პროფ. სტივენ ჯონსი – ინტერვიუ ექსპერტთან
„პირველი რესპუბლიკა გვახსენებს ისეთ დესტაბილიზაციას, რომელიც, შესაძლოა, ქართველების საკუთარი შეცდომებით იყოს გამოწვეული.
15644902_1514117638617352_1664663540_n
პროფესორი სტივენ ჯონსი  საქართველოსა და სამხრეთ კავკასიის საკითხებში ერთ-ერთი საყოველთაოდ აღიარებული ექსპერტია. 1989 წლიდან, ჯონსი მასაჩუსეტსის შტატში, კერძოდ კი „მაუნთ ჰოლიოკის კოლეჯში“ მუშაობს. ამ დროის განმავლობაში, მან არაერთი სტატია თუ წიგნი გამოსცა საქართველოს ისტორიისა და პოლიტიკის შესახებ. მისი წიგნი “საქართველო: დამოუკიდებლობის პოლიტიკური ისტორია”, აღიარებულია, როგორც ერთ-ერთი ავტორიტეტული ნამუშევარი საქართველოს უახლეს ისტორიაზე. მის აკადემიურ კარიერასთან ერთად, ჯონსს არაერთხელ უთანამშრომლია საქართველოს საკითხებზე, როგორც ამერიკის ელჩებთან საქართველოში ასევე ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტთან.
პროფესორი ჯონსი დიდი სიამოვნებით დათანხდა ჩვენთან ინტერვიუს 2016 წლის დეკემბერში და განიხილა არაერთი საინტერესო საკითხი, როგორებიცაა: 2016 წლის საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში; „ბრექზითისა“ და დონალდ ტრამპის გამარჯვების მნიშვნელობა საქართველოს საგარეო პოლიტიკურ მიზნებისთვის; მან ასევე ისაუბრა იმ ისტორიულ გაკვეთილებზე, რომლებიც საქართველომ რუსეთის იმპერიიდან გამოსვლის შემდეგ, დაახლოებით ერთი საუკუნის წინ მიიღო.

“The first republic is a reminder of the instabilities that can be brought on by Georgians’ own mistakes and delusions.”
Professor Stephen F. Jones is a leading western scholar on Georgia and the South Caucasus. He has been a member of faculty at Mount Holyoke College in Massachusetts since 1989, publishing a number of books and papers on Georgian history and politics during his academic career. His 2012 book Georgia: A Political History of Independence is widely viewed as an authoritative text on Georgia’s recent history. He has also briefed the US State Department and a number of US ambassadors to Georgia.
Professor Jones was kind enough to sit down with us this December and answer questions on a number of topics including the 2016 parliamentary elections, the impact of Brexit and the Donald Trump victory on Georgia’s foreign policy ambitions, and the lessons we can learn from Georgia’s independence from the Russian Empire nearly a century ago.