საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა დემოკრატიის რიგით მე-7 კონფერენციას უმასპინძლა
30 მაისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, რიგით მე-7 დემოკრატიის კონფერენცია #GEODEM2022 გაიმართა, სახელწოდებით: ინტერპარტიული პოლიტიკა, ახალგაზრდების ჩართულობა პოლიტიკაში და კოალიციური მმართველობის გამოწვევები საქართველოში.
GIP-ის დემოკრატიის კონფერენცია თბილისში ყოველწლიურად ტარდება, სადაც  საქართველოში დემოკრატიასთან დაკავშირებული ყველაზე აქტუალური თემები განიხილება. GEODEM 2022 საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოსა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის მხარდაჭერით გაიმართა. წლევანდელი კონფერენცია მოიცავდა სამ პანელურ სესიას:
• პანელი 1: არიან თუ არა ქართული პოლიტიკური პარტიები მზად კოალიციისთვის?
• პანელი 2: შიდაპარტიული დემოკრატია. რატომ არ გვყავს ახალი ლიდერები?
• პანელი 3: საზოგადოებრივი მონაწილეობის განვითარება და მისი წახალისების გზები
კონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს შვეიცარიის კონფედერაციის ელჩმა საქართველოში, ქალბატონმა ჰაიდი გრაუმ და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ. ქალბატონმა ჰაიდი გრაუმ ისაუბრა საქართველოს დემოკრატიული დღის წესრიგზე და შინაარსზე ორიენტირებული პოლიტიკური დისკუსიის აუცილებლობაზე. მან მწუხარებით აღნიშნა, რომ დღეს საქართველოში პოლიტიკური დისკუსიის ტონი საკმაოდ დესტრუქციული ხასიათისაა, რაც მოიცავს პოლიტიკურ ოპონენტებზე თავდასხმას, რისი გამოსწორებაც აუცილებელია. ელჩმა პარალელები გაავლო შვეიცარიულ პოლიტიკურ სისტემასთან და აღწერა, თუ რამდენად არის იქ პოლიტიკური კლასი ხიდების გაბმაზე ორიენტირებული იმისათვის, რომ წარმატებას მიაღწიონ. მან, ასევე, ისაუბრა მედიის როლზე და აღნიშნა, რომ მედიის თავისუფლება და ამავდროულად მოსახლეობამდე ობიექტური ინფორმაციის მიტანა განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რათა ხალხს ელექტორალურადაც ინფორმირებული არჩევანის გაკეთების საშუალება მიეცეს.
თავის მისასალმებელ სიტყვაში საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ ხაზი გაუსვა ეფექტიანი კომუნიკაციის აუცილებლობას როგორც სხვადასხვა პარტიებს შორის, ისე პარტიების მხრიდან მათ ამომრჩევლებთან. როგორც პროფესორმა კაკაჩიამ აღნიშნა, მსგავსი ეფექტური კომუნიკაციის დასამყარებლად ახალი გზებია მოსაძიებელი.
