საპარლამენტო არჩევნები და ქართული დემოკრატიის ბედი პოსტსაარჩევნო პერიოდში
უარყოფითი ეკონომიკური ზრდის, მთიან ყარაბაღში აქტიური სამხედრო შეტაკებებისა და უპრეცედენტო მასშტაბის ჯანდაცვის კრიზისის ფონზე, საქართველო 2020 წლის უმნიშვნელოვანეს საპარლამენტო არჩევნებს უახლოვდება. გასული ერთი წელი, რომელიც, პოლიტიკური თვალსაზრისით, საკმაოდ დაძაბული იყო, განსაკუთრებით დრამატული მმართველი პარტიისთვის გამოდგა. ქართულმა ოცნებამ მათი პარტიის ლიდერის მიერ საარჩევნო სისტემის რეფორმის შესახებ გაცემული დაპირების განხორციელება ვერ შეძლო, რასაც ქუჩის საპროტესტო გამოსვლები, პოლიტიკური კრიზისი  და საქართველოს ზოგიერთი დასავლელი პარტნიორის მხრიდან კრიტიკა მოჰყვა. პოლიტიკური კრიზისი, გარკვეულწილად, განიმუხტა, როდესაც 2020 წლის 8 მარტს ძირითადმა პოლიტიკურმა პარტიებმა, დიპლომატიური კორპუსის დახმარებით, მიაღწიეს შეთანხმებას  2020 წლის საარჩევნო სისტემის ცვლილებასთან დაკავშირებით. თუმცა, პოლიტიკური კრიზისის შერბილების პარალელურად, მთელი ყურადღება ახალი კორონავირუსის პანდემიამ მიიპყრო.
იმის გათვალისწინებით, რომ მომავალი არჩევნები უჩვეულო გარემოებების ფონზე ჩატარდება, ბუნდოვანია, თუ როგორი შეიძლება, იყოს მისი შედეგი და რა გავლენა შეიძლება, მოახდინოს ამან ქვეყნის დემოკრატიზაციის პროცესზე პოსტსაარჩევნო პერიოდში.
აქვს თუ არა ქართულ ოცნებას მესამე ვადით ხელისუფლებაში დარჩენის შანსი?
ექსპერტების უმეტესობა თვლის, რომ ქართული ოცნება 2020 წლის არჩევნების პროპორციულ ნაწილში უპირატესობას მოიპოვებს. თუმცა, კითხვის ნიშნები ჩნდება იმასთან დაკავშირებით, თუ რამდენად მოახერხებს მმართველი პარტია მთავრობის დაკომპლექტებისთვის საჭირო ხმების რაოდენობის მიღებას. არსებობს სამი მეტ-ნაკლებად სავარაუდო სცენარი: პირველი, ქართული ოცნება მიიღებს საკმარისი ოდენობის მანდატებს იმისთვის, რომ ერთპარტიულად დააკომპლექტოს მთავრობა; მეორე, მთავრობის დასაკომპლექტებლად მმართველ პარტიას შედარებით მცირე პარტიასთან კოალიცია დასჭირდება და ბოლოს, ოპოზიციური პარტიები მიიღებენ საკმარის მანდატებს იმისთვის, რომ ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის გარშემო გაერთიანდნენ და შექმნან მთავრობა. ქვეყანაში ამჟამად არსებული სიტუაციის გათვალისწინებით, ეს უკანასკნელი სცენარი შედარებით ნაკლებსავარაუდოა შემდეგი მიზეზების გამო:
Covid-19: ალტერნატივების ნაკლებობა ოპოზიციიდან და მმართველი პარტიის მიერ პანდემიის პოლიტიკური ინსტრუმენტალიზაცია
Covid-19 პანდემია ახდენს და მომავალშიც მოახდენს მნიშვნელოვან ზეგავლენას საქართველოში მიმდინარე სოციალურ-ეკონომიკურ და პოლიტიკურ პროცესებზე. მისი მნიშვნელობის მიუხედავად, ოპოზიციური პარტიების უმეტესობამ ვერ მოახერხა, რომ საზოგადოებისთვის შეეთავაზებინა ქართული ოცნების ვირუსთან გამკლავების ალტერნატიული ხედვა. ასევე, ზოგიერთი წამყვანი ოპოზიციური პარტია ნაკლებად ეხება პენდემიის თემას წინასაარჩევნო პროგრამაში.
