საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა მონაწილეობა მიიღო D.Rad-ის კონსორციუმის შეხვედრაში, ქალაქ ჰელსინკიში
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა მონაწილეობა მიიღო კონსორციუმის შეხვედრაში სახელწოდებით „დერადიკალიზაცია ევროპაში და მის მიღმა: აღმოჩენა, გადაწყვეტა, რეინტეგრაცია (D.Rad)“, რომელიც გაიმართა ჰელსინკიში 19-22 ივნისს. სამდღიანი კონფერენცია მოიცავდა შეხვედრებს პროექტის წამყვან მკვლევრებს შორის, ტრენინგებს უმცროსი ანალიტიკოსებისათვის და სამომავლო სტრატეგიის შემუშავებას.
D.Rad არის ევროპასა და მის მიღმა რადიკალიზაციისა და პოლარიზაციის შედარებით კვლევა. მისი მიზანია იმ აქტორების, ქსელებისა და ფართო სოციალური კონტექსტის იდენტიფიცირება, რომელიც ასაზრდოებს რადიკალიზაციას, განსაკუთრებით ურბანულ და მის პერიფერიებში მცხოვრებ ახალგაზრდებში. პროექტი მოიცავს გაერთიანებულ სამეფოს, საფრანგეთს, იტალიას, გერმანიას, პოლონეთს, უნგრეთს, ფინეთს, სლოვენიას, ბოსნიას, სერბეთს, კოსოვოს, ისრაელს, ერაყს, იორდანიას, თურქეთს, საქართველოს, ავსტრიასა და რამდენიმე მცირე ერებს. ის ერთმანეთთან აკავშირებს სხვადასხვა აკადემიურ სფეროებს როგორიცაა პოლიტიკის მეცნიერები, კულტურის კვლევები, სოციალური ფსიქოლოგია თუ ხელოვნური ინტელექტი. კვლევების შედეგების გავრცელების მეთოდი მოიცავს D.Rad labs, D.Rad hubs, პოლიტიკის ნარკვევებს, აკადემიურ სემინარებს, ვიზუალურ მასალებსა და ელექტრონულ გალერეას. D.Rad-ის მიზანია შექმნას მყარი საფუძველი რომლის მეშვეობითაც მოხდება პრევენციის, ინკლუზიისა და დერადიკალიზაციის პრაქტიკული ზომების გამოცდა.
პროექტისა და საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ მასში განხორციელებული წვლილის შესახებ დამატებითი ინფორმაცია იხილეთ ბმულზე:  https://dradproject.com/?page_id=293

Georgian Institute of Politics has participated in the consortium meeting of DeRadialisation in Europe and Beyond: Detect, Resolve, Reintegrate (D.Rad), held in Helsinki between June 19-22. The three-day conference included a meeting between the Principal Investigators of the project, training for junior scholars, and planning future activities and strategies.
D.Rad is a comparative study of radicalisation and polarisation in Europe and beyond. It aims to identify the actors, networks, and broader social contexts driving radicalisation, particularly among young people in urban and peri-urban areas. The project spans national contexts, including the UK, France, Italy, Germany, Poland, Hungary, Finland, Slovenia, Bosnia, Serbia, Kosovo, Israel, Iraq, Jordan, Turkey, Georgia, Austria, and several minority nationalisms. It bridges academic disciplines ranging from political science and cultural studies to social psychology and artificial intelligence. Dissemination methods include D.Rad labs, D.Rad hubs, policy papers, academic workshops, visual outputs, and digital galleries. As such, D.Rad establishes a rigorous foundation to test practical interventions geared to prevention, inclusion, and de-radicalisation.
Please find more details about the project and GIP’s contribution on the following link: https://dradproject.com/?page_id=293