დემოკრატიის მე-5 ყოველწლიური კონფერენცია (#GEODEM): არჩევნები COVID-19-ის პირობებში: ახალი გამოწვევა საქართველოს მყიფე დემოკრატიისთვის? – კონფერენციის ანგარიში
18-09-2020
მიმდინარე წელი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია საქართველოს დემოკრატიული კონსოლიდაციისთვის. 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები იქნება ერთგვარი ტესტი, რომელიც ქვეყნის პოლიტიკურ დინამიკას განსაზღვრავს შემდეგი ათწლეულის განმავლობაში. მიუხედავად საერთაშორისო საზოგადოების დახმარებით მიღწეული მნიშვნელოვანი პროგრესისა, არსებობს რამდენიმე ფაქტორი, რომელიც აზიანებს საქართველოს სოციალურ-პოლიტიკურ გარემოს. ასეთი ფაქტორებია საარჩევნო სისტემის რეფორმასთან დაკავშირებული სირთულეები, მწვავე პოლიტიკური და საზოგადოებრივი პოლარიზაცია, მოსახლეობის ნიჰილისტური განწყობები, მმართველი პარტიების მიერ ადმინისტრაციული რესურსების პოლიტიკური მიზნებისთვის გამოყენების ხანგრძლივი ტრადიცია და შესამჩნევი დისბალანსი პოლიტიკური პარტიების შემოწირულობებს შორის. გარდა ამ ფაქტორებისა, COVID-19 წარმოადგენს მნიშვნელოვან ტექნიკურ, პოლიტიკურ და სოციალურ საფრთხეს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის.
აღნიშნული გამოწვევების გათვალისწინებით, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) დემოკრატიის მე-5 ყოველწლიური კონფერენცია გამართა თემაზე “არჩევნები COVID-19-ის პირობებში: ახალი გამოწვევა საქართველოს მყიფე დემოკრატიისთვის?“ პანდემიური პირობების გათვალისწინებით კონფერენციის სამი პანელი გაიმართა 17 ივნისს, 1 და 14 ივლისს ონლაინ რეჟიმში.
კონფერენცია გახსნა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) დირექტორმა პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ. კონფერენციაში მონაწილეობდნენ მოდერატორები – შტეფან მაისტერი, ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის ხელმძღვანელი; ჯონ დიპირო, საერთაშორისო რესპუბლიკური ინსტიტუტის (IRI) წარმომადგენელი; ნინო გელაშვილი, რადიო თავისუფლების ჟურნალისტი და მომხსენებლები – თამარ ჟვანია, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარე; გიორგი წერეთელი, „ევროპული საქართველოს“ წევრი და ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის პრეზიდენტი; მამუკა ხაზარაძე, „ლელო საქართველოსთვის“ თავმჯდომარე; სალომე სამადაშვილი, „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი; მისი აღმატებულება კელი დეგნანი, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში; მისი აღმატებულება ჯასტინ მაკენზი სმიტი, გაერთიანებული სამეფოს ელჩი საქართველოში; ვიოლა ფონ კრამონი, ევროპარლამენტის წევრი, ევროპის მწვანეთა პარტია; კრისტიან ურსე, ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელი საქართველოში; თამარ ჩუგოშვილი, დამოუკიდებელი დეპუტატი; შოთა დიღმელაშვილი, მოძრაობა “სირცხვილიას” და “ფლანგვის დეტექტორის” თანადამფუძნებელი, ჟურნალისტი, Forbes-ის აღმასრულებელი რედაქტორი; მიხეილ ბენიძე, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების (ISFED) წარმომადგენელი და თამარ კინწურაშვილი, მედიის განვითარების ფონდის (MDF) აღმასრულებელი დირექტორი.
წინამდებარე ანგარიში წარმოადგენს კონფერენციის თითოეული სესიის ფარგლებში გაკეთებული მოხსენებების მნიშვნელოვან აქცენტებსა და მიგნებებს.

5th Annual Democracy Conference (#GEODEM): Elections in the Times of the COVID-19 Pandemic: A New Challenge for Georgia’s Uncertain Democracy? – Conference Notes
18-09-2020
This year is vitally important for Georgia’s democratic consolidation. The 2020 Parliamentary elections are a test which will determine the country’s political dynamic for the next decade. Despite the progress achieved with the help of the international community, several factors currently damage Georgia’s social-political environment. These include challenges related to the reforms within the electoral system, severe political and social polarization, a nihilistic attitude among the population, a long tradition of ruling parties using administrative resources for political gains and, a visible disproportionality between donations to different political parties. In addition to these factors, the COVID-19 pandemic brings its own unique technical, political and social threats to the 2020 parliamentary elections.
Considering these challenges, the Georgian Institute of Politics (GIP) held the 5th Annual Democracy Conference “Elections in the times of the COVID-19 pandemic: A new challenge for Georgia’s uncertain democracy?” Considering the pandemic, the GIP held the three online conference panels on June 17, July 1 and July 14.
Director of GIP – Professor Kornely Kakachia offered the opening remarks of the conference. Panels were moderated by Stefan Meister – head of the Heinrich Boell Foundation, Tbilisi Office; John DiPirro – representative of the International Republican Institute (IRI); and Nino Gelashvili – Journalist, Radio Liberty. Speakers included: Tamar Zhvania – Chairperson of the Central Election Commission of Georgia (CEC); Giorgi Tsereteli – member of “European Georgia” and President of the OSCE Parliamentary Assembly; Mamuka Khazaradze – Chairperson of “Lelo for Georgia”; Salome Samadashvili – member of the “United National Movement”; H.E. Kelly Degnan – Ambassador of the United States to Georgia; H.E. Justin McKenzie Smith – Ambassador of the UK to Georgia; Viola Von Cramon – member of the European Parliament, “European Green Party”; Christian Urse – head of the Council of Europe Office in Georgia; Tamar Chugoshvili – independent member of Parliament; Shota Dighmelashvili – Co-founder of the “Shame” Movement and the Governance Monitoring Centre, Journalist, and Executive Editor at Forbes Georgia; Mikheil Benidze – representative of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED) and Tamar Kintsurashvili – Executive Director of Media Development Foundation (MDF).