განაცხადების მიღება: ტრენინგი ჟურნალისტების, რედაქტორებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისთვის | თბილისი
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი (GIP) მოხარულია, მოგიწვიოთ ტრენინგზე, რომელიც ჩატარდება 2019 წლის 25-26 თებერვალს  საქართველოს აღმოსავლეთ რეგიონში მოღვაწე ჟურნალისტების, რედაქტორებისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებისთვის, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან საქართველოს ევროპულ ინტეგრაციასთან დაკავშირებული საკითხებით.
ზოგადი ინფორმაცი
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი ვიშეგრადის საერთაშორისო ფონდის ფინანსური მხარდაჭერით, იწყებს ახალი პროექტის განხორციელებას,  სახელწოდებით – ვიშეგრადის ოთხი ქვეყნის გამოცდილების გაზიარება საქართველოს ევროინტეგრაციის საკითხების პროფესიონალური მედიაგაშუქების ხელშეწყობისთვის“. პროექტის მიზანია, ხელი შეუწყოს ჟურნალისტებსა და რედაქტორებს საქართველოს რეგიონებიდან (მათ შორის, უმცირესობებით დასახლებული რაიონებიდან) ტრენინგების, საგრანტო კონკურსისა და სასწავლო ვიზიტის მეშვეობით, ევროკავშირში ინტეგრაციასთან დაკავშირებული საკითხების გაშუქებაში.
ვის ვეძებთ:
• ხართ ჟურნალისტი, რედაქტორი ან არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელი, რომელიც მუშაობს აღმოსავლეთ საქართველოში?
• ოდესმე გაგიშუქებიათ, ან გეგმავთ გააშუქოთ საქართველოს ევროინტეგრაციასთან დაკავშირებული საკითხები?
• დაინტერესებული ხართ ევროკავშირზე მეტი ინფორმაციის მიღებით?
• გაქვთ ორი თავისუფალი დღე 25-26 თებერვალს?
რა მოლოდინები უნდა გქონდეთ:
• გაიღრმავებთ ცოდნას სხვადასხვა საკითხების ირგვლივ, მაგალითად: ევროკავშირის მნიშვნელობაზე და მის სტრუქტურაზე; სად დგას საქართველო და საით მიემართება ინტეგრაციის პროცესში; ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი ვაჭრობის სივრცე (DCFTA) და მომავალი შესაძლებლობები საქართველოსთვის;
• დაამყარებთ პირად კონტაქტებს ქართველ ექსპერტებთან და ევროკავშირის წარმომადგენლებთან საქართველოში.
ტრენინგის შემდეგ, მონაწილეებს საშუალება ექნებათ ჩაერთონ მონიტორინგის ჯგუფის საქმიანობაში ვიშეგრადის ქვეყნების წარმომადგენელ გამოცდილ მენტორებთან ერთად, რათა გაიღრმაონ ცოდნა ევროკავშირთან დაკავშირებულ საკითხებზე.
ტრენინგი ჩატარდება თბილისში და სამუშაო ენა იქნება ქართული. ტრენინგში მონაწილეობას მიიღებს 15-20 ჟურნალისტი და რედაქტორი და 5 არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელი. ტრანსპორტირების, საცხოვრებლისა და კვების ხარჯებს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტი უზრუნველყოფს.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებადგთხოვთთქვენი CV და მაქსიმუმ ერთგვერდიანი სამოტივაციო წერილი გამოაგზავნოთ შემდეგ ელმისამართზე[email protected]  არაუგვიანეს 19 თებერვლისა.

On February 25-26, 2019 the Georgian Institute of Politics (GIP) organizes training in Tbilisi for journalists, editors and NGO representatives working in the eastern part of Georgia who are interested in EU-Georgia relations. Training is a part of the GIP project “Experience-Sharing of V4 Countries to Promote Media Professionalism in reporting Georgia’s European integration” funded by International Visegrad Foundation.
This activity is continuing the GIP’s media program, which started in 2017: previous GIP trainings covered Euro-Atlantic integration of Georgia, followed by a study trip in Brussels and re-granting competition. This year, 20 journalists and editors and 5 NGO representatives will have an opportunity to participate in the training. GIP covers the expenses of transportation, accommodation and meal for all participants.
The trainings aim to promote more informed media reporting on the EU. The raining will have two main directions: firstly, to raise awareness regarding issues and policies related to the European integration. Particularly the training program will aim to increase knowledge on implementation of Association Agreement (AA) and Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) between Georgia and European Union. Secondly, the goal of the training is to advance the capabilities of the journalists to search for information, investigate the case, and make editorial decisions to develop a compelling story on the EU.
Training will consist of 6 separate modules, including the topics such as EU-Georgian relations, anti-European propaganda, EU institutions as well as the interactive workshops for the journalists. GIP Director, Tbilisi State University Professor Kornely Kakachia and Vano Chkhikvadze, EU Integration Program Manager at the Open Society Georgia Foundation, will discussed “Challenges and perspectives of EU-Georgia relations” and “Visa Liberalization for Georgia”; Another speaker will be GIP Project Officer and PhD holder in Business Administration – Natia Daghelashvili, who is a specialist on DCFTA matters; GIP affiliated analyst and media researcher – Ekaterine Basilaia will led more practical part of the training, “Anti-EU propaganda and fake news: how to recognize and respond, Practical tools and solutions to journalists” will be conducted by Tamaz Kupreishvili (News Editor, Netgazeti), and a representative of the International Organization for Migration (IOM)“ will discuss the migration-emigration policy between Georgia and the EU.
After completing the training, participants will have an opportunity to take part in the monitoring group activities and delve deeper in EU-related issues together with experienced mentors from Visegrad countries.