2022 წლის თებერვალი გადამწყვეტი თვე იყო გლობალური უსაფრთხოების არქიტექტურისთვის. უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანმა შეჭრამ ცივი ომის შემდგომი წესრიგის საფუძვლები შეარყია და უსაფრთხოების არსებული პარადიგმები შეცვალა. ომის დაწყებისთანავე დასავლეთის დემოკრატიულმა სამყარომ უკრაინას სრული მხარდაჭერა გამოუცხადა. ნატო-მ უკრაინას გვერდში დგომა აღუთქვა „მანამ, სანამ დასჭირდება“ (Sabbagh 2022), ევროკავშირმა კი უპრეცედენტო გეოპოლიტიკური ნაბიჯი გადადგა და მოლდოვასა და უკრაინას კანდიდატის სტატუსი, ხოლო საქართველოს ევროპული პერსპექტივა მიანიჭა.
ბოლოდროინდელი მოვლენები გვაფიქრებინებს, რომ ომი ხანგრძლივი იქნება რადგან, არც რუსეთი და არც უკრაინა უკან დახევას არ აპირებენ. ასე თუ მოხდა, ეს დაპირისპირებას რუსეთსა და დასავლეთს შორის კიდევ უფრო გააღრმავებს და ამ ორ მხარეს შორის გამყოფ ხაზებს გაავლებს. ეს მოვლენები მნიშვნელოვან ზეგავლენას ახდენს საქართველოს საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკაზე. რამდენიმე რეგიონულ ზესახელმწიფოს შორის მოქცეული ეს პატარა სახელმწიფო, რომლის საერთაშორისოდ აღიარებული ტერიტორიის 20% კვლავ რუსეთის ფედერაციას აქვს ოკუპირებული, ბოლო წლებში ტრანზაქციულ და პრაგმატულ“ საგარეო პოლიტიკას ატარებდა მის მეზობლებთან, მათ შორის რუსეთთან მიმართებით.
საქართველოს ტრანზაქციური საგარეო პოლიტიკა ამართლებდა მშვიდობიანობის დროს, მაგრამ, დასავლეთი მხრიდან რუსეთის მზარდი იზოლირების კვალდაკვალ, საქართველოს სულ უფრო მეტად უჭირს ბალანსის შენარჩუნება დიპლომატიურ ფრონტზე. საქართველოს ხელისუფლება უკრაინაში ომის მიმართ მისი ნეიტრალური პოზიციის, ანტიდასავლური რიტორიკისა და რუსეთთან ურთიერთობების გაღრმავების ფონზე კრიტიკის ქარცეცხლში აღმოჩნდა. ეს ყველაფერი კი ხდება იმ ფონზე როდესაც დასავლეთი და, კონკრეტულად, ევროკავშირი ცდილობს აგრესიული რუსეთის საერთაშორისო იზოლირებას და სამეზობლო პოლიტიკის ფარგლებში უფრო მეტ ყურადღებას აქცევს პოტენციური კანდიდატი ქვეყნის საგარეო პოლიტიკას და მის თავსებადობას ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან.
საქართველო კანდიდატის სტატუსს 2023 წლის ბოლოს ელოდება, მაგრამ თავად ევროკავშირთან შემდგომი დაახლოების პროცესი აუცილებლად მოითხოვს, რომ მან უარი თქვას მის ამჟამინდელ კონცეპტუალურ ბუნდოვანებაზე საგარეო პოლიტიკაში და უფრო მკაფიო პოზიცია დაიკავოს რუსეთსა და დასავლეთს შორის გეოპოლიტიკურ მეტოქეობაში. საქართველოს მიერ რუსეთთან დაახლოების და დაბალანსების მცდელობა კიდევ უფრო დამაბნეველი და გაუმართლებელი გახდა უკრაინის ომის დაწყებიდან ერთი წლის შემდეგ.