I პანელი
ქვეყანაში მზარდი პოლიტიკური და მედია პოლარიზაციის პირობებში, კონფერენციის პირველი პანელი მიზნად ისახავდა კოალიციური თანამშრომლობისთვის ქართული პოლიტიკური პარტიების მზაობის განხილვას. პანელზე მოხსენებით წარსდგნენ დოქტ. ფერნანდო კასალ ბერტოა (ნოტინგემის უნივერსიტეტი), გიორგი ვაშაძე (პარტია, სტრატეგია აღმაშენებელი), ნათია მეზვრიშვილი (პარტია, გახარია- საქართველოსთვის), დისკუსიას კი მოდერაციას უწევდა ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი და კონრად ადენაუერის ფონდის პროექტის მენეჯერი, პროფ. დავით აფრასიძე
პირველი პანელი გახსნა ნოტინგემის უნივერსიტეტის პროფესორმა, დოქტ. ფერნანდო კასალ ბერტოამ, რომელმაც აღმოსავლეთ ევროპის პოლიტიკური სისტემების ანალიზისას მიღებულ შედეგებზე დაყრდნობით უფრო ფართო ჭრილში ისაუბრა კოალიციური მმართველობის პრინციპებზე.  მისი თქმით,  საქართველოს კოალიციის შექმნის ძალიან მცირე გამოცდილება აქვს, რის მიზეზადაც ორი მთავარი ფაქტორი დაასახელა: 1) ნაციონალური მოძრაობის მმართველობის შემდეგ კოალიციური ფორმატის დელეგიტიმაცია; 2) საარჩევნო სისტემა, კერძოდ კი, არაპროპორციულობის მაღალი დონე; მან აღნიშნა, რომ ბოლო ას ოთხმოცი წლის განმავლობაში საქართველოს საარჩევნო სისტემა ევროპაში რიგით მეორე ყველაზე არა პროპორციული სისტემაა. როგორც პროფესორმა ახსნა, კოალიციის შექმნის ალბათობა უფრო დიდია საპარლამენტო მმართველობის პირობებში, ვიდრე საპრეზიდენტო მმართველობისას. თუმცა, მან ამავდროულად ახსენა, რომ ამ მხრივ საარჩევნო სისტემის რაობას მაინც გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს და გამომდინარე იქიდან, რომ საარჩევნო სისტემა პროპორციულზე გადადის, პარტიები მზად უნდა იყვნენ კოალიციის პოტენციური კონფიგურაციების დასაგეგმად.
პროფესორმა ბერტოამ აუდიტორიას და მათ შორის კონფერენციაზე მყოფ პოლიტიკოსებს შეახსენა, რომ დემოკრატია ნულოვან-ჯამოვანი თამაში არ არის და ძალიან მნიშვნელოვანია პარტიების მიერ ერთმანეთთან თანამშრომლობა და ეროვნული მნიშვნელობის საკითხებზე შეთანხმება.
“მიუხედავად კონკურენციისა, სხვადასხვა პარტიის წევრები ერთი ქვეყნის მოქალაქეები არიან და საბოლოო ჯამში, ქვეყნის ინტერესები უფრო მნიშვნელოვანია” – აღნიშნა მან.
“სტრატეგია აღმაშენებლის” ლიდერმა გიორგი ვაშაძემ ეჭვქვეშ დააყენა პროფესორი ბერტოას მოსაზრება, რომ ქართული პარტიების იდეოლოგიები მეტნაკლებად მსგავსია. ვაშაძის თქმით, პარტიებს შორის, პირიქით, არსებობს ღირებულებითი შეუთავსებლობა, რაც მათ ხელს უშლის ერთიან ფორმატში ღირებულებითი ბმა გააბან სხვადასხვა პარტიების მხარდამჭერებთან. გარდა ამისა, ვაშაძემ ისაუბრა პარტიების შიგნით მობილიზაციისა და პარტიებს შორის კონსოლიდაციის აუცილებლობაზე არა მხოლოდ არჩევნებამდე, არამედ არჩევნების შემდეგაც.
“სტრატეგია აღმაშენებელის” ლიდერის აზრით, მომდევნო საპარლამენტო არჩევნებისთვის საარჩევნო ბარიერის 5%-დან 2%-მდე დაწევის შემთხვევაში კოალიციური მმართველობის შექმნა უფრო რეალისტური იქნება, თუმცა, ეს დიდწილად დამოკიდებული იქნება იმაზე თუ როგორ პარტიებთან ერთად მოხდება კოალიციის შეკვრა.
