25/11/2021 თეონა ზურაბაშვილი
2021 წლის 6 ნოემბრისთვის ოპოზიციის მიერ დაანონსებული (Interpresnews.ge 2021a) მასშტაბური საპროტესტო აქციის წინ, ულტრამემარჯვენე დაჯგუფების ერთ-ერთი ლიდერის მხრიდან გაკეთდა განცხადება (Publika.ge 2021), რომ ის მხარდამჭერთა მობილიზაციას და ოპოზიციის აქციის პარალელურად კონტრაქციის გამართვას აპირებს. აღნიშნული გარემოება კიდევ ერთი მაგალითია იმ პარადოქსისა, რომელიც მოქალაქეთა მშვიდობიანი შეკრების უფლებრივი მდგომარეობის თვალსაზრისით საქართველოში 2013 წლიდან შეიმჩნევა.
გამოხატვის და შეკრების თავისუფლების შეზღუდვის კონტექსტში, ის, რაც ქართული ოცნების ხელისუფლების პირობებში საქართველოში გამართული საპროტესტო მოძრაობების უმეტესობას აერთიანებს სახელმწიფოს მხრიდან მინიმალური ძალადობა და პარალელურად ორგანიზებული კონტრაქციებია. კერძოდ, სხვადასხვა პოლიტიკური თუ სოციალური ჯგუფების მშვიდობიანი შეკრების უფლებას თავად სახელმწიფო ლეგიტიმური ძალის გამოყენებით თითქმის არ ზღუდავს (Ombudsman.ge 2020), თუმცა, მშვიდობიანი შეკრებები ან თვითონ ორგანიზატორთა მიერ უქმდება ან მნიშვნელოვნად იზღუდება დროსა და სივრცეში პარალელურად ორგანიზებული კონტრაქციებისგან მომდინარე აშკარა საფრთხის გამო (Civil.ge 2013a, Civil.ge 2013b, რადიო თავისუფლება 2018, რადიო თავისუფლება 2019a, რადიო თავისუფლება 2019b, Tabula.ge 2019a, Civil.ge 2019a, Ombudsman.ge 2020, Civil.ge 2021a). აღსანიშნავია, რომ  მთავრობა ,,ძალადობრივ ჯგუფებს“ შეკრების თავისუფლებით მოსარგებლე განსხვავებული მოსაზრების მქონე პირებად განიხილავს და მათგან მომდინარე საფრთხეებს იმავე სამართლებრივ ჩარჩოებში აქცევს, რომელშიც გარანტირებულია იმ პირთა უფლება, ვინც საკუთარ შეხედულებებს მშვიდობიანი გზით გამოხატავს (Ombudsman.ge 2020), ხოლო, მოქალაქეების შეკრების სრულფასოვნად რეალიზების უზრუნველსაყოფად  და მშვიდობიანი შეკრების მონაწილეთა დასაცავად არ იღებს ქმედით პრევენციულ და პროაქტიულ ზომებს (Ombudsman.ge 2020). ეს გარემოება კი, ტოვებს სივრცეს იმ ვარაუდისთვის, რომ სახელმწიფო კონტრაქციების ორგანიზატორ ულტრამემარჯვენე ჯგუფებთან და სასულიერო პირებთან არაფორმალურად თანამშრომლობს და, ამ გზით, ქვეყანაში მშვიდობიანი შეკრების თავისუფლების შეზღუდვაში არაპირდაპირად მონაწილეობს.
• რატომ შეიძლება ნიშნავდეს სახელმწიფოს უმოქმედობა კონტრაქციების მიმართ მის არაპირდაპირ მონაწილეობას შეკრების თავისუფლების შეზღუდვაში?

The legal condition of the peaceful assembly of citizens has been paradoxical in Georgia since 2013. Specifically, the right of peaceful assembly of the various political or social groups is not enforced by the state itself through the usage of legitimate power (Ombudsman.ge 2020); however, peaceful assemblies are often canceled by the organizers or find themselves significantly limited in time and space due to the obvious danger coming from counter-demonstrations that have been organized to take place simultaneously (Civil.ge 2013a, Civil.ge 2013b, Radio Liberty 2018, Radio Liberty 2019a, Radio Liberty 2019b, Tabula.ge 2019a, Civil.ge 2019a, Ombudsman.ge 2020, Civil.ge 2021a).
It is noteworthy that the government views the “violent groups” as those people with different opinions who use the right of peaceful assembly, and confine the threats from them within the same legal framework that guarantees the rights of those people who express their opinions in a peaceful manner (Ombudsman.ge 2020). In addition, the government does not implement any efficient preventative measures to guarantee the right of peaceful assemblies and provide protection for the peaceful participants (Ombudsman.ge 2020). This situation leaves space for the assumption that the state is informally cooperating with those far-right groups and segments of the clergy that are organizing counter-protest actions and, in this manner, informally impairs the freedom of peaceful assembly in the country.
Due to the aforementioned challenges, the policy memorandum discusses the phenomenon of informal cooperation between the state and the organizers of counter-demonstrations and suggests arguments as to why the political elite in the country might need to indirectly restrict the freedom of peaceful assembly in the country. In addition, considering the recent background of the government’s evidently non-constructive rhetoric towards the West, the memorandum also views how the existing tendencies of the informal cooperation between the state and the organizers of the counterdemonstrations might impact the prospect of democratic development in the country.
- Why the State’s Inaction towards the Counterdemonstrations might Signify State’s Informal Coercion on the Freedom of Peaceful Assembly?