მრგვალი მაგიდის დისკუსია – „დაძაბულობა უკრაინის ირგვლივ: გავლენა აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონის ქვეყნებზე“
27 იანვარს “საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის” ორგანიზებით გამართა მრგვალი მაგიდის დისკუსია სახელწოდებით – „დაძაბულობა უკრაინის ირგვლივ: გავლენა აღმოსავლეთ პარტნიორობის რეგიონის ქვეყნებზე“.
დისკუსიის მონაწილეებმა იმსჯელეს რუსეთის საგარეო პოლიტიკასა და უკრაინაში განვითარებულ სცენარზე, ასევე, ექსპერტებმა რეგიონული პერსპექტივიდან შეაფასეს შექმნილი კრიზისი და მისი კონტექსტი.
GIP-ის დირექტორის მოადგილემ, რენატა სკარჯუტე-კერესელიძემ თავის მისასალმებელ სიტყვაში განსახილველი თემის ძირითადი საკითხები გამოკვეთა: რა არის რუსეთის რეალური განზრახვა და რას შეიძლება ველოდოთ შექმნილ ვითარებაში? რისი გაკეთება შეუძლია ევროკავშირს აღმოსავლეთ პარტნიორობის მხარდასაჭერად? Როგორი უნდა იყოს იმ ქვეყნების რეაქცია, რომელთა მდგომარეობასაც უკრაინის კრიზისი აზარალებს?
მრგვალი მაგიდის დისკუსიას უძღვებოდა გერმანიის საგარეო ურთიერთობათა საბჭოს პროგრამის ხელმძღვანელი, დოქტორი შტეფან მაისტერი:
“ჩემი აზრით, ეს ეხება არა მხოლოდ უკრაინას, არამედ მთლიანად ევროპის უსაფრთხოების წესრიგსა და მასში შემავალი სახელმწიფოების სუვერენიტეტს. Საკითხები, რომლებსაც ახლა ჩვენ განვიხილავთ სასწორზე ბევრ რამეს აყენებს და რისკი მაღალია.
კრემლის პერსპექტივიდან გერმანიის ახალი მთავრობა სუსტი წერტილია ევროპაში. რუსეთის საკითხთან დაკავშირებით განხეთქილებაა არა მხოლოდ საზოგადოებაში, არამედ მმართველ პარტიებშიც.
…ახლა საკითხი დგას ასე – მზად არის დასავლეთი გადაიხადოს ევროპის უსაფრთხოების წესრიგის ფასი?”
როგორც ოდესის უნივერსიტეტის პროფესორმა ვოლოდიმირ დუბოვიკმა აღნიშნა, უკრაინა უდავოდ ზეწოლის ქვეშ იმყოფება, მაგრამ საზოგადოება სიმშვიდის შენარჩუნებას ცდილობს, იმ იმედით, რომ არსებული ესკალაცია უახლოეს კვირებსა და თვეებში შენელდებ:
“მიმდინარე პროცესი შეგვიძლია ორგვარად ავხსნათ; პირველი არის ვითარების რუსული პერსპექტივა, რომ დასავლეთი მათ ძალაუფლებას ზღუდავს, გარშემო საზღვრებთან უახლოვდება, უგულებელყოფს მათ უსაფრთხოებას საკითხებს და ნატოსკენ უბიძგებს ისეთ ქვეყნებს, როგორიც უკრაინაა.
…მეორე საპირისპირო პერსპექტივას ვფიქრობ უმრავლესობა ვიზიარებთ – რა თქმა უნდა, რუსეთი ახორციელებს ზეწოლას უკრაინაზე და ამით სიგნალებს უგზავნის ბერლინს, ბრიუსელსა და ვაშინგტონს. თუმცა, აქ არანაკლებ მნიშვნელოვანი საკითხია თავად უკრაინაც. თუ ვინმე იტყვის, რომ რუსეთის განზრახვა ცალკეულად მხოლოდ უკრაინას ან დასავლეთისთვის მესიჯების გაგზავნას ეხება, ეს ორივე მოსაზრება მცდარი იქნება. Რუსეთის ქმედებებში ეს ორი მოტივი გაერთიანებულია”.
დოქტ. სტანისლავ სექრიერუ, ევროპის საბჭოს უსაფრთხოების კვლევის ინსტიტუტი:
“რუსეთი ცდილობს გადაწეროს უსაფრთხოების არსებული წყობა და ნორმები ევროპაში. Რუსეთის მიზანია ნორმები თავად, ერთპიროვნული წესით დაადგინოს, იმის მაგივრად რომ მიიღოს უკვე აღიარებული წესები.
როდესაც რუსეთსა და უკრაინას შორის კონფლიქტის ესკალაციაზე ვფიქრობ, მოლდოვასთან მიმართებაში მაშინვე ე.წ. “გადაცემის” ეფექტი მახსენდება. მოლდოვა არის აღმოსავლეთ პარტნიორობის იმ რამდენიმე ქვეყანას შორის, რომლებსაც რუსეთთან სახმელეთო საზღვარი არ აქვთ. უკრაინა ჩვენთვის არის უსაფრთხო ტერიტორია, ერთგვარი ბუფერული ზონა.
…თუ რუსული ჯარები მოახერხებენ ამ ბუფერული ზონის აღებას, მოლდოვისთვის სამხედრო საფრთხეები მკვეთრად გაიზრდება”.
პროფ. კორნელი კაკაჩია, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორი:
“რეაქციები არ არის იმ საფრთხის ადეკვატური, რომელიც უკრაინის სუვერენიტეტსა და მთლიანად კონტინენტურ უსაფრთხოებას ემუქრება. უკრაინა კი ძალიან მნიშვნელოვანი ქვეყანაა როგორც ევროპისთვის, ისე საქართველოს მსგავსი ქვეყნებისთვისაც.
როგორც მოგეხსენებათ, საქართველოსა და უკრაინას ძალიან მჭიდრო ურთიერთობა აქვთ და ჩვენი სტრატეგიული პარტნიორობა ბოლო ოცდაათი წლის განმავლობაში გრძელდება. Ჩვენ ვაფასებთ უკრაინას. [საქართველოს] ხელისუფლების ოფიციალური რეაქციები არ შეესაბამება იმ საყოველთაო განწყობას რომელიც ქართულ საზოგადოებაშია და რომელიც მტკიცედ უჭერს მხარს უკრაინას.
Საქართველო, ასე რომ ვთქვათ, ერთ ნავში ზის უკრაინასთან ერთად, იქნება ეს ნატოში გაწევრიანებისა თუ ასოცირებული ტრიოს ფორმატის თვალსაზრისით. აქედან გამომდინარე, საქართველოსთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია უკრაინაში მიმდინარე პროცესები. ყველამ ვიცით, რომ თუ მოსკოვი მიაღწევს თავის გეოპოლიტიკურ მიზნებს უკრაინაში, შემდეგი სამიზნე იქნება საქართველო, სადაც კრემლს დაუმთავრებელი საქმეები დარჩა”.
Პროფ. ანდრეი მაკარიჩევი, რეგიონული პოლიტიკის კვლევის პროფესორი, ტარტუს უნივერსიტეტი:
“ჩემი აზრით, ლოგიკა რომელიც რუსეთში დომინირებს და რუსულ პოლიტიკას საკმაოდ ირაციონალურს ხდის, არის “ანალოგიური მსჯელობა”. ეს არის ცნობილი ფენომენი საერთაშორისო ურთიერთობებში და გულისხმობს შემდეგს – რისი გაკეთებაც ადრე შევძელი, იმავეს შემდეგშიც აუცილებლად გავაკეთებ. Მსგავსი აზროვნება თავად რუსეთს აქცევს ჩიხში, ასე რომ, ამ ქვეყნის საგარეო პოლიტიკის რაციონალიზაცია საკმაოდ რთული ამოცანაა.
…რეალურად პუტინმა დაიწყო „თამაში დროის მანქანასთან“ როცა საპრეზიდენტო ვადა გაანულა და ახლა მას იმავეს გააკეთება სურს საერთაშორისო დონეზე. პუტინი ამბობს, რომ დასავლეთი უბრუნდება 1997 წლის მდგომარეობას, მაგრამ რუსეთი რჩება იქ, სადაც ახლაა. მიუხედავად იმისა, რომ ეს იდეა ირაციონალურია, ამ ტიპის აზროვნება დომინირებს კრემლში.”
Მრგვალი მაგიდის დისკუსია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა, გერმანიის საგარეო ურთიერთობათა საბჭოსა (DGAP) და ევროპის საბჭოს უსაფრთხოების კვლევის ინსტიტუტთან (EUISS) თანამშრომლობით.

