პარტიული პოლიტიკის სკოლის დახურვა – გაზაფხულის სესია 2022
27 მარტს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით, პარტიული პოლიტიკის სკოლა 2022-ის გაზაფხულის სესია დაიხურა, რომელიც პროექტის „მდგრადი პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება ქართულ პოლიტიკურ პარტიებს შორის“ პირველი ეტაპია.
აღნიშნული პერიოდის განმავლობაში პოლიტიკის სკოლის მონაწილეებმა იმუშავეს ისეთ საკითხებზე, როგორიცაა:
• ისტორიული გაკვეთილები: კონსესუსის ტრადიცია საქართველოში.
• პოლიტიკური პოლარიზაციიდან პოლიტიკურ შეჯიბრებამდე: რა არის პარტიების ინტერესი?
• არალიბერალური გამოწვევების პირისპირ: მიზეზები, შედეგები და საშუალებები.
• უსაფრთხოება და თავდაცვა, როგორც პოლიტიკური პროცესის (კულტურის) და საზოგადოების მონაწილეობის კონსენსუალური შედეგი, არჩევნები, არჩევნების გეოგრაფია და საზოგადოებრივ-სოციალური განზომილებები.
პროექტის მომდევნო ეტაპიდან პარტიის წევრებისა და სამოქალაქო საზოგადოებისგან შემდგარი სამუშაო ჯგუფები განახორციელებენ საველე კვლევებს იმის შესახებ, თუ რას ელის ამომრჩეველი პარტიებისგან საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში. მთავარი მიგნებების საფუძველზე მონაწილეთა ჯგუფი შექმნის ერთობლივ დოკუმენტს, რომელიც გახდება ერთგვარი გზამკვლევი პოლიტიკური პარტიებისთვის ღირებულებებზე დაფუძნებული პოლიტიკური კულტურის მშენებლობის გზაზე.
პარტიული პოლიტიკის სკოლის საგაზაფხულო სესია არის პროექტ „მდგრადი პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება ქართულ პოლიტიკურ პარტიებს შორის“ პირველი, თეორიულ-პრაქტიკული ნაწილი. პროექტი საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით და საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს მხარდაჭერით ხორციელდება და აერთიანებს როგორც პოლიტიკური პარტიების წევრებს, ისე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებს.

On March 27 the closing ceremony of the School on Party Politics was held. The spring session of the School on Party Politics is the first, theoretical part of the project “Strengthening sustainable political culture among Georgian political parties”.
At the first stage of the project, participants have been working on the following issues:
- History lessons: traditions of consensus in Georgia.
- From political polarization to political competition: what are the interests of parties?
- Facing the Illiberal Challenge: Causes, Consequences, and Remedies.
- Security and Defense as a result of the political consensus process and public participation, and elections, electoral geography, and its socio-political dimensions.
From the next stage of the project, working groups compromised of political parties and civil society members will conduct field works to research what are the expectations of political parties from the electorate in different regions. Based on the main findings, participants will create a document that will constitute a certain guide in the process of building the issue and value-based political culture.
The project is implemented by the Georgian Institute of Politics with the support of the Embassy of the Swiss Confederation in Georgia and it brings together members of political parties as well as civil society representatives.