დეკემბერი 4, 2023 GIP
30 ნოემბერს, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა (GIP)  გამართა საჯარო დისკუსია სახელწოდებით „სამხრეთ კავკასიაში ახალი გეოპოლიტიკური რეალობის გადააზრება“. შეხვედრას ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტმა უმასპინძლა.
ღონისძიება შეეხო რეგიონში აქტუალურ საკვანძო საკითხებს, მათ შორის აზერბაიჯანის მიერ სომხების ყარაბაღიდან განდევნას, ჰუმანიტარულ კრიზისსა და აღნიშნული პროცესის გავლენას რეგიონზე. დისკუსიის მონაწილეებმა, ასევე,  განიხილეს თუ რა პერსპექტივები აქვს მშვიდობიან თანაცხოვრებასა და დემოკრატიას რეგიონში, რომელ რეგიონულ და საერთაშორისო აქტორებს შეუძლიათ საუკეთესოდ უზრუნველყონ რეგიონში ეკონომიკური თანამშრომლობის გაღრმავება და უსაფრთოხების ხელშეწყობა.
სფეროს ექსპერტებმა და პროექტის, „გეოპოლიტიკური ცვლილებების ანალიზი სამხრეთ კავკასიაში,“ მონაწილე ახალგაზრდა მკვლევარებმი ერთობლივად იმსჯელეს აღნიშნულ კითხვებზე და გამოწვევების გადაჭრის თავიანთი პერსპექტივებიც წარმოადგინეს.
საჯარო დისკუსია ჩატარდა ჰაინრიჰ ბიოლის ფონდის თბილისის ოფისის – სამხრეთ კავკასიის რეგიონში ფინანსური მხარდაჭერით.

On November 30, the Georgian Institute of Politics hosted a public discussion titled “Rethinking the New Geopolitical Realities in the South Caucasus” at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
The event delved into key issues, including the regional consequences of Azerbaijani measures impacting the exodus of Armenians from Nagorno-Karabakh, addressing the humanitarian crisis faced by ethnic Armenians, promoting peaceful coexistence, identifying actors for deepening economic cooperation, and exploring the link between democracy and security in the region.
Experts and young researchers from the program “Analyzing Geopolitical Shifts in the South Caucasus”, examined these pressing questions to contribute insights and strategies for navigating the complex geopolitical landscape in the South Caucasus.