Virtual Roundtable Discussion โ€“ Explaining Tensions Around Ukraine: Implications for the EaP region
On January 27, GIP held a virtual roundtable discussion โ€œExplaining Tensions Around Ukraine: Implications for the EaP Regionโ€.
During the event, experts exchanged views on Russiaโ€™s foreign policy designs in Ukraine and evaluated the context of the ongoing crisis from the regional perspectives.
Renata Skardลพiลซtฤ—-Kereselidze, GIPโ€™s Deputy Director, introduced the key questions framing the discussion in her welcome remark: What might be Russiaโ€™s intentions and what could we expect? What could the European Union do to support the Eastern Partnership partners? And what should be the position of these countries which are affected by the Ukrainian crisis, focusing on Ukraine, Moldova, and Georgia?
The discussion was moderated by Dr. Stefan Meister, Head of the program at German Council on Foreign Relations:
โ€œFrom my perspective, this is not only about Ukraine, but about the European security order, feast of influence, and the sovereignty of the states of Europe. These are high-stakes things we are discussing here.
In Germany, the new government from the Kremlinโ€™s perspective is a weak spot in Europe. There is a split regarding Russian issue not only in society but also inside the ruling parties.
โ€ฆThis is a moment of truth โ€“ is the West willing to pay the price for European security order?โ€
As Dr. Volodymyr Dubovyk from Odesa Mechnikov National University noted Ukraine is undoubtedly under pressure, but people are trying to stay calm, hoping that the escalation will slow down in the coming weeks and months:
โ€œThere are two ways of explaining what is going on; one is the Russian perspective that the West is presiding over them, surrounding them, ignoring their security concerns and pushing countries like Ukraine towards NATO, and that is a threat.
โ€ฆAnd there is an opposite, second view. Of course, Russia is providing pressure on Ukraine and sending signals, short waves deliberating through Europe and major signals to Berlin, Brussels, and Washington through the West. However, Ukraine is also significant here. Whenever someone says it is only about Ukraine or just about sending messages to the West, both of these views would be wrong, we need to include two of these explanations hereโ€.
Dr. Stanislav Secrieru, The European Union Institute for Security Studies:
โ€œRussia tries to rewrite norms and change the security design in Europe. They try to switch the role they perceive as norm takers into unilateral norm makers.
When thinking about the escalation of conflict between Russia and Ukraine, the spillover effect of Moldova immediately comes to my mind. Moldova is among a few Eastern Partnership states which do not have a land border with Russia. Ukraine serves as a security land buffer.
โ€ฆIf Russian troops manage to compress this distance or the worst, to eliminate this buffer, military threats for Moldova escalate dramaticallyโ€.
Prof. Kornely Kakachia, The Georgian Institute of Politics:
โ€œReactions are not adequate to the danger we have in terms of continental security and especially toward the sovereignty of Ukraine, which is a very important country not only from the European perspective but also for countries like Georgia. As we know, Georgian-Ukrainian relations are very close, and we have had a strategic partnership for the last thirty years, and we value it. Official reactions from the [Georgian] government are not in line with the public opinion, which strongly supports Ukraine.
We are on the same boat with Ukraine in many ways regarding NATO membership and associated trio format. Hence, what happens in Ukraine is very important for Georgia. Because we all know that if Moscow reaches its geopolitical aims in Ukraine, the second target will be Georgia, we all know that the Kremlin has unfinished business here in Georgiaโ€.
Prof. Andrey Makarychev, Johan Skytte Institute of Political Studies, University of Tartu:
โ€œThe logic that I think dominates in Russian policy towards Ukraine and what makes it quite irrational is โ€œanalogical reasoningโ€, a well-known phenomenon in international relations. So, thinking by analogy means that if you did something earlier, you would inevitably do it in the future. Moreover, that traps Russia into a self-inflicted model of thinking. In this sense, rationalizing Russian foreign policy is a challenging task.
โ€ฆPutin actually started โ€œplaying with time machinesโ€ by zero his presidential terms, and now he wants to do the same internationally. Basically, he says that the West travels back to 1997, but Russia stays where we are. Although it is irrational, this type of thinking dominates many minds in the Kremlin.โ€
The event was organized by the Georgian Institute of Politics together with the German Council on Foreign Relations (DGAP) and the European Union Institute for Security Studies (EUISS).