საქართველოს მმართველი პარტიის „ქართული ოცნების“ ხელისუფლება, რომელსაც რუსეთთან დათმობებზე წასვლასა და უკრაინისთვის არასაკმარისად დახმარებაში ადანაშაულებენ, არ შეუერთდა საერთაშორისო სანქციებს იმის შიშით, რომ ეს საქართველოს ეკონომიკას უარყოფით შედეგებს მოუტანდა. ამასთანავე საქართველოს მთავრობამ რუსეთთან უვიზო მიმოსვლა შეინარჩუნა და ამ ორ ქვეყანას შორის პირდაპირი ფრენების აღდგენას დასთანხმდა (Reuters 2023), რის შედეგადაც ქვეყანაში ათასობით რუსეთის მოქალაქე და რუსული ბიზნესი შემოვიდა. შესაბამისად, ეკონომიკური კავშირები ამ ორ ქვეყანას შორის კიდევ უფრო გაღრმავდა. მიუხედავად საქართველოს ხელისუფლების სურვილისა, საკუთარი საგარეო პოლიტიკა პრაგმატულ ქმედებად წარმოაჩინოს, და იმ მოკლევადიანი სარგებლისა, რასაც საქართველო შესაძლოა რუსეთთან მზარდი ეკონომიკური ურთიერთობებიდან იღებს, საზოგადოებრივი აზრის კვლევები აჩვენებს, რომ საქართველოს მოქალაქეების უმრავლესობა პროევროპულ საგარეო პოლიტიკას ემხრობა და რუსეთის სახელმწიფოს და მასზე ეკონომიკურ დამოკიდებულებას საფრთხედ აღიქვამს (IRI 2022, Edison Research 2023).
ერთი მხრივ, ოფიციალური თბილისი თითქოს ცდილობს ერთგულება და სტრატეგიული პარტნიორობა შეინარჩუნოს დასავლეთთან, რადგან თავს ევროპული ოჯახის წევრად მიიჩნევს. თუმცა, ერთ დროს „აღმოსავლეთ პარტნიორობის“ ლიდერმა ქვეყანამ განსხვავებული მიდგომა აირჩია ევროკავშირის მიმართ. ბოლო წლებში ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან მისი თავსებადობის მაჩვენებელი კლებულობს (Akobia 2023), რაც საფრთხეს უქმნის ევროკავშირთან საქართველოს შემდგომ დაახლოებას. დასავლელი პარტნიორები მოუწოდებენ საქართველოს ხელისუფლებას, გაზარდოს თავსებადობა ევროკავშირის საგარეო და უსაფრთხოების პოლიტიკასთან და გაატაროს ღირებულებებზე დაფუძნებული საგარეო პოლიტიკა (Stano 2023). თუმცა ქვეყანას, რომელიც მის მიერ გატარებული პოლიტიკის შედეგად რუსეთის ზეწოლის მიმართ მოწყვლადი და მის ბაზარზე დამოკიდებული რჩება, ეს შესაძლოა ძვირი დაუჯდეს ეკონომიკური და უსაფრთხოების თვალსაზრისით.
ამ სირთულეების მიუხედავად, საქართველოს არა აქვს იმის ფუფუნება, რომ მხოლოდ ეკონომიკურ მხარეზე კონცენტრირდეს და უგულებელყოს ის პოლიტიკური რისკები, რომლებიც რუსეთთან ეკონომიკურ დაახლოებას ახლავს. შესაბამისად, საქართველოში და მის ფარგლებს გარეთ მიმდინარეობს დისკუსია იმის თაობაზე, უარყო თუ არა „ქართული ოცნების“ მთავრობამ თავის საგარეო პოლიტიკაში ტრადიციული, ღირებულებებზე დაფუძნებული პროდასავლური კურსი, რუსეთთან ურთიერთობაში უფრო ეგრეთ წოდებული პრაგმატული პრინციპების გამოყენების სანაცვლოდ, რაც, ზოგიერთი მკვლევარის აზრით, აგრესორის დაშოშმინების ერთგვარი პოლიტიკაა, რომლისთვისაც „ფეხაკრეფით მიტმასნა“ არის დამახასიათებელი (Lebanidze & Kakachia 2023).
საკითხის აქტუალობიდან გამომდინარე, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა სთხოვა საქართველოს საკითხზე მომუშავე ორ ცნობილ მეცნიერს, მოსაზრებები გამოეთქვა საქართველოს საგარეო პოლიტიკასთან დაკავშირებით მიმდინარე ამ დებატში შემდეგ საკითხებზე:
- შეუძლია თუ არა მცირე ზომის სახელმწიფოს, აწარმოოს ღირებულებებზე დაფუძნებული საგარეო პოლიტიკა, როდესაც მას არ იცავს ნატო-ს უსაფრთხოების ქოლგა და ის არ არის ევროკავშირის წევრი?
- გამართლებულია თუ არა ტრანზაქციური საგარეო პოლიტიკა საქართველოსთვის და რა რისკები ახლავს ან რა სარგებელი მოაქვს ასეთ მიდგომას?
