პოლიტიკის კოლოქვიუმი – წინასაარჩევნო დისკუსია
17 სექტემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP) უმასპინძლა პოლიტიკის კოლოქვიუმს – წინასაარჩევნო დისკუსიას. Covid-19-ის პანდემიის პირობებში, ეს იყო GIP-ის მიერ ორგანიზებული პირველი ლაივ ღონისძიება, რომელიც სასტუმრო “რედისონ ბლუ ივერიაში” გაიმართა. დისკუსია მიზნად ისახავდა პარტიული პროგრამების განხილვასა და პოლიტიკურ დისკუსიაში მოქალაქეთა, განსაკუთრებით კი ახალგაზრდობის, ჩართულობის წახალისებას.
ღონისძიება ორი პანელისგან შედგებოდა: 1. საქართველოში არსებული ძირითადი პოლიტიკური პარტიების ლიდერებს შორის სტრუქტურირებული დისკუსია, პარტიების წინასაარჩევნო პროგრამების შესახებ; 2. ახალგაზრდული მანიფესტის წარდგენა და პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების მხრიდან მისი შეფასება.
ღონისძიება გაიმართა დემოკრატიის მხარდაჭერის ეროვნული ფონდისა (NED) და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.
კოლოქვიუმი მისასალმებელი სიტყვით გახსნა GIP-ის დირექტორმა, პროფ. კორნელი კაკაჩიამ. მან მოკლედ მიმოიხილა ის ორი პროექტი, რომლის ფარგლებშიც იყო ღონისძიება ორგანიზებული. პროფ. კაკაჩიამ ასევე, ხაზი გაუსვა პოლიტიკის კოლოქვიუმის ძირითად მიზნებს და ღონისძიების დღის წესრიგი გააცნო აუდიტორიას. მისასალმებელ სიტყვას მოჰყვა პეტრას აუშტრევიჭუსის – ევროპარლამენტის წევრი, ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციის წევრი – ვიდეო მოხსენება. მან საქართველოს მომავალი საპარლამენტო არჩევნების მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ არჩევნები და არჩევნების შედეგების გამოცხადების პროცესი საფუძვლიანად იქნება გაანალიზებული ევროკავშირის მიერ, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისთან (OSCE/ODIHR) ერთად.
პირველ პანელს, რომელიც სტრუქტურირებული დისკუსიის ფორმატში მიმდინარეობდა, მოდერაციას პროფ. დავით აფრასიძე, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტიკის მეცნიერების პროფესორი უწევდა. საქართველოში არსებულ ექვს ძირითად პარტიას შემდეგი მომხსენებლები წარმოადგენდნენ:
ხატია დეკანოიძე, ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა
ზურაბ ჯაფარიძე, გირჩი
ზურაბ ჭიაბერაშვილი, ევროპული საქართველო
გიორგი ვაშაძე, სტრატეგია აღმაშენებელი
გრიგოლ გეგელია, ლელო საქართველოსთვის
ლაშა ჩხარტიშვილი, საქართველოს ლეიბორისტული პარტია.
თითოეულ მომხსენებელს, დისკუსიის თითო რაუნდში, 2 წუთი ჰქონდა იმისთვის, რომ პარტიის ხედვა წარმოედგინა შემდეგ საკითხებთან დაკავშირებით:
საგარეო პოლიტიკა და თავდაცვა; ტერიტორიული მთლიანობა
ეკონომიკური განვითარება / ბიუჯეტი / ბიზნესი და ინვესტიციები / რეგიონული განვითარება / ჯანდაცვა და სოციალური პოლიტიკა
განათლება, სპორტი და მეცნიერება
ეკოლოგია და ტურიზმი, ტრანსპორტი და გზის უსაფრთხოება
დემოკრატია და კარგი მმართველობა (მასმედია, ადამიანის უფლებები, სამოქალაქო საზოგადოება, პოლიტიკური პარტიები, კორუფცია).
პანელის დასასრულს, დამსწრე აუდიტორიას შესაძლებლობა ჰქონდა, მისთვის საინტერესო შეკითხვები პოლიტიკური პარტიის ლიდერებისთვის დაესვა.
