ელექტორატის პოლარიზაცია და რადიკალიზაცია: GIP-იმ GEODEM2020 დასკვნითი პანელი გამართა
2020 წლის 14 ივლისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა დემოკრატიის მე-5 ყოველწლიური კონფერენციის დასკვნით, მესამე პანელს უმასპინძლა თემაზე: ელექტორატის პოლარიზაცია და რადიკალიზაცია.
წლევანდელი კონფერენციის #GEODEM2020 მთავარი თემა იყო არჩევნები COVID-19-ის პირობებშიახალი გამოწვევა საქართველოს მყიფე დემოკრატიისთვის?
პირველი პანელი, რომელიც 17 ივნისს გაიმართა შეეხებოდა 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებს COVID-19-ის პირობებში. ხოლო, მეორე პანელზე, რომელიც 1 ივლისს გაიმართა, განხილულ იქნა საერთაშორისო აქტორების როლი და არჩევნები.
კონფერენციის ბოლო პანელი კი შეეხებოდა საქართველოში ამომრჩევლების რადიკალიზაციას, მასთან გამკლავების გზებსა და ამ პროცესის შესაძლო გავლენას დემოკრატიზაციაზე.
მესამე პანელის მომხსენებლები იყვნენ:
• თამარ ჩუგოშვილი, დამოუკიდებელი დეპუტატი
• შოთა დიღმელაშვილი, მოძრაობა “სირცხვილიას” და “ფლანგვის დეტექტორის” თანადამფუძნებელი, ჟურნალისტი; Forbes-ის აღმასრულებელი რედაქტორი
• მიხეილ ბენიძე, სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების (ISFED) წარმომადგენელი
• თამარ კინწურაშვილი, მედიის განვითარების ფონდის (MDF) აღმასრულებელი დირექტორი.
დისკუსიას მოდერაციას უწევდა ნინო გელაშვილი, რადიო თავისუფლება.
პანელის პირველმა მომხსენებელმა, თამარ ჩუგოშვილმა ხაზი გაუსვა 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების მნიშვნელობას ქვეყნის დემოკრატიული განვითარებისთვის და ისაუბრა იმაზე, თუ რამდენად საზიანოა პოლარიზაცია მომავალი არჩევნების კონტექსტში. მისი მოხსენება ძირითადად იმ სპეციფიკას შეეხო, რომლითაც პოლარიზაცია და რადიკალიზაცია ხასიათდება საქართველოში. როგორც მომხსენებელმა აღნიშნა, პირველი, რაც ამ ტენდენციისთვის ნოყიერ ნიადაგს ქმნის, არის პარტიული სისტემის ჩამოუყალიბებლობა. გარკვეულწილად, სწორად ამის შედეგია ისიც, რომ პარტიებს ამ დრომდე არ წარმოუდგენიათ კონკრეტული ხედვა ქვეყნის შემდგომ განვითარებასთან დაკავშირებით. მეორე საკითხი, რომელიც თამარ ჩუგოშვილმა ახსენა, დაკავშირებულია მედიასთან. ქართულ ტელესივრცეში პოლიტიკური ხაზის გამტარებელი მედია უფრო და უფრო მეტად არის წარმოდგენილი. შედეგად, ამომრჩეველი ვერ აკეთებს ინფორმირებულ არჩევანს. აქედან გამოსავალი იქნებოდა ქვეყნის ეკონომიკის ზრდა და სარეკლამო ბაზრის გაფართოება, ასევე საჭიროა, მეტი ალტერნატიული სივრცე გაჩნდეს, სადაც პოლიტიკური დაკვეთის აღსრულება არ მოხდება. მესამე ფაქტორი, რომელიც მომხსენებლის თქმით, ხელს უწყობს პოლარიზაციასა და რადიკალიზაციას, არის საარჩევნო სისტემა. საარჩევნო სისტემის ის მოდელი, რომელიც აქამდე მოქმედებდა საქართველოში, ახალისებდა კონფრონტაციას, რადგან მოგებული იღებდა ყველაფერს, ხოლო წაგებული – არაფერს. როგორც ჩუგოშვილმა აღნიშნა, სწორედ ამიტომაა, რომ მოგებული პარტიის ხელში აღმოჩნდება ხოლმე სასამართლო, მთავრობა, ადგილობრივი თვითმმართველობა, დამოუკიდებელი ინსტიტუტები თუ სხვა.
