ივლისი 25, 2020 magda
24 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) უმასპინძლა ონლაინ დისკუსიას „ნატოს წევრი თურქეთი და მისი მიდგომები სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების უსაფრთხოების გამოწვევების მიმართ“. ეს იყო რიგით მესამე და დასკვნითი ღონისძიება საჯარო დისკუსიების სერიის „თანამედროვე თურქეთის საგარეო პოლიტიკის ანალიზი სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების მიმართ: მიდგომები და ტენდენციები“ ფარგლებში, რომელიც ორგანიზებულია GIP-ის მიერ, ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის სამხრეთ კავკასიის რეგიონული ოფისის მხარდაჭერით.
დისკუსიაში მონაწილეობა ორმოცზე მეტმა  საერთაშორისო და ადგილობრივმა აკადემიური წრეების, ექსპერტთა ჯგუფებისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენელმა მიიღო. ღონისძიება ინგლისურ ენაზე გაიმართა, ქართულ ენაზე სინქრონული თარგმანის უზრუნველყოფით და მას მოდერაციას უწევდა  რიჩარდ გირაგოსიანი, რეგიონული კვლევების ცენტრის – RSC (დამოუკიდებელი ანალიტიკური ორგანიზაცია ერევანში, სომხეთი) დირექტორი.
ონლაინ დისკუსია გახსნა ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის ხელმძღვანელმა – დოქტშტეფან მაისტერმა. მისასალმებელ სიტყვაში, მან ხაზი გაუსვა სამხრეთ კავკასიის ქვეყნებისთვის პროექტის მნიშვნელობას და თქვა, რომ პროექტი ხელს უწყობს მთავარ რეგიონულ მოთამაშეებზე კვლევას და მიმართულია საგარეო პოლიტიკის საკითხებთან დაკავშირებული დისკუსიების ხარისხის გაუმჯობესებისკენ.
პირველი მომხსენებელი გახლდათ დოქტ. ნონა მიხელიძე, აღმოსავლეთ ევროპისა და ევრაზიის პროგრამის ხელმძღვანელი, რომის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი (IAI). დოქტ. მიხელიძემ განიხილა ევროპული პერსპექტივები რეგიონში თურქეთის მნიშვნელობაზე. მან ყურადღება გაამახვილა თურქეთის, როგორც ნატოს წევრი ქვეყნის როლზე რეგიონში და იმსჯელა, თუ როგორ შეუძლია თურქეთს შეასუსტოს სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული გამოწვევები. დოქტ. მიხელიძემ აღნიშნა, რომ თურქეთის მიდგომის მასტიმულირებელი ფაქტორები უკავშირდება თურქეთის ურთიერთობებს ნატოსთან, აშშ-სთან, ევროკავშირსა და რუსეთთან. მან ასევე ხაზი გაუსვა თურქეთის რუსეთზე დამოკიდებულებას და ევროკავშირისა და აშშ-ს მხრიდან „ცივ შხაპს“, როგორც მნიშვნელოვან განმსაზღვრელ ფაქტორს.
მეორე მომხსენებელმა, დოქტ. მიტატ ცელიკპალამ, სტამბულის კადირ ჰასის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის პროფესორმა, მიმოიხილა რეგიონის მიმართ თურქეთის მიდგომის საკითხი და გააანალიზა თურქეთსა და სომხეთს შორის ურთიერთობების ნორმალიზაციის პერსპექტივები და სამხრეთ კავკასიის უსაფრთხოებაზე მისი გავლენის პოტენციალი. დოქტ. ცელიკპალამ ხაზი გაუსვა, ბოლო წლებში, თურქეთის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკის კომპლექსურ და ექსპანსიურ ხასიათს. მან წამოაყენა არგუმენტები, რომ ბოლოდროინდელი გარკვეული მერყეობების მიუხედავად, თურქეთს მაინც აქვს დასავლური „მსოფლმხედველობა“, თუმცა უფრო დაბალანსებული. როგორც ნატოს წევრი-ქვეყანა, თურქეთი ეხმარება აზერბაიჯანსა და საქართველოს მათი სამხედრო პოტენციალის გაძლიერებაში. ამასთან, დოქტ. ცელიკპალამ, აღნიშნა, რომ  თურქეთსა და სომხეთს შორის ურთიერთობების ნორმალიზაციის პერსპექტივები შეზღუდულია, რადგან ურთიერთსაწინააღმდეგო საკითხები წარმოადგენს სერიოზულ დაბრკოლებას.
