მეტი საქართველო ევროკავშირში – საქართველოს „ევროპული პერსპექტივა
2017 წლის 28 მარტს საქართველოს მოქალაქეებისთვის შენგენის ზონაში უვიზოდ მიმოსვლის რეჟიმი ოფიციალურად ამოქმედდა. ეს კიდევ ერთი ისტორიული თარიღია საქართველოს ევროპულ ოჯახში დაბრუნების და საბოლოო ინტეგრაციის გზაზე. სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაცია არის შედეგი იმ ხანგრძლივი პოლიტიკური პროცესის და რეფორმათა ჯაჭვისა, რომელიც ჯერ კიდევ 2012 წლის ივნისში იქნა ინიცირებული სავიზო დიალოგის ფორმატში.
საქართველოსა და ევროკავშირს შორის სავიზო რეჟიმის გამარტივების თაობაზე მოლაპარაკებების დაწყებას ვიზალიბერალიზაციის სამოქმედო გეგმის (VLAP) მომზადება მოჰყვა, რომელიც ევროკომისიამ საქართველოს ხელისუფლებას 2013 წლის 25 თებერვალს გადასცა. კანონმდებლობის ჰარმონიზაციისა და დარგობრივი პოლიტიკის რეფორმათა ამ ჩარჩო დოკუმენტმა განსაზღვრა ის ძირითადი მიმართულებები და მოთხოვნები, რომელთა დაკმაყოფილების შემდეგ ბიომეტრიული პასპორტის მქონე საქართველოს მოქალაქეებმა  შენგენის ზონაში მოკლევადიანი ვიზიტების უვიზოდ განხორციელების უფლება მიიღეს.
ვიზალიბერალიზაციის შესახებ ერთი შეხედვით ტექნიკურ გადაწყვეტილებას ცალსახად პოლიტიკური დატვირთვა გააჩნია და საქართველოს დეკლარირებული საგარეო პოლიტიკური მიზნის განხორციელების გზაზე უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს.  საქართველოს მოქალაქეებისთვის დაუბრკოლებელი გადაადგილება თავისუფალ სამყაროში ნიშნავს, არა მხოლოდ მეტ კავშირებს და ევროპული ბაზრის ათვისების გაზრდილ შესაძლებლობას, არამედ საზოგადოებებს შორის ურთიერთობების დამყარებასა და განვითარებას, რაც თანამედროვე ურთიერთდამოკიდებულების სისტემაში საერთაშორისო პოლიტიკის განხორციელების განმსაზღვრელ  ელემენტს წარმოადგენს.
საქართველოს საგარეო პოლიტიკური მისწრაფებები ბევრად უფრო დიდია, ვიდრე თავისუფალი მიმოსვლა ევროპის კონტინენტზე. ვიზალიბერალიზაციის ოფიციალურად ძალაში შესვლის შემდეგ ყველაზე აქტუალურ საკითხს ევროკავშირთან პარტნიორობის შემდეგი ეტაპი წარმოადგენს. როგორც შიდა აუდიტორიისთვის, ისე დასავლელი პარტნიორებისთვის ცნობილია, რომ საქართველო არ აპირებს ვიზალიბერალიზაციაზე გაჩერებას და ევროკავშირში საბოლოო გაწევრიანებისთვის აგრძელებს მუშაობას. თუმცა,  ჯერ კიდევ მსჯელობის საგანს წარმოადგენს ის, თუ როგორი უნდა იყოს საქართველოს სამოქმედო გეგმა წევრობის საბოლოო მიზნის მისაღწევად: პოლიტიკის წარმართვა უკვე არსებული თანამშრომლობის ფორმატების ფარგლებში, თუ ახალი ფორმატების შექმნაზე მუშაობა და მათი შემდგომი ინსტრუმენტალიზაცია გაწევრიანების მიზნებთან დასაახლოებლად.

20/04/2017 Elene Panchulidze
On March 28, 2017 the visa-free regime for Georgian citizens to the Schengen Area officially entered into force. This was another historic decision on the road to Georgia’s homecoming, its final integration in the European family. The visa regime liberalization is the fruit of a prolonged political process and chain of reforms, which were initiated back in June 2012 under the framework of EU-Georgia Visa Dialogue.
The launch of EU-Georgia negotiations on visa regime simplification was followed by the elaboration of the Visa Liberalization Action Plan (VLAP)[1], which the European Commission gave to the Government of Georgia on February 25, 2013. A framework document for legislative harmonization and sector policy reform, it set forth key directions and requirements for visa-free short-term visits to the Schengen Area for Georgian citizens with biometric passports.
An open door to the European family and the right of free movement is one of many benefits Georgian citizens receive as a result of EU-Georgia cooperation. This initiative is unique as it reaches every citizen, making this hard-earned achievement on Georgia’s European path very concrete and tangible.
This decision, which can appear to be a technical change, has political significance. It plays a crucial role in the process of Georgia fulfilling its declared foreign policy objectives. The unhindered movement of Georgian citizens in the free world means not only more ties and better opportunities to penetrate the European market, but also establishing and developing civic relations, which in a modern system of interdependency is a cornerstone for pursuing the foreign policy.
Georgia’s foreign policy ambitions go far beyond free travel on the European continent. As soon as visa liberalization officially entered into force, a new topic of interest emerged – the next phase of the EU-Georgian partnership. Both the local audience and Western partners are aware of Georgia’s intention to not stop at visa liberalization and to continue to work toward eventual EU membership. However, the nature of Georgia’s action plan for membership remains the subject of discussion: whether to pursue the policy under the existing cooperation framework or establish new formats and further instrumentalize them for ultimate approximation with membership goals.