როგორც პანელის მეორე მომხსენებელმა, პარტია “გახარია საქართველოსთვის” ლიდერმა ნათია მეზვრიშვილმა აღნიშნა, კოალიციური მმართველობა გარდაუვალია, რაც, მისი აზრით, ავტორიტარული მმართველობის პრევენციის ერთადერთი გზაა. მეზვრიშვილმა თავის მოხსენებაში სამი ყველაზე მნიშვნელოვანი პრობლემა გამოყო: 1) ძალაუფლების არასწორი გადანაწილება – ყველაფერი კონვერტირებულია ერთი პარტიის ხელში; 2) არჩევნები, რომელიც, მისი თქმით, ჯერ კიდევ შავ ფულთან, მოსყიდვასთან და ზოგადად კორუფციულ ელემენტებთანაა დაკავშირებული; 3) მართლმსაჯულების დამოუკიდებლობა – მოსამართლეთა ლოიალობა მმართველი კლასისადმი. ამ პრობლემების გადაჭრის გზად მას ძალაუფლების გადანაწილება, ძლიერი საპარლამენტო მმართველობა და კონსენსუსით გადაწყვეტილებების მიღება ესახება, როგორც მოკლევადიანი პერსპექტივა. თუმცა, მან აქვე დასძინა, რომ მანამ სანამ კომპრომისების მიღწევა შეუძლებელია, ერთობაზე და კოალიციაზე საუბარი ზედმეტია.
II პანელი
მეორე პანელი შიდაპარტიული დემოკრატიისა და ახალი პოლიტიკური ლიდერების შესახებ დისკუსიას დაეთმო. აღნიშნულ პანელზე მოხსენებით წარსდგნენ თეონა ზურაბაშვილი (საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი), დავით შერვაშიძე (საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტი), ზაზა ბიბილაშვილი (ჭავჭავაძის ცენტრი) და დავით ბერძენიშვილი (რესპუბლიკური პარტია), ხოლო დისკუსია რადიო თავისუფლების ჟურნალისტმა, ნინო გელაშვილმა წარმართა.
მეორე პანელი გახსნა რესპუბლიკური პარტიის ერთ-ერთმა ლიდერმა, დავით ბერძენიშვილმა. მან დამსწრე საზოგადოებას ქვეყანაში არსებული პოლიტიკური ელიტის განვითარებისა და პარტიათა შორის თანამშრომლობის პერსპექტივების შესახებ მისეული ხედვა გააცნო. ბერძენიშვილის აზრით, ორ პოლუსიანობა ხელისუფლების წარმატების გარდაუვალი საწინდარია და  უკრაინაში მიმდინარე ომის და რუსეთის მარცხის ფონზე, გამოსავალი შედარებით მცირე ელექტორალური მხარდაჭერის მქონე პოლიტიკური პარტიების პარტიების ერთ ან ორ საარჩევნო ალიანსში გაერთიანებაა. მისი აზრით, აღნიშნულ პარტიები ერთმანეთთან კონკურენციაში კი არ უნდა იყვნენ, არამედ ერთმანეთთან უნდა ითანამშრომლონ. მომხსენებელმა განსაკუთრებული ხაზი გაუსვა, იმ ამომრჩეველთა მნიშვნელობაზე, რომელიც თავს არც ნაციონალური მოძრაობის და არც ქართული ოცნების ამომრჩევლად არ მოიაზრებს. დავით ბერძენიშვილის აზრით, ასეთ ამომრჩეველს განსაკუთრებული როლი აკისრია შედარებით მცირე ელექტორალური მხარდაჭერის მქონე პარტიების მიერ ბარიერის გადალახვის პროცესში.
პანელის შემდეგმა მომხსენებელმა, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის უმცროსმა ანალიტიკოსმა, თეონა ზურაბაშვილმა წარმოადგინა ანალიზი თემაზე, თუ  რა  განაპირობებს პარტიებში ახალგაზრდების დაწინაურებას და მათ წვდომას პარტიული პოლიტიკის შემუშავებაზე. ანალიზი მომზადდა 2021 წლის თვითმმართველობის არჩევნებში პარტიების საარჩევნო სიების პირველი ათეულების და პარტიათა ახალგაზრდა წევრებთან ინტერვიუების საფუძველზე. თეონა ზურაბაშვილმა დაასახელა სამი ფაქტორი, რომლებიც პარტიებს განასხვავებს ახალგაზრდა ლიდერების დაწინაურებისა და პარტიული პოლიტიკის შემუშავებაზე მათი წვდომის ხარისხის მიხედვით: 1.ფინანსური რესურსი – იმ პარტიებში, რომლებიც მსხვილ დონორებზე არიან ფინანსურად დამოკიდებულები, ახალგაზრდები უფრო მეტად აქტივისტებად არიან აღქმულნი, განსხვავებით იმ პარტიებისგან, რომელთა დაფინანსების წყაროს ფანდრაიზინგი წარმოადგენს; 2.იდეოლოგია – ფინანსური რესურსებით მდიდარ პარტიებში უფრო იმ ახალგაზრდების დაწინაურებაა ხშირი, რომლებიც პარტიული აქტივიზმით გამოირჩევიან. ფინანსურად შედარებით ნაკლებად უზრუნველყოფილ პარტიებში კი, პარტიის იდეოლოგიასთან თავსებადობაა ერთ-ერთი განმსაზღვრელი ფაქტორია პარტიაში დაწინაურებისთვის; 3. ქართულ პოლიტიკურ პარტიებში, რომლებსაც ახალგაზრდული ფრთა ჰყავთ, უფრო ხშირია ამ ახალგაზრდების როგორც პარტიული აქტივის გამოყენებისა და ,,ზევიდან ქვევით“ დავალების მიცემის პრაქტიკა, რაც პარტიის შიგნით ახალგაზრდების კარიერული ზრდის შესაძლებლობას აფერხებს.
