – დირექტორი, საქართველოს ყოფილი თავდაცვის მინისტრი), პოლინა სინოვეცი (ოდესის გაუვრცელებლობის ცენტრის (OdCNP) ხელმძღვანელი, ოდესის ი.ი. მეჩნიკოვის ეროვნული უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი), ანდრეი მაკარიჩევი (ტარტუს უნივერსიტეტის პროფეოსრი) და ერიკა მარატი (ასოცირებული პროფესორი, აშშ-ს ეროვნული თავდაცვის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი). დისკუსიას უძღვებოდა დევიდ ზაკონი (ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტის ასისტენტ-პროფესორი, , ევრაზიაში კვლევის ახალი მიდგომებისა  და უსაფრთხოების პროგრამის თანადირექტორი (PONARS Eurasia)).
ღონისძიება კითხვა-პასუხის რეჟიმში, მომხსენებლებსა და აუდიტორიას შორის გამართული ნაყოფიერი დისკუსიით დასრულდა.

Discussion – Russia’s Invasion of Ukraine: Implications for Black Sea Security
PONARS Eurasia, in cooperation with the Georgian Institute of Politics and Tbilisi State University, organized a semi-public discussion, “Russia’s Invasion of Ukraine: Implications for Black Sea Security,” held on June 27th at Tbilisi State University.
Russia’s full-scale aggression against Ukraine in 2022 triggered a reshaping of the entire security architecture in the Black Sea region and the whole of Europe. The discussion was focused on the following questions:
• How does the expert community perceive the changes to regional security?
• What are the lessons learned for the international and regional actors?
• What could be done to restore and maintain security in the Black Sea region?
• What is the role of NATO, the EU, and the US in this process?
Distinguished panel discussed possible scenarios, security frameworks, and risks, including: Tinatin Khidasheli (Director of Civic IDEA, Former Minister of Defense of Georgia), Polina Sinovets (Head of the Odesa Center for Nonproliferation (OdCNP), Associate Professor at Odesa I.I. Mechnikov National University), Andrey Makarychev (Professor, University of Tartu), and Erica Marat (Associate Professor, National Defense University, US). The discussion was moderated by David Szakonyi (Assistant Professor, George Washington University, a CoDirector of the Program on New Approaches to Research and Security in Eurasia (PONARS Eurasia)).