კანონის უზენაესობა როგორც პოლიტიკური დაზღვევა: რატომ არის პროევროპული რეფორმები „ქართული ოცნების“ საუკეთესო ინტერესში
ქეთევან ბოლქვაძე
ქეთევან ბოლქვაძე, ლუნდის უნივერსიტეტის პოლიტიკურ მეცნიერებათა ასოცირებული უფროსი ლექტორი
2022 წლის 17 ივნისს ევროკავშირის ლიდერებმა გადაწყვიტეს, გადაედოთ ევროკავშირის წევრობისთვის საქართველოს განაცხადზე თანხმობის მიცემა პოლიტიკური რეფორმების განხორციელებამდე. გამოიყენეს რა პირობითობის ერთგვარი ფორმა, ევროკომისიამ წარმოადგინა სარეფორმო პრიორიტეტის 12-პუნქტიანი სია, რომელთაგან ერთ-ერთ მთავარ წინაპირობას „დეოლიგარქიზაცია“ წარმოადგენს. ამ გადაწყვეტილებამ კიდევ ერთხელ გამოავლინა დემოკრატიის მდგომარეობის არსებული უკუსვლა იმ ქვეყანაში, რომელიც, ერთ დროს, აღმოსავლეთ პარტნიორობის ინიციატივის სანიმუშო მაგალითად მოჰყავდათ. ამ ნაშრომში წარმოდგენილია მოსაზრება, თუ რატომ არის ეს  გადამწყვეტი მომენტი საქართველოს ევროპული გზისთვის და როგორ მოაქვს სამართლებრივ სახელმწიფოს სარგებელი ყველასათვის, მათ შორის იმ პარტიებისთვისაც კი, რომლებიც ოლიგარქიული ფესვებიდანაა აღმოცენებული.
თუმცა, ჯერ განვმარტოთ, რას ნიშნავს „ოლიგარქიზაცია“ და რატომ აყენებს ის ზიანს ისეთ ახალგაზრდა დემოკრატიებს, როგორიც საქართველოა. ოლიგარქიზაცია ნიშნავს სახელმწიფოს მიტაცებას ერთი ან რამდენიმე მდიდარი ინდივიდის მიერ, რომლებიც არაპროპორციულად დიდ გავლენას ახდენენ სახელმწიფო ინსტიტუტებზე. ამას შედეგად მოაქვს სახელმწიფოს ავტონომიის დაკარგვა რამდენიმე მდიდარი ადამიანის წინაშე, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან არა მარტო საკუთარი ქონების დაცვით, არამედ დამატებითი რესურსების მოპოვებითა და სახელმწიფოს ექსპლოატაციით. არავინ დავობს, რომ არსებობს ბევრი ჩამოყალიბებული დემოკრატია, სადაც დიდი სიმდიდრის მფლობელები პოლიტიკაში მონაწილეობენ. თუმცა, ამ დემოკრატიებში არის მიუკერძოებელი ინსტიტუტები და დამოუკიდებელი ბიუროკრატია, რომლებიც თოკავენ იმ გავლენას, რაც შეუძლიათ ფულიან ინდივიდებს მოახდინონ პოლიტიკის შემუშავებაზე. ამის საპირისპიროდ, ბევრ პოსტსაბჭოთა ახალგაზრდა დემოკრატიაში მყიფე ინსტიტუტებმა შესაძლებლობა მისცა ოლიგარქებს არა მარტო ძალაუფლება ჩაეგდოთ ხელში, ხშირად ფორმალური პოლიტიკური თანამდებობის დაკავების გარეშე, არამედ პოლიტიკა ექციათ ერთგვარ გარიგებად, სადაც პირად მოგებას იღებენ საჯარო ინტერესების ხარჯზე. პოლიტიკური პარტიებისა და მედია აქტივების არაფორმალური ფლობა, თუ ზეგავლენის მოხდენა მოსამართლეებსა და სამართალდამცავებზე – კარგად ცნობილი ინსტრუმენტებია, რომლებსაც ოლიგარქები საკუთარი მიზნების მისაღწევად იყენებენ.