ქართულმა ოცნებამ შეძლო (ყოველ შემთხვევაში, ბოლოდროინდელი ყოველდღიური ახალი შემთხვევების დრამატულ ზრდამდე) საზოგადოების მნიშვნელოვანი ნაწილის დარწმუნება იმაში, რომ მთავრობამ ვირუსთან გამკლავება მეტ-ნაკლებად წარმატებით მოახერხა. 2020 წლის ივნისსა და ივლისში, საქართველოს მოქალაქეების 83%-მა პრემიერ-მინისტრ გიორგი გახარიას საქმიანობა კორონავირუსის წინააღმდეგ ბრძოლაში შეაფასა  „კარგად“ (49%) ან „ძალიან კარგად“ (34%). აგვისტოში, საქართველოს მოქალაქეების 53%-მა მთავრობისგან მიღებული დახმარება შეაფასა , როგორც „საკმარისი“ (11%) ან „ნაწილობრივ საკმარისი“(42%).
ქართული ოცნება აქტიურად ცდილობს, წარმოაჩინოს თავი, რომ იგი „წარმატებით უმკლავდება პანდემიას“. ჯანდაცვის სისტემის წარმომადგენელი პირები, რომლებიც ვირუსთან ბრძოლის წინა ხაზზე დგანან, დაესწრნენ პარტიის პოლიტიკურ ღონისძიებებს და ზოგიერთმა მათგანმა ღიად გამოუცხადა მხარდაჭერა ქართულ ოცნებას. ეს შესაძლოა, ნიშნავდეს, რომ მმართველი პარტია ცდილობს ჯანდაცვის კრიზისის პოლიტიკურ სარგელებში  გადათარგმნას.
უნდა აღინიშნოს, რომ ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში მკვეთრად გაიზარდა  დაინფიცირების ახალი შემთხვევების რაოდენობა. თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ გაზაფხულზე რამდენიმე ათეული დღიური შემთხვევის საპასუხოდ მთავრობამ  კომენდანტის საათი დააწესა, მისი ამჟამინდელი, უფრო მსუბუქი რეაქცია ასობით ყოველდღიურ ახალ შემთხვევაზე შეიძლება, აიხსნას მკაცრ შეზღუდვებთან დაკავშირებული პოტენციურად დიდი ეკონომიკური ზიანით და, ასევე, მოახლოებული არჩევნებით. თუ ქართული ოცნება არჩევნებს გადადებს, ეს შესაძლოა, მისთვის პოლიტიკურად წამგებიანი აღმოჩნდეს იმის გამო, რომ ქვეყანაში სწრაფად უარესდება მოსახლეობის დიდი ნაწილის სოციალურ-ეკონომიკური პირობები. თუ 31 ოქტომბრამდე, გადატვირთული საავადმყოფოების გამო, საქართველოს ჯანდაცვის სისტემა სრულ კრახს არ განიცდის, ქართული ოცნება, სავარაუდოდ, მოახერხებს პანდემიის პოლიტიკური ქულებისთვის გამოყენებას.
