02/06/2022 ნინო სამხარაძე
პარტიული დემოკრატიის გამოწვევები საქართველოში: კონსენსუსის პერსპექტივები გახანგრძლივებული კრიზისის პერიოდში
02-06-2022
საქართველო 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ ღრმა და გაჭიანურებულ პოლიტიკურ კრიზისშია, რომელსაც გრძელვადიან პერსპექტივაში შესაძლოა დამაზიანებელი შედეგები ქონდეს როგორც  საქართველოს დემოკრატიულ განვითარებაზე ასევე  მისი ევრო-ატლანტიკურ მომავალზე. კონსტიტუციაში შეტანილ ცვლილებებს, ევროკავშირის შუამავლობით შეთანხმებულ რეფორმებთან ერთად, საქართველო კოალიციური მმართველობის მიმართულებით უნდა წაეყვანა. თუმცა, ქართულ პოლიტიკურ პარტიებს შორის არსებული ურთიერთობა თანამშრომლობას შესძლებლობას ნაკლებად იძლევა.  საქართველოში პოლიტიკა აღიქმება, როგორც ნულოვანი ჯამის თამაში, სადაც გამარჯვებული იღებს ყველაფერს და დამარცხებულებს პოლიტიკური დევნის მუდმივი საფრთხე ემუქრებათ.
ამ ფონზე, საყურადღებოა  რეგიონში მიმდინარე საგანგაშო მოვლენები, რაც რუსეთის ფედერაციის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ მორიგ სამხედრო აგრესიაში გამოიხატება. ამავდროულად, კოლექტიური დასავლეთი ისეა გაერთიანებული, როგორც არასდროს, რაც რუსეთის მიერ უკრაინის სუვერენიტეტის დარღვევის წინააღმდეგობასა და ასოცირებული ტრიოსთვის  ევროპულ გზაზე ხელშეწყობის მზაყოფნაში გამოიხატება. მიმდინარე ძირითადი გეოპოლიტიკური ცვლილებები ქმნის შესაძლებლობათა ფანჯარას საქართველოს, მოლდოვასა და უკრაინისათვის, რომ მათ კიდევ უფრო გააძლიერონ ევროკავშირის წევრობის პერსპექტივა. მიუხედავად ამისა, ამ შესაძლებლობის განსახორციელებლად, დემოკრატიზაციისა და დეპოლარიზაციის ერთგულება სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია.
პოლიტიკურ პარტიებს მნიშვნელოვანი როლი აქვთ მდგრადი პოლიტიკური კულტურის გამტკიცებაში, რაც ხელს შეუწყობს დეპოლარიზაციას და გააძლიერებს თანამშრომლობას სხვადასხვა აქტორებს შორის. თუმცა, დღესდღეობით ვერც მმართველი პარტია და ვერც ოპოზიციური პარტიები ვერ ახერხებენ ამომრჩეველს პოზიტიური დღის წესრიგი შესთავაზონ. მნიშვნელოვან საკითხებზე დაფუძნებული დისკუსიებისა და ქვეყნის განვითარების არგუმენტირებული ხედვის წარმოდგენის ნაცვლად, წინასაარჩევნო კამპანიები ხშირად ფოკუსირებულია სკანდალებზე და ნეგატიურ მოვლენებზე, რაც გავლენას ახდენს პოლიტიკური კულტურის განვითარებასა და მის მდგრადობაზე. პოლიტიკური ველის ორპოლუსიანი რადიკალური პოლარიზაცია, ასევე, ზრდის პოლიტიკური ველის და აიძულებს მცირე პოლიტიკურ პარტიებს „აირჩიონ რომელიმე მხარე“.
მნიშვნელოვანი ასპექტი, რომელიც გასათვალისწინებელია, არის ის, რომ მიუხედავად პოლიტიკური ველის პოლარიზაციისა, ყოველწლიურად, საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვები აჩვენებს, რომ მოსახლეობის აბსოლუტური უმრავლესობა მხარს უჭერს კოალიციური მმართველობის  იდეას და თვლის, რომ ის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია ქართული დემოკრატიის შემდგომი კონსოლიდაციისთვის.  ეს ფაქტები მიუთითებს, რომ მნიშვნელოვანი შეუსაბამობაა პოლიტიკური პარტიების ამბიციებსა და ამომრჩეველთა სურვილებს შორის. ამიტომ, როგორც ფართო საზოგადოებამ, ასევე პოლიტიკურმა კლასმა უნდა დაიწყოს ფიქრი ამ გამოწვევების დაძლევისა და პოლიტიკურ პარტიებსა და ქართულ საზოგადოებას შორის ნდობისა და კავშირების აღდგენის გზებზე. ამ პოლიტიკის ნაშრომების კრებულში წარმოდგენილი პოლიტიკის ნარკვევები გვთავაზობს ამ ხარვეზების აღმოფხვრის შესაძლო გზებს ქართული პოლიტიკური კულტურის გასაძლიერებლად მხარეებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი მოხარულია, წარმოგიდგინოთ 2022 წლის პოლიტიკის ნარკვევების კრებული, რომელიც ეხმიანება საქართველოში მიმდინარე აქტუალური პოლიტიკურ პროცესებს, გამოწვევებს და პერსპექტივებს. ვიმედოვნებთ, რომ პუბლიკაცია საინტერესო დისკუსიას გამოიწვევს. წარმოდგენილი პოლიტიკის დოკუმენტები და ნაშრომები შეიძლება გამოყენებულ იქნეს, როგორც რესურსი პოლიტიკური წრეების, ასევე, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლების, პოლიტიკური ექსპერტების, აკადემიური საზოგადოების წევრებისა და სხვა დაინტერესებული მხარეების მიერ, რომლებიც ჩართულნი არიან ჩვენი ქვეყნის დემოკრატიულ ტრანსფორმაციაში.
