ივნისი 9, 2019 magda
საქართველოსთვის უვიზო მიმოსვლის რეჟიმის ამოქმედების შემდეგ, ევროკავშირის რამდენიმე წევრმა ქვეყანამ საქართველოს მოქალაქეების მხრიდან უვიზო რეჟიმის არაკეთილსინდისიერად გამოყენების თაობაზე შეშფოთება გამოთქვა. უვიზო რეჟიმის მიღების შემდეგ, საქართველოს მოქალაქეების მხრიდან სავიზო რეჟიმის წესების დარღვევა (უსაფუძვლოდ თავშესაფრის მაძიებელთა განაცხადებების რაოდენობის მატება) განსაკუთრებით საფრანგეთმა, ავსტრიამ, გერმანიამ და შვედეთმა დააფიქსირეს.
მიუხედავად იმისა, რომ ქართველ და ევროპელ შინაგან საქმეთა მინისტრებს შორის მუდმივად მიმდინარეობს შეხვედრები ამ საკითხის განსახილველად და უკეთესი კოორდინაციის უზრუნველსაყოფად, მაინც არსებობს სპეკულაციები საქართველოსთან მიმართებით შეჩერების მექანიზმის გამოყენების თაობაზე, რაც ქვეყნისთვის ნეგატიური შედეგების მომტანი იქნება.
ჰოლანდიის მთავრობის ბოლოდროინდელმა გადაწყვეტილებამ, მიემართა ევროკომისიისთვის ალბანელებისთვის უვიზო მიმოსვლის შეჩერების შესახებ, ეს საკითხი კიდევ უფრო მნიშვნელოვანი გახადა. შესაბამისად, საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის თხოვნით, ექსპერტებმა გერმანიიდან, ბელგიიდან, ნიდერლანდების სამეფოდან და საქართველოდან მიმოიხილეს საქართველოსთან მიმართებაში შეჩერების მექანიზმის ამოქმედების საკითხი. კერძოდ, ექსპერტებმა უპასუხეს შემდეგ კითხვებს:
• იქმნება თუ არა საქართველოს მოქალაქეების მიერ უვიზო მიმოსვლის არაკეთილსინდისიერად გამოყენებით „საგანგებო სიტუაცია“?

10/06/2019 Kornely Kakachia
Following the introduction of the EU’s visa free regime with Georgia, certain EU member states have expressed their concerns that Georgian citizens are misusing it. France, Austria, Germany and Sweden in particular have reported an increased number of violations (a higher number of unfounded asylum applications) since Georgia received visa-free status.
While regular meetings do take place between Georgian and European interior ministers to discuss and coordinate their responses to this issue, speculation abounds about the possibility that the visa suspension mechanism will be used against Georgia, an action which would have major consequences for the country.
Given the recent decision by the Dutch government to ask the European Commission to suspend visa-free movement for Albanians, this issue has become particularly important. In an effort to put the potential risk into context, the Georgian Institute of Politics asked experts from the Germany, Belgium, the Netherlands, and Georgia to comment on the likelihood that the EU would activate the visa suspension mechanism against Georgia. In particular, the experts responded to the following questions: