პოლიტიკური პერსპექტივები სომხეთიდან და საქართველოდან: “KAS-GIP საგარეო პოლიტიკის საუბრები” ერევანში გაიმართა
“KAS-GIP საგარეო პოლიტიკის საუბრების” სამხრეთ კავკასიის სერია დაიწყო მრგვალი მაგიდის დისკუსიით თემაზე ,,პოლიტიკური პერსპექტივები სომხეთიდან და საქართველოდან: ევროკავშირის როლი სამხრეთ კავკასიაში მიმდინარე ტექტონიკური ცვლილებების ფონზე.“ ღონისძიება 13 მაისს სომხეთში, ქალაქ ერევანში გაიმართა.
“KAS-GIP საგარეო პოლიტიკის საუბრების” ეს სესია მოიცავდა საქართველოსა და სომხეთის ევროპეიზაციის ფაქტორების ანალიზს მიმდინარე გეოპოლიტიკურ კონტექსტში. 2020 წელს ყარაბაღის მეორე ომისა და 2022 წელს უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ, კავკასიის გეოპოლიტიკური ლანდშაფტი მნიშვნელოვან ცვლილებებს განიცდის. ისტორიულად ეს რეგიონი წარმოადგენს ინტენსიური გეოპოლიტიკური კონკურენციის ადგილს, მაგრამ ბოლო მოვლენებმა განაპირობა ისეთი ცვლილებები, როგორიც ცივი ომის დასრულების შემდეგ არ გვინახავს.
ამავდროულად, ევროკავშირის გაზრდილმა გეოპოლიტიკურმა ამბიციებმა,  სამხრეთ კავკასიაში რეგიონული დომინირების სურვილი გააღვიძა ისეთ სახელმწიფოებში, როგორიცაა რუსეთი, თურქეთი ან ირანი. ბრიუსელმა თავისი ფიზიკური წარმომადგენლობა სომხეთში სადამკვირვებლო მისიის განლაგებით, ხოლო პოლიტიკური ჩართულობა – საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებით გაზარდა. აზერბაიჯანთან კონფლიქტში ჩართულ სომხეთს რუსეთის პოზიციამ იმედები გაუცრუა. შესაბამისად, სომხეთისთვის ევროკავშირის ეს გადაწყვეტილება მისასალმებელი აღმოჩნდა, რაც მიანიშნებს ევროკავშირთან და სხვა აქტორებთან კავშირების კიდევ უფრო მეტად გაძლიერების შესაძლებლობაზე.
თუმცა, მიუხედავად ამისა, საკითხავია რამდენად შესაძლებელია რუსულმა ფაქტორებმა აღნიშნული პროცესი შეაფერხოს. რუსეთი სამხეთ კავკასიაში გავლენებს მნიშვნელოვნად ინარჩუნებს, აბალანსებს ურთერთობებს სხვა რეგიონულ ძალებთან, ფლობს ეკონომიკურ და სამხედრო ბერკეტებს საქართველოსა და სომხეთში, ასევე, წარმოქმნის სხვადასხვა ფორმის ჰიბრიდულ საფრეთხეებს და აქვს საკმაოდ დიდი პოტენციალი დესტაბილიზაციისთვის.
ევროკავშირი გამოხატავს მზაობას კიდევ უფრო მეტად გააღრმავოს თანამშრომლობა საქართველოსა და სომხეთთან და ასევე, პრიორიტეტებში დაამატოს თავდაცვა და უსაფრთხოებაც. თუმცა, ბრიუსელს მაინც აკრიტიკებენ სამხრეთ კავკასიაში სტრატეგიული ხედვის ნაკლებობის გამო, განსაკუთრებით რუსეთთან, აგრეთვე, თურქეთთან და ირანთან მიმართებაში. ამ ცვლილებებისა და გამოწვევების გათვალისწინებით, დროა ვიფიქროთ ევროკავშირის როლის პოტენციურ შესაძლებლობებზე სამხრეთ კავკასიაში და საერთო დღის წესრიგზე ინტეგრაციის მსურველ ქვეყნებთან, საქართველოსა და სომხეთთან.
მრგვალი მაგიდის დისკუსიამ შეკრიბა ექსპერტები სომხეთიდან, საქართველოდან და ევროკავშირიდან, საქართველოსა და სომხეთში ევროპეიზაციის ფაქტორების გასაანალიზებლად.
დისკუსიას მოდერირება გაუწია სტეფან მალერიუსმა, კონრად-ადენაუერის ფონდის ხელმძღვანელმა სამხრეთ კავკასიაში. შესავალი სიტყვა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფ. კორნელი კაკაჩიამ წარმოთქვა. ღონისძიების მთავარი მომხსენებელი იყო სომხეთში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელის მოადგილე იან პლეზინგერი.