დისკუსიის მესამე მომხსენებელი გახლდათ დოქტ. თეონა აქუბარდია, საქართველოს ღია უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი. მან განიხილა, თუ რა გავლენას ახდენს რეგიონის უსაფრთხოებაზე რუსეთთან თურქეთის პრაგმატული ურთიერთობა. დოქტ. აქუბარდიამ აღნიშნა, რომ რუსეთსა და თურქეთს შორის პრაგმატული ურთიერთობების ახალი ეტაპი  2015 წელს, სირიის კონფლიქტის შემდეგ დაიწყო. თუმცა, რეგიონის მიმართ თურქეთის მიდგომის მასტიმულირებელი ფაქტორები, ანუ ენერგო-ინტერესები იგივე რჩება. დოქტ. აქუბარდიამ ასევე ხაზი გაუსვა საქართველოს ჩრდილოატლანტიკური სწრაფვისთვის თურქეთის მხარდაჭერის მნიშვნელობას.
ონლაინ დისკუსიის მეოთხე და ბოლო მომხსენებელი გახლდათ დამოუკიდებელი სამხედრო ჟურნალისტი, ალექსანდრე გოლცი. თავის მოხსენებაში, მან ყურადღება  შავი ზღვის რეგიონში რუსული სამხედრო ძალების პოტენციალის გაზრდაზე გაამახვილა და განიხილა თურქეთის, საქართველოსა და რეგიონის უსაფრთხოებაზე მისი გავლენა. ალექსანდრე გოლცმა აღნიშნა, რომ ერთ-ერთ უმთავრეს ფაქტორს, რომელიც განსაზღვრავს შავი ზღვის რეგიონში რუსული სამხედრო ძალების არსებობას, წარმოადგენს რუსეთის შიში აშშ-ის შეიარაღებული ძალებისა და რუმინეთში განთავსებული რაკეტსაწინააღმდეგო დაცვის ბაზის მიმართ. მომხსენებლის აზრით, ის რასაც აკეთებს რუსეთი, არის ნატოსა და აშშ-სთან დიდი კონფრონტაციისთვის მზადება. რაც შეეხება სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის კონფლიქტს, ალექსანდრე გოლცმა განაცხადა, რომ ორ ქვეყანას შორის ფართომასშტაბიანი კონფრონტაცია გახდება რუსეთისთვის კოშმარი, რადგან ეს აიძულებს რუსეთს მხარი დაუჭიროს ერთ ქვეყანას და ეს ეწინააღმდეგება მის დღევანდელ პოლიტიკას.
მომხსენებელთა გამოსვლის შემდეგ, ღონისძიება კითხვა-პასუხის ფორმატში გაგრძელდა. დამსწრეებს საშუალება ჰქონდათ პანელისტებისთვის შეკითხვები ჯერ წერილობით, ხოლო შემდეგ მიკროფონის გამოყენებით დაესვათ. მათი შეკითხვები ძირითადად შეეხებოდა სომხეთსა და აზერბაიჯანს შორის კონფლიქტის მამოძრავებელ ძალებს, თურქეთის როლს აფხაზეთში, საქართველოს როლს სამხრეთ კავკასიის რეგიონში კონფლიქტების მოგვარებაში, რეგიონული პროექტებიდან სომხეთის გამორიცხვას და სხვა.

