დეკემბერი 1, 2023 GIP
30 ნოემბერს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ, ევროკავშირში საქართველოს ყოფილ ელჩთან, ნატალი საბანაძესთან ერთად, მონაწილეობა მიიღო ონლაინ დისკუსიაში – „საქართველოს ტალღოვანი გზა ევროკავშირის წევრობისკენ.“ გადაცემის სტუმრებმა განიხილეს, თუ რა დევს სასწორზე საქართველო-ევროკავშირის ურთიერთობებში.
Carnegie Europe-ის მიერ ორგანიზებული დისკუსიის მოდერატორი იყო თომას დე ვაალი, Carnegie Europe-ის უფროსი მეცნიერ თანამშრომელი, ბრიტანელი ჟურნალისტი და მწერალი, რომელიც კავკასიის საკითხებზე მუშაობს.
საქართველო მიიწევს ევროპისკენ, თუმცა დემოკრატიას შორდება. ევროკომისიამ უკვე გასცა რეკომენდაცია, რომ ქვეყანას ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი მიეცეს, თანდართული მრავალი პირობით. დეკემბერში კი კვლავ შეიკრიბებიან ევროპელი ლიდერები და განიხილავენ, იმსახურებს თუ არა საქართველო დასტურს.
კანდიდატის სტატუსის შესახებ დაპირისპირება მხოლოდ ბოლო თავია ევროკავშირ-საქართველოს ხანგრძლივ, მშფოთვარე ურთიერთობებში. ახლა ბრიუსელი რთული არჩევანის წინაშე დგას, სურს თუ არა მას განაგრძოს საქართველოს დემოკრატიისა და ევროპული მისწრაფებების მხარდაჭერა, ქვეყნის მზარდი არალიბერალური მთავრობის მიუხედავად.
ეს ღონისძიება არის  პროექტ Europe’s East-ის ნაწილი, რომელსაც ახორციელებს Carnegie Europe  და ეხება ევროპის პოლიტიკას აღმოსავლეთ ევროპასა და რუსეთთან მიმართებაში.

Georgia’s Winding Road to EU Membership
On November 30, the Director of the Georgian Institute of Politics, Prof. Kornely Kakachia, together with Natalie Sabanadze, author of the article “EU-Georgia Relations: A Local Show of the Global Theater,” participated in an online discussion – Georgia’s Winding Road to EU Membership,” to discuss what is at stake in the EU-Georgia relationship.
The discussion, organized by Carnegie Europe, was moderated by Thomas de Waal, a senior fellow at Carnegie Europe, a British journalist and writer on the Caucasus.
Georgia is moving toward Europe while retreating from democracy. Following the European Commission’s recommendation to grant the country EU candidate status, with many conditions attached, European leaders will meet in December to confirm whether Georgia merits this new position.
The controversy over candidate status is just the latest chapter in a long, turbulent story of EU-Georgia relations. Now, Brussels faces difficult choices if it wants to continue supporting Georgia’s democracy and European aspirations despite its increasingly illiberal government.
This event is part of Europe’s East, a Carnegie Europe project on European policy toward Eastern Europe and Russia.