რა უნდა იყოს საქართველოს საგარეო პოლიტიკის შემდეგი მიზანი ევროკავშირთან მიმართებაში?
ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ხელმოწერით და უვიზო მიმოსვლის რეჟიმით, საქართველომ მიიღო ის ორი ძირითადი ე.წ. „ჯილდო“, რომელიც ევროკავშირმა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ფორმატის მეშვეობით გახადა ხელმისაწვდომი. ამ ფონზე, ისმის კითხვა თუ რა უნდა იყოს საქართველოს საგარეო პოლიტიკის შემდეგი (რეალისტური და კონკრეტული) მიზანი ევროკავშირთან მიმართებაში?
არსებული ხელისუფლების პირობებში, ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის კუთხით, საქართველოს მთავრობამ და საზოგადოებამ გარკვეულ პროგრესს მიაღწია, მოაწერა რა ხელი ასოცირების შეთანხმებას 2014 წელს და 2017 წელს მიიღო შენგენის სივრცეში უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი. ორივე საკვანძო მოვლენა საქართველო – ევროკავშირის თანამშრომლობის, კერძოდ კი, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივის შედეგია.
ახლა, როცა საქართველომ მიაღწია მისი ევრო-ატლანტიკური ინტეგრაციის ძირითადი მიზნებიდან რამდენიმეს, ხოლო ევროკავშირისა და ნატოს სრული წევრობა ჯერ კიდევ შორეული პერსპექტივაა, ქვეყანამ მკაფიოდ უნდა ჩამოაყალიბოს და განსაზღვროს პრიორიტეტები უახლოესი მომავლისთვის.
საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის თხოვნით, შერჩეულმა სამმა ექსპერტმა საქართველოდან, ბრიუსელიდან და პორტუგალიიდან, საქართველოს საგარეო პოლიტიკის კონკრეტულ მიზნებთან დაკავშირებით საკუთარი მოსაზრებები და რეკომენდაციები გაგვიზიარა.

Georgia has signed the Association Agreement and achieved visa liberalization with the European Union (EU), obtaining the two main “carrots” made available by the EU through the Eastern Partnership format. In light of that, what should be Georgia’s next (realistic and concrete) foreign policy goal?
Georgia’s government and society have made impressive progress in Euro-Atlantic integration under the current government, signing an Association Agreement in 2014 and obtaining a visa-free regime with the Schengen Area in 2017. Both milestones were reached through Georgia-EU cooperation under the Eastern Partnership (EaP) initiative.
Now that Georgia has reached some of its key goals in Euro-Atlantic integration—and with full membership in the EU and NATO still only a distant prospect—the country must now articulate priorities for the immediate future.
At the request of the Georgian Institute of Politics, a selection of experts from Brussels, Georgia, and Portugal provided thoughts and recommendations for the country’s next round of concrete foreign policy goals.