ოპოზიციის მიდრეკილებები მიმზიდველი პოლიტიკური ალტერნატივების ნაკლებობა, დანაწევრებულობა და კვლავ ორპოლუსიანობისკენ სწრაფვა
ქართველ და საერთაშორისო ექსპერტებს უჭირთ  ოპოზიციის მხრიდან არსებითი პოლიტიკური ალტერნატივების იდენტიფიცირება. თუმცა, იმის მტკიცება, რომ ოპოზიცია არ სთავაზობს საზოგადოებას არანაირ ალტერნატივას, არასწორი იქნება. ერთ-ერთმა ოპოზიციურმა პარტიამ, რომელიც ღიად ცდილობს, დაუპირისპირდეს ქართული პოლიტიკის ორპოლუსიან სტრუქტურას, წარმოადგინა ფართომასშტაბიანი ეკონომიკური რეკონსტრუქციის გეგმა, თუმცა მათ, ჯერჯერობით, ვერ მოახერხეს პოზიციების განმტკიცება ქართულ პოლიტიკაში. ამასთან, ცოტა ხნის წინ მთავარ ოპოზიციურ პარტიებს შორის გამართული კონსულტაციების შედეგად მიღწეულ იქნა ორი ერთობლივი შეთანხმება საქართველოში მართლმსაჯულების, ეკონომიკის და განათლების სისტემების რეფორმებთან დაკავშირებით. თუმცა, ზოგიერთი პოლიტიკური პარტია სათანადო მნიშვნელობას არ ანიჭებს ამ შეთანხმებებს ან ძირითად  აქცენტს სხვა საკითხებზე აკეთებს საზოგადოებასთან კომუნიკაციისას. და ბოლოს, ამომრჩეველთა უმეტესობისთვის პარტიის ლიდერის მიმართ დამოკიდებულება უფრო მნიშვნელოვანია, ვიდრე საარჩევნო დაპირებები და პლატფორმა.
2020 წლის პირველი ნახევრისგან განსხვავებით, როდესაც ოპოზიცია, პრაქტიკულად, ერთსულოვანი იყო, წინასაარჩევნო კამპანიის მიმდინარეობისას ოპოზიციური პარტიები ხშირად ესხმიან ერთმანეთს თავს. მაგალითად, ოპოზიციის ერთ-ერთმა ლიდერმა განაცხადა, რომ ერთიანმა ნაციონალურმა მოძრაობამ დაარღვია შეთანხმება ოპოზიციური პარტიების თანამშრომლობის შესახებ. ასევე, მას შემდეგ, რაც ნაციონალურმა მოძრაობამ პრემიერმინისტრობის კანდიდატად ექსპრეზიდენტი, მიხელ სააკაშვილი დაასახელა, ზოგიერთმა ოპოზიციურმა პარტიამ გააკრიტიკა ეს გადაწყვეტილება და მკაფიოდ განაცხადა,  რომ ნაციონალური მოძრაობის კანდიდატს მხარს არ დაუჭერდა. შეიძლება ითქვას, რომ დღეს, მიხეილ სააკაშვილი ნაკლებად არის ოპოზიციის გამაერთიანებელი ფაქტორი.
და ბოლოს, ნაციონალური მოძრაობისა და კოალიცია „ძალა ერთობაშიას“ მცდელობა, რომ სააკაშვილი ოპოზიციის უპირობო ლიდერად წარმოაჩინონ, საბოლოო ჯამში, ორპულუსიანი წინასაარჩევნო გარემოს შექმნას უწყობს ხელს, რომლის დროსაც პოლიტიკური დისკურსი, ძირითადად, ორი პიროვნების (სააკაშვილისა და ივანიშვილის) გარშემო ტრიალებს. წინა წლების გამოცდილების მიხედვით, ამგვარი პოლარიზებული პოლიტიკური და მედია დისკურსი მმართველ პარტიას არჩევნებში გადამწყვეტ უპირატესობას აძლევს. იმის მიუხედავად, რომ ოქტომბრის არჩევნები არსებითად პროპორციული სისტემით ჩატარდება, რომელიც უფრო მეტად პლურალისტური პოლიტიკური ლანდშაფტის შექმნას უწყობს ხელს, მოსალოდნელია, რომ წინასაარჩევნო პერიოდში მაინც მნიშვნელოვან ადგილს დაიკავებს ზემოხსენებული ორი ლიდერის დაპირისპირება.
