რეგიონული უსაფრთხოების პარადიგმის ცვლილება? შვედეთი და ფინეთი ნატოში გაწევრიანებაზე განაცხადის შეტანის შემდეგ
2022 წლის 8 ივნისს საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის ორგანიზებით გაიმართა ვირტუალური მრგვალი მაგიდის დისკუსია სახელწოდებით – “რეგიონული უსაფრთხოების პარადიგმის ცვლილება? შვედეთი და ფინეთი ნატოში გაწევრიანებაზე განაცხადის შეტანის შემდეგ.”
რამდენიმე თვის წინ რუსეთის უკრაინაში შეჭრამ სრულიად შეარყია რეგიონალური უსაფრთხოების არქიტექტურა, რომელიც ცივი ომის დასრულების შემდეგ არსებობდა. ამან საკმაოდ ბევრს გაუჩინა შიში, რომ მსოფლიო კიდევ ერთი გლობალური ომის ზღვარზე იყო. ეს მოვლენები განსაკუთრებულ შეშფოთებას იწვევს იმ ქვეყნებისთვის, რომელთა უსაფრთხოებაც არ არის გარანტირებული ნატოს მიერ. ევროპის შუაგულში არსებულმა შეიარაღებულმა კონფლიქტმა, ფინელებსა და შვედებს უბიძგა მიეტოვებინათ დიდი ხნის წინ არჩეული ნეიტრალიტეტი და გამხდარიყვნენ ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის წევრები. კრემლის მხრიდან მკაცრი კრიტიკისა და მუქარის მიუხედავად, ნატოს გენერალურმა მდივანმა თქვა, რომ შვედეთსა და ფინეთს თბილად მიესალმებიან და აღნიშნა, რომ ამ ქვეყნების ინტეგრაციის პროცესი ძალიან სწრაფი იქნება. აღნიშნული მოვლენები საკმაოდ ბევრ კითხვას ბადებს ალიანსის სხვა ახლო მოკავშირეებში: თუ რას უნდა ელოდონ ისინი მადრიდის მოახლოებული სამიტისგან და რა გაკვეთილები შეიძლება ვისწავლოთ რეგიონში უსაფრთხოების დიდი ხნის პარადიგმის ცვლილებით.
მრგვალი მაგიდის დისკუსიამ ერთად შეკრიბა ექსპერტები, რომლებმაც გაგვიზიარეს თავიანთი შეხედულებები ნატოს პოტენციურ სკანდინავიურ გაფართოებასა და მის მნიშვნელობაზე სხვა ასპირანტი სახელმწიფოებისათვის: დოქტორი სინიკუკა საარი (ფინეთის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტი); ბ-ნი იაკობ ჰედენსკოგი, (სტოკჰოლმის აღმოსავლეთ ევროპის კვლევების ცენტრი); დოქტორი დანიელ ს. ჰამილტონი, (ჯონს ჰოპკინსის SAIS-ის საგარეო პოლიტიკის ინსტიტუტი); დოქტორი ტომ როსეტი, (ნორვეგიის თავდაცვის უნივერსიტეტის კოლეჯი); დოქტორი სვანტე ე. კორნელი, (უსაფრთხოებისა და განვითარების პოლიტიკის ინსტიტუტი). მრგვალი მაგიდის დისკუსია მისასალმებელი სიტყვით გახსნა საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის დირექტორმა, პროფესორმა კორნელი კაკაჩიამ. დისკუსიის მოდერატორი იყო დოქტორი ქეთევან ბოლქვაძე (ლუნდის უნივერსიტეტი).
ონლაინ დისკუსიაზე პასუხი გაეცა შემდეგ კითხვებს:
• შვედეთისა და ფინეთის ნატოში გაწევრიანების შედეგები და გაკვეთილები სხვა ასპირანტი ქვეყნებისთვის;
• როგორ შეცვალა უკრაინის ომმა უსაფრთხოების აღქმა ფინეთისა და შვედეთის პოლიტიკურ ელიტაში და, ასევე, ფართო საზოგადოებაში?

Change of Regional Security Paradigm? Sweden and Finland after applying for NATO membership
On June 8, 2022, the Georgian Institute of Politics (GIP) held the Virtual Roundtable Discussion – Change of Regional Security Paradigm? Sweden and Finland after applying for NATO membership.
The Russian invasion of Ukraine a couple of months ago has shuttered the regional security architecture that has been in place since the end of the Cold War. It has also raised fear among many that the world was on the brink of yet another global war. These developments are especially concerning for the countries whose security is not guaranteed by the NATO umbrella. Armed conflict in the heart of Europe has surged support among Finns and Swedes in support of abandoning their long-held neutrality and opting for North Atlantic Treaty Organization membership. Despite the harsh criticism and threats from the Kremlin, NATO Secretary-General said that both Sweden and Finland would be welcomed warmly and that their integration process was going to be very quick. These developments also raise questions for other close allies of the alliance: what they should be expecting from the upcoming Madrid Summit and what are the lessons to be learned from the change of the long-held security paradigm in the region.
Roundtable brought together distinguished speakers who offered their insights on the potential NATO enlargement in Scandinavia and its implication for other aspirant countries: Dr. Sinikuka Saari, Finnish Institute of International Affairs; Mr. Jakob Hedenskog, Stockholm Centre for Eastern European Studies; Dr. Daniel S. Hamilton, The Foreign Policy Institute of Johns Hopkins SAIS; Dr. Tom Røseth, The Norwegian Defence University College; Dr. Svante E. Cornell, Institute for Security and Development Policy. Prof. Kornely Kakachia, Director of the Georgian Institute of Politics, opened the roundtable with his welcoming remark. Dr. Ketevan Bolkvadze (Lund University) moderated the discussion.
The online discussion was focused on the following questions:
• What are the implications and lessons of Sweden and Finland joining NATO for other aspirant countries?
• How has the war in Ukraine changed the perception of security among Finnish and Swedish political elites and the wider public?
• How is the security of Stockholm and Helsinki guaranteed in the interim period amid threats from Russia?