პოლიტიკის დოკუმენტი #35 | ოქტომბერი 2023
წინამდებარე პუბლიკაცია მომზადებულია კონრად ადენაუერის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისთან თანამშრომლობით. მოცემული პუბლიკაციის შინაარსი წარმოადგენს მხოლოდ ავტორის პასუხისმგებლობას და არავითარ შემთხვევაში არ უნდა იქნას იმგვარად გაგებული, რომ ასახავს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის და ადენაუერის ფონდის სამხრეთ კავკასიის ოფისის შეხედულებებს.

February 2022 was a decisive month for the global security architecture. Russia’s full-scale invasion of Ukraine shattered the foundations of the post-Cold-War order and put existing security paradigms in flux. From the very start of the war, the so-called collective West has expressed its full-fledged support to Ukraine. NATO pledged to stand with Ukraine ”as long as it takes“ (Sabbagh 2022), while the EU, in an unprecedented geopolitical move, offered candidate status to Moldova and Ukraine and a European perspective for Georgia.
The recent developments suggest that, most likely, neither Russia nor Ukraine is going to back down, leading to protracted warfare. If this is the case, it will further deepen the divide between Russia and the West and create dividing lines between them. Georgia’s foreign policy has been significantly affected by those developments. As a small country situated between several regional powers, and with 20% of its internationally recognized territory still occupied by Russia, Georgia has pursued flexible and ”pragmatic“ foreign policy with its neighbours, including Russia.
Georgia’s transactional foreign policy worked well in peacetime, but as the West further isolates Russia, Georgia’s diplomatic balancing act is getting harder to pull off. The Georgian government has also attracted criticism with its neutral stance toward the war in Ukraine, rising anti-Western rhetoric by the government and a deepening relationship with Russia. As Russia has become a more dangerous regional bully, the West, particularly the EU, has hardened its foreign policy posturing and securitized its enlargement and neighborhood policies. While Georgia expects candidate status at the end of 2023, the actual accession process will most certainly require Georgia to abandon its current conceptual ambiguity and take a firmer position in the geopolitical rivalry between Russia and the West. Georgia’s balancing act toward Russia has become increasingly confusing and unsustainable nearly a year after the invasion.
Meanwhile, the government of the ruling Georgian Dream party, which has faced accusations of appeasing Russia and failing to suffciently support Ukraine, has not joined international sanctions over fears of negative economic consequences for Georgia. The Georgian government maintained a visa-free regime with Russia and agreed to open direct flights between the two countries (Reuters 2023), which resulted in an influx of thousands of Russian citizens and businesses. Subsequently, economic ties between the two countries have further deepened. As the Georgian government has wanted to sell its foreign policy as an act of pragmatism, and despite short-term benefits that Georgia might be getting from increasing economic relations with Russia, opinion polls repeatedly show that the majority of Georgians support Georgia’s pro-European foreign policy and perceive Russia as a threat (IRI 2022, Edison Research 2023).
Moreover, on the one hand, Tbilisi tries to remain committed and aligned with the West as it sees itself as a part of the European family. However, once the leader of the Eastern Partnership, Georgia has taken a different approach toward the EU, and recently, the rate of Tbilisi’s alignment with the EU’s foreign policy has been falling (Akobia 2023), which could endanger Georgia’s further rapprochement with EU. While Western partners are calling Georgia to be in line with EU foreign and security policy and pursue more value-based foreign policy (Stano 2023), it might come at a high economic and security cost for a country that remains vulnerable to Russian pressure and dependent on its market.
Despite these difficulties, Georgia does not have the luxury to focus only on the economic side and disregard the political risks associated with economic rapprochement with Russia. Subsequently, there is a debate in and outside of Georgia on whether the Georgian Dream government abandoned traditional pro-Western, value-based foreign policy utilizing more so-called pragmatic principles with Russia, which some experts believe is a sort of appeasement policy that can be characterized as a bandwagoning by stealth (Lebanidze & Kakachia 2023).
The Georgian Institute of Politics asked two prominent international experts working on Georgia, Prof. S. Neil MacFarlane and Prof. Steven Jones, to contribute to the debate regarding Georgia’s foreign policy.
- Can a small country that is not protected by the NATO security umbrella or an EU member afford to follow a value-based foreign policy?
- Is a transactional foreign policy approach justified, and what are the risks and benefits?
Debate Paper #35 | October 2023
This publication was produced in cooperation with the Konrad Adenauer Stiftung (KAS) South Caucasus Office. The contents of this publication are the sole responsibility of the authors and can in no way be taken to reflect the views of GIP or the KAS South Caucasus Office.
The Debate Papers series provides a platform for learned voices to argue issues affecting Georgia’s Foreign and Security Policy.