მარტი 16, 2021 ნინო სამხარაძე
პოლიტიკური კრიზისი საქართველოში ბოლო რამდენიმე თვეა გრძელდება და სხვადასხვა ხარისხით ვითარდება. პოსტსაარჩევნო პოლიტიკურ დიალოგში ავტორიტეტული საერთაშორისო აქტორების ინტენსიური ჩართულობის მიუხედავად, მხარეებს შორის კონსენსუსის ნიშნები ჯერ კიდევ არ ჩანს. მედიაციის პროცესში ევროპული საბჭოს პრეზიდენტიც ჩაერთო, თუმცა დაძაბულობა ჯერ კიდევ შეინიშნება.
იმის გათვალისწინებით, რომ მთავრობა გეგმავს, ევროატლანტიკური ინტეგრაცია თვისებრივად ახალ ეტაპზე გადაიყვანოს და ევროკავშირში წევრობის განაცხადი მოამზადოს, კონსტრუქციული ინტერპარტიული დიალოგი და ამ გზით ქვეყნის პოლიტიკური ჩიხიდან გამოყვანა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. პარტიების ტრადიციულად უკომპრომისო პოზიციებისა და აქტივობის სტრატეგია ხელს უშლის საერთო ინტერესების პოვნას.
პარტიებს შორის ეფექტიან კომუნიკაციასთან დაკავშირებით, საარჩევნო პერიოდში, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) დახურული კვლევის ფარგლებში, პოლიტიკური პარტიებისა და საექსპერტო წრეების წარმომადგენლებთან 30-ზე მეტი სიღრმისეული ინტერვიუ ჩატარდა. ამ მასალებზე დაყრდნობით, ბლოგში საუბარი იქნება იმაზე, თუ რატომ ვერ ახერხებენ პოლიტიკური პარტიები  მოლაპარაკებების კონსტრუქციულ ჩარჩოში წარმართვას? და რამ უნდა შეუწყოს ხელი კომპრომისზე და რეალურ შედეგებზე დაფუძნებულ ინტერპარტიულ დიალოგს გრძელვადიან პერიოდში საქართველოში?
პოლიტიკური ატმოსფეროს არასტაბილურობა: რატომ ვერ ახერხებენ პარტიები კონსტრუქციულ საუბარს?
საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ გამოქვეყნებული არაერთი ადგილობრივი თუ საერთაშორისო ანგარიშის მიხედვით, ქართულ პოლიტიკურ პარტიებს შორის ჯანსაღი, თამაშის გარკვეულ წესებზე დაფუძნებული, კონკურენციის ნაკლებობა ტრადიციულ პრობლემად რჩება. ხშირ შემთხვევაში, რიტორიკა და ენა, რომელსაც პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები ერთმანეთთან და ამომრჩეველთან კომუნიკაციისთვის იყენებენ, მკვეთრად აგრესიული, უკომპრომისო და ჯანსაღი პროცესებისთვის დამაზიანებელია, რაც ნათლად ჩანს თვეების მანძილზე მიმდინარე კრიზისის მაგალითზე. GIP-ის მიერ ჩატარებული დახურული კვლევის, „პოლიტიკური პარტიების ქცევის კოდექსის მონიტორინგის“ ფარგლებში თავმოყრილი ინტერვიუების ბაზაზე, შეგვიძლია, გავაანალიზოთ, თუ როგორ აღიქვამენ პარტიების და საექსპერტო წრეების წარმომადგენლები პოლიტიკური კონიუნქტურის თავისებურებების მნიშვნელობას.
