საქართველო – მოლდოვა – სომხეთი – როგორ შეცვლის უკრაინაში მიმდინარე ომი დემოკრატიასა და მმართველობას აღმოსავლეთ პარტნიორობაში
2022 წლის 13 მაისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP), გლობალიზაციისა და რეგიონული თანამშრომლობის ანალიტიკურ ცენტრთან (ACGRC) და ევროპული პოლიტიკისა და რეფორმების ინსტიტუტთან (IPRE) პარტნიორობით ჩაატარა ონლაინ ფორუმი: საქართველო – მოლდოვა – სომხეთი – “როგორ შეცვლის უკრაინაში მიმდინარე ომი დემოკრატიასა და მმართველობას აღმოსავლეთ პარტნიორობაში.”
ვირტუალური ფორუმი მისასალმებელი სიტყვებით გახსნეს ნიდერლანდების სამეფოს ელჩმა საქართველოში, მისმა აღმატებულება მააიკე ვან კოლდამმა და ნიდერლანდების სამეფოს საქმეთა რწმუნებულმა მოლდოვაში, ბ-ნმა ფლორის ვან ეიკმა. ფორუმი ორ პანელურ სესიად ჩატარდა შემდეგ თემებზე:
• ევროკავშირში ინტეგრაცია და მისი გავლენა ეფექტიან მმართველობასა და დემოკრატიულ პროცესებზე აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში.
• აღმოსავლეთ პარტნიორობის მომავალი უკრაინაში მიმდინარე ომის შემდეგ.
ფორმუმის მოდერატორი იყო ქალბატონი ანა ანდღულაძე, ბრიუსელის თავისუფალი უნივერსიტეტის მკვლევარი (ULB)
ფორუმის პირველი პანელის მომხსენებლები გახლდენენ: დოქტ. სტეპან გრიგორიანი (ბორდის თავმჯდომარე, გლობალიზაციისა და რეგიონული თანამშრომლობის ანალიტიკური ცენტრი (ACGRC), ბ-ნი იულიან გროზა (აღმასრულებელი დირექტორი, ევროპული პოლიტიკისა და რეფორმების ინსტიტუტი (IPRE), მოლდოვა) და დოქტ. შოთა კაკაბაძემ (საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის უმცროსი ანალიტიკოსი). მათ ისაუბრეს ევროკავშირში ინტეგრაციის საკითხზე და მისი გავლენა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებში. Მომხსენებლებმა პანელური დისკუსია გამართეს შემდეგი კითხვების გარშემო: რა გავლენა მოახდინა ევროპეიზაციამ და როგორ იმოქმედებს ახალი დინამიკა დემოკრატიზაციის პროცესზე ამ ორ ქვეყანაში? (მოლდოვა და საქართველო) აყენებს თუარა შექმნილი დინამიკა გამოწვევების წინაშე სომხეთს? და რა შესაძლებლობები შეიძლება გაიხსნას საქართველოსა და მოლდოვასთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შემთხვევაში?
მეორე პანელის განმავლობაში, მოწვეულმა მომხსენებლებმა, დოქტ. სერგი კაპანაძემ (თანადამფუძნებელი, GRASS), დოქტ. სონია შიფერსმა (დირექტორი, ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისი, სამხრეთ კავკასიის რეგიონი) და ბ-ნმა დმიტრო შულგამ (ევროპის პროგრამის დირექტორი, საერთაშორისო რენესანსის ფონდი) განიხილეს აღმოსავლეთის პარტნიორობის მომავალი უკრაინაში მიმდინარე ომის შემდგომ და აუდიტორიას თავიათი შეხედულებები შესთავაზეს პროცესების განვითარების თაობაზე.
აღნიშნული ფორუმი ჩატარდა პროექტის, “აღმოსავლეთ პარტნიორობის თანამშრომლობა უფრო ძლიერი დემოკრატიისთვის: საქართველო, მოლდოვა და სომხეთი“ ფარგლებში. პროექტს ახორციელებს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP, საქართველო) ევროპული პოლიტიკისა და რეფორმების ინსტიტუტთან (IPRE, მოლდოვა) და გლობალიზაციისა და რეგიონული თანამშრომლობის ანალიტიკურ ცენტრთან (ACGRC, სომხეთი) პარტნიორობით. პროექტი სარგებლობს ნიდერლანდების რეგიონული პარტნიორობის ფონდის MATRA-ს მხარდაჭერით, აღმოსავლეთ პარტნიორობაში (EaP) რეგიონული თანამშრომლობისთვის.

On May 13, 2022, the Georgian Institute of Politics (GIP), in partnership with the Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation (ACGRC) and the Institute for European Policies and Reforms (IPRE), organized a virtual GEORGIA-MOLDOVA-ARMENIA FORUM – “How Will the War in Ukraine Reshape Democracy and Governance in EaP”.
H.E. Maaike van Koldam, Ambassador of the Kingdom of the Netherland to Georgia, and Floris van Eijk, Chargé d’affaires a.i. of the Kingdom of the Netherland to Moldova, opened the virtual forum with their welcoming remarks.
The forum included two panels on the following topics:
- EU integration and its effects on good governance and democratic processes in EaP Moderated by Ms. Anastasia Pociumbian, Research Fellow, DGAP
- The future of Eastern Partnership in the aftermath of war in Ukraine
Moderated by Ms. Ana Andguladze, Université libre de Bruxelles (ULB)
During the first panel of the forum Dr. Stepan Grigoryan (Chairman of the Board, Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation (ACGRC); Mr. Iulian Groza (Executive Director, Institute for European Policies and Reforms (IPRE), Moldova) and Dr. Shota Kakabadze (Junior Policy Analyst, the Georgian Institute of Politics) discussed EU integration and its effects on EaP countries, By answering the following questions: What has been the impact of Europeanization and how will the new dynamics affect the democratization process in these two countries? Does it pose any challenges to Armenia and what opportunities might open up if the candidacy status is granted to Georgia and Moldova?.
The second panel discussed the future of the Eastern Partnership in the aftermath of the war in Ukraine. Invited speakers, Dr. Sergi Kapanadze (Co-Founder, GRASS), Dr. Sonja Schiffers (Director, Heinrich Böll Foundation Tbilisi Office-South Caucasus Region), and Mr. Dmytro Shulga (European Programme Director, the International Renaissance Foundation) offered their insights on the topic.
The Forum was a part of a project “EaP Cooperation for Stronger Democracy: Georgia, Moldova and Armenia”. The project is implemented by the Georgian Institute of Politics (GIP, Georgia) in partnership with the Institute for European Policies and Reforms (IPRE, Moldova) and Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation (ACGRC, Armenia).
The project benefits from support through the Netherlands Fund for Regional Partnerships MATRA for regional cooperation in the Eastern Partnership (EaP).