პანელის მესამე მომხსენებელის, ზაზა ბიბილაშვილის აზრით, ქართულ პოლიტიკურ პარტიებში არ არსებობს ინსტიტუციური მექანიზმი, რომლის მიხედვითაც შესაძლებელია იდეოლოგიის წინ წაწევა; ამასთან,  არ არსებობს დაწინაურების ისეთი მექანიზმი, როგორიცაა პრაიმერისი და არ არსებობს დებატების ინსტიტუტი, რომელიც პარტიის ამომრჩეველს საშუალებას მისცემს გადაწყვიტოს, აირჩიოს, თუ ვინ იქნება მისი პარტიის სახე. ნაცვლად კი, მისი აზრით, პარტიებში დაწინაურების მთავარი ფაქტორია პარტიების ლიდერებთან ნაცნობობა და რამდენად შეძლებენ ახალგაზრდები ლიდერებისთვის თავის მოწონებას. ზაზა ბიბილაშვილის განმარტებით, პარტიებში შიდა დემოკრატიული პროცესების დასაწყებად საჭიროა, არსებული ხელმძღვანელების დარწმუნება, რომ  მათთვისვე უკეთესია, ისინი ვინმემ ჩაანაცვლოს. თუმცა, მისი აღნიშვნით, ასე არ ხდება, რადგან  ახალგაზრდა ან უკვე წინასწარ შეგუებულია პარტიაში არსებულ კონიუნქტურას ან მოტივაცია უქრება, რომ  ამ კონუნქტურას თავისი რესურსი შესწიროს.
საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის წარმომადგენელმა, დავით შერვაშიძემ კვლევებზე დაყრდნობით ისაუბრა იმაზე, თუ რა სურს ამომრჩეველს. მისი აღნიშვნით,  ხალხს უნდა არა მხოლოდ ახალი სახეები, არამედ ახალი პოლიტიკოსები, ახალი შინაარსი და შეხედულებები. შერვაშიძის აღნიშვნით, გამოკითხულ მოქალაქეთა 93% (ვეთანხმები და ნაწილობრივ ვეთანხმები) ამბობს, რომ პოლიტიკურ პარტიებში ახალგაზრდების ხილვა სურთ. მისი აზრით, საზოგადოებაში არის მზაობა (რომელიც წლებთან ერთად იზრდება) და ასევე მოთხოვნა, რომ  იმაზე უფრო მეტი ახალგაზრდა იყოს ჩართული პოლიტიკაში,  ვიდრე ახლაა.