რესპონდენტების პასუხების ანალიზისას გამოიკვეთა, რომ ერთმანეთისგან განსხვავდება მმართველი და ოპოზიციური ერთობის, ასევე, დიდი და პატარა პარტიების ხედვები და მათი მოტივაციები. თითოეულ პოლიტიკურ მოთამაშეს აქვს განსხვავებული პოლიტიკური ამოცანები და მოქმედებენ სხვადასხვა პოლიტიკურ კონტექსტებში. შესაბამისად, თავისთავად, მათი მხრიდან ჯანსაღი პოლიტიკური ატმოსფეროს აღქმა, ხშირად, ერთმანეთს არ ემთხვევა. ზოგიერთი რესპონდენტის მიხედვით, მმართველი პარტიის რესურსები, როგორც პოლიტიკური დღის წესრიგის შესაქმნელად, ისე მისი ადმინისტრაციული აღსრულების თვალსაზრისით, ბევრად აღემატება ოპოზიციური პარტიების რესურსებს. შესაბამისად, პასუხისმგებლობა, რომელიც მმართველ ძალას პოლიტიკური კლიმატის ფორმირების პროცესში ეკისრება, ბევრად დიდია. მეორე მხრივ, ოპოზიციური პარტიებისთვის პანდემიურ-კრიზისულ სიტუაციაში განსაკუთრებით  რთულია მმართველი ძალის ჩანაცვლება. აქედან გამომდინარე, მათ დღის წესრიგში უფრო აქტიურად დადგა როგორც ერთმანეთთან ეფექტიანი თანამშრომლობა, ისე გაღვივებული და თვალშისაცემად კონფრონტაციული ბრძოლა მმართველი პარტიის წინააღმდეგ. ჩატარებულ ინტერვიუებზე დაყრდნობით, შეგვიძლია, გამოვყოთ რამდენიმე ასპექტი, რომლებიც, შეიძლება, ხელისშემშლელად მივიჩნიოთ გრძელვადიანი და სტაბილური დიალოგის პროცესისთვის: პოლიტიკის პერსონალიზაცია, პოლიტიკური კომუნიკაციის საგნობრიობის დაბალი ხარისხი და ამომრჩევლის მოთხოვნილების მცდარი აღქმა.
პოლიტიკის პერსონალიზაცია
დახურული ინტერვიუების ფარგლებში, პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების და ექსპერტების ნაწილი მიუთითებს, რომ საქართველოში პოლიტიკური ველი მეტისმეტად არის ორიენტირებული პერსონებზე. პოლიტიკური პროცესები და რიტორიკა მეტისმეტად კონცენტრირდება კონკრეტული პოლიტიკური პერსონალიების ირგვლივ. რესპონდენტების თქმით, უმეტესად, პოლიტიკური აქტორის ენის სიმძაფრეს განსაზღვრავს ის, თუ ვის მიემართება კონკრეტული გამოსვლა. ამგვარი მიდგომა პოლიტიკური პარტიების მხრიდან ხელს უშლის რაციონალური პოლიტიკური ატმოსფეროს ფორმირებას და ეფექტიანი პოლიტიკური დიალოგის წარმართვას. თუმცა, ისიც უნდა აღინიშნოს, რომ როგორც სხვადასხვა კვლევები აჩვენებს, ეს გამოწვევა ამომრჩეველშიც დგას: ხშირად მისთვის უფრო მეტად მნიშვნელოვანია კონკრეტული კანდიდატი, ვიდრე ის, თუ რომელ პარტიას წარმოადგენს ის. თანამედროვე ქართულ პოლიტიკურ რეალობაში პოლიტიკური დისკუსიის კონკრეტულ პერსონებზე ფოკუსირება, ძირითადად, წამყვანი პარტიების სხვადასხვა რანგის ლიდერებზე ხდება. ამას პარტიების პლატფორმები და პრობლემებზე ორიენტირებული ნარატივები უკანა პლანზე გადააქვს.