საქართველო ამის უშუალო მოწმეა, რადგან ბოლო წლებში მთავარი სახელმწიფო ინსტიტუტები ქვეყნის ერთადერთი უმდიდრესი ადამიანის სამსახურში იქნა ჩაყენებული. შედეგად, კანონის უზენაესობამ ეროზია განიცადა, ისევე როგორც პოლიტიკის შემუშავების გამჭვირვალობამ და ანგარიშვალდებულებამ, რამაც დემოკრატიული ურთიერთშეკავებისა და გაწონასწორების მექანიზმი ფასადად აქცია. ეს აშკარა წინააღმდეგობაში მოდის კოპენჰაგენის კრიტერიუმებთან, ანუ იმ მოთხოვნებთან, რომლებიც ევროკავშირში გაწევრიანების მსურველმა ქვეყნებმა უნდა დააკმაყოფილონ. ამრიგად, ევროკავშირის ყოყმანი საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მიცემაზე არ ყოფილა მოულოდნელობა, რადგან კოპენჰაგენის კრიტერიუმები მკაფიოდ განსაზღვრავს დემოკრატიას კანონის უზენაესობის, გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების კატეგორიებით. ევროკავშირმა ქართულ პოლიტიკურ ელიტებს ახლა 6 თვე მისცა, რომ ოლიგარქიული სახელმწიფოს მიტაცებისგან გათავისუფლდნენ და შეუდგნენ სამართლებრივი სახელმწიფოს მშენებლობას მიუკერძოებელი სასამართლო ხელისუფლებით, სამართლიანი საარჩევნო სისტემითა და კომპრომისის კულტურით.
თუმცა, აქ ისმის ფუნდამენტური კითხვა: რატომ უნდა შეიკრან საკუთარი ხელფეხი რაციონალურმა პოლიტიკურმა აქტორებმა და ჩაატარონ კანონის უზენაესობის ისეთ რეფორმები, რომლებიც მათ შეზღუდავს? რატომ უნდა ანაღვლებდეთ დომინანტ პარტიებს სამართლიანი სისტემის შექმნა, როდესაც ისინი სარგებელს იღებენ უსამართლო პოლიტიკური სათამაშო მოედნის არსებობით? ეს, ერთი შეხედვით, თვითგადარჩენის ლოგიკას ეწინააღმდეგება. თუმცა, არსებობს ახალი დემოკრატიების მაგალითები, სადაც პარტიულ პოლიტიკას, ანალოგიურად, „დიდი კაცები“ და „ოლიგარქები“ წარმართავდნენ, მაგრამ რომლებმაც მოახერხეს კანონის უზენაესობის დამყარება. მათი გამოცდილება ფასეულ გაკვეთილებს გვთავაზობს.