III პანელი
კონფერენციის მესამე პანელზე მოხდა ინტერპარტიული მანიფესტის „რას ითხოვს ქართველი ამომრჩეველი: გზავნილი საქართველოს პოლიტიკური პარტიებისთვის“ პრეზენტაცია, რომელიც შემუშავდა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ფასილიტაციით, ათი პარტიის წევრებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების მიერ. პროექტისა და ინტერპარტიული მანიფესტის შემუშავების მეთოდოლოგიის შესახებ ისაუბრეს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ანალიტიკოსებმა, ნინო სამხარაძემ და შოთა კაკაბაძემ. პანელის მომხსენებლები იყვნენ პარტია გირჩი-მეტი თავისუფლების წევრი გოგა ჭკადუა, პარტია სტრატეგია აღმაშენებელის წევრი, ელისაბედ ბრეგვაძე, პარტია გახარია საქართველოსთვის წევრი, მიხეილ წვერავა და შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტი, თამუნა მანველიშვილი. კონფერენციის მესამე პანელს მოდერაციას უწევდა ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის ხელმძღვანელი, ფელიქს ჰეტი.
ახალგაზრდა მომხსენებლებმა პოლიტიკური პარტიებიდან, როგორც მანიფესტოს თანაავტორებმა, წარადგინეს დოკუმენტის ძირითადი მიგნებები: ამომრჩეველთა მოლოდინები პოლიტიკური პარტიების მისამართით და მათი პასუხები აღნიშნულ მოლოდინებზე. პანელის პირველმა მომხსენებელმა,  პარტია “გირჩი-მეტი თავისუფლების” წევრმა, გოგა ჭკადუამ ისაუბრა კვლევის ორ მიგნებაზე, რომელიც ამომრჩეველში პარტიების მიმართ მოლოდინების სახით არსებობს: როგორც პარტიებს შიგნით, ისე პარტიებს შორის ეროვნულ საკითხებზე ფართო შეთანხმების მიღწევა და პარტიების მხრიდან ხალხის წინაშე ანგარიშვალდებულების გაძლიერება. პარტია  “სტრატეგია აღმაშენებლის” წევრმა, ელისაბედ ბრეგვაძემ ისაუბრა მოლოდინებზე, რომლებიც მეტწილად შეეხებოდა ინტერპარტიული თანამშრომლობის პრინციპების ჩამოყალიბებას, პარტიების იდენტობის ფორმირება-გაძლიერებას და პროგრამულ საკითხებზე მეტად ორიენტირებას. Მოლოდინების წარდგენა დაასრულა მიხეილ წვერავამ, პარტია “გახარია საქართველოსთვის” წევრმა, რომელმაც ხაზი გაუსვა ამომრჩეველში არსებულ მოლოდინებს პარტიების შიდა დემოკრატიების გაძლიერების, ინსტიტუციური დეცენტრალიზაციის და ამომრჩევლის პოლიტიკურ ცნობიერებაზე მუშაობის შესახებ.
კონფერენციაზე განხილული მოლოდინების პასუხად, ახალგაზრდა პოლიტიკოსებმა განიხილეს ახალი სტრატეგიები, რომლებიც შესაძლებელია გამოიყენონ ქართულმა პოლიტიკურმა პარტიებმა, განსაკუთრებით არჩევნებს შორის პერიოდში, იმისთვის რომ კიდევ უფრო დაუახლოვდნენ საკუთარ ელექტორატს.
პანელზე მანიფესტის პრეზენტაცია დაასრულა სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელმა, შავი ზღვის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სტუდენტმა თამუნა მანველიშვილმა, რომელმაც შეაჯამა დოკუმენტში მოცემული მოლოდინები პარტიების ამომრჩეველთან კომუნიკაციის და უმცირესობების საკითხების წინ წამოწევის კონტექსტში. მისი აზრით, ამომრჩევლის მოლოდინებს შორის აღნიშნულ ორ ფაქტორზე რეაგირების თვალსაზრისით მნიშვნელოვანია არჩევნებს შორის პერიოდში უშუალო კომუნიკაციის დამოუკიდებელი სტრატეგიების შექმნა პარტიების რესურსების გათვალისწინებით, განსაკუთრებით, რეგიონებში, სადაც პოლიტიკური კომუნიკაციის განსაკუთრებული ნაკლებობა იგრძნობა. მანველიშვილმა, ასევე, ხაზი გაუსვა რომ მნიშვნელოვანია პარტიებს აქტიური კომუნიკაცია ჰქონდეთ საქართველოში მცხოვრებ ეთნიკურ უმცირესობებთან, მათი პრობლემების სწორად გასააზრებლად და პარტიულ დღის წესრიგში დასაყენებლად.