ერთი მხრივ, ერთიან ნაციონალურ მოძრაობასთან მიმართებით, ქართული ოცნების ლიდერების რიტორიკა ხშირად ტრიალებს მიხეილ სააკაშვილის პიროვნების გარშემო. აღსანიშნავია, რომ მმართველი პარტიის ზოგიერთი წევრის გამოსვლებში, ბოლო დროს, ნიკა მელიას დაკავებაც, ერთგვარად, პერსონალურად სააკაშვილის ამბიციებს დაუკავშირდა. მეორე მხრივ, ქართულ ოცნებასთან მიმართებით, გამოკვეთილი აქცენტები, როგორც წესი, ისმება კონკრეტულად ბიძინა ივანიშვილზე და მის პიროვნებაზე. ოპოზიციურ სპექტრში გაჟღერდა ისიც, რომ ივანიშვილის პარტიის თავმჯდომარის პოსტიდან წასვლა პარლამენტის კიდევ უფრო მეტ დელეგიტიმაციას ნიშნავდა, რადგან არსებობს აღქმა, რომ „ვინც 41 ნომერი შემოხაზა, … შემოხაზა ბიძინა ივანიშვილის გამო.“
პოლიტიკური პარტიების დღის წესრიგში დომინანტურია კონკრეტულ პიროვნებებზე პოლიტიკური „თავდასხმის“ მექანიზმი, რაც ადვილად ვითარდება პერსონალიზებული ნეგატიური კამპანიის მიმართულებით. ამგვარი კომუნიკაცია კი, უფრო დიდი შანსია, ცილისწამების სტრატეგიასა და არაჯანსაღ პოლიტიკურ პროცესში გადაიზარდოს, ვიდრე, მაგალითად, საგნობრივ კრიტიკაზე დაფუძნებული რიტორიკა.
პოლიტიკური დიალოგის შინაარსი: საგნობრივი VS არასაგნობრივი
ერთ-ერთი ხშირად დასახელებული ფაქტორი, რაც ხელს უშლის პოლიტიკურ პარტიებს, ვიწრო  პარტიული ინტერესების ნაცვლად, ეროვნული ამოცანების შესაბამისად წარმართონ ჯანსაღი პოლიტიკური საქმიანობა, არის მათი კომუნიკაციის საგნობრიობის დაბალი ხარისხი. ეს ქართულ პოლიტიკურ კულტურაში ტრადიციული გამოწვევაა. პოლიტიკურ პარტიებს შორის პრობლემაზე ორიენტირებული დისკუსიები არ წარმოადგენს დომინანტურ ნარატივს. ერთი მხრივ, თემატური დებატების ნაკლებობა იგრძნობა მმართველი პარტიის შესამჩნევად ინერტული ჩართულობის ფონზე ინტერპარტიულ საჯარო დისკუსიებში. შედეგად, პრაქტიკულად, ვერ ხერხდება, სხვადასხვა სფეროში მიმდინარე პოლიტიკების სიღრმისეული და რაციონალური განხილვა. გარდა ამისა, იკვეთება მოსაზრება, რომ პარტიების უმრავლესობას, ფაქტობრივად, არ გააჩნია რეალისტური, შედეგზე ორიენტირებული პოლიტიკური პროგრამა. მათი კამპანიები დაფუძნებულია პოსტულატურ და ამომრჩევლის მანიპულაციაზე ორიენტირებულ დაპირებებზე, რომელთა შესახებ ჩაღრმავებული პარტიათაშორისი დებატი, პრაქტიკულად, ვერ ან არ მიმდინარეობს.
გარდა ამისა, კვლევისას განხორციელებული დახურული ინტერვიუების ფარგლებში, ზოგიერთი პარტიის წარმომადგენლის თქმით, მცირე ზომის პარტიები „იძულებული ხდებიან“, საკუთარი რიტორიკა ჩაანაცვლონ გამოკვეთილი რადიკალიზაციით, რათა საკუთარი ადგილი უფრო თვალსაჩინო გახადონ დიდ პარტიებთან კონკურენციის პირობებში. ამ ლოგიკის კონტექსტში, პოლიტიკურ კომუნიკაციაში წამყვან ადგილს იკავებს ერთგვარი არასაგნობრივი ანტი-კამპანიები, რომლებიც, ამომრჩევლის ყურადღების მისაზიდად, ერთმანეთის საწინააღმდეგოდ მიმართულ აგრესიულ რიტორიკაში გადაიზრდება. შესაბამისად, თემატურ შინაარსზე დაფუძნებული ინტერპარტიული კომუნიკაცია გამოსავლად შეიძლება დავინახოთ მიმდინარე კრიზისშიც: შესაძლებელია, რომ ამგვარი დიალოგი ერთგვარი საყრდენი გახდეს შედეგიანი მოლაპარაკებებისთვის მოკლევადიან პერიოდში და კომპრომისზე დაფუძნებული კულტურის დამკვიდრებისთვის გრძელვადიან პერსპექტივაში.
