მარტი 31, 2020 magda
2020 წლის თებერვალში, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) „მომავალ ლიდერთა სკოლა“ (ELS) გახსნა საქართველოს ოთხ ქალაქში – თბილისში, რუსთავში, ბათუმსა და ზუგდიდში. მომავალ ლიდერთა სკოლა ეს არის ინიციატივა, რომელიც GIP-ის მიმდინარე პროექტის ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში ფარგლებში ხორციელდება USAID/Georgia-ს ფინანსური მხარდაჭერითა და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრთან (CRRC Georgia) თანამშრომლობით.
მომავალ ლიდერთა სკოლის მონაწილეები სხვადასხვა გამოცდილების მქონე, 18-35 წლამდე ასაკის ახალგაზრდები არიან თბილისიდან და საქართველოს სამი რეგიონიდან – ქვემო ქართლი, სამეგრელო-ზემო სვანეთი და აჭარა.   საინტერესო და მრავალფეროვანი ტრენინგ-პროგრამა, რომელსაც მათ ELS-ი სთავაზობს, შეეხება ისეთ მნიშნელოვან თემებს, როგორებიცაა საჯარო პოლიტიკა, საგარეო ურთიერთობების გამოწვევები, პოლიტიკური კამპანია და სოციალური აქტივიზმი, ქალთა პოლიტიკური ჩართულობა და სხვა. გარდა ამისა, მათ საშუალება აქვთ თავიანთი ხედვები გაუზიარონ პოლიტიკოსებს, ექსპერტებსა და ლიდერებს ღია ტიპის დისკუსიებსა და დემოკრატიის ახალგაზრდულ ფორუმში მონაწილეობით.
ტრენინგების ციკლი ELS-ში თებერვალშივე დაიწყო და თვეში ორჯერ, ყოველ მეორე შაბათ-კვირას იმართება შერჩეულ ლოკაციებზე. თუმცა, ბოლო პერიოდში, მსოფლიოში კორონავირუსის პანდემიის გავრცელების გამო, GIP-იმ ტრენინგების სერია ონლაინ ფორმატში გადაიტანა და ამ გზით ELS-ის შეუფერხებლად გაგრძელება უზრუნველჰყო. ELS-ის მონაწილეები ტრენერებისგან იღებენ დავალებებს, რომლებსაც ისინი ონლაინ რეჟიმში ამზადებენ როგორც ინდივიდუალურად, ისე ჯგუფურად. თავიანთ პრეზენტაციებს კი ტრენინგზე ონლაინ დისკუსიის სახით განიხილავენ.
გადავხედოთ თებერვალი-მარტის თვის თემებს, რომლებიც მონაწილეებმა უკვე მოისმინეს, როგორც ონლაინ, ისე ჩვეული ფორმატით:
მომავალი თვის ტრენინგების თემები, რომლებიც ონლაინ ფორმატში გაგრძელდება:
• ურბანული განვითარება -სოსო სალუქვაძე / Urban Development
• პოლიტიკური პარტიები – კორნელი კაკაჩია / Political parties
• მდგრადი განვითარების მიზნები და მწვანე ეკონომიკის ხელშეწყობა საქართველოში – ნინო ჯანელიძე /  SDGs and Supporting Green Economy in Georgia
• ლიდერული უნარ-ჩვევები – თეა ნიკოლაიშვილი / Leadership
მომავალ ლიდერთა სკოლა კიდევ 4 თვეს გაგრძელდება და ივლისში, პირველი ფაზა, დახურვის ცერემონიით დასრულდება.
ELS-ის დღიურებს, რომლებიც მიმდინარე აქტივობებს შეაჯამებს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP) ყოველი თვის ბოლოს შემოგთავაზებთ.

In February 2020, Georgian Institute of Politics (GIP) launched its “Emerging Leaders School” (ELS) in four different cities of Georgia – Tbilisi, Rustavi, Batumi, and Zugdidi. The initiative is being implemented within the framework of the project “Promoting Youth Transformational Leaders in Georgia” by Georgian Institute of Politics (GIP) with the financial support of USAID/Georgia and in partnership with CRRC Georgia. The project aims at raising youth awareness on political processes and democratization as well as developing their leadership skills and enhancing their participation and representation in public life.
The ELS targets 18-35-year-olds with diverse backgrounds from Tbilisi and three different regions of Georgia – Kvemo Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti, and Adjara. Interesting and diverse training program of the ELS covers a wide array of topics such as public policy, challenges of foreign affairs, social and political campaigns, women’s political participation, civic activism, etc. Moreover, the project provides an opportunity for the participants to share their views with the politicians, experts, and leaders through open discussions and participation in the Youth Democracy Forum.
A series of training sessions, which take place every second weekend, twice a month started in February. However, starting from March 21, due to the spread of the Covid-19 GIP decided to carry out the training sessions of the Emerging Leader’s School online. ELS participants receive e-tasks from the trainers, which they prepare online in the following week individually as well as in groups. The participants then discuss their completed work during the online training sessions.
Here are the topics of the training sessions already conducted in February-March. Part of those training sessions took place live, while others were conducted online:
Here are the topics of the training sessions planned for the next month, which will be conducted online:
- Urban Development – Soso Salukvadze
- Political Parties – Kornely kakachia
- Sustainable Development Goals and Supporting Green Economy in Georgia – Nino Janelidze
- Leadership – Tea Nikolaishvili
“Emerging Leaders’ School” will continue for 4 more months and the first phase of the ELS will be concluded with the closing ceremony in July.
Georgian Institute of Politics (GIP) will publish ELS Diaries – summarizing all the ongoing activities at the end of each month.