ეს კრებული, ისევე, როგორც მისი წინამორბედები, ვერ გამოქვეყნდებოდა საქართველოში მოქმედი მნიშვნელოვანი ინსტიტუტების, მათ შორის საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოსა და ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის მხარდაჭერის გარეშე. ჩვენ ასევე გამოვხატავთ მადლიერებას საქართველოს მოქალაქეების, სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლების და მედიის მიმართ ჩვენი სამუშაოს მუდმივი მხარდაჭერისათვის და მათი ძალისხმევისათვის სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების გასავითარებლად. ასევე, მათი წვლილის მიმართ დემოკრატიული ინსტიტუტების ორგანიზაციული საფუძვლის  გაძლიერებისათვის, რაც დემოკრატიული პროცესების განვითარებაში გამოიხატება.

02/06/2022 Nino Samkharadze
Intra-Party Politics, Youth Political Participation and Challenges for Coalition Governance in Georgia
02-06-2022
Georgia has been in a deep and protracted political crisis since the 2020 parliamentary election, which has damaging long-term consequences for Georgia’s democratic development as well as its future European perspective. Amendments to the constitution, together with reforms proposed in the agreement brokered by the EU, were supposed to shift Georgia towards a coalition government. However, the current relationship between the political parties is anything but cooperative. Many perceive politics as a zero-sum game where the winner takes all and the losers face the constant threat of political persecution.
Against this backdrop, we see the alarming developments in the broader region, with the Russian Federation launching yet another act of military aggression against Ukraine. The collective West has been united as never before in its opposition to the Kremlin’s violation of Ukraine’s sovereignty and willingness to assist the Associated Trio on their European path. The ongoing major geopolitical shifts create a window of opportunity for Georgia, Moldova, and Ukraine to solidify their EU membership perspective. Yet, in order for this chance to materialize, commitment to democratization and depolarization is vital.
Political parties have an important role to play in building a sustainable political culture that will facilitate depolarization and enhance cooperation between the actors. Nevertheless, neither the ruling nor opposition parties are able to offer voters a positive agenda. Instead of issue-based discussions and presentation of their visions for the country’s development, pre-election campaigns are often focused on scandals and negative campaigning, affecting the development and sustainability of the political culture. Radical polarization in the political field also increases its unevenness and forces small political parties to “choose a side”.
An important aspect that needs to be taken into account is that, despite polarization of the political field, year after a year opinion polls suggest that an absolute majority of the population supports the idea of coalition government and thinks this is vital for Georgian democracy1. These numbers suggest that there is a considerable mismatch between the ambitions of the political parties and the wishes of the electorate. Therefore, both the wider public and the political classes must start thinking about ways to overcome these challenges and restore the trust and linkages between the political parties and Georgian society. Policy briefs in this compendium suggest possible ways of addressing these shortcomings and how to move forward in order to strengthen Georgian political culture and enhance cooperation between the parties.
The Georgian Institute of Politics is delighted to present Compendium 2022, the latest of our annual collection of policy briefs dedicated to Georgia’s political processes, challenges, and prospects. The collection is intended to serve as an introduction to the seventh annual conference #GEODEM2022 and a keynote for discussion within the frame of our major event. We hope that the publication will lead to interesting discussions. These policy documents and papers may be used as a resource by representatives of political circles as well as civil society, political experts, members of the academic community, and other stakeholders involved in the country’s democratic transformation.
This Compendium, just like its predecessors, could not be published without the support of prominent institutes, including the Embassy of the Swiss Confederation in Georgia, and the Friedrich-Ebert-Stiftung South Caucasus Office. We are also indebted to the citizens of Georgia, representatives of civil society, and media outlets for their continuous support for our work and their civic engagement in the development of civil society, as well as the strengthening of the organizational backbone of democratic institutions through their contribution to the development of democratic processes.