ქართველი ამომრჩევლის თავისებურება: მოთხოვნა პოლარიზაციაზე თუ პარტიების მხრიდან შეთავაზებული დღის წესრიგი?
რაშიც რესპონდენტები თითქმის ერთხმად თანხმდებიან, არის ის, რომ ამომრჩეველი თავადაც ისეა პოლარიზებული, რომ პარტიული მოთამაშეები, ხშირად, ამ საზოგადოებრივი საჭიროების ერთგვარი „მიმწოდებლები“ არიან. პარტიები პასუხობენ ტრადიციულად რადიკალური რიტორიკის მოთხოვნას საზოგადოების, ამომრჩევლის მხრიდან. პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების, განსაკუთრებით კი პატარა და ახალი აქტორების, ხედვით, რადიკალური და მწვავე რიტორიკა არის ერთგვარი „იძულებითი“ სტრატეგია, რომლის გარეშეც, არსებობს რისკი, რომ არსებულ პოლიტიკურ კონკურენციაში მათი ხმა ამომრჩევლამდე ვერ მივა ისე მკაფიოდ, როგორც უფრო მსხვილი კონკურენტების გზავნილები. შესაბამისად, ამომრჩევლის ყურადღების მიქცევის, ამავდროულად მათი ემოციური მობილიზების ერთადერთ გზად რადიკალური ნარატივი რჩება, რომელიც, პარტიული აქტორების ხედვით, მათ პოზიციას ბევრად პრინციპულად, სტაბილურად და სანდოდ წარმოაჩენს.
თუმცა, ამ დაშვებების ფონზე, ბოლოდროინდელმა საზოგადოებრივმა გამოკითხვებმა ცხადყო, რომ სინამდვილეში, საზოგადოების მოთხოვნა ნაკლებად უკავშირდება კონფრონტაციულ, ცალსახა პოლარიზებულ პოლიტიკურ ფაქტორებს. კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრის (CRRC) მონაცემებით, საზოგადოებისთვის ბევრად მისაღებია თანამშრომლობაზე დაფუძნებული პოლიტიკური პროცესები (გრაფიკი 1) და პარლამენტში მრავალპარტიული წარმომადგენლობა (გრაფიკი 2).
გრაფიკი 1: კავკასიის ბარომეტრი. ხელმისაწვდომია: https://caucasusbarometer.org/ge/nd2020ge/IMPAPCEO/
გრაფიკი 2: კავკასიის ბარომეტრი. ხელმისაწვდომია: https://caucasusbarometer.org/ge/nd2020ge/IMPAPPP/
ამასთან, თბილისში მიმდინარე საპროტესტო დემონსტრაციების პარალელურად, ქართულ რეალობაში წამოჭრილი ეკონომიკურ-ეკოლოგიური საკითხი, რომელიც ნამახვანჰესის მშენებლობას უკავშირდება, გახდა არანაკლები მასშტაბის საპროტესტო აქციის მიზეზი დასავლეთ საქართველოში. რაც დამატებითი დასტურია იმისა, რომ, ხშირ შემთხვევაში, საზოგადოებისთვის პრობლემაზე ორიენტირებული საკითხები უფრო მნიშვნელოვანი შეიძლება იყოს, ვიდრე პოლიტიკური კონტექსტის პოლარიზაცია და რადიკალიზაცია.
