აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ – მეგობრობის 30 წელი
2022 წლის 5 მაისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა ვირტუალური მრგვალი მაგიდა აშშ-საქართველოს სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ – მეგობრობის 30 წელი.
ღონისძიება მიეძღვნა ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის დიპლომატიური ურთიერთობების დამყარების 30 წლის იუბილეს.
მაღალი დონის მრგვალი მაგიდის დისკუსიის გარშემო შეიკრიბნენ ისეთი გამორჩეული მომხსენებლები, როგორებიც არიან: ელჩი კენეტ იალოვიცი, აშშ-ის ყოფილი ელჩი ბელორუსის რესპუბლიკაში 1994-1997 წლებში და საქართველოში 1998-2001 წლებში); ელჩი მეთიუ ბრაიზა, სახელმწიფო მდივნის თანაშემწის ყოფილი მოადგილე და თეთრ სახლში ეროვნული უშიშროების საბჭოს შტაბის დირექტორი აშშ-ს თურქეთთან, კვიპროსთან, საბერძნეთთან, ცენტრალურ აზიასთან და სამხრეთ კავკასიასთან ურთიერთობის საკითხებში; პროფ. ს. ნილ მაკფარლეინი, ოქსფორდის უნივერსიტეტის პოლიტიკისა და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტი; დოქტორი ლინკოლნ მიტჩელი, საერთაშორისო და საზოგადოებრივ საქმეთა სკოლა, კოლუმბიის უნივერსიტეტი.
დისკუსიის მონაწილეებმა განიხილეს ორ ქვეყანას შორის 30 წლიანი დიპლომატიური ურთიერთობის მთავარი ასპექტები, მოვლენები და შედეგები. Შეხვედრის განმავლობაში  გამოითქვა შეხედულებები იმის თაობაზე თუ რა მიმართულებით ვითარდება შეერთებული შტატებისა და საქართველოს ურთიერთობა  და როგორია სამომავლო პერსპექტივები.
Მრგვალი მაგიდის დისკუსიის ფარგლებში Მომხსენებლებმა უპასუხეს შემდეგ კითხვებს:
• რა იყო მთავარი ეტაპები და მიღწევები აშშ-საქართველოს ურთიერთობებში ბოლო სამი ათწლეულის განმავლობაში?
• რა არის ახალი შესაძლებლობები და გამოწვევები, რასაც რეგიონში მიმდინარე გეოპოლიტიკური ძვრები უქმნის ამ პარტნიორობას?
• რა შეიძლება იყოს ახალი ინიციატივები და პროგრამები, რომლებიც კიდევ უფრო გააძლიერებს ურთიერთობას ორ ქვეყანას შორის?
აქტიური და ნაყოფიერი დისკუსიის შემდეგ, ვირტუალური მრგვალი მაგიდის მოდერატორმა, დოქტორმა მამუკა წერეთელმა (კოლუმბიის ოლქი, აშშ, ცენტრალური აზიისა-კავკასიის ინსტიტუტისა და აბრეშუმის გზის სწავლების პროგრამის ერთობლივი ცენტრის უფროსი მკვლევარი; კვლევითი დეპარტამენტის დირექტორი) გამოთქვა სურვილი კიდევ ერთხელ გაიმართოს მსგავსი მრგვალი მაგიდა, რომელიც ფოკუსირებული იქნება აშშ-საქართველოს ურთიერთობის სპეციფიკურ საკითხებზე, რომელში მონაწილეობის სურვილი დისკუსიის მომხსენებლებმაც გამოთქვეს.

On May 5, 2022, the Georgian Institute of Politics organized the virtual roundtable discussion: “30 Years of Friendship: Virtual Roundtable Discussion on the US-Georgian Strategic Partnership”, which referred to 30 years of establishing diplomatic relations between the United States of America and Georgia.
The high-level online discussion brought together distinguished speakers: Ambassador (ret.) Kenneth Yalowitz, former U.S. Ambassador to the Republic of Belarus from 1994-1997 and to Georgia from 1998-2001); Ambassador (ret.) Matthew Bryza, Former Deputy Assistant Secretary of State and Director on the National Security Council Staff at the White House for U.S. relations with Turkey, Cyprus, Greece, Central Asia, and the South Caucasus; Prof. S. Neil MacFarlane, Department of Politics & International Relations, the University of Oxford; Dr. Lincoln Mitchell, School of International and Public Affairs, Columbia University; and Prof. Kornely Kakachia, Director, the Georgian Institute of Politics. They overviewed thirty years of partnership between the United States and Georgia and offered their insights on where this relationship is heading, answering the following questions:
- What have been the main milestones and achievements in US-Georgian relations for the last three decades?
- What are the new opportunities and challenges that the ongoing geopolitical shifts in the region pose to this partnership?
- What could be new initiatives and programs that would further boost the relationship between the two countries?
After a fruitful discussion the moderator of the virtual roundtable Dr. Mamuka Tsereteli (Sr. Fellow for Eurasia at American Foreign Policy Council’sCentral Asia-Caucasus), encouraged us to continue with similar discussions, which would focus on the specific issues of US-Georgia relations.
_______________
This year marks 30 years since the establishment of the diplomatic relationship between the United States of America and Georgia. For the last three decades, the two countries have cemented strategic partnerships and close links. For years, this relationship was marked by important milestones such as the Georgia Train and Equip Program, GeorgiaSustainment and Stability Operations Program, US Georgia Charter on Partnership, and many more. The United States, regardless of the administration in the White House, has been a fierce supporter of Georgia’s Euro-Atlantic aspirations and Tbilisi’s key ally in the international arena.
Strong bonds between the two are also reflected in the public perception, as for many years in a row, Georgians see the USA as the main friend of the country. However, there is a growing impression that this partnership is developing by inertia, and a new impetus or vision that will further strengthen this relationship is needed.