ამ კითხვაზე მოკლე პასუხია ის, რასაც პოლიტიკის მეცნიერები დაზღვევის ლოგიკას უწოდებენ. ისეთ პირობებში, როდესაც ხელისუფლებაზე კონტროლის შენარჩუნების პერსპექტივა ძალიან ბუნდოვანია, არსებულმა პოლიტიკურმა პარტიებმა შეიზღუდეს საკუთარი თავი, რათა შეუზღუდონ მომავალში ხელისუფლებაში მოსულ პარტიებს შესაძლებლობა, გამოიყენონ სამართლებრივი ინსტიტუტები, როგორებიცაა სასამართლო ხელისუფლება, პოლიცია ან პროკურატურა, პოლიტიკურ იარაღად საკუთარი ოპონენტების წინააღმდეგ. სხვა სიტყვებით თუ ვიტყვით, არჩევნების დაკარგვის რისკები არის ის, რაც კარნახობს მმართველ ელიტას, მოახდინოს მართლმსაჯულების ინსტიტუტების დეპოლიტიზაცია „დღეს“ – როგორც ერთგვარი ფორმის დაზღვევა – რათა „ხვალ“, როდესაც ის ოპოზიციაში იქნება, არ აღმოჩნდეს პოლიტიზებული ინსტიტუტების წინაშე. სწორედ ამიტომ იყო, რომ, მაგალითად, მექსიკის მართლმსაჯულების სისტემა, რომელიც თითქმის 67 წლის განმავლობაში ექვემდებარებოდა მმართველ პარტიას, იზოლირებული იქნა პოლიტიკური ზეწოლისგან და ის ჩამოყალიბდა მმართველი პარტიის ეფექტიან შემაკავებელ ინსტიტუტად. საარჩევნო ბუნდოვანებამ უბიძგა არსებულ ხელისუფლებას, უზრუნველეყო დამოუკიდებელი ინსტიტუტები როგორც მომდევნო ხელისუფლების მხრიდან დაშინებისგან დამცავი ზღუდე. და თუ რამეა ღრმად ფესვგადგმული ქართულ პოლიტიკაში, ეს დაშინების გამოყენებაა ახალი მმართველი პარტიის მიერ.
„ქართული ოცნების“ წარმომადგენლები, შესაძლოა, დარწმუნებულნი იყვნენ საკუთარ უნარში, შეინარჩუნონ ხელისუფლება, სულ ცოტა, ახლო მომავალში მაინც, მაგრამ საზოგადოების გამოკითხვები და საპროტესტო აქციები უფრო სახიფათო პერსპექტივაზე მიუთითებს. 20 ივნისს სულ ცოტა 120,000 საქართველოს მოქალაქე გამოვიდა ქუჩაში, რათა საკუთარი უკმაყოფილება გამოეხატა მთავრობის უუნარობაზე, მიეღო კანდიდატის სტატუსი. ეს ბოლო ათწლეულების უდიდესი დემონსტრაცია იყო. ბოლოდროინდელი საზოგადოებრივი აზრის გამოკითხვებით მმართველი პარტიის მხარდაჭერა დაბალ ნიშნულზე დაეცა. რესპონდენტთა უმრავლესობა უკმაყოფილოა სიღარიბის დონით და ეკონომიკური დაღმასვლით და თვლის, რომ ქვეყანა არასწორი მიმართულებით ვითარდება. ეს მიუთითებს მმართველი პარტიის მზარდ მოწყვლადობაზე (პოტენციურად) გაერთიანებული ოპოზიციისა და დიდი რაოდენობის გადაუწყვეტელი ამომრჩევლის წინაშე.
ასეთი არამყარი მდგომარეობის გათვალისწინებით, ალბათ, დროა, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ იფიქროს საკუთარ პოლიტიკურ დაზღვევაზე. მართული მოსამართლეები შესაძლოა მომგებიან სტრატეგიად ჩანდეს მოკლევადიან პერსპექტივაში, მაგრამ ის გრძელვადიან პერსპექტივაში წამგებიანია, რადგან მოსამართლეთა იგივე ჯგუფი სიამოვნებით შევა გარიგებაში ახალ მმართველ ელიტასთან და ოპოზიციაში გადასულ „ქართულ ოცნებას“ დაუპირისპირდება. შესაბამისად, მართლმსაჯულების მთელი ჯაჭვის რეფორმირების და მისი პოლიტიკური ჩარევებისგან გათავისუფლებისკენ ევროკავშირის მოწოდების განხორციელება არა მარტო ქვეყნის ევროპულ გზას წაადგება, არამედ თავად „ქართული ოცნების“ როგორც პოლიტიკური პარტიის გრძელვადიანად გადარჩენის პერსპექტივას. იგივე ითქმის საარჩევნო კანონმდებლობაზე. სრულად პროპორციული სისტემის დანერგვით უზრუნველყოფილი იქნება ის, რომ გამარჯვებული ვერ შეძლებს „ყველაფრის მიტაცებას“ და წაგებულების დაშინებას, და გზას გაუხსნის ძალაუფლების განაწილებას და კომპრომისის კულტურას.
