ივლისი 29, 2020 magda
„მომავალ ლიდერთა სკოლის“ (ELS) პირველი ფაზა დასრულდა: საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) დახურვის ცერემონია თბილისსა და ქვემო ქართლის რეგიონიდან მონაწილეებისთვის, კახეთში გამართა
25-26 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) „მომავალ ლიდერთა სკოლის“ (ELS) 2020 წლის გამოშვების ორი ჯგუფის – თბილისისა და ქვემო ქართლის – მონაწილეები სასტუმრო „ლოპოტა სპა რეზორტში“ შეკრიბა დასკვნითი ტრენინგებისა და ELS2020-ის დახურვის ცერემონიის ჩასატარებლად. ღონისძიებამ, რომელმაც 40-ზე მეტი ბენეფიციარი შეკრიბა ერთად, ELS-ის ორი სხვადასხვა ჯგუფის წარმომადგენლებს ერთმანეთთან შეხვედრის, აზრთა გაცვლისა და მომავალში პოტენციური თანამშრომლობის შესახებ საუბრის  საშუალება მისცა. დახურვის ცერემონიამდე, თბილისის ჯგუფს ჩაუტარდა ტრენინგი თემაზე: “ნატო-საქართველოს ურთიერთობები და უსაფრთხოების გამოწვევები”, რომელსაც საქართველოს უნივერსიტეტის პროფესორი, შალვა ძებისაშვილი უძღვებოდა. ქვემო ქართლის ჯგუფისთვის კი IREX-საქართველომ უზრუნველყო მედია წიგნიერების კასკადური ტრენინგი: “ისწავლე, რომ ამოიცნო”. გარდა ამისა, GIP-ის გუნდმა ELS-ის მონაწილეებისგან შემდგარ მცირე ჯგუფებთან ინტენსიური რეფლექსიის რაუნდი გამართა, რომლის დროსაც მონაწილეებს საშუალება მიეცათ ELS-ის სხვადასხვა კომპონენტთან დაკავშირებით – იქნებოდა ეს თემატური თუ ლოჯისტიკური საკითხი – კრიტიკული უკუკავშირი გაეზიარებინათ და ესაუბრათ იმაზე, თუ რა მოეწონათ და რას შეცვლიდნენ უკეთესობისკენ და როგორ.
კახეთში, ELS-ის დახურვის ღონისძიება თბილისისა და ქვემო ქართლის რეგიონიდან მონაწილეებისთვის სერტიფიკატების გადაცემის ცერემონიით დასრულდა. სერტიფიკატები მონაწილეებს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) დირექტორმა, კორნელი კაკაჩიამ გადასცა.
მომავალ ლიდერთა სკოლის (ELS) დახურვის ცერემონია, ასევე, გაიმართება 1 აგვისტოს მესტიაში – მონაწილეებისთვის სამეგრელო-ზემო სვანეთის რეგიონიდან, ხოლო 2 აგვისტოს ქობულეთში – მონაწილეებისთვის აჭარასა და გურიიდან.
მოუსმინეთ ELS2020-ის მონაწილეებს თბილისსა და ქვემო ქართლიდან, მათ მიერ მომავალ ლიდერთა სკოლაში მიღებული ცოდნისა და გამოცდილების შესახებ:
მომავალ ლიდერთა სკოლა არის ინიციატივა, რომელიც GIP-ის მიმდინარე პროექტის ცვლილებებზე ორიენტირებული ახალგაზრდების ხელშეწყობა საქართველოში ფარგლებში ხორციელდება USAID/Georgia-ს ფინანსური მხარდაჭერითა და კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრთან (CRRC Georgia) თანამშრომლობით.

First phase of the “Emerging Leaders School” is over: GIP held the Closing Ceremony of ELS participants from Tbilisi and Kvemo Kartli region on Lake Lopota
On 25-26 July, Georgian Institute of Politics (GIP) gathered the participants of the two groups of its Emerging Leaders School (ELS) – from Tbilisi and Kvemo Kartli region – on lake Lopota for the concluding training sessions and the Closing Ceremony. The event, that brought more than 40 participants together, gave the members of the two groups the opportunity to meet up, network, exchange ideas and discuss potential avenues for future cooperation. Before the Closing Ceremony, Prof. Shalva Dzebisashvili, University of Georgia gave training for the Tbilisi group on the topic of “NATO-Georgia Relations and Security Challenges”. For the Kvemo Kartli group IREX Georgia has ensured “Learn to Discern – Media Literacy Cascade Training”. Apart from that, the GIP team held a round of intense reflection with small groups of ELS participants, on which the latter had a chance to share critical feedback with the team about various components of ELS, be it related to thematic or logistical issues. The reflection session revolved around discussing what they liked and what and how would they suggest to improve.
Here, you can listen to the ELS participants from Tbilisi and Kvemo Kartli about their experience at and the impressions of the ELS2020:
The Closing Ceremony of the ELS is also scheduled to take place on 1st of August in Mestia for the participants from Samegrelo-Zemo Svaneti region, and on 2nd of August in Kobuleti – for the participants from Adjara and Guria.