შესაძლო შედეგები საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესისთვის
ამ ეტაპზე მაინც გაურკვეველი რჩება, თუ როგორ გადანაწილდება ძალთა ბალანსი პოლიტიკურ ძალებს შორის არჩევნების  შედეგად. იმ შემთხვევაში, თუ ქართული ოცნება გაიმარჯვებს, ეს იქნება ახალი ფენომენი ქართულ პოლიტიკაში, რადგან პარტია ხელისუფლებაში მესამე ვადით დარჩება. ეს შესაძლოა, მნიშვნელოვანი პრობლემა გახდეს საქართველოს დემოკრატიზაციის გრძელვადიანი პროცესისთვის, რადგან ოპოზიციურმა პარტიებმა შეიძლება, დაკარგონ რწმენა, რომ მმართველი პარტიის დამარცხება არჩევნების გზით არის შესაძლებელი; განსაკუთრებით იმის ფონზე, რომ ქართული ოცნება ადმინისტრაციულ რესურსს, ზოგჯერ, პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს და მათ, სხვა პარტიებთან შედარებით, თვალსაჩინო ფინანსური უპირატესობა აქვთ.
ამასთან, ქართული ოცნების მმართველობა უკანასკნელ წლებში დემოკრატიული უკუსვლით ხასიათდება. 2016 და 2017 წლებში Freedom House-მა საქართველო შეაფასა 64 ქულით (სადაც 0 ქულა აღნიშნავს ყველაზე ცუდს, ხოლო 100  – საუკეთესოს), 2019  წელს იმავე ორგანიზაციამ საქართველოს 61 ქულა მიანიჭა და აღნიშნა, რომ ქვეყანაში „ბოლო წლებში აღინიშნა რეგრესი“. ამასთანავე, ქართული ოცნების მესამე ვადა ნიშნავს სახელმწიფო ინსტიტუციებზე არაფორმალური კონტროლის პრაქტიკის გაგრძელებას, რომელიც 2012 წლიდან საქართველოს შიდა პოლიტიკის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მახასიათებელი დაეს წინააღმდეგობაშია ქვეყნის მართვის დემოკრატიულ პრინციპებთან.
აღსანიშნავია ისიც, რომ ქართული ოცნების მიდგომა სასამართლო სისტემის მიმართ  მწვავე კითხვებს წარმოშობს. ევროკავშირმა, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევასთან დაკავშირებით მიღებულ საკანონმდებლო ცვლილებებზე კომენტარის გაკეთებისას, გამოხატა სინანული, რომ საქართველოს პარლამენტმა ვენეციის კომისიის აზრი არ გაითვალისწინა. ამასთან, 2013 წლიდან დღემდე მნიშვნელოვნად იზრდება საზოგადოების უნდობლობა სასამართლო სისტემის მიმართ (გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1. საქართველოს მოსახლეობის მზარდი უნდობლობა სასამართლო სისტემის მიმართ
წყარო: კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი. კავკასიის ბარომეტრი. იხ.: https://caucasusbarometer.org/en/cb-ge/TRUCRTS/
შენიშვნა: გრაფიკზე მოცემულია იმ რესპონდენტთა პროცენტული მაჩვენებელი, რომელთაც გამოხატეს უნდობლობა სასამართლოების მიმართ.