ქართულ პოლიტიკაში მმართველი ელიტების მიერ ინსტიტუტების მუდმივად ბოროტად გამოყენებამ შექმნა და გაამყარა ორმხრივად საეჭვო ურთიერთობები, რომლებშიც პოლიტიკურ აქტორებს არ შეუძლიათ განჭვრიტონ მომავალი ურთიერთქმედებები. საარჩევნო ბუნდოვანება ნიშნავს არა მარტო იმას, თუ ვინ გაიმარჯვებს არჩევნებში, არამედ იმასაც, თუ რა დაემართება პარტიას, თუ ის წააგებს. რადგან „ქართული ოცნების“ მხარდაჭერა მცირდება, ახლა პარტიას იშვიათი შესაძლებლობა ეძლევა, შეამციროს ძალაუფლების დაკარგვის რისკები და მანკიერი წრე აქციოს სასიკეთო წრედ და, ამასთანავე, იყოს პირველი, ვინც ამით ისარგებლებს. თუ „ქართული ოცნების“ პარტია სერიოზულად ფიქრობს პოლიტიკურ მოედანზე დარჩენას, მან უნდა გადააფასოს საკუთარი მოკლევადიანი და გრძელვადიანი ამბიციები და ხელახლა აღმოაჩინოს დეპოლიტიზებული ინსტიტუტების სარგებელი, რომლებიც, ევროკავშირის გარანტიების ქვეშ, პირველ რიგში მათ დაიცავს.
თვალსაზრისი მომზადდა ნორვეგიის კვლევითი საბჭოს მიერ დაფინანსებული პროექტის თანამშრომლობითი კომპეტენცია: ცოდნის გაძლიერება საქართველოს სტრატეგიულ გზაზე (GEOPATH) (პროექტის ნომერი 287815) ფარგლებში, რომელიც კოორდინირებულია ნორვეგიის საერთაშორისო ურთიერთობების ინსტიტუტის მიერ. მასში გამოთქმული მოსაზრებები ეკუთვნის ავტორებს და შესაძლოა, არ ემთხვეოდეს ორგანიზაციების შეხედულებებს.

Rule of Law as Political Insurance: why pro-European reforms are in the GD’s best interest
On June 17, 2022 the leaders of the European Union decided to defer Georgia’s EU bid, pending comprehensive political reforms. Exercising a form of conditionality, the European Commission put forward a list of twelve reform priorities, with ‘de-oligarchization’ one of the key preconditions. This decision yet again brought to the surface on-going democratic backsliding in what once used to be a poster-child of the Eastern Partnership Initiative. This perspective elaborates why this is a make-or-break point for Georgia’s EU path, and how the rule of law state can leave everyone better off, even parties with oligarchic roots.
But first, what is ‘oligarchization’, and why does it harm young democracies like Georgia? Oligarchization refers to state capture by one or a few wealthy individuals who exercise disproportionate influence over state institutions. This results in the state’s loss of autonomy vis-à-vis the wealthy few, who are interested in not only asset defense, but further resource extraction and state exploitation. To be sure, there are many established democracies where extreme wealth-holders are involved in politics. But these democracies include impartial institutions and insulated bureaucracies restraining the clout moneyed individuals can wield on policy-making. By contrast, in many post-Soviet young democracies, fragile institutions have allowed oligarchs to not only ascend to power – often without holding formal political office – but to turn politics into a transactional game, pursuing private gain at the expense of public interest. Informal ownership of political parties, media assets and even swaying judges and law enforcement are well-known means used by oligarchs to achieve their private ends.