ამ საკითხების განხილვა მნიშვნელოვანია იმ ფონზე, როდესაც სამოქალაქო, პოლიტიკური და საერთაშორისო საზოგადოება საქართველოს პოლიტიკური კრიზისის მოგვარების გზებს უკვე რამდენიმე თვეა ეძებს, თუმცა, სხვადასხვა სისტემური მიზეზების გამო, სიტუაცია, ვერ სტაბილურდება. მეტიც, პერიოდულად, კრიზისი მწვავდება და განვითარების სხვადასხვა ფორმებს იძენს. ამ ფონზე, დამუშავებულ მონაცემებზე დაყრდნობით, იკვეთება, რომ პოლიტიკური პროცესების პერსონალიზების მაღალი ხარისხი, საგნობრივი დისკუსიის ნეგატიური რიტორიკით ჩანაცვლება და ამომრჩევლის პოლარიზებულ პოლიტიკურ გარემოზე მაღალი მოთხოვნის შესახებ მცდარი წარმოდგენა, შესაძლოა, იმ მნიშვნელოვან ფაქტორებს შორის იყოს, რომელიც აზიანებს პარტიებს შორის თანხმობის მიღწევას და პოლიტიკური დიალოგისთვის შესაბამისი გარემოს შექმნას.

16/03/2021 Nino Samkharadze
Georgia has faced an unfolding political crisis over the last few months. Despite the active participation of trustworthy international actors, including the President of the European Council in the post-election political dialogue, there are still no signs of consensus and negotiations remain quite tense.
Considering the government’s plan to further Georgia’s Euro-Atlantic integration and apply for EU membership in 2024, a constructive inter-party dialogue, and an fair solution to the political crisis in the country is essential. As always, the uncompromising tactics and positions of existing political parties hinder an effective agreement.
During the election period, the Georgian Institute of Politics (GIP) conducted more than 30 in-depth interviews in a closed format with experts and political party representatives focusing on the effectiveness of communication among political parties in Georgia. Drawing on the collected data, we discuss why political parties have failed to engage in a constructive dialogue, and additionally, how to stimulate long-term inter-party communication based on compromise.
An Unstable Political Environment: Why Political Parties Fail at Forming a Constructive Dialogue
National and international reports following the 2020 Parliamentary elections in Georgia indicate that the lack of healthy, rules-based competition among political parties remains a problem. While communicating with each other and their electorate, political party representatives often use language that is openly aggressive, and rhetoric which is both uncompromising and damaging to healthy competition. Based on interviews conducted by GIP under the framework of the project, “Monitoring of the Code of Conduct for Political Parties”, we can analyze how experts and political party representatives perceive the importance of certain characteristics of Georgia’s political impasse.
The analysis revealed that there is a significant difference between the vision and motivation of the ruling party and that of the united opposition, as well as between the bigger and smaller parties. As each political actor has their own political objectives, they operate in different political contexts. Therefore, their ideas about a healthy political environment are often quite contrasting. According to some respondents, the resources of the ruling party, both in terms of agenda setting, and its administrative execution, significantly exceeds the resources of opposition parties. As such, the ruling party has a greater responsibility in the formation of a healthy political environment. Additionally, the ongoing Covid-19 crisis makes it more difficult for opposition parties to replace the incumbent government. Consequently, effective inter-party cooperation, as well as an active, clearly confrontational opposition to the ruling party has become a priority. Based on interviews conducted, there are three main factors which can be seen as obstacles to a long-term stable dialogue: the personalization of politics, the lack of issue-based political communication, and misperception of the electorate’s needs.
The Personalization of Politics
Some experts and political party representatives point out that Georgian politics is overly focused on personalities with political processes overwhelmingly revolving around specific political figures. According to respondents, the intensity of the language employed by a political actor is often determined by the target of the message. This kind of approach is an obstacle to the formation of a reasonable political environment or an effective political dialogue. It is also worth noting that research shows the Georgian electorate is facing the same problem, prioritizing a specific candidate rather than the party the candidate represents. In modern-day Georgian politics, personalized political discussions are mostly focused on the individual leaders of political parties in the country. This practice makes the party platforms and issue-based narratives less prevalent.
