KAS-GIP საგარეო პოლიტიკის საუბრები- სამხრეთ კავკასიის რეგიონული დინამიკა
2024 წლის 20 ივნისს თბილისში, KAS-GIP საგარეო პოლიტიკის საუბრების ფარგლებში  გაიმართა მრგვალი მაგიდის დისკუსია თემაზე “სამხრეთ კავკასიის რეგიონული თანამშრომლობა და საგარეო  პოლიტიკური გამოწვევები.”
ბოლოდროინდელმა ომმა მთიანი ყარაბაღის გამო მნიშვნელოვნად შეცვალა გეოპოლიტიკური რელიეფი, რამაც გამოიწვია ფართო დებატები სამხრეთ კავკასიის რეგიონის სამომავლო პერსპექტივების შესახებ. არასტაბილური, ცვალებადი ფონის მიუხედავად, პირველად ბოლო წლების განმავლობაში, დისკურსი რეგიონული თანამშრომლობის შესაძლებლობების შესახებ დაბრუნდა საჯარო დღის წესრიგში.
გადაწყვეტილების მიმღებმა პირებმა და ექსპერტთა საზოგადოებამ საქართველოდან, სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან აღიარეს შესაძლებლობები და რისკები, რომლებიც დაკავშირებულია რეგიონში მიმდინარე გეოპოლიტიკურ პროცესებთან. ცოტა ხნის წინ საქართველომ ხელი მოაწერა სტრატეგიული პარტნიორობის მემორანდუმს სომხეთთან, გააძლიერა ორმხრივი შეხვედრები სომხეთისა და აზერბაიჯანის ლიდერებთან და თბილისში უმასპინძლა ბაქო-ერევნის მოლაპარაკებებს. თუმცა, შიდა პოლიტიკური არასტაბილურობა და გარე ზეწოლა კვლავაც წარმოადგენს მნიშვნელოვან დაბრკოლებას თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის.
სამხრეთ კავკასიაში რეგიონული ინტეგრაციის იდეა დროთა განმავლობაში აპრობირებული მეთოდებითა და შეზღუდული წარმატებით ხორციელდებოდა. XX საუკუნის დასაწყისის ამიერკავკასიის ფედერაციის საბჭოთა ინტეგრაციის პროცესებიდან დაწყებული, 1990-იანი წლების შუა პერიოდიდან მოყოლებული „კავკასიის ბენილუქსის“ მოდელამდე, ინტეგრაციული პროექტები ძირითადად ხანმოკლე იყო. თუმცა, საქართველოს, სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის ისტორიული და კულტურული კავშირები მყარ საფუძველს იძლევა თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის. საერთო გეოპოლიტიკურ გამოწვევების პარალელურად, რომელზეც გავლენას ახდენს სხვადასხვა საერთაშორისო აქტორები და ასევე, რუსეთის რეგიონული ინტერესები,  სამხრეთ კავკასიაში ეკონომიკური თანამშრომლობის პოტენციალი იმედისმომცემია. აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის გრძელვადიანმა სამშვიდობო შეთანხმებამ შესაძლოა მართლაც გაუხსნას გზა ახალ შესაძლებლობებს რეგიონული თანამშრომლობისა და სტაბილურობისთვის. გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს, ყველა ჩართულმა მხარემ რეგიონის სრული პოტენციალის გამოსავლენად მდგრადი მშვიდობისა და კონსტრუქციული დიალოგისთვის იმუშაოს. თუ აზერბაიჯანი და სომხეთი მიაღწევენ გრძელვადიან სამშვიდობო შეთანხმებას, ამან შეიძლება ახალი შესაძლებლობები გახსნას რეგიონული თანამშრომლობისთვის. ევროკავშირის განახლებულმა ინტერესმა სამხრეთ კავკასიის მიმართ ასევე აჩვენა ძალისხმევა ინიციატივების მხარდაჭერისთვის, რომლებიც ხელს შეუწყობენ რეგიონთაშორის ინტეგრაციას, მათ შორის დაგეგმილ ინვესტიციებს სექტორულ თანამშრომლობასა და დაკავშირების პროექტებში. თუმცა, ბოლო პერიოდში საქართველოში მიმდინარე მოვლენები მიანიშნებს დემოკრატიულ უკუსვლასა და  ევროკავშირში ინტეგრაციის სერიოზულ რეგრესზე, რამაც შესაძლოა რეგიონში დესტაბილიზაცია გამოიწვიოს. განსხვავებული პოზიციები საერთაშორისო ფორმატებში, მათ შორის 3+3 ფორმატში თანამშრომლობისას, ასევე მიუთითებს სამხრეთ კავკასიის, როგორც პოლიტიკური რეგიონის დაუცველობაზე.