თუ პანდემიის გამო არ მოხდება საქართველოს საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სისტემის ფართომასშტაბიანი კოლაფსი, ან ოპოზიცია დიამეტრულად არ შეცვლის საარჩევნო სტრატეგიას ან არ გამოჩნდება მოულოდნელი სკანდალი მმართველ პარტიასთან დაკავშირებით (2012 წლის ციხის კადრების მსგავსი), როგორც ჩანს, ქართული ოცნება საკმაოდ ახლოსაა ხელისუფლებაში დარჩენასთან. ქართული ოცნების მესამე ვადა საქართველოს დემოკრატიზაციის პროცესისთვის იმედისმომცემად არ გამოიყურება, რადგან ბოლო წლების განმავლობაში ქართული ოცნების მმართველობა სულ უფრო მეტად ხასიათდება დემოკრატიული უკუსვლითა“ და არაფორმალური მმართველობით. ხოლო, იმის რაიმე ნიშანი, რომ ეს ტენდენცია უკეთესობისკენ შეიცვლება ქართული ოცნების გამარჯვების შემთხვევაში, ჯერჯერობით არ ჩანს. ქართულ კონტექსტში პარტიის ორ საარჩევნო ვადაზე მეტი ხნით ხელისუფლებაში დარჩენა დემოკრატიზაციის პროცესის გამოწვევას წარმოადგენს. ერთპარტიული მმართველობა ისეთ ჰიბრიდულ რეჟიმებში, როგორიც საქართველოა ხშირად იწვევს დემოკრატიის ზოგადი სტანდარტების შესუსტებას, რაც ურთიერთშეკავებისა და ურთიერთგაწონასწორების სისტემის კიდევ უფრო მეტად მოშლაში და გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების პრინციპების შემდგომ გაუარესებაში შესაძლოა, გამოიხატოს.

On the Verge of Elections: Where is Georgia heading?
Georgia approaches the decisive 2020 Parliamentary elections amid a shrinking national economy, the adjacent war in Nagorno-Karabakh, and an unprecedented public health crisis.  The past year has been especially dramatic for the ruling Georgian Dream party. They failed to deliver the electoral reform which the party leader had unambiguously promised, triggering street demonstrations, a political crisis, and subsequent criticism from some of Georgia’s closest partners in the west. The political crisis was to some extent resolved when the main political parties of Georgia, with the facilitation of the diplomatic community, reached an agreementon March 8, 2020 about the system  design for the 2020 election. However, just as this political crisis was wrapping itself up, the Covid-19 pandemic stole the show.
Considering the unusual circumstances surrounding upcoming election, it is not entirely clear what the election outcome will be and what it might mean for the country’s democratization process.
Is GD well-positioned to secure a third term?
Most experts believe that Georgian Dream (GD) will prevail in the proportional part of the 2020 Elections, but it is unclear if they will garner sufficient votes to form a government. There are three more-or-less likely scenarios which can play out: first, GD will get a sufficient number of seats to form a government singlehandedly; second, GD will need to coalesce with a smaller party to form a government; and finally, opposition parties will get enough seats to unite and form a government with United National Movement (UNM) at the center of the coalition. Considering the situation in the country as it is now, the latter scenario seems least likely due to the following reasons:
Covid-19: No appealing alternatives from the opposition and political instrumentalization of the pandemic by the ruling party
The Covid-19 pandemic has, and will continue to have, a huge impact on socio-economic and political processes in Georgia. Despite its significance, most opposition parties have failed to propose real alternatives to GD’s handling the virus and some of the leading opposition parties barely mention Covid-19 in their pre-election programs.
GD has managed (at least until the recent upshift in daily cases) to sell a narrative that the government has successfully contained the virus. In June-July 2020, 83% of the public rated prime minister Giorgi Gakharia’s performance in response to pandemic as well (49%) or very well (34%). In August, 53% of the Georgian population assessed the aid by the government as sufficient (11%) or somewhat sufficient (42%).
GD tries to proactively associate itself with a “successful handling of the pandemic”. Principal public health officials, who have been in the forefront of tackling the virus, have attended the party’s political events and some of them have openly declared their support for GD. What this might suggest is that GD has tried to translate the public health crisis into political gains.
It must be noted that daily new cases of infections has risen dramatically in the past few weeks. Considering that the government imposed a curfew in response to a few dozens of cases in the Spring, GD’s current, lighter, reaction to hundreds of new daily cases might be explained by potentially high economic costs of a lockdown as well as by the approaching elections. If GD postpones the elections, it might prove politically disadvantageous due to the quickly deteriorating socio-economic conditions in the country. As for the upcoming elections, unless Georgia experiences a total breakdown of its health institutions due to overloaded hospitals, GD will probably manage to translate the pandemic into its political gain.
