ინტერპარტიული საბჭოს პირველი კვარტალური შეხვედრა
ინტერპარტიულმა საბჭომ 2024 წელი პირველი კვარტალური შეხვედრით გახსნა, რომელიც 6 მარტს გაიმართა. შეხვედრას ფასილიტაცია საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტმა გაუწია.
ინტერპარტიული საბჭო რამდენიმე პოლიტიკური პარტიის ახალგაზრდა და ქალ პოლიტიკოსებს აერთიანებს და პარტიათაშორისი თანამშრომლობის ახალი ფორმატის ხელშეწყობასა და კონსენსუსზე დაფუძნებული პოლიტიკური კულტურის განვითარებას ისახავს მიზნად. საბჭო ორი სამუშაო კომიტეტისგან შედგება, რომელშიც, შესაბამისად, ახალგაზრდა პოლიტიკოსები და ქალი პოლიტიკოსები არიან წარმოდგენილი. 2024 წლის პირველ კვარტალურ შეხვედრაზე სწორედ სხვადასხვა პოლიტიკური პარტიის წარმომადგენელი ახალგაზრდა ლიდერები და ქალი პოლიტიკოსები შეიკრიბნენ და მიმდინარე წლის სამოქმედო გეგმაზე ერთობლივად იმსჯელეს.
დისკუსიის დაწყებამდე ინტერპარტიული საბჭოს ახალმა წევრებმა თავი წარადგინეს და კოლეგებს თავიანთ ხედვებზეც ისაუბრეს. ინტერპარტიული საბჭოს ახალგაზრდა და ქალ პოლიტიკოსთა კომიტეტებმა ბოლო აქტივობების შეაჯამების შემდეგ, ახალ იდეებზე იმსჯელეს და მათთვის საჭირო რესურსების მობილიზებაზე გაამახვილეს ყურადღება. ინტერპარტიული საბჭოს წევრებმა ერთობლივად განიხილეს მათ პოლიტიკურ საქმიანობაში არსებული გამოწვევები და საბჭოს ფორმატში აღნიშნული პრობლემების გადაჭრის გზებზე იმსჯელეს.
ინტერპარტიული საბჭოს ახალგაზრდა და ქალ პოლიტიკოსთა კომიტეტები ჩამოყალიბდა პროექტის „საქართველოში პოლიტიკური კულტურის გაძლიერება ინკლუზიური პარტიული პოლიტიკის გზით“ ფარგლებში. პროექტი ორ წელზე მეტია, ხორციელდება საქართველოს პოლიტიკის ინსტიტუტის მიერ, საქართველოში შვეიცარიის კონფედერაციის საელჩოს მხარდაჭერით.

Quarterly meeting of the Interparty Council
The Interparty Council kicked off the year 2024 by conducting its first quarterly meeting on March 6th, facilitated by the Georgian Institute of Politics. The Council comprises two committees, one for Youth Politicians and one for Women Politicians. Young leaders and female politicians from diverse political backgrounds attended the meeting to discuss the 2024 action plan.
At the start of the meeting, newly inducted council members introduced themselves and shared their perspectives with their colleagues. After reviewing recent accomplishments, the committees focused on young and female politicians, discussed new strategies, and emphasized the importance of coordinating essential resources. Together, council members discussed the challenges they faced in their political pursuits and engaged in constructive dialogue to devise solutions within the Council’s framework.
Committees of youth and women politicians of the Interparty Council were formed within the framework of the “Strengthening Sustainable Political Culture Among Georgian Political Parties” project, with the support of the Embassy of Switzerland in Georgia.