Georgia has witnessed this first hand, as in recent years key state institutions have been put in the service of the country’s single richest man. As a result, the rule of law as well as transparency and accountability of policy-making have eroded, turning democratic checks and balances into a façade. This stands in sharp contrast to the Copenhagen criteria – requirements that EU aspirant countries need to meet to join the union. The EU’s hesitancy to grant candidate status to Georgia thus did not come as a surprise, given that Copenhagen criteria explicitly defines democracy in terms of the rule of law, transparency and accountability. Georgian political elites now have been given six months by the EU to break free from oligarchic state capture and embark on building a rule-of-law based state with an impartial judiciary, fair electoral system and culture of compromise.
But the fundamental question is why would rational political actors tie their own hands and conduct the rule of law reforms that would constrain them? Why would dominant parties care about creating a fair system, when they are the ones benefiting from an unfair political playing field? This appears to counter the logic of self-preservation. However, there are examples of new democracies where party politics had been similarly dominated by ‘big men’ and ‘oligarchs’, but which managed to establish the rule of law. They offer valuable lessons.
A short answer to the question above lies in what political scientists call insurance logic. In conditions of high uncertainty over the future control of the office, incumbent parties have tied their own hands in order to also tie the hands of future parties in power to use rule of law institutions, such as the judiciary, police, or prosecutor’s office, as a political tool against their opponents. Put simply, it is the risks of losing elections that prompt ruling elites to depoliticize justice institutions ‘today’ – as a form of insurance – so as not to face politicized institutions ‘tomorrow’ in opposition. This is why, for instance, Mexico’s judiciary, despite being subordinate to the dominant party for almost 67 years, was insulated from political pressures, effectively emerging as an independent check on the ruling party. Electoral uncertainty has encouraged incumbents to provide independent institutions as a hedge against intimidation by the next incumbent. And if there’s anything deeply ingrained in Georgian politics, it is the pattern of intimidation by the new party of power.
Georgian Dream (GD) officials might appear confident in their ability to retain office, at least in the short term, but the polls and protests tell a more perilous story. On June 20, at least 120,000 Georgians took to the streets to voice their discontent over the government’s failure to secure candidate status – the largest demonstration in decades. In recent opinion polls, support for the governing party has hit all-time lows. The majority of respondents are unhappy with poverty and economic decline, and believe the country is heading in the wrong direction. This suggests the ruling party’s increasing vulnerability to a (potentially) unified opposition and the large number of undecided voters.
Given this precarious position, it might be high time for the GD to think about its own political insurance. Swaying judges on the bench could appear a winning strategy in the short term, but it is a losing strategy in the long haul, as the same group would happily make deals with the new ruling elite and turn against the GD in opposition. Implementing the EU’s calls to reform the entire judicial chain and insulate courts from political intrusions would therefore benefit not only the country’s EU path, but the long-term survival prospects of GD as a party itself. The same applies to the electoral framework. Instituting a fully proportional system would ensure that the next winner is not able to “take it all” and harass the loser, instead paving the way for power-sharing and a culture of compromise.
In Georgian politics, the ruling elites’ continuous misuse of institutions has created and perpetuated mutually suspicious relationships, in which political actors have not been able to predict future interactions. Electoral uncertainty has meant not only who would win the elections, but what would happen to the party if it lost. As the GD’s popular support dwindles, now is the rare opportunity for the party to mitigate the risks of losing power and turn the vicious cycle into a virtuous one, while also being the first one to benefit from it. If the Georgian Dream party is serious about staying on the political arena, it needs to re-evaluate its short vs. long term ambitions and rediscover the benefits of depoliticized institutions, which – under the EU’s protective gaze – would be there to protect them.
Ketevan Bolkvadze, Associate Senior Lecturer of Political Science, Lund University
Perspective was produced in cooperation with the Research Council of Norway-funded project Competency through Cooperation: Advancing knowledge on Georgia’s strategic path (GEOPATH) (project number 287815), coordinated by the Norwegian Institute of International Affairs. The contents of this perspective are the sole responsibility of the author and can in no way be taken to reflect the views of the organizations.