ივლისი 27, 2021 keta
პოლიტიკური ლანდშაფტის პოლარიზაცია და ფრაგმენტაცია: გავლენა ქართულ დემოკრატიაზე – ინტერვიუ პოლიტიკის მეცნიერების დოქტორ ფერნანდო კასალ ბერტოასთან
2021-07-27 13:53:47
ინტერვიუს უძღვება თეონა ზურაბაშვილი, პოლიტიკის უმცროსი ანალიტიკოსი, GIP
“დემოკრატია არ არის ნულოვან-ჯამოვანი თამაში. ოპოზიციასაც აქვს მართვის უფლება, მათ ასევე აქვთ გამარჯვების უფლება […] საქართველოში, მთავრობამ უნდა იცოდეს, რომ ოპოზიცია არ არის მისი მტერი ან მეტოქე. ეს საქართველოს ერთ- ერთი სერიოზული პრობლემაა, რის გამოც  ვერ ხდება დემოკრატიის კონსოლიდაცია“
ფერნანდო კასალ ბერტოა არის ნოთინგემის უნივერსიტეტის შედარებითი პოლიტიკის ასოცირებული პროფესორი. ის სწავლობდა სამართალს ნავარის უნივერსიტეტში (ესპანეთი), ასევე პოლიტიკურ მეცნიერებას სალამანკას უნივერსიტეტში (ესპანეთი). იაგელონიის უნივერსიტეტში (პოლონეთი) ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონზე სპეციალიზების შემდგომ, ევროპის საუნივერსიტეტო ინსტიტუტში (ფლორენცია), პროფესორ პიტერ მეირის ხელმძღვანელობით მოიპოვა დოქტორის ხარისხი. 2010 და 2013 წლებში იყო პოსტ-სადოქტორო მკვლევარი ლეიდენის უნივერსიტეტში. ამჟამად, პროფესორი კასალ ბერტოა არის პარტიებისა და დემოკრატიის კვლევის ცენტრის (REPRESENT) თანა-დირექტორი, ეუთოს (OSCE/ODIHR) “პოლიტიკური პარტიების ექსპერტთა ჯგუფის“ წევრი და ევროპის საბჭოს, გაეროს და დემოკრატიისა და საარჩევნო მხარდაჭერის საერთაშორისო ინსტიტუტის (International IDEA) ექსპერტი. მისი ნაშრომები გამოქვეყნებულია სხვადასხვა სამეცნიერო ჟურნალში, მათ შორის, Journal of Politics, European Journal of Political Research, Sociological Methods and Research, Journal of Democracy, West European Politics, Electoral Studies, Party Politics, European Political Science Review and Democratization. მისი წიგნია (ზოლტ ენიედის (CEU) თანაავტორობით) Party System Closure: Party Alliances, Government Alternatives and Democracy in Europe (OUP, 2021).  მიღებული აქვს სხვადასხვა ჯილდო, მათ შორის, 2017 წელს გორდონ სმიტისა და ვინსენტ უაითის სახელობის პრიზი, 2017 წელს AECPA პრიზი საუკეთესო სტატიისთვის, 2018 წელს ვიცე-კანცლერის მედალი და 2019 წელს CES Routledge Award.

27/07/2021 Teona Zurabashvili
‘’Democracy is not a zero-sum game. The opposition also has the right to govern; they also have the right to win… In Georgia, the government should know that opposition is not their enemy or adversary. That’s one of the serious problems of Georgia. And that’s why democracy is not consolidated.
Fernando Casal Bértoa is associate professor in Comparative Politics at the University of Nottingham. He studied Law at the University of Navarra (Spain) as well as Political Science at the University of Salamanca (Spain). After specializing in Eastern and Central European Studies at the Jagiellonian University (Poland), he obtained his PhD at the European University Institute (Florence) under the supervision of the late Prof. Peter Mair. He was also a Post-doctoral Fellow at the University of Leiden between 2010 and 2013. Currently, he is co-director of the Research Centre for the Study of Parties and Democracy (REPRESENT), member of the OSCE/ODIHR “Core Group of Political Party Experts”, and expert of the Council of Europe, United Nations and International IDEA. His work has been published in, among others, Journal of Politics, European Journal of Political Research, Sociological Methods and Research, Journal of Democracy, West European Politics, Electoral Studies, Party Politics, European Political Science Review and Democratization. His latest book, co-authored with Zsolt Enyedi (CEU), is titled Party System Closure: Party Alliances, Government Alternatives and Democracy in Europe (OUP, 2021). He was also been awarded with the 2017 Gordon Smith and Vincent Wright Memorial Prize, the 2017 AECPA Prize for Best Article, the 2018 Vice-Chancellor’s Medal and the 2019 CES Routledge Award.