პანელის მეორე მომხსენებელმა შოთა დიღმელაშვილმა აღნიშნა, რომ არ ჩანს პოლარიზაციის შემცირების პოტენციალი 2020 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში. მან ასევე ისაუბრა დისკრედიტაციაზე აგებულ კამპანიებსა და ნეგატიურ დღის წესრიგზე. მისი თქმით, პოლიტიკოსებს პოზიტიური არაფერი აქვთ შესათავაზებელი ამომრჩევლისთვის. პოლარიზაცია ნამდვილად სისტემური პრობლემაა, რომელიც ხელს უშლის პოლიტიკური ველის განახლებას. მომხსენებელმა ყურადღება გაამახვილა საარჩევნო სისტემის ცვლილებაზე, როგორც პოლარიზაციისა და რადიკალიზაციის სისტემურ გადაწყვეტაზე. პროპორციული საარჩევნო სისტემის ფარგლებში მოგებულს ყველაფერი არ რჩება და ამგვარი სისტემა ადამიანების მეტ ჩართულობას ახალისებს.  შოთა დიღმელაშვილი  სოციალური მედიის პრობლემასაც შეეხო და ხაზი გაუსვა იმ გარემოებას, რომ არ ხდება სიძულვილის ენის, პოლიტიკური რეკლამისა და კონტენტის სპეციალური მარკირება. იქმნება არაავთენტური გვერდები, ხდება დისკუსიის ილუზიის შექმნა და კონფლიქტის წახალისება. ბოლოს, დიღმელაშვილმა ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ ახდენს ხელისუფლება რადიკალური ჯგუფების ინსტრუმენტალიზაციას და აღნიშნა, რომ რადიკალიზაციასა და პოლარიზაციას სჭირდება სისტემური მოგვარება, მაგალითად, საარჩევნო სისტემის ცვლილება და თვითმმართველობის გაძლიერება, რაც ახალ ხალხს გაუხსნიდა გზას პოლიტიკაში მოსასვლელად.
პანელის მესამე მომხსენებელი გახლდათ მიხეილ ბენიძე, რომელმაც თქვა, რომ რადიკალიზაცია და პოლარიზაცია უფრო მეტად ბოლო წლებში გახდა დამახასიათებელი  ქართული პოლიტიკისთვის. ამგვარი ტენდენციების ერთ-ერთი ხელშემწყობი ფაქტორი  საარჩევნო სისტემაა, რომელიც განაპირობებს ისეთ რეალობას, სადაც პოლიტიკურ ძალას ან ყველაფერი აქვს, ან არაფერი. მომხსენებელმა ამომრჩევლებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ აგრესიული რიტორიკა და რადიკალიზაცია ამომრჩევლებშიც შეინიშნება. მაგალითისთვის მან დაასახელა აგრესიული ქმედებები რეგიონებში, ოპოზიციური პარტიების ოფისების დარბევები, პოლიტიკოსების საჯარო შეხვედრების ჩაშლის მცდელობები და სხვა. მიხელ ბენიძემ იმედი გამოთქვა, რომ საარჩევნო ცვლილება თამაშის წესებს შეცვლის, რაც, საბოლოო ჯამში, პოლიტიკური კულტურის ამაღლებას გამოიწვევს და პარტიებს აიძულებს, რომ დაპირისპირების ნაცვლად, თანამშრომლობასა და პოზიტიურ დღის წესრიგზე გააკეთონ აქცენტი.