Inclinations of the Opposition – mostly unappealing policy alternatives, factionalism and a turn to bipolarity, again
Georgian and international experts do not see substantial policy alternatives coming from the opposition. It would be inaccurate to claim that the opposition does not put any alternatives on the table. One of the opposition parties which explicitly tries to defy the bipolar pattern of Georgian politics has offered a comprehensive economic reconstruction plan, but they have failed to gain momentum in Georgian politics. Furthermore, recent consultations between the major opposition parties resulted in two joint agreements about reforms to Georgia’s justiceeconomic and education systems.  However, some opposition parties somewhat downplay these agreements’ importance or, at least, do not make it their main agenda when communicating with the public. Finally, for most of the voters, the image of the party leader seems to be more important than a party’s promises or platform.
In contrast to the first half of 2020, when the opposition spoke in essentially one voice, opposition parties during the pre-election campaign have frequently found themselves at each other’s throats. For instance, one of the leaders from the opposition has claimed that UNM breached the cooperation agreement. Also, after UNM named ex-president Saakashvili as their candidate for prime minister, some of the opposition parties criticized the decision and made an explicit commitment not to support the UNM’s candidacy. Overall, it seems that Saakashvili is, arguably, one of the least consolidating figures for the opposition at this moment.
Finally, by trying to put the ex-president Saakashvili to the forefront of the opposition, the UNM-led coalition, “Strength in Unity,” forces the pre-election discourse to revolve around the two polarizing personalities – Saakashvili and Ivanishvili. The opposition should have learned from previous experience that this dichotomy gives the ruling party a decisive advantage. Despite the new electoral system which favors a pluralistic environment, and attempts from some of the opposition parties to defy the bipolar political pattern, the pre-election period is still expected to be largely dominated by a clash between the two personalities.
Possible Implications for Georgia’s Democratization Process
At this point it is not entirely clear what the balance of power will be after the election. If GD comes out victorious, it would be a novel phenomenon in Georgian political culture – a party in power for a third election cycle. This may be challenging for Georgia’s long term democratization process because opposition parties might lose faith in the ability to remove a governing party via elections. This may prove especially disheartening against the background of GD using administrative resources for political purposes, their huge financial advantage, and the ability to disseminate its vision more effectively than other parties.
Additionally, GD has overseen a process of democratic backsliding. In 2016 and 2017, Freedom House assigned Georgia a score of 64 (with 0 being the worst and 100 the best), in 2019 the organization gave Georgia a 61 and pointed outthat, “recent years have featured backsliding.” Moreover, a third term would perpetuate informal control over public institutions and continue to be a major characteristic of Georgia’s internal politics, which is at odds with democratic principles.
Finally, GD has continued acting controversially with regard to the judicial system. The EU, commenting on a newly adopted legislative amendment regarding the selection of supreme court judges, expressed regret that Georgia’s parliament did not take into account the opinion of the Venice Commission. Moreover, since GD acquired power in 2012, the public distrust of the court system has grown significantly (Figure 1).
Figure 1. Increasing distrust of the judiciary among the Georgian population
Source: Caucasus Research Resource Center. Caucasus Barometer. Available at: https://caucasusbarometer.org/en/cb-ge/TRUCRTS/
Note: The figure displays the percentage of respondents who reported distrust towards Courts.
Unless there is a wholesale collapse of the Georgian public health system due to the pandemic, the opposition diametrically changes its electoral strategy, or the emergence of a  sweeping last-minute scandal involving the ruling party (similar to the 2012 prison videos), GD appears to be staying in power for a third term. This scenario does not look promising for Georgia’s democratization process as GD rule in recent years has been characterized by “democratic backsliding” and informal governance with no sign that this tendency would be reversed should GD win. Perhaps most importantly, having a party in power for more than two terms constitutes an acute challenge for democratization in the Georgian reality. Single-party dominance in aspiring democracies often leads to declining general standards of democracy including further deterioration of the system of checks and balances, transparency and accountability of ruling regimes.