საქართველოს ევროინტეგრაციის პერსპექტივა და გამოწვევები
14 მაისს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორის, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჟან მონეს პროფესორის კორნელი კაკაჩიას ორგანიზებით, ევროკავშირის წევრი სახელმწიოფების საგარეო საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარეებთან ერთად გაიმართა პანელური დისკუსია სტუდენტებისთვის.
ღონისძიება სახელმწოდებით, “საქართველოს ევროინტეგრაციის პერსპექტივა და გამოწვევები,” ორგანიზებული იყო კონრად ადენაუერის სამხრეთ კავკასიის ოფისის  მხარდაჭერით. დისკუსია მიზნად ისახავდა ევროკავშირთან საქართველოს ურთიერთობის სამომავლო განვითარების გზებისა და საგარეო პოლიტიკური კურსიდან გადახვევასთან დაკავშირებული რისკების მიმოხილვას. დისკუსიის მიზანი ასევე იყო ბოლო დროს წარმოშობილი ორმხრივი მჭიდრო კავშირების შენარჩუნებისა და გაძლიერების სტრატეგიების ანალიზი. ამასთანავე, განხილვა შიდა პოლიტიკური მოვლენებისა, რომელიც საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესს საფრთხეს უქმნის.
პანელური დისკუსიის მომხსენებლები იყვნენ:
• მაიკლ როტი – ბუნდესტაგის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე
• ჟიგიმანტას პავილიონისი – ლიეტუვის რესპუბლიკის სეიმის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე
• სებასტიან ტინკინენი – ფინეთის პარლამენტის წევრი
• ბოგდან კლიჩი – პოლონეთის სეიმის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე
• პაველ ფიშერი – ჩეხეთის რესპუბლიკის პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე
ღონისძიებას მოდერატორობა გაუწია თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ჟან მონეს პროფესორმა, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა კორნელი კაკაჩიამ.
დისკუსია გაიმართა ჟან მონეს პროექტის ფარგლებში, რომელიც მიზნად ისახავდა საქართველოს საგარეო პოლიტიკის ევროპეიზაციის კვლევის ხელშეწყობას, ახალგაზრდებს შორის ევროკავშირისა და საქართველოს ევროპული პერსპექტივის შესახებ ცნობიერების ამაღლების, მონაწილეობაზე დამყარებული კვლევის ხელშეწყობისა და ქართულ საზოგადოებაში აღნიშნულ საკითხებზე აქტიური დისკუსიის წახალისების გზით.

On May 14, Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics (GIP) and Jean Monnet Chair of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University facilitated a meeting for university students with a delegation of Foreign Affairs Committee Chairs of EU member states.
The event, titled ‘Prospects and Challenges of Georgia’s European Integration,’ organized with the support of the Konrad Adenauer Foundation South Caucasus office, provided a platform to assess Georgia’s future relations with the European Union. It examined the risks associated with potential deviations from the current foreign policy course, analyzed strategies for maintaining and strengthening recently established bilateral ties, and discussed the impact of internal political events on Georgia’s European integration process.
Speakers at the panel discussion included:
- Michael Roth, Chairman of the Bundestag Foreign Affairs Committee
- Žygimantas Pavilionis, Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Seimas of the Republic of Lithuania
- Sebastian Tynkkynen, Member of the Finnish Parliament
- Bogdan Klich, Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Sejm of Poland
- Pavel Fischer, Chairman of the Foreign Affairs Committee of the Czech Republic Parliament
The panel was moderated by Prof. Kornely Kakachia.
The panel discussion was organized as part of the Jean Monnet project, which aims to promote the study of the Europeanization of Georgia’s foreign policy. It seeks to raise awareness among young people about the EU and Georgia’s European perspective, promote participatory-based research, and encourage active discussion on this topic in Georgian society.