წარმოდგენილი მოხსენებების შემდეგ მოდერატორმა ფელიქს ჰეტმა დასკვნითი პანელი გახსნა დისკუსიისთვის. მან გამოყო პარტიების დეცენტრალიზაცია და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება, როგორც ორი საკვანძო საკითხი, თუმცა აქვე აღნიშნა, რომ ერთგვარი პარადოქსია, როდესაც ამომრჩეველში დეპოლარიზაციის მაღალი მოთხოვნა არსებობს მაშინ, როცა მათთვის პოლიტიკური პარტიების იდენტობა გამოკვეთილი არ არის და პარტიები ერთმანეთს ჰგვანან.
მოხსენებებს მოჰყვა კომენტარები სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიების მოწვეული სტუმრების მხრიდან, რომლის ფარგლებში შეფასდა მანიფესტის როგორც შინაარსი, ასევე მნიშვნელობა პარტიებისთვის. მიხეილ ქუმსიშვილმა (ლეიბორისტული პარტია), ზურაბ ჯაფარიძემ (გირჩი-მეტი თავისუფლების), ფიქრია ჩიხრაძემ (ლელო) და თეონა ჭალიძემ (სტრატეგია აღმაშენებელი) თავიანთ მოხსენებებში გამოკვეთეს ის სიძნელეები, რომლის წინაშეც ქართული პარტიები, განსაკუთრებით კი ოპოზიციური პარტიები დგანან, მანიფესტოში ასახული შეთავაზებების მათ სამოქმედო სტრატეგიებში დაინტეგრირების გზაზე.
კონფერენციის თითოეული პანელის შემდეგ ღონისძიების დამსწრეებს საშუალება ჰქონდათ კითხვები დაესვათ მომხსენებლებისთვის და თავადაც ჩართულიყვნენ დისკუსიაში. სამივე პანელი საკმაოდ ინტენსიური და დატვირთული კითხვა-პასუხის რეჟიმით დასრულდა. GEODEM 2022-ის შესახებ დეტალური ინფორმაციის სანახავად შეგიძლიათ წაიკითხოთ კონფერენციის ანგარიში ან უყუროთ ღონისძიების ჩანაწერს ჩვენს იუთუბ არხზე
კომპედიუმი
ინტერპარტიული მანიფესტო
კონფერენციის პროგრამა
მომხსენებლების შესახებ
კონფერენციის ფოტოგალერეა
2022 წლის დემოკრატიის კონფერენცია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოსა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის მხარდაჭერით გაიმართა.

On May 30, the Georgian Institute of Politics (GIP) held the 7th Annual Democracy Conference: Intra-Party Politics, Youth Political Participation and Challenges for Coalition Governance in Georgia.
#GEODEM2022 was held with the support of the Embassy of Switzerland in Georgia and the Friedrich-Ebert-Stiftung, South Caucasus Office. The conference was organized into three thematic panels:
• Panel I: Are Georgian political parties ready for coalition partnership?
• Panel II: Internal party democracy. Why don’t we have new leaders?
• Panel III: Development of public participation and ways to encourage it.
H.E. Heidi Grau, Ambassador of Switzerland in Georgia, and Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics, opened the conference with welcoming remarks. H.E. Heidi Grau spoke about the need for a political discussion focused on Georgia’s democratic agenda and its content. She drew parallels with the Swiss political system and described how the political parties there are focused on building bridges in order to succeed. She also spoke about the role of media and noted that freedom of media and responsibility to provide objective information to the population is especially important to enable people to make informed choices. In his welcoming speech, Prof. Kornely Kakachia underscored the need for effective communication between the parties, as well as with their voters. As he noted, new ways are to be found for this purpose.
Panel I
In times of increased polarization in politics and the media, the first panel asked whether Georgian political parties are ready for a coalition government. The discussion included Dr. Fernando Casal Bertoa (University of Nottingham), Giorgi Vashadze (Strategy Agmashenebeli) and Natia Mezvrishvili (For Georgia). Prof. David Aprasidze (Ilia State University, Konrad Adenauer Foundation) moderated the panel.
