სექტემბერი 12, 2024 GIP
პოლიტიკის დიალოგი ქუთაისში – ადგილობრივი დღის წესრიგი მომავალი არჩევნებისთვის: ამომრჩევლის პერსპექტივები
11 სექტმებერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის (GIP) ორგანიზებით,  ბერლინში ევროპული პოლიტიკის ინსტიტუტთან (IEP) თანამშრომლობით, გაიმართა პოლიტიკის დიალოგი სახელწოდებით “ადგილობრივი დღის წესრიგი მომავალი არჩევნებისთვის: ამომრჩევლის პერსპექტივები.”
საქართველოში მოახლოებული საპარლამენტო არჩევნების ფონზე, პოლიტიკური დებატების დიდი ნაწილი საგარეო პოლიტიკური ორიენტაციისა და ევროკავშირში ინტეგრაციის მომავლის საკითხმა დაიკავა. თუმცა, ყოველივე ამის ფონზე, ასევე, მეტად მნიშვნელოვანია ამომრჩეველთა მოლოდინების შეფასება და პარტიების წახალისება, მოამზადონ ადგილობრივი დღის წესრიგი მათი პოტენციური ამომრჩევლების საჭიროებებზე დაყრდნობით. ამის საპასუხოდ, პოლიტიკის დიალოგმა გააერთიანა ადგილობრივი აქტივისტები, სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, ჟურნალისტები და მეწარმეები, რათა განეხლათ ადგილობრივი პრიორიტეტები მომავალი არჩევნებისთვის.
პოლიტიკის დიალოგი მიზნად ისახავდა, ხელი შეეწყო კონსტრუქციული საუბრებისთვის  ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებს შორის ქუთაისში, საქართველოში, რათა შემდგომში განიხილონ ადგილობრივი დღის წესრიგი, რომელიც უნდა იყოს განსაზღვრული მომავალი საპარლამენტო არჩევნებისთვის. ღონისძიებამ ერთმანეთს დააკავშირა პოლიტიკური ელიტის გეოპოლიტიკური ფოკუსი და ამომრჩეველთა ადგილობრივი საზრუნავი. პოლიტიკურ დებატებზე საუბარი იყო არა მხოლოდ საქართველოს დემოკრატიისა და ევროინტეგრაციის მომავალის შესახებ, არამედ პრაქტიკულ, ყოველდღიურ საკითხებზე, რომლებიც გავლენას ახდენს ადგილობრივ თემებზე. შესაბამისად, დისკუსიმ საფუძველი შექმნა მომავალში პოლიტიკურ პარტიებთან ჩართულობისთვის და მიზნად ისახავს ქართული საზოგადოების დეპოლარიზაციის ხელშეწყობას. დისკუსიის დასაწყისში GIP-იმ წარადგინა პოლიტიკის მემორანდუმი – „პოლიტიკა ყოველთვის ადგილობრივია.“
• ქართული პოლიტიკური ელიტა მოახლოებულ არჩევნებს რეფერენდუმად აყალიბებს საქართველოს დემოკრატიისა და ევროპული მომავლისთვის – მაგრამ რა არის ამომრჩევლების მოლოდინები, რას აძლევენ ხმას? რა დგას ევროკავშირში ინტეგრაციის ლოზუნგების უკან?
• ამომრჩევლების ინტერესები სრულად/სათანადოდაა წარმოდგენილი პოლიტიკური პარტიების წინასაარჩევნო კამპანიებში? რა მოლოდინი აქვს ადგილობრივ მოსახლეობას პოლიტიკოსებისა და მოახლოებული არჩევნების მიმართ?
ივენთი ორგანიზებულია ბერლინში Institut für Europäische Politik (IEP)-თან თანამშრომლობით, პროექტის „საქართველოს სამოქალაქო საზოგადოება ევროკავშირში ინტეგრაციისთვის GEO4EU“ ფარგლებში, რომელიც მხარდაჭერილია გერმანიის ფედერალური საგარეო უწყების მიერ აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებისა და რუსეთისათვის, სამოქალაქო საზოგადოების თანამშრომლობის პროგრამის მეშვეობით.

Policy Dialogue in Kutaisi – Local Agendas for the Upcoming Elections: Voter Perspectives
On September 11, 2024, the Georgian Institute of Politics (GIP), in cooperation with the Institut für Europäische Politik (IEP) e.V. in Berlin, organized a policy dialogue titled “Local Agendas for the Upcoming Elections: Voter Perspectives.”
In light of the upcoming parliamentary elections in Georgia, the issue of foreign policy orientation and the future of EU integration have occupied a bigger part of the political debate. However, amidst this context, it is just as important to assess the voter expectations and encourage parties to prepare local agendas based on the needs of their potential constituents. The EU integration process, while geopolitical, also focuses on local reforms and development – which requires a vision for a reform-based political agenda. In response to this gap in political debate, the policy dialogue brought together local activists, civil society representatives, journalists, and entrepreneurs to discuss local priorities for the upcoming elections.
The Policy Dialogue aimed to foster a constructive conversation among local stakeholders in Kutaisi, Georgia, to identify and discuss the local agendas that should inform the upcoming parliamentary elections. The purpose of the event was to bridge the gap between the political elite’s geopolitical focus and the electorate’s local concerns, ensuring that the political debate encompasses not only the future of Georgia’s democracy and European integration but also the practical, everyday issues that affect local communities. Therefore, the local discussion served as a basis for future engagement with the political parties and aimed to contribute to a depolarisation of Georgian society. GIP presented a policy memo “All Politics is Local” to kick off the discussion.
The discussion centered around the following questions:
• Georgian political elite frame the upcoming elections as a referendum for Georgia’s democracy and European future – but what are the voters expecting to vote for? What stands behind the slogans of EU integration?  2
• Do voters feel represented by the political parties through their pre-election campaigns? What are the expectations of the local population towards the politicians and the upcoming elections?
The event was organized with Institut für Europäische Politik (IEP) e.V. in Berlin in the framework of the project “Georgian Civil Society for EU Integration GEO4EU”, supported by the Federal Foreign Office through the Civil Society Cooperation Programme for the Eastern Partnership countries and Russia.