On July 24, Georgian Institute of Politics (GIP) hosted an online discussion “Neighboring a NATO Member: Turkey’s Approach to Security Challenges of South Caucasus Countries”. It was the third and a final event of the public discussion series “Analysing Current State and Trends of Turkish Foreign Policy in the South Caucasus”. The series is held under the project “Current State and Trends of Turkish Foreign Policy in the South Caucasus” implemented by GIP with the support of the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus Region.
The discussion gathered more than 40 participants representing Georgian and international academia, expert groups and civil society.
The event was moderated by Richard Giragosian, Founding Director of the Regional Studies Center (RSC), an independent think-tank located in Yerevan, Armenia.
Opening remarks were delivered by Dr. Stefan Meister, Head of the Heinrich Boell Foundation Tbilisi Office – South Caucasus Region, who emphasized the importance of the project for South Caucasus countries and welcomed the speakers and audience. Dr. Meister pointed out that the project strengthens research on key regional actors and aims at improving the expertise and quality of discussion regarding foreign policy issues.
The first speech was delivered by Dr. Nona Mikhelidze, Head of the Eastern Europe and Eurasia programme at the Istituto Affari Internazionali (IAI) in Rome. Dr. Mikhelidze provided European perspectives on Turkey’s importance in the region. She drew attention to the role of Turkey as a NATO member in the region and discussed how Turkey can mitigate security challenges of South Caucasus countries. Dr. Mikhelidze pointed out that the drivers of Turkey’s approach are connected with Turkey’s relations with NATO, US, EU and Russia. She also underlined Turkey’s dependence on Russia and the “Cold shower” from the EU and the US as important shaping factors.
The second speaker – Dr. Mitat Celikpala, Professor at Department of International Relations at Kadir Has University addressed the issue of Turkey’s approach to the region and analyzed the prospects of Turkey-Armenia normalization and its potential impact on security of South Caucasus. Dr. Celikpala underlined the complex and expanding nature of Turkish foreign and security policy in recent years. He argued that despite some recent fluctuations, Turkey still has a Western “mindset” but much more balanced one. Turkey as a NATO member country assists Azerbaijan and Georgia to strengthen their military capabilities. Furthermore, Dr. Celikpala pointed out that the prospects of Turkey-Armenia normalization are limited given the incompatible issues as a stumbling block.
The third speech of the discussion was given by Dr. Teona Akubardia, Associate Professor at Open University Georgia. She discussed the implications of Turkey’s pragmatic relations with Russia on the security of the region. Dr. Akubardia pointed out that a new phase of pragmatic relations between Russia and Turkey started in 2015, after the crisis in Syria. However, the main driver of Turkey’s approach to the region remains the same, that is energy interests. Dr. Akubardia also underlined the importance of Turkey’s support for Georgia’s North Atlantic aspirations.
The fourth speech of the online discussion was deliver by Aleksandr Golts, Independent Military Journalist. Mr Golts drew attention to the Russian military build-up in the Black Sea region and discussed its impact on Turkey, Georgia and the regional security architecture. Mr. Golts pointed out that one of the most important factor explaining the Russian military presence in the Black Sea region is Russia’s fear about the US military forces and the missile defense base deployed in Romania. What Russia does, according to the speaker, is a preparation for a big confrontation with NATO and the US. As for the Armenia-Azerbaijan conflict, Mr. Golts argued that a large scale confrontation between the two countries would be a nightmare for Russia as it would force Russia to choose one side and this contradicts its current policy.
After the panelists’ speeches, event attendees were able to ask questions using the Q&A function of the ZOOM platform. The summaries of these questions were delivered to the panelists. There were two rounds of questions. The questions referred to the drivers of the conflict between Armenia and Azerbaijan, Turkey’s role in Abkhazia, Georgia’s role in solving the South Caucasus conflicts and Armenia’s exclusion from the regional projects. During the second round of the Q&A session, attendees were allowed to use their microphone and ask questions verbally, which stimulated more interactive and fruitful discussion.
The online discussion was held in English and the simultaneous translation in Georgian language was provided.