პანელის მეოთხე მომხსენებელმა, თამარ კინწურაშვილმა თავისი გამოსვლა მედიის ინსტრუმენტალიზაციაზე საუბრით დაიწყო. მან აღნიშნა, რომ სოციალური მედიის განვითარება, გარკვეულწილად, რადიკალიზაციასაც უწყობს ხელს. სოციალური მედია, თავისთავად, დემოკრატიული და პლურალიზმის ხელშემწყობია, მაგრამ ზოგიერთი აქტორი ცდილობს, არასწორად გამოიყენოს და დეზინფორმაციის გავრცელებას შეუწყოს ხელი.
თამარ კინწურაშვილმა აღნიშნა, რომ კრიტიკული მედიის მიმართ მტრული დამოკიდებულება წინა ხელისუფლების დროსაც შეიმჩნეოდა და ახლაც, მტრად აღიქმება, ისევე, როგორც არასამთავრობო ორგანიზაციები, რომლებიც ხელისუფლების კრიტიკით არიან დაკავებულები. კინწურაშვილის თქმით, საქართველოში არ არსებობს კონსოლიდაცია სახელმწიფო და არასახელმწიფო აქტორებს შორის ქვეყნის მთავარ გამოწვევებთან დაკავშირებით. მან, ასევე, ისაუბრა ინფორმაციულ ქაოსზე და აღნიშნა, რომ რუსეთი სხვა ქვეყნებშიც თესავს ინფორმაციულ ქაოსს.  ზოგიერთმა დემოკრატიული გამოცდილების მქონე ქვეყანამაც კი ვერ შეძლო ამის თავიდან აცილება. ამიტომ, მისი თქმით, მნიშვნელოვანია ინფორმაციული სივრცის დაცვა, რაც, პირველ რიგში, სახელმწიფოს პასუხისმგებლობაა. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია მედიის მხრიდან ეთიკის სტანდარტების დაცვა, რათა საზოგადოებამ მედიის მიმართ ნდობა არ დაკარგოს.
მოხსენებების შემდეგ, დისკუსია კითხვა-პასუხის რეჟიმში გაგრძელდა. დამსწრეების შეკითხვები ძირითადად შემდეგ საკითხებს შეეხებოდა: რამდენად არიან პოლიტიკური პარტიები არათანაბარ მდგომარეობაში 2020 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში? რა გავლენა შეიძლება ჰქონდეს არალიბერალური ჯგუფების პოლიტიკურ გააქტიურებას საქართველოში დემოკრატიზაციის პროცესზე? რა როლი აქვს სამოქალაქო საზოგადოებას პოლარიზაციისა და რადიკალიზაციის შემცირებაში?
მთავარი საკითხებირომლებიც კონფერენციის მესამე პანელის მიმდინარეობისას გამოიკვეთა:
• პოლიტიკურ აქტორებს შორის პოლარიზაციასა და რადიკალიზაციას ხელს უწყობს ისეთი საარჩევნო სისტემა, რომელიც გამარჯვებულს განუსაზღვრელ ძალაუფლებას ანიჭებს. ამ მხრივ, მნიშვნელოვანია გატარებული საარჩევნო რეფორმა, რომლის შედეგადაც 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები 120/30-ზე პრინციპით, ხოლო 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნები სრულად პროპორციული სისტემით ჩატარდება.
• საზოგადოების რადიკალიზაციას ხელს უწყობს სოციალური ქსელების პოლიტიკური მიზნებით გამოყენება, ხდება დეზინფორმაციისა და ამომრჩეველთა რადიკალიზაციაზე გათვლილი მასალის გავრცელება. ამ კუთხით მნიშვნელოვანია  დასპონსორებული პოლიტიკური კონტენტის ფინანსური გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და არაავთენტური ქმედებების შეზღუდვა.