The panel started with a presentation by Dr. Fernando Casal Bertoa, who discussed the principles of coalition government, based on the results of his research on Eastern European political systems. According to him, Georgia has poor experience in creating coalitions, which is further perpetuated by two main factors: 1) Delegitimization of the coalition format after the previous government; 2) Georgia’s electoral system – in particular, the high level of disproportionality. Dr. Bertoa noted that the Georgian electoral system is the second most disproportional system in Europe for the last one hundred and eighty years. As he explained, the probability of forming a coalition is greater in the conditions of the parliamentary ruling system than in the case of the presidential ruling system. However, the natural electoral system is essential in terms of forming a coalition. Considering the fact that Georgia moves to a proportional system, the political elite could be preparing for coalition formation.  Dr. Bertoa reminded the audience, including Georgian politicians attending the conference, that democracy is not a zero-sum game and that it is crucial for the parties to work together and agree on issues of national importance.
“Despite the competition, members of different parties are citizens of one country, and ultimately, the national interests have greater value,” – noted dr. Bertoa.
Giorgi Vashadze, leader of the political party Strategy Agmashenebeli, questioned Professor Bertoa’s opinion that Georgian parties have somewhat similar ideologies. As Vashadze said, there is a deep value incompatibility between the parties, which prevents them from forming an effective unified front and collaborating with other parties. Mr. Vashadze emphasized the importance of internal consolidation by the political parties not only before the election but after as well.
As Giorgi Vashadze noted in the Q&A session, it would be more realistic to form a coalition government for the next parliamentary elections, if the lower barrier will go down from 5% to 2%. However, the issue still largely depends on which parties will be represented to form a coalition with them.
Natia Mezvrishvili, a member of the For Georgia political party pointed out that coalitions are inevitable and it is the only way to prevent authoritarian rule in the country.
Ms. Mezvrishvili identified three vital challenges Georgian democracy is facing: 1) Distribution of power – gathering all power in the hands of one political party; 2) Elections that as she noted are still linked to bribery and corruption; 3) Judiciary independence – loyalty of judges to the ruling party. Ms. Mezvrishvili sees the redistribution of power, strong parliamentary rule, and consensus decision-making as a way to solve these problems. However, she added that as long as compromises are not possible, talking about unity and coalition is unnecessary.
Panel II
The second panel included Teona Zurabashvili (GIP), David Shervashidze (International Republican Institute), Mr. Zaza Bibilashvili (The Chavchavadze Center), and David Berdzenishvili (Republican Party) The panel was chaired by Nino Gelashvili (Radio Free Europe / Radio Liberty). Distinguished panelists discussed issues related to the internal party democracy and answered the question Why don’t we have new leaders?
The first speaker of the second panel was Davit Berdzenishvili (Republican Party), who presented his vision of the development of the political elite in the country and the prospects for cooperation between the parties. From his perspective, bipolarity is an inevitable precondition for the success of the government, and in the light of the challenges to Georgia posed by the ongoing war in Ukraine, the solution is political parties with relatively little electoral support to unite in one or two electoral alliances. In his opinion, instead of competing, these opposition parties should cooperate with each other. Mr. Berdzenishvili emphasized the importance of those voters who do not consider themselves as supporters of either the National Movement or the Georgian Dream. As he pointed out, such voters have a crucial role for the smaller parties in overcoming the electoral threshold.
Teona Zurabashvili (GIP) presented her analysis on the role of youth in Georgian political parties and their access to party policy-making. The research was based on interviews with the top ten politicians from the party electoral lists in the 2021 self-government elections and interviews with young party members. Ms. Zurabashvili identified three factors that distinguish parties in terms of the promotion of young leaders and the degree of their access to party policy-making: 1. In the parties that are financially dependent on large donors, young people are perceived as activists, in contrast to those parties whose source of funding is fundraising; 2. Promoting young people who are characterized by party activism are more frequent in parties that wish for bigger financial resources. Even in less financially stable parties, compatibility with party ideology is one of the determining factors for promotion in a party; 3. In those Georgian parties that have a youth wing, the practice of using these young people as party assets and giving them “top-down” assignments is more frequent, which hinders the political career of young people within the party.