დისკუსია ეფუძნებოდა გერმანიის საერთაშორისო და უსაფრთხოების საკითხთა ინსტიტუტის (SWP) აღმოსავლეთ ევროპისა და ევრაზიის კვლევის სამმართველოს წევრის, დოქტორი ფრანცის კასმოლნიკის მიერ ჩატარებული კვლევის წინასწარ დასკვნებს. მან წარმოადგინა პრეზენტაცია თემაზე „ევროკავშირის როლის პოტენციალი სამხრეთ კავკასიის რეგიონში: სომხეთსა და საქართველოში.“ პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობას იღებდნენ ნინო კალანდაძე, ჭავჭავაძის ცენტრის დამფუძნებელი და აღმასრულებელი დირექტორი, საგარეო საქმეთა მინისტრის ყოფილი მოადგილე, ყოფილი პარლამენტარი; პროფ. შალვა ძებისაშვილი, საქართველოს უნივერსიტეტის პოლიტიკური მეცნიერებისა და საერთაშორისო ურთიერთობების პროგრამის ხელმძღვანელი; ანაჰიდე პილიბოსიანი, APRI სომხეთის სტრატეგიისა და განვითარების ვიცე პრეზიდენტი; და ჯონი მელიქიანი, ორბელის სამეცნიერო-ანალიტიკური ცენტრის უფროსი თანამშრომელი.

KAS-GIP Foreign Policy Talks launched its South Caucasus edition with a roundtable discussion “Policy Perspectives from Armenia and Georgia: Reflecting on the EU’s Role in Light of Tectonic Shifts in the South Caucasus” held on May 13, 2024, in Yerevan, Armenia.
This session of KAS-GIP Foreign Policy Talks featured an analysis of Europeanization factors in Georgia and Armenia in the current geopolitical context. Since the second Karabakh war in 2020 and Russia’s invasion of Ukraine in 2022, the geopolitical landscape in the Caucasus has been undergoing significant shifts. This region has historically been a site of intense geopolitical competition, but the recent events have led to changes not seen since the end of the Cold War.
At the same time, the EU’s increased level of geopolitical ambition has led to a desire to challenge the dominance of regional powers in the South Caucasus such as Russia, Turkey or Iran. Brussels expanded its physical presence by deploying a monitoring mission in Armenia, and its political engagement – by granting candidate status to Georgia. Armenia welcomed this decision, as Yerevan’s disillusionment with Russia’s stance in the conflict with Azerbaijan hints at opportunities for strengthening ties with the EU and with other actors.
Still, the question remains, to what extent the Russian factor might hinder this process. Russia retains significant influence in the South Caucasus, balancing relations with other regional powers, continuing economic and military leverage in both Georgia and Armenia, various forms of hybrid threats, and significant potential to destabilize.
The EU is showing a willingness to upgrade its cooperation agenda with Georgia and Armenia and has introduced defense and security among its priorities. However, Brussels has also been criticized for the lack of strategic vision for the South Caucasus, in particular vis a vis Russia, but also Turkey and Iran. In light of these shifts and challenges, it is high time to reflect on the potential of the EU’s role in the South Caucasus and the shared agenda that could be pursued with the countries seeking closer integration, Georgia and Armenia.
To analyze Europeanization factors in Georgia and Armenia, the roundtable discussion brought together experts from Armenia, Georgia, and the EU.
The session was moderated by Stephan Malerius, Head of the Konrad-Adenauer-Stiftung in the South Caucasus. Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics provided introductory remarks. The keynote speaker of the event was Jan Plesinger, Deputy Head of the Delegation of the European Union to Armenia.
The discussion was based on the preliminary findings of research conducted by Dr. Franziska Smolnik, Associate, Eastern Europe, and Eurasia Research Division of the German Institute for International and Security Affairs (SWP). She delivered a presentation, “Potential of the EU’s role in the South Caucasus region: Armenia and Georgia,” which kicked off the discussion with Georgian and Armenian experts. The panel included Nino Kalandadze, Founder and Executive Director of the Chavchavadze Centre, Former Deputy Minister of Foreign Affairs, Former MP; Prof. Dr. Shalva Dzebisashvili, Head of the Political Science and International Relations Program at the University of Georgia; Anahide Pilibossian, Vice President of Strategy and Development, APRI Armenia; and Johnny Melikyan, Senior Fellow at the Orbeli Research-Analytical Center.