• საზოგადოებასა და პოლიტიკურ აქტორებს შორის პოლარიზაციასა და რადიკალიზაციას, გარკვეულწილად, ხელს უწყობენ სატელევიზიო სივრცის ყველაზე მსხვილი აქტორები, რომლებიც როგორც წესი, პოლიტიკური ხაზის გამტარებლები არიან. ამ მხრივ, მნიშვნელოვანია, რომ მედია არ იყოს მხოლოდ დონაციაზე დამოკიდებული, რათა შეძლოს დამოუკიდებლობის გარკვეული ხარისხის შენარჩუნება.
• პოლიტიკურ პარტიებს შორის პოლარიზაციის შერბილებისკენ გადადგმული ნაბიჯების მხრივ აღსანიშნავია საერთაშორისო აქტორების როლი. მაშინ, როდესაც შიდაპოლიტიკურ დონეზე ვერ ხდება საკითხების სათანადო გადაწყვეტა, მნიშვნელოვანია საერთაშორისო თანამეგობრობის ჩართულობა, განსაკუთრებით 2020 წლის არჩევნების კონტექსტში.
• აღსანიშნავია სამოქალაქო საზოგადოების როლიც 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებისთვის. მნიშვნელოვანია, რომ მათ უზრუნველყონ ამომრჩეველთა ცნობიერების ამაღლება მოქალაქეობრივი ვალდებულების შესრულების მნიშვნელობის შესახებ და ასევე, მეტი ძალისხმევით განახორციელონ სადამკვირვებლო ფუნქციები 2020 წლის წინასაარჩევნო პერიოდში.
კონფერენციის სამივე პანელი, რომელიც წელს ონლაინ პლატფორმა ZOOM-ის საშუალებით გაიმართა, ტრადიციულად, დემოკრატიის მხარდაჭერის ეროვნული ფონდის (NED) ფინანსური დახმარებით ჩატარდა.

Polarization and Radicalization of the Electorate: GIP Held the Final Panel of GEODEM2020
On July 14th, Georgian Institute of Politics hosted the third, concluding panel of the 5th Annual Democracy Conference on the issue of Polarization and Radicalization of the Electorate
Main topic of this year’s conference was “Elections in Times of COVID-19: a New Challenge for Georgia’s Uncertain Democracy?”
The first panel, which was held on June 17, was about the 2020 Parliamentary Elections in times of COVID-19, while the second panel, taking place on the 1st of July, discussed the role of international actors and elections.
The final panel of the conference touched upon radicalization of the electorate in Georgia, the ways to handle it and how this process potentially affects democratization.
The speakers of the third panel were:
• Tamar Chugoshvili – Independent Member of Parliament
• Shota Dighmelashvili – Co-founder of “Shame” Movement and Governance Monitoring Centre, Journalist, Executive Editor at Forbes Georgia
• Mikheil Benidze – Senior Advisor, International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED)
• Tamar Kintsurashvili – Executive Director of Media Development Foundation (MDF).
The discussion was moderated by Nino Gelashvili, Radio Liberty.
The first speaker of the panel, Tamar Chugoshvili emphasized the importance of 2020 Parliamentary Elections for democratic development of the country and talked about the damaging effects of polarization in the context of the future elections. In her speech, she mainly touched upon the factors that shape polarization and radicalization in Georgia. As the speaker remarked, the first factor providing a fertile ground for this tendency is an unsophisticated nature of the party system. To some extent, the fact that parties have not yet introduced their detailed visions on further development of the country is the result of this setting. The second factor shaping polarization in Georgia, according to Tamar Chugoshvili, is  the media. Media outlets following political lines are more and more dominant in Georgian TV broadcasting. As a result, voters cannot make informed choices. Economic growth and widening the advertising market would be a way out from this situation. Apart from this, more alternative spaces need to appear, which will be free from carrying out political orders. The third factor that encourages polarization and radicalization is the electoral system, according to the speaker.  The model of an electoral system that had been under work in Georgia until now, has been stimulating confrontation as the winner was taking it all, while losers were taking nothing. As Chugoshvili remarked, this is exactly the reason why courts, government, local self-government, independent institutions, etc.  ended up in the hands of the winning party.
The second speaker of the panel – Shota Dighmelashvili pointed out that there is no potential for decreasing polarization in the pre-election period. He also talked about the campaigns built on discreditation of opponents and negative agenda. As he said, politicians have nothing positive to offer to the voters. Polarization is a systemic problem, indeed, which impedes renewal of the political space. The speaker focused on the change of the electoral system, as a systemic solution against polarization and radicalization. Within the frames of proportional electoral system, the winner does not take everything and this type of system facilitates more engagement of the people. Shota Dighmelashvili mentioned the problem of social media as well, emphasizing that special marking of the instances of hate speech, political advertisement, and content does not occur. Inauthentic pages show up, illusion of discussion is created and conflict is being stirred up. At the end, Dighmelashvili described how in his opinion, the government is instrumentalizing radical groups in Georgia and remarked that radicalization and polarization require systemic solutions such as  changing the electoral system and strengthening the self-governance system that would let new faces into politics.
The third speaker of the panel was Mikheil Benidze, who stated that radicalization and polarization has become more characteristic to Georgian politics in recent years. One of the factors stimulating these tendencies is an electoral system creating the reality, where a political force has either everything or nothing. The speaker noted that aggressive rhetoric and radicalization can be noticed among the voters as well. He provided examples of aggressive actions in regions, raids on the offices of political parties, attempts of disrupting public meetings of politicians, etc. Mikheil Benidze expressed his hope that the change of the electoral system will alter the rules of the game, which in turn will lead a political culture, in which political parties focus on cooperation and positive agenda, rather than on confrontation.
The fourth speaker, Tamar Kintsurashvili began her speech by talking about instrumentalization of the media. She noted that development of social media, to some extent, stimulates radicalization as well. Social media clearly promotes democracy and pluralism, but, at the same time, some actors try to use it in a wrong way and boost disinformation. Tamar Kintsurashvili pointed to the unfriendly attitudes of the current government towards the critical media and mentioned that the same was true for the previous government as well. Critical media are perceived as an enemy and so are those non-governmental organizations, which criticize the government. According to Kintsurashvili, there is no consolidation between the state and non-state actors regarding the main challenges of the country.  She also talked about the informational chaos and noted that Russia is cultivating the latter in other countries as well. Even some mature democracies were not able to avoid it. Therefore, according to Tamar Kintsurashvili, it is important to protect the informational space, which is the responsibility of the state in the first place. Besides, complying with ethical standards is important for the media to maintain trust of the society.
Speeches were followed by the Q&A sessions. Questions of the attendees mainly addressed the following issues: How much inequality political parties face in the 2020 pre-election period? How does the political activity of illiberal groups affect the democratization process in Georgia?  What is the role of civil society in reducing polarization and radicalization?
In sum, the major issues that were highlighted on the third panel of the conference:
• Polarization and radicalization among political actors are by large stimulated by the electoral system which gives indefinite power to the winner. In this regard, electoral reform is essential as according to this reform, the 2020 Parliamentary Elections will be based on the 120/30 principle and the 2024 Parliamentary Elections will be on a fully proportional system.
• Using social media networks for political purposes enhances radicalization of the society as disinformation and the materials oriented to radicalize the electorate are disseminated. In this regard, ensuring financial transparency of sponsored political content and limiting inauthentic actions are essential.
• Polarization and radicalization among the society and political actors are, to some extent, stimulated by the biggest players of the television media, which usually follow political lines. It is important that the media does not depend only on donations in order to maintain a certain extent of independence.
• The role of international actors is important in terms of softening polarization among political parties. As there are no resources to resolve these issues domestically, engagement of the international community is instrumental, especially in the context of the 2020 elections.
• In addition, civil society has an important role in the 2020 Parliamentary Elections with regard to the raising awareness of the electorate about their civic duties. Apart from that, civil society organizations should put more effort in carrying out the observer functions during the 2020 pre-election period.
All three panels of the Annual Democracy Conference, which took place via the online platform ZOOM this year, were traditionally financially supported by the National Endowment for Democracy (NED).