პოლიტიკის კოლოქვიუმის მეორე პანელი ახალგაზრდების პოლიტიკაში ჩართულობის საკითხს შეეხებოდა. მისი მთავარი მიზანი იყო ახალგაზრდული მანიფესტის წარდგენა, რომელიც 150 ახალგაზრდის იდეებზე დაყრდნობით მომზადდა მთელი საქართველოს მასშტაბით; მეორე პანელის მიზანი ასევე იყო დისკუსიის წახალისება ახალგაზრდების მიერ იდენტიფიცირებული გამოწვევებისა და მათი დაძლევის გზების გარშემო.
ახალგაზრდული მანიფესტი მომზადდა პროექტის #GEOYOUTH2020 – „ახალგაზრდების ჩართულობა საქართველოს პოლიტიკურ პროცესებში“ ფარგლებში, რომელიც განხორციელდა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) მიერ, გერმანულ პარტნიორ ორგანიზაცია Polis180-თან თანამშრომლობითა და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ფინანსური მხარდაჭერით.
მეორე პანელი გახსნა GIP-ის დირექტორის მოადგილემ, რენატა სკარჯუტე-კერესელიძემ, რომელმაც ისაუბრა იმაზე, თუ რამდენად საჭიროა ახალგაზრდების ჩართულობა ქვეყნის ჯანსაღი დემოკრატიული განვითარებისთვის. აუდიტორიას ასევე მიესალმნენ: ბარბარა დე ჩაშელი, საქართველოში გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის საელჩოს პირველი მდივანი კულტურის, პოლიტიკისა და პრესის საქმეთა მიმართულებით; ფრაუკე ზიბასი და ანა კიკნაძე, პროექტის გუნდის წევრები POLIS180-დან, რომლებმაც პროექტის დეტალებზე ისაუბრეს.
ახალგაზრდული მანიფესტი, რომელიც GIP-ის პროექტის გუნდის წევრებმა – ნინო ჯიბუტმა და გვანცა იჩქითმა წარადგინეს, ასახავს იმ გამოწვევებს, რომლებსაც ახალგაზრდები აწყდებიან პოლიტიკაში ჩართულობის კუთხით და გვთავაზობს ახალგაზრდების რეკომენდაციებს ამ გამოწვევების დასაძლევად.
სულ 9 ძირითადი გამოწვევა გამოიკვეთა, რომელიც საქართველოში ახალგაზრდების პოლიტიკურ პროცესებში მონაწილეობისთვის ძირითად დაბრკოლებას წარმოადგენს:
ადამიანური და ეკონომიკური რესურსების ნაკლებობა და ინფორმაციაზე დაბალი ხელმისაწვდომობა
გენდერული და ეთნიკური სტერეოტიპები
განათლების დაბალი დონე სხვადასხვა საფეხურზე: სკოლა, უნივერსიტეტი და არაფორმალური განათლება
ინიციატივებისა და პლატფორმების ნაკლებობა ახალგაზრდების პოლიტიკურ პროცესებში ჩართულობისთვის
ეთნიკური უმცირესობების მიმართ დისკრიმინაციული დამოკიდებულებები
პოლიტიკური პარტიების მიმართ ნდობის დაბალი დონე/ნიჰილიზმი
პარტიების სტრუქტურაში ახალგაზრდებისთვის შესაძლებლობებისა და ახალგაზრდა ამომრჩეველზე ორიენტირებული პოლიტიკის არარსებობა
პოლარიზებული/ჩაკეტილი პოლიტიკური გარემო
ნეპოტიზმი.
მანიფესტს განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების წინ და კარგი საშუალებაა პოლიტიკური პარტიებისთვის ახალგაზრდების პრობლემებისა და საჭიროებების გასაცნობად და შემდეგ წინასაარჩევნო პროგრამებში გასათვალისწინებლად.
მანიფესტის წარდგენის შემდეგ, პანელის მონაწილე ექვსი ძირითადი პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენლებს საშუალება ჰქონდათ, ორი წუთის განმავლობაში შეეფასებინათ მანიფესტი და პარტიის ხედვა გაეზიარებინათ მასში ასახული გამოწვევების შესახებ.

On 17th of September Georgian Institute of Politics (GIP) hosted a Policy Colloquium Pre-Election Debate – the first live event, which GIP has organized since the start of the Covid-19 pandemic. The Policy Colloquium, which took place at Radisson Blue Iveria, aimed at facilitating the debate on party programs, their stance on cross-cutting issues and promoting citizens’ – especially of the youth’s – involvement in political discussion. The event consisted of the two panels:
1. A structured debate about party programs among the leaders of the major political parties of Georgia and 2. The presentation of the Youth Manifesto accompanied by the reflection on the Manifesto from the side of the party representatives. The event took place with the financial support of the National Endowment for Democracy (NED) and the German Foreign Office.
The Colloquium was opened up with the opening remarks by Prof. Kornely Kakachia, Director of GIP, who welcomed the speakers and the guests, provided a brief outline of the two projects under which the event was organized, highlighted the key goals of the event itself and walked the audience through the event agenda. The opening remarks were followed by a video speech by Petras Auštrevičius, Member of the European Parliament and the Member of the Delegation to the EuroNest Parliamentary Assembly, who discussed the importance of the upcoming elections in Georgia and highlighted that the elections itself as well as the process of announcing the election results will be thoroughly analyzed by the EU and the OSCE/ODIHR.
The first panel, which was organized in the format of structured debate, was moderated by Prof. Davit Aprasidze, Professor of Political Science, Ilia State University. Six leading parties were represented by the following speakers:
Khatia Dekanoidze, United National Movement
Zurab Japaridze, Girchi
Zurab Chiaberashvili, European Georgia
Giorgi Vashadze, Strategy Aghmashenebeli
Grigol Gegelia, Lelo Georgia
Lasha Chkhartishvili, Labor Party of Georgia
Each speaker was given 2 minutes in each round of the debate to present the vision of their respective party regarding the following topics:
Foreign policy and defense; Territorial integrity;
Economic development/Budget/Business and Investments/Regional development/Healthcare and Social Policy;
Education, Science and Sports;
Ecology and tourism/Transportation and road safety;
Democracy and good governance (mass media, human rights, civil society, political parties, corruption).
At the end of the panel, the audience was given an opportunity to ask the questions of their interest directly to the party leaders.
The second panel of the Policy Colloquium focused specifically on the youth engagement in politics. The major goal of this panel was to present the Youth Manifesto created with the engagement of more than 150 young people from all the regions of Georgia and to open up the discussion around the challenges identified and the potential solutions proposed by the young people themselves. The Youth Manifesto was prepared under the framework of the project “GEOYOUTH2020: Manifesto Engaging Youth in Politics in Georgia” implemented by GIP in partnership with the German grass-root think-tank organization POLIS180 with the financial support of the German Federal Foreign Office.
The panel was opened up by the GIP Deputy Director Renata Skardžiūtė-Kereselidze, who spoke about the importance of youth participation for healthy democratic development. Welcoming remarks were also made by Barbara de Tschaschell, First Secretary for Cultural, Political and Press Affairs, Embassy of the Federal Republic of Germany to Georgia. Frauke Seebass and Anna Kiknadze, members of the project team from the side of POLIS180 addressed the audience and presented the details of the project itself.
The Manifesto, which was presented by the two members of the project team from GIP – Nino Jibuti and Gvantsa Ichkiti, outlines the challenges young people face to become more politically engaged and the suggestions proposed on how to address them. 9 main challenges were identified which hinder young people’s political participation in Georgia:
The Lack of Human and Economic Resources and Limited Access to Information
Gender and Ethnic Stereotypes
Poor Education Quality on Different Levels: School, University, and Non-Formal Education
A Lack of Initiatives and Platforms for Engaging Youth in Political Processes
Discriminatory Treatment of Ethnic Minorities
A Lack of Trust in Political Parties/Nihilism
The absence of opportunities for youth in party units and young-voter oriented policies
Polarized/Closed Political Environment
Nepotism
The Manifesto carries additional importance as it comes before the 2020 parliamentary elections and offers an opportunity for political parties to learn about the challenges faced by young people in Georgia. After the presentation of the Manifesto, the representatives of the six leading parties present at the panel were given two minutes each to reflect on the Manifesto and discuss how their respective party could respond to the challenges posed by the youth. At the end of the panel, participants of the GEOYOUTH2020 project had a chance to respond to the reflection of the politicians.