თებერვალი 9, 2024 კორნელი კაკაჩია
წინამდებარე პოლიტიკის დოკუმენტში განხილულია ნატო-საქართველოს პარტნიორობის არსებული დინამიკა და სამომავლო პერსპექტივები იმ გეოპოლიტიკური ცვლილებების ფონზე, რომლებიც  2022 წელს უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ წარმოიშვა. 2008 წლის ნატო-ს სამიტის შემდეგ საქართველოსა და ალიანსს შორის ურთიერთობა ხასიათდება ორმხრივი თავშეკავებითა და სტრატეგიული ბუნდოვანებით, რომელიც შემოიფარგლება პრაქტიკული თანამშრომლობის სფეროებში პრაგმატული პარტნიორობით. წინამდებარე პოლიტიკის დოკუმენტში ნაჩვენებია საქართველოში დემოკრატიისა და საზოგადოების მედეგობის გაძლიერების გადამწყვეტი მნიშვნელობა ქვეყნის ნატო-ში ინტეგრაციის გზაზე. ასევე აღნიშნულია, თუ რაოდენ მნიშვნელოვანია რომ საქართველოსთვის შესაძლებლობების ფანჯრის გახსნამდე ალიანსთან პარტნიორობის გასაღრმავებლად ქვეყანა სკანდინავიური ქვეყნების მაგალითს მიჰყვეს: გააძლიეროს დემოკრატია და საზოგადოების მედეგობა და, ასევე, შექმნას შეკავების ქმედითი მექანიზმი უსაფრთხოების სექტორის ყოვლისმომცველი რეფორმირების მეშვეობით. შესაბამისად, პოლიტიკის დოკუმენტი ასკვნის, რომ საქართველოს ნატო-ში ინტეგრაცია დამოკიდებულია ქვეყნის უნარზე, შექმნას მძლავრი დემოკრატიული მმართველობა, გამჭვირვალე უსაფრთხოების სექტორი და გააძლიეროს საზოგადოებრივი და სამხედრო-სამოქალაქო მედეგობა. ასეთ შემთხვევაში, საქართველო შეძლებს იმ გეოპოლიტიკური გამოწვევების მეტ ნაკლებად განეიტრალებას, რომლებიც ალიანსის არაერთი წევრისთვის საქართველოს ნატო-ში გაწევრების პერსპექტივას არამიმზიდველს ხდის. მათ შორისაა, ოკუპირებული ტერიტორიები, რუსეთის გეოპოლიტიკური დომინაცია და ნატო-ს წამყვანი წევრებისგან გეოგრაფიული დაშორება. საქართველოში დემოკრატიის გაძლიერება, მათ შორის სამხედრო შეკავების ეფექტიანი შესაძლებლობებისა და მედეგი საზოგადოების ჩამოყალიბება, შესაძლებელს გახდის ქვეყანა დაუცველი და უსაფრთხოების მაძიებელი სახელმწიფოდან ალიანსის ღირებულ წევრად და უსაფრთხოების პოტენციურ მიმწოდებლად იქცეს.
საკვანძო სიტყვები: ნატო, საქართველო, დემოკრატია, მედეგობა, შავი ზღვის უსაფრთხოება
პოლიტიკის დოკუმენტი #41 | იანვარი 2024
წინამდებარე პუბლიკაცია მომზადებულია თბილისში  დიდი ბრიტანეთის საელჩოს თანადაფინანსებით. აქ გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორებს და შესაძლოა არ ემთხვეოდეს დონორის შეხედულებებს.

09/02/2024 Kornely Kakachia
The policy paper examines the current state and future prospects of the NATO-Georgia partnership in the context of evolving geopolitical dynamics, particularly following the full-scale Russian invasion of Ukraine in 2022. The relationship has been marked by mutual restraint and strategic ambiguity since the 2008 NATO summit, with pragmatic partnership confined to practical cooperation areas. This policy paper emphasizes the central role of strengthening Georgia’s democracy and societal resilience on its path towards NATO integration. To enhance its partnership with the alliance while waiting for a window of opportunity for more substantive membership prospects, Georgia is well-advised to take the Nordic path: strengthen its democracy, societal resilience and establish functional deterrence by implementing comprehensive security sector reform. The paper concludes that Georgia’s path to NATO integration hinges on its ability to present a compelling case for membership through robust democratic governance, transparency of the defense and security sector, as well as societal and civil-military resilience. In doing so, Georgia can compensate for the geopolitical challenges that make future Georgian NATO membership an unattractive prospect for many NATO allies – such as the existence of occupied territories, Russia’s geopolitical assertiveness and geographic distance from core NATO members. Developing a robust democracy with an effective military deterrent and resilient society could transform Georgia’s image from one of an indefensible, security-consumer state into one of an invaluable member and potential security-provider to the alliance.
Key words: NATO, Georgia, Democracy, Resilience, Black Sea Security
Policy Paper #41 | January 2024
This publication was produced with the financial support of the British Embassy in Tbilisi. Its contents are the sole responsibility of the authors and do not necessarily reflect the views of the British Embassy in Tbilisi.