რჩება კითხვა, არის თუ არა საკმარისი გეოპოლიტიკური რეალობის შეცვლა და შიდა ზეწოლა რეგიონთაშორისი თანამშრომლობის ხელშეწყობისთვის. მრგვალი მაგიდის დისკუსიამ, რომელმაც შეკრიბა ექსპერტები სამხრეთ კავკასიის სამივე ქვეყნიდან, საქართველოდან, სომხეთიდან და აზერბაიჯანიდან, განიხილა სამხრეთ კავკასიის რეგიონში ინფორმირებული დებატების არსებობის აუცილებლობა.
დისკუსია გახსნა სამხრეთ კავკასიაში კონრად-ადენაუერის ფონდის ხელმძღვანელმა სტეფან მალერიუსმა. დისკუსიის მოდერატორი იყო საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი, პროფესორი კორნელი კაკაჩია.
სამხრეთ კავკასიის მომავლის შესახებ საჯარო დისკუსიის ფარგლებში, პროფესორმა ტრეისი ჯერმანმა წარადგინა თავისი ნაშრომი „სამხრეთ კავკასია: რეგიონული თანამშრომლობის განახლება თუ ავტორიტარული რეგიონალიზმის ხელშეწყობა?“
ასევე, პანელური დისკუსიის მონაწილეები იყვნენ ნაირა სულთანიანი, დემოკრატიის განვითარების ფონდის ხელმძღვანელი; მურად ნასიბოვი, გიესენის იუსტუს-ლიბიგის უნივერსიტეტი; და სამოქალაქო საბჭო თავდაცვის და უსაფრთხოების საკითხებში  დამფუძნებელი და გამგეობის წევრი შორენა ლორთქიფანიძე.

On June 20, 2024, GIP-KAS Foreign Policy Talks “Examining South Caucasus Regional Cooperation and Foreign Policy Challenges” roundtable discussion was held in Tbilisi.
The recent war over Nagorno Karabakh significantly altered the geopolitical terrain, prompting widespread debates about the future perspectives of the South Caucasus region. Despite the turbulent background, for the first time in recent years, the discourse on the potential of regional cooperation returned to the public agenda.
Policymakers and expert communities in Georgia, Armenia, and Azerbaijan have acknowledged the opportunities and risks related to the evolving geopolitical context in the region. Georgia has recently signed the strategic partnership memorandum with Armenia, intensified bilateral meetings with leaders from Armenia and Azerbaijan, and hosted Baku-Yerevan negotiations in Tbilisi. However, internal political instabilities and external pressures continue to present substantial hurdles to enhanced cooperation efforts.
The idea of regional integration in the South Caucasus has been tried and tested over time with limited success. From the Transcaucasian Federation at the beginning of the XX century, Soviet integrationist processes, to the “Benelux of the Caucasus” model entertained since the mid-1990s, integrational projects have been mostly short-lived. However, historic and cultural ties between Georgia, Armenia, and Azerbaijan offer a strong foundation for enhanced cooperation. The potential for economic collaboration is promising, alongside shared geopolitical challenges influenced by various international actors and Russia’s regional interests. A lasting peace deal between Azerbaijan and Armenia could indeed pave the way for new opportunities in regional cooperation and stability. It’s crucial for all parties involved to work towards sustainable peace and constructive dialogue to unlock the region’s full potential. Should Azerbaijan and Armenia reach a lasting peace deal, it could open new opportunities for regional cooperation. EU’s renewed interest in the South Caucasus also showed efforts to invest in initiatives that could promote inter-regional integration, including planned investments in sectoral cooperation and connectivity projects. The current events in Georgia, however, signal democratic backsliding and serious regress in its EU integration, which might have a destabilizing effect on the region. Diverging positions on cooperation in international formats, including participation in the 3+3 format, also indicate the vulnerability of the South Caucasus as a political region.
The question remains whether changing geopolitical realities and internal pressures are enough to promote substantial inter-regional cooperation. The roundtable discussion addressed the need to facilitate informed debate across the South Caucasus region and brought together experts from all three South Caucasus countries: Georgia, Armenia, and Azerbaijan.
The session was opened by Stephan Malerius, Head of the Konrad-Adenauer-Stiftung in the South Caucasus. Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics moderated the discussion.
To facilitate public discussion on the future of the South Caucasus, Prof. Tracey German presented her policy paper, “The South Caucasus: Reviving Regional Cooperation or Fostering Authoritarian Regionalism?”
The panel included Naira Sultanyan, Head of Democracy Development Foundation; Murad Nasibov, Justus-Liebig University of Giessen, who participated virtually; and Shorena Lortkipanidze, Founder and a Board Member of the Civil Council on Defense and Security.