For example, the rhetoric employed towards the United National Movement often revolves around Mikheil Saakashvili. It is worth noting that certain members of the ruling party even linked Nika Melia’s detention to the personal ambitions of Saakashvili. On the other hand, the rhetoric directed towards the Georgian Dream is usually focused on Bidzina Ivanishvili and his personality. The opposition at one point even mentioned that Ivanishvili’s departure from the party and politics would further delegitimize the parliament as there is a perception that, “those who voted for 41[Georgian Dream], … did so because of Ivanishvili”.
Political, “assaults” directed towards specific people is a dominant mechanism of Georgian party politics. Unlike issue-based constructive rhetoric, this type of communication can be easily transformed into a defamation strategy through personalized negative campaigns.
The Content of Political Dialogue: Issue-based VS Not Issue-based
The lack of issue-based communication is one of the most commonly cited factors which hinders political parties from pursuing reasonable political campaigns in line with national objectives. This remains a long-standing challenge for Georgian political culture. Issue-based discussions are not of primary importance for political parties. The lack of issue-based debates can be clearly seen in the ruling party’s absence from inter-party public discussions. Consequently, a meaningful and reasonable discussion around current policies is virtually impossible. Additionally, the majority of the parties do not actually have a realistic, result-oriented political program of their own. Political campaigns rely on promises directed towards manipulating the electorate, with meaningful, inter-party debates around electoral issues almost non-existent.
Moreover, some political party representatives point out in their interviews that small parties are, “compelled” to replace their original rhetoric with more radical rhetoric in order to maintain their visibility in a competition with the bigger parties. Based on the aforementioned logic, political communication is predominantly focused on these not issue-based, “anti-campaigns,” which turns into aggressive rhetoric directed towards political opponents with the aim of attracting voters. Issue-based inter-party communication can be a solution to this ongoing political deadlock. It has a potential to both become a starting point for an effective dialogue in the short-term, and for establishing a compromise-based political culture in the long-term.
The Peculiarity of the Georgian Electorate: A Demand for Polarization or a Political Party Agenda?
Almost all respondents agree that the electorate itself is extremely polarized in a way that political parties are often, “suppliers” of the public’s demand for polarization with political parties responding to the electorate’s demand for radical rhetoric. From the perspective of political party representatives, and more so in case of small and new actors, radical rhetoric is a “compelling” strategy, without which there is a risk that, due to political competition, their message will not reach the electorate as effectively as one of their competitors. Therefore, radical narratives remain the only way to attract the electorate’s attention and provoke their emotions. From the political parties’ perspective, these radical narratives make their positions seem more moral, stable, and trustworthy.
However, against the background of the aforementioned expectations, recent public opinion polls revealed that in reality, public demand is not linked to confrontational and explicitly polarized political factors. According to the Caucasus Research Resource Centers (CRRC), the Georgian public is much more favorable towards political processes based on collaboration (chart 1) and multi-party representation in the parliament (chart 2).
Chart 1: Caucasus Barometer. Available at: https://caucasusbarometer.org/en/nd2020ge/IMPAPCEO/
Chart 2: Caucasus Barometer. Available at: https://caucasusbarometer.org/en/nd2020ge/IMPAPPP/
Moreover, in parallel with ongoing protests in Tbilisi, recently emerged economic and environmental problems connected to the construction of the Namakhvani Hydropower Plant, have led to a large-scale rally in Western Georgia. These protests show once again that issue-based problems might prove more important for the public than the polarization and radicalization of the political realm.
Discussion around these issues is important as civil, political, and international society is actively looking for a solution to Georgia’s ongoing political crisis. However, various systemic factors get in the way of political stability. Against this background, the data shows that the high degree of political personalization, the replacing of issue-based discussion with negative rhetoric, and misperceptions regarding the electorate’s demand for a polarized political environment are factors which get in the way of a healthy environment for political dialogue between parties.