According to the third speaker of the panel, Zaza Bibilashvili, there is no institutional mechanism in Georgian political parties for further development in terms of ideology. However, there is no promotion mechanism such as a primary, and what is more, there is no institution of debate that will allow a party voter to decide who will be the face of the party. Instead, the main factor in getting a promotion inside the parties is to establish close ties with the party leaders. Speaking about the solution, Mr. Bibilashvili noted that in order to start internal democratic processes in the parties, it is necessary to convince the existing party leaders that their replacement would benefit the parties. However, this does not usually happen, which leads to young people losing their motivation to continue their careers in politics.
Davit Shervashidze from the International Republican Institute (IRI) spoke about Georgian voters’ expectations based on the public polls conducted by IRI. According to the statistics he presented to the audience, Georgian voters want not only new faces, but also they expect the new politicians to come with fresh ideas and different views. According to IRI polls, 93% of respondents claim they want to see young people in political parties.
Panel III
The third panel started with the presentation of the Inter-party manifesto titled “What do Georgian Voters Expect: Message for Georgian Political Parties”. The manifesto was developed by young members of ten Georgian political parties and representatives of the civil society, with the facilitation of GIP. GIP policy analysts Nino Samkharadze and Dr. Shota Kakabadze introduced the initiative and explained the methodology for drafting the inter-party manifesto.
Several of the numerous co-authors of the manifesto presented its findings: expectations identified among the voters towards political parties, and proposed responses from the politicians addressing each expectation. The first speaker of the panel, Goga Tchkadua, a member of the party Girchi – More Freedom, discussed two voter expectations: reaching a broad agreement within parties and between parties on national issues, and, as well as, strengthening party accountability to the people. Eliso Bregvade (party Strategy Aghmashenebeli) spoke about the voters’ expectations which mainly point to the programs, ideologies, and strategies of the parties. Mikheil Tsverava, a member of the Party Gakharia For Georgia, highlighted the expectations of the electorate about strengthening the parties’ internal democracy, institutional decentralization, and working on the political consciousness of the electorate.
In response to each of these expectations, young politicians outlined possible strategies that Georgian parties could use to plan their action between elections and to get closer to the electorate.
The presentation of the Manifesto was completed by Tamuna Manvelishvili, a civil society representative and International Black Sea University student, who summarized the expectations given in the document in the context of communicating with party voters and raising the issues of vulnerable groups, such as minorities. As the speaker noted, it is crucial for the parties to develop independent direct communication strategies between the elections, taking into account party resources, especially in regions where there is a particular lack of communication. From her perspective, parties should actively communicate with Georgia’s ethnic minority groups to properly understand their problems and to put them higher on the party agenda.
The third panel was chaired by Mr. Felix Hett, Director of the Friedrich-Ebert-Stiftung South Caucasus Office. After the presentation, Mr. Hett opened the panel for discussion and comments by the other party representatives and the rest of the audience. He noted that it is a kind of paradox when there is a high demand for depolarization among voters when for them the identity of political parties is not clear and the parties are similar to each other.
Within the framework of the final panel discussion, invited guests from different political parties expressed their views on the content and significance of the inter-party manifesto. Mikheil Khumsishvili (Labor Party), Zurab Japaridze (Girchi – More Freedom), Fiqria Chikhladze (Lelo), and  Teona Tchalidze (Strategy Agmashenebeli) contributed to the discussion and highlighted the difficulties faced by the parties, especially opposition parties, on the way to integrating similar proposals into their action strategies.
After each panel, the audience had the opportunity to ask questions to the speakers and engage in the discussion. All three panels ended with a challenging Q&A discussion. To find out more about the conference, please see the Report of the GEODEM2022 or watch the conference video on the GIP YouTube channel
Compendium of Policy Briefs – May 2022
Inter – Party Manifesto
Photogallery of the event
#GEODEM2022  was organized by the Georgian Institute of Politics (GIP) with the support of the Embassy of Switzerland in Georgia and the Friedrich-